Олег Мусій: Мене немає за що підвісити, щоб виконувати коаліційні захцянки

За що хочуть звільнити міністра охорони здоров'я
1 липня 201407:00

Міністра охорони здоров'я Олега Мусія можуть відправити у відставку. Про це оголосив сам міністр, обраний до уряду за квотою Майдану, під час прес-конференції в п'ятницю.

За його словами, змістити його хоче тендерна мафія, яку він усунув від корупційного корита.

Мусій не відкидає, що його звільнення відбудеться вже наступного тижня, якщо Верховна Рада підтримає постанову, яку зареєстрували позафракційні Анжеліка Лабунська та Роман Стаднійчук. 


INSIDER поспілкувався з міністром та спробував з'ясувати, за що і чому хочуть його звільнити.

Мусій переконує: звільнити його можуть уже у вівторок. Навіть не дочекавшись рішення комітету, який має засідати в середу. Однак автор проекту Анжеліка Лабунська запевняє, що засідання комітету таки буде в середу, і після того вже вирішать долю міністра.

Депутат каже, що міністр "нездара, хабарник і випадкова людина в МОЗ, який разом із Миколою Мартиненком хоче забрати Індар".

Лабунська вислала нову редакцію пояснювальної записки до постанови про звільнення міністра, каже, там є всі підстави для звільнення.

У ньому депутати звинувачують Мусія в тому, що він лише погіршив становище в галузі. Депутатська постанова містить 8 пунктів, за якими міністру пред'явлено претензії.

Серед них:

1) Не впроваджено (навіть не розпочато) жодної реформи.
2) Не проведено вчасно тендерні закупівлі.
3) Не розроблено та не впроваджено системи заходів, спрямованих на подолання схем та проявів корупції в галузі охорони здоров’я, забезпечення транспарентності процедур за участю МОЗу та його установ.
Навпаки, міністра звинувачують у тому, що 30,5% (52  345 тис грн) загального фінансування закупівлі онкопрепаратів спрямовані на закупівлю лише 3 із 36 препаратів, які постачають ″Людмила-Фарм" Олени Миронової та "Укроптпостач" Максима Берегового.
4) Депутатів не влаштовують дії міністра щодо заводу "Індар", що призвели "до перебоїв із постачанням інсуліну".
5) Автори вважають, що через відсутність "стратегічного незнижуваного запасу вакцинних препаратів" є  реальна загроза зриву планової імунізації для більш ніж 15 млн населення України.

Окрім невдоволення депутатів, міністра також неодноразово сварив за некомпетентність  прем'єр Арсеній Яценюк. Останній раз це було кілька тижнів тому, коли міністр переплутав дані щодо загиблих дітей в АТО із загальною смертністю, розповіли джерела видання в Кабміні.

"Він хороший спеціаліст, але не міністр. Йому складно запам'ятати великі обсяги інформації", - каже співрозмовник.

Окрім того, Мусія не сприймає середня ланка працівників міністерства, які вважають, що міністр має бути таким собі закостенілим чиновником, який добре орієнтується в схемах, а не ганяє людей із самообороною.

Сам міністр в інтерв'ю INSIDER заявив, що все це тому, що він зламав корупційні схеми і не залежить від політичних сил.

- Ми так розуміємо, ви вже готуєтеся до відставки. Як ви думаєте, за що найперше вас хочуть звільнити?

- За боротьбу з корупцією і схемами. Прийшовши на посаду, я всім одразу сказав: схеми закінчилися, не до мене із цими пропозиціями.

- Скажіть, чи відповідає дійсності інформація, що прем’єр вже підготував постанову про ваше звільнення?

- Ні, це неправда. Але проти мене системно веде дискредитаційну кампанію вся ця мафія, якій я наступив на горло.

Отакі "майданівці" пікетували Мусія 3 червня


- А ви можете назвати конкретні прізвища тих, хто це робить?

- Усі ці прізвища вже відомі в інтернеті. Це ті, хто займався держзакупівлями, і ті, хто їх "кришував".

- Але хто саме? Колишній заступник міністра Роман Богачов?

-Так, останнім часом це Богачов, який був першим заступником міністра і, по суті, касиром у Саші-стоматолога, куратором чи "смотрящим" від нього у МОЗ. Станом на сьогодні, на жаль, його навіть не арештували. Тривають розслідування, хоча всі знають, що тут творилося, навіть голова французького представництва "Пежо" в Україні розповідав, як його викликали до Богачова, пропонували якісь схеми (при постачанні "швидких", — INSIDER). І я його питаю, а чого ж ви не звернулися в прокуратуру? А він відповідає: "А як я міг звертатися, якщо нам заблокували розмитнення всіх наших автомобілів". Тобто система працювала.

- Ви сьогодні заявили про нове кримінальне провадження на мільярд доларів, які, як я розумію, також вкрали при постачанні ліків?

- Так. На "сірі" склади завозили медикаменти без жодного розмитнення. При чому пропорція така, що на легальний склад привозили тисячу одиниць чогось, а на "сірий" – сто тисяч. Робили це за Соловйова (екс-голова Держлікслужби, - INSIDER) і Демченко (його заступниця), які працювали в Держлікслужбі і за якими давно плаче в'язниця. Ці люди були наближені до багатьох високопосадовців. Наприклад, Соловйов був людиною Азарова, який проштовхував його і давав повноваження, невластиві Державній службі лікарських засобів. Вони хотіли все замкнути на цю структуру – від реєстрації ліків до їх проходження і повного контролю. Але "папєрєднікі" не встигли.

