Сєверодонецьк і Лисичанськ після російської рулетки

Кореспондент INSIDER побував у звільнених містах, на базі бойовиків та дізнався, як при них жилося
13 серпня 201408:12

Столиця не-сепаратистів

Бійці антитерористичної операції звільнили Сєверодонецьк і Лисичанськ три тижні тому - 22 та 23 липня.

Сєверодонецьк відбувся малими втратами. Півторатисячна армія російських донських козаків Козіцина та "Армия Юго-Востока" довго не затримувалася. З початком масованого наступу українських силовиків вони відразу почали відступати в бік Лисичанська. Адже місто, яке стоїть на рівнині, важко обороняти. Сєверодонецьк був для них більше диверсійно-розвідувальним центром, аніж фортецею.

У місті особливих руйнувань немає. Зараз триває розмінування доріг, інколи ще чути постріли, але місто повертається до життя.

 

Із самого ранку біля сєверодонецького відділу культури збираються проукраїнські активісти. Їх майже з десяток. Хтось лише повернувся в місто після вимушеної еміграції, а хтось знову виплив із глибокого підпілля.

В однієї жінки із жовто-синьою резинкою на волоссі є ідея – провести патріотичний автопробіг. У депутата від ″Батьківщини″ Сергія Самарського дилема складніша: як легітимно змінити міську раду, яка в більшості співпрацювала з сепаратистами.

Сам Самарський лише нещодавно повернувся в місто. 23 травня його взяли в полон, а за кілька годин потому відправили в Луганське СБУ. Там Сергія тримали майже тиждень. Спочатку в несправній холодильній камері, а після допиту – в тирі. Його не били, але постійно психологічно тиснули.

Після допиту Сергія відправили у підвал, де на його очах били інших полонених сталевим прутом із гумовою насадкою. З ним ополченці грали в "російську рулетку". Протягом двох ночей із "б'ютівцем" зіграли 30 разів. Коли відпустили, довго не думав – виїхав із міста з сім’єю.

Зараз Сергій пропонує однодумцям  писати заяви до СБУ на представників влади, які працювали з сепаратистами.

Щоправда, деяких із них уже й так розшукує міліція. На оперативному стенді міськуправління МВС – свіжі зведення. Розшукуються голова Сєверодонецької міськради Валентин Козаков і двоє його заступників – Володимир Кравченко та Євгеній Халін. Вони зникли напередодні. Як пояснили в міліції, їх лише розшукують, але ніяких звинувачень ще не висунули.

Будівля міського відділу міліції – ледь не єдине місце, яке досі нагадує про зону АТО. Під’їзди заблоковані, а поряд ходять військові.

Раптово з’являється кілька людей у цивільному, які ведуть невідомого чоловіка до входу. У нього руки скріплені наручниками, на голові – мішок. Конвой і затриманого пропускають у відділок без зайвих питань, сторонні ж можуть зайти у відділок лише після пильного огляду.

– Яка обстановка в місті? – запитую в Сергія Шакуна, який один із небагатьох, кого можна зустріти в міськраді. Він - представник штабу АТО і водночас людина Олега Ляшка. Офіційно його посада звучить як "радник губернатора Луганської області". 

– Зведення з міліції показують, що побільшало крадіжок, отже, почали повертатися сепаратисти, – чи то жартує, чи каже серйозно Шакун.

За його словами, багато місцевих ополченців залишилося. Вони просто переодяглися в цивільне. Від початку звільнення міста правоохоронці вже затримали чотирьох підозрюваних у підтримці бойовиків.

Очевидно, скоро людей у міськраді Сєверодонецька побільшає. Адже він тимчасово стане обласним центром. Колись, у радянські часи, місто готували як резервне для керівництва областю, і ось ця ″заготовка″ знадобилася.

 

- До міста вже переїхало головне управління МВС в області. З місцевих міліціонерів – залишилося 20%. Допомагає підтримувати порядок батальйон "Луганськ" – проводить зачистку та стоять на блокпостах, - розповідає Шакун.

Місто без вікон

Із Сєверодонецька в Лисичанськ потрапити можна фактично одним шляхом. Інші – зруйновані ополченцями.

Міжміські маршрутки курсують регулярно. На кордоні двох міст – блокпост. На під’їзді до нього водій попереджає пасажирів, щоби приготували документи.

– Чоловіки з паспортами – на вихід! – оголошує військовий, коли маршрутка зупиняється на вимогу силовиків.

