Двадцять три роки і символи

Нам потрібні нові символи, позитивні і яскраві. Бо можна назавжди залишитися країною, де збили літак, вибухнула атомна станція та народилися відомий боксер і футболіст
24 серпня 201410:00

23-річна історія незалежної країни - це небагато у світовому контексті.

За 23 роки незалежності Узбекистану і Киргизстану у світі так і не навчилися відрізняти ці країни. Так і не навчилися показувати на мапі, де Таджикистан, а де Азербайджан.

За 8 років існування Східного Тімору ми не дізналися взагалі нічого про цю країну та її мешканців.

За 21 рік незалежності Еритреї нам відомо лише те, що це одна з найбідніших країн у світі.

Виїжджаючи за кордон, ми дивуємося тому, що в Чехії і Австрії можуть навіть не знати, як називається столиця України, в Азії нам слід пояснювати, що Україна - це Європа, в Америці - що це "не Росія" і наша мова не російська.

Але щороку все більше і більше про нас знають. Події в Україні висвітлюються на рівні прогресивних європейських країн, а впізнаваність росте з геометричною прогресією.

Зовнішній імідж - це питання складне і потребує кропіткої праці.

У Києві над іміджем Німеччини працює Гьоте Інститут, французи щороку організовують яскраву Французьку весну, працюють Чеський, Польський, Італійській та інші культурні центри.

В Україні на зовнішній імідж грошей виділяється, можливо, лише трішки більше, ніж у Еритреї чи Східного Тімору. Але ефект зовсім інший - про нас знають, і за 23 роки у нас з'явилося безліч упізнаваних символів, з якими, хочемо ми того або ні, ми вже асоціюємось у багатьох громадян далеких і близьких нам країн.

Я спробував скласти рейтинг найвідоміших таких символів. За останній рік вони суттєво змінилися.

Ще рік тому кожен другий випадковий перехожий у Південно-Східній Азії після знайомства і відповіді на стандартне запитання "Ти звідки?" - відповідав "Шевченко".

Звісно, Шевченко є нашим і зовнішнім, і внутрішнім символом. Тільки самі ми вважаємо символом поета, а найпопулярнішою особою у світі залишається футболіст. На щастя, про політичну кар'єру колишнього міланського легіонера у світі не знає ніхто.

Другим за впізнаваністю в Європі й Америці є Кличко. Азія мало цікавиться боксом, у них є свої єдиноборства, в яких вони перемагають.

Брати Клички - найпопулярніший символ України в Німеччині. Згадайте тільки тогорічну перемогу українського боксера над "русским витязем", це було ще задовго до війни, а накал відчувався і розпалювався вже тоді. В німецьких спорт-пабах тоді також публіка поділилася на "проукраїнських" і "проросійських".

Безумовним лідером рейтингу 1990-х тривалий час залишався Чорнобиль. Тури в Чорнобиль, документальні стрічки, в текстах багатьох пісень, у сюжетах комп'ютерних ігор і величезна кількість новин. Про саркофаг, захоронення, про долі визволителів і маніпуляції політиків. Чорнобиль досі є впізнаваною візитівкою.

Після приходу до влади Януковича Тимошенко стала найпізнаванішим у Європі символом "невільниці режиму", символом свободи і українського майбутнього.

Наслідки вдалого іміджу Тимошенко в Європі давали результати аж до результатів останніх президентських виборів. І ми остаточно заплутали Європу, не вибравши політв'язня, ворога режиму номер один.

Але все це в минулому. На початку літа на одному індонезійському острові, де лише з кількох точок ловить телефонний зв'язок, місцевий мені розповів, що він підписався на спільноту "Євромайдану" і читає їх оновлення кожного разу, коли заїжджає до міста. "Путін - ..." сказав він.

За рік асоціації щодо України змінилися надзвичайно сильно. Тепер у Південно-Східній Азії ніхто не усміхається і не кричить "Севченко-Севченко", не вимовляючи "Ш" і ледь вимовляючи "Ч". Тепер тут опускають очі і сумно кажуть "Вііійна", або "терористи", або "російські танки", або "збитий літак".

Тепер саме війна - асоціація номер один, і слід розуміти, що після перемоги слід буде вести ще одну війну. Інформаційну війну символів, у якій Україна має асоціюватися з найменшим рівнем корупції чи, наприклад, найменшою смертністю від ДТП, чи найвищим індексом щастя.

Скільки на це може піти років? Багато. Нам потрібні нові символи, позитивні та яскраві.

Саакашвілі вдалося створити такі символи - яскраве оновлене місто Батумі, вперше відкрита для туристів, зручна і безпечна Сванетія, сучасний Тбілісі, напевно, одні з найдобріших поліцейських у світі. Заради зміни іміджу колись однієї з найбільш корумпованих і кримінальних країн екс-СРСР витрачалися мільйони.

Чи зрозуміють, нарешті, в Україні, що імідж у світі не слід пускати на "самотік"?

Бо так можна назавжди й залишитися країною, де збили літак, вибухнула атомна станція та народилися відомий боксер і футболіст.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 12:20
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 25 червня 2019

  ЦВК завершила реєстрацію кандидатів у народні депутати

  Всього зареєстровано близько 3 тисяч кандидатів по одномандатних виборчих округах

   
  • 25 червня 2019

  В Києві символічно закидали "грошима" посольства країн, які голосували за повернення РФ в ПАРЄ

  Активісти обурилися голосуванням ключових країн за повернення Росії у ПАРЄ

   
  • 25 червня 2019

  Вільям Тейлор: Україна має змусити Росію піти з Донбасу і подолати корупцію

  Тейлор добре обізнаний в українському питанні, адже з 2006 по 2009 рік він був надзвичайним і повноважним послом США в Україні

   
  • 24 червня 2019

  На Протасовому Яру в Києві вже п'ятий день рубають дерева. Активісти заблокували рух транспорту

  Небайдужі громадяни прийшли на захист території

   
Система Orphus