Далі це саме намагалася зробити нова влада через абсолютно незаконне розпорядження Кабміну, яке хотіли протягнути в травні, під час виїзного засідання в Харкові. Розпорядження намагалися внести в обхід МОЗ. З ініціативою виступив Мін'юст. Я був у повному шоці, кажу: "Хлопці, стоп-стоп-стоп. А що це відбувається?" А мені: "А ви там ні з чим не справляєтеся, то ми забираємо собі цю службу під Кабмін". Я виступив проти. Отримав нищівну критику прем'єра, що я нічого не розумію. 

- Тобто вони хотіли зробити службу окремим виконавчим органом?

- Так. І зроблено це було тому, що я принципово не погоджував людей із старої влади на керівництво цією службою замість Соловйова.

- А новий голова Держлікслужби Михайло Пасічник – це ваша кандидатура?

- Так, ця кандидатура – ініціатива громадськості, яку я підтримав. Пасічник – це батько цієї структури, він її засновував.

- Але він був співвласником  мережі аптек "Фалбі",  чи немає в нього в такому разі конфлікту інтересів?

- Він давно все продав. І задокументовано, що вийшов із засновників.

- Він вийшов із засновників, але там залишилися його партнери.

- Офіційно він виконав усі вимоги. Так чи інакше, із призначенням Пасічника схему Соловйова-Демченко з переведення 2 мільярдів коштів у приватні кишені було перекрито. Хоча в Соловйова залишилися друзі в Кабміні, які намагалися зберегти його на посаді і які проштовхували цю постанову про реформування Держлікслужби. Але в прем’єра вистачило мудрості цієї постанови не підписувати. Щодо Демченко, то вона - креатура голови комітету (Тетяни Бахтєєвої, - INSIDER), і це теж всім добре відомо. Саме вона керувала всіма схемами, а Соловйов – просто молодий цинік, який багато чого знає. Тепер їхня діяльність – це прерогатива правоохоронних органів і журналістських розслідувань. Пасічник, ставши головою служби, підтримує всі наші ініціативи, і нарешті Держлікслужба йде в одну ногу з міністерством.

- Є ще одна скандальна тема – Міністерство охорони здоров'я досі не провело тендерів із закупівлі ліків з багатьох програм. І начебто перепони в цьому чинить ваш перший заступник Салютін.

- Так, Салютін. Призначений за партійними квотами.

- Він дійсно людина Миколи Мартиненка?

- Ой, я не знаю, чия людина, але квота "Батьківщини".

- Які ще партії представляють ваші заступники?

- Є ще один від УДАРу. Насправді мене ставлять перед фактом, що буде така-то людина. Ту команду, яку я подавав, Кабмін систематично відфутболював. Лежать документи на заступника вже 2 місяці, але Кабмін їх не розглядає. "Не подобається ваша діяльність, тому і не призначаємо", - кажуть. Те саме з Державною санітарною службою – три місяці лежить подання. "Ви тут усіх своїх людей призначаєте", - звинувачують мене. А як із не своєю командою прийти працювати? І яка може бути партійна квота в медицині? Ви що йдете до лікаря, бо той лікар від "Батьківщини" або від "Свободи"? Люди добрі, це ж маразм.

- У нас було питання, чи вдалося вам встановити контроль над міністерством, але відповідь на нього, здається, очевидна.

- Отакий і контроль, коли перший заступник три місяці саботує тендери, розказуючи всілякі байки. Я йому щодня пишу доручення, а результату немає. Я все це подав на розгляд прем’єр-міністру. Нехай він вирішує, оголошує догану і знімає із займаної посади, бо так неможливо працювати. Це відвертий саботаж тендерних закупівель! А винен міністр. Але міністр не може бути головою тендерного комітету апріорі. Є людина, яка за це відповідає. І ця людина завалила роботу.


- Ви можете пояснити, чому депутати Стаднійчук і Лабунська внесли постанову про вашу відставку? У них є в цій галузі якийсь інтерес?

- Прямий.

-"Індар"?

- Як мені розказували деякі журналісти, хоча звісно, це неперевірені дані, "тушкування" Лабунської в минулому скликанні мало певну ціну. І начебто вона отримала певні преференції саме в цій галузі. Окрім того, вона подружка Любові Вишневської, керівниці "Індару", яку я відсторонив.

- Яка там зараз ситуація на заводі?

- Вишневська подала на нас у суди. Звинувачує в недотриманні процедури під час голосування. Ніби, якщо державі належить понад 50% акцій, то потрібне завдання на голосування під час зборів акціонерного товариства від Кабінету міністрів. І я звернувся до Кабінету міністрів із цього приводу, але відповіді ні слуху, ні духу. Попри те, є вже рішення судів - Вишневська їх програла. Бо ситуація така: держава через Укрмедпром управляє "Індаром", і Укрмедпрому належить 70%. І як мені пояснили юристи, якби МОЗ безпосередньо керував, то потрібне було б завдання на голосування від Кабміну. А оскільки не безпосередньо, то й дозволу не потрібно.

Ми виграли всі суди. І тепер-от засилають усілякі замовні матеріали. Але для мене головне, щоб "Індар" залишився в державній власності, щоб Вишневська – великий майстер у цій справі - не збанкрутувала через векселі підприємство і не вивела його у приватну власність. Тому я на цій посаді як "собіратель" земель.

- А кого ви хотіли призначити головою "Індару"?

- Головою правління я рекомендував людину, яку я знаю з навчання в "Аспен Україна". Це – Дмитро Павлов