Чоловіки виходять із паспортами в руках і стають у ряд перед військовим, який сидить на стільці. У кожного бере документ та звіряє зі списком на кількасот позицій. У цій товстій теці – прізвища людей, яких підозрюють в участі в ополченні. Водночас інший військовий ходить по салону та перевіряє паспорти в жінок.

Уже на в’їзді – чорний "скелет" автобуса, розстріляна автозаправка, напівзруйнований будинок, навпіл розламаний бетонний стовп і звисаючі дроти.

 

Рухаючись ближче до центру, ледь не в кожному будинку – розбиті вікна.

– Ви випадково не замір вікон прийшли робити? – підбігає жінка, коли фотографую музичну школу.

– Ні, а хто має прийти?

– З міськради обіцяли.

Жінка – в. о. директора музичної школи. Під час штурму 24 липня від вибухової хвилі всі вінка посипалися. У цей час вона сиділа в підвалі.

У міськраді вже склали список будинків, які постраждали від штурму. Здебільшого у всіх – розбиті вікна.

На околиці Лисичанська стоїть будинок, який чи не найбільше постраждав. У його центральну частину потрапили два снаряди. І один – зачепив кут. Із боку дороги рятувальники розбирають завали.

– Будуть зносити весь будинок чи ремонтувати? – питаю в одного з рятувальників.

– Не знаю. У нас завдання – розібрати. Вчора приходили експерти, брали зразки конструкції. Комісія буде визначати, що робити далі.

 

Шлях до одного з мостів через річку Сіверський Донець і залізничну колію майже порожній. Місцеві водії вже знають, що ця переправа зіпсована. Таксист, який везе до моста теж знає, хоча жодного разу ще не був.

Біля переправи – залишки блокпоста ополченців. Завалена землею та шинами траншея, зруйновані бетонні блоки та складені шини. Асфальтована поверхня моста пошкоджена мінами. По краях покриття конструкції виглядає, наче пазл. За кожен зайвий рух у цій частині моста переймаєшся найбільше.

За кількадесят метрів від недіючого блокпоста – прірва. Уся зруйнована залізобетонна секція лежить на землі. Міст з’єднує лише електропровід та зігнута газова труба.

До моста під’їжджають "Жигулі". На антені прив’язаний білий клаптик тканини. У салоні двоє людей і безліч речей.

 

З машини виходить водій і здивовано питає:

– Що, тут не проїхати?

Таксист пояснює водію "жигулів", як можна виїхати з міста.

– А ви з Лисичанська? – питаю.

– Та ні, ось везу зі Стаханова, – каже водій, показуючи у бік салону і додає: – бомблять, шо пі*ц.

База Мозгового

На підході до Лисичанського склозаводу "Пролетарій" стоїть погруддя Леніна. Біля нього лежать штучні квіти. На перший погляд, погруддя лише недоглянуте – фарба на пам’ятці облущилася. Але якщо підійти ближче, то видно сліди від куль.

Вхід на величезну територію з цехами та ангарами стороннім заборонений. Завод охороняють бійці з батальйону "Донбас". На воротах, за якими чатують хлопці, висить папір-попередження ще часів ополченців: "Бой. Стреляю без предупреждения".

"Донбасівці" реєструють відвідувача. Запис у журналі – перший. Проводити екскурсію погодився чоловік із позивним "Антон".

– Що не можна фотографувати? – наперед запитую.

– Обличчя.

Ідемо спочатку в бік машин, які "віджали" ополченці. Серед техніки – трактори, розібрана пожежна машина та інша спецтехніка рятувальників, яку бойовики апгрейдили бронею.

 


Коли вони тікали, то брали найнеобхідніше. Машини, які стояли біля заводу, ламали.

- Багато речей просто залишили, – розповідає Антон. – А це – пушка, яку вони самі зробили, – показує хлопець на ржаву тачанку на колесах, оснащену дулом.

– Стріляє?

– Навряд.

Підходжу до пушки – вона заряджена снарядом. Значить, теоретично, повинна стріляти. Кажу про свої припущення "Антону". Він підходить, оглядає, усміхається і веде далі.

– Кажуть, сюди приводили заручників, бізнесменів і тут їх катували. Не знаєте – де це могли робити? – питаю.

– Ні, ми всього кілька днів. Іще не все обійшли. Тут така територія, важко навіть уявити.
Підходить інший боєць "Барабах". Каже "Антону", аби той повернувся, а екскурсію проведе сам.

Ангар, у якому ополченці влаштували тир, замкнутий зсередини. Ворота додатково "опломбовані" папірцем із попередженням: "Не стрелять. 9.07.".

Допомогти потрапити всередину погодився працівник заводу – електрик Василь.

 

– Вони залазили збоку, – каже він і веде до розбитого вікна.

Пройшовши лабіринти ангару, потрапляємо до тиру. Біля облаштованої вогневої точки – сотні гільз.

– Це гільзи переважно від СВД та кулемета, – зі знанням справи каже "Барабаха".

Ополченці тренувалися на різних як спеціальних, так і підручних засобах. Роздруковані та від руки намальовані мішені, будівельна каска, бронежилет, картонні виробничі плакати, дорожні знаки – усе продірявлене.

Стіна ангару біля вогневої точки завалена медикаментами. Переважно парацетамолом та аскорбіновою кислотою.

 

 

– Це вони пограбували фуру "Стиролу". Представники компанії вже приїжджали, дивилися на свій товар.

Далі екскурсію веде електрик Василь, який працює не один десяток років на заводі. Пам’ятає і день, коли прийшли бойовики.

– Працювати вони нам не забороняли. Нібито в них була домовленість із керівництвом, що половину виручки заводу їм потраплятиме. Але через два тижні нас уже не пустили.

– Ви знали цих людей?

– Там було кілька місцевих. Усіх інших не знаю.

Поряд бігає охоронець – великий 10-річний дворняга Бакс.

 

– Він на людей не гавкає, – заспокоює електрик. – Лише на собак.

– Бакса теж вигнали ополченці? – жартую.

– Та хто його вижене, – відповідає Василь, замислившись на секунду. – Хіба що застрелити можна.

Підходимо до медпункту. Тут ополченці і лікувалися, і жили. Біля входу – банки з-під консерви від Йошкар-Олинського м’ясокомбінату й інших російських виробників.

 

При вході на столі – обліковий журнал із позивними та діагнозами. Серед поширених захворювань – грибок і пошкодження кінцівок.

Між аркушами в журналі – "Молитва Архангелу Михаилу Архистратигу Грозному Воеводе". В поясненні до молитви зазначено: "Молятся Архангелу Михаилу с просьбой о помощи и покровительстве от воров, зла, врагов, стихийных бедствий, войны и напрасной смерти, в скорбях и напастях".

Василь веде до приміщення, сусіднього з медпунктом.

– Ось осколки від міни прошили ворота, вікна.

У приміщенні, як і в медпункті, безліч "новоросійських" газет.

– Їх було ще більше тут, – пояснює електрик. – Али ми трохи поприбирали, щоб не так засмічено було. Це ж для себе.

– А слідчі дії тут проводилися вже? Це ж речові докази.

– Та ні, кому це потрібно…

Рухаючись углиб території, потрапляємо в ангар, де стоїть дві спецтехніки рятувальників. Ополченці позначили їх – розмалювали російським триколором та підписали: "Народное ополчение Луганщины Алексея Мозгового".

Проходимо ангар із дірою у даху, куди під час штурму потрапив снаряд. По дорозі знаходимо кілька вирв.

– Тут усе дрижало, коли був штурм. У багатоповерхівці, яка розташована найближче до заводу, майже всі вікна розбиті. Мій будинок – другий, але в нас скло вціліло. Сам я ховався в підвалі.

– А які стосунки були в ополченців із людьми, які тут живуть.

– Нормальні, – каже Василь і за мить додає: – зате порядок був.

– Тобто "порядок"? – не вірю власним вухам.

– Після восьмої вечора ніхто п’яний не виходив на вулицю. Якщо попадався, то потім рив траншеї. А зараз все повернулося назад.

Адміністративні будівлі заводу – були повністю під контролем ополченців. Екскурсію цією частиною "бази Мозгового" продовжує "Барабаха". В одному з будинків – троє дверей. Донбасівець веде в ліву секцію. У приміщенні ступити бодай крок - важко, усі речі перевернуті. Однак примітними є білі кепки із символікою ЛДПР Жириновського. Поряд – зошити з портретом Владіміра Вольфовіча.

 

Кухня – завалена провізією. Як домашньою, так і заводською.

– Холодильник вимкнули, а в ньому залишилося м'ясо. Тому трохи смердить, – каже "Барабаха" і заводить на склад, де зберігалася їжа.

Донбасівець перевертає картонні коробки і ледь не на кожній – відправник із Росії: Новий Уренгой, Санкт-Петербург, Кузбас, Пишмінська птахофабрика.

Виходячи зі склозаводу, Антон робить запис у журнал: мовляв, відвідувачі покинули територію. У цей час "Барабаха" підіймає картонну коробку, яка лежала поряд із постом, витягує звідти два флакони з аскорбіновою кислотою виробництва "Стиролу", який обікрали ополченці, та вручає їх мені.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 11:48
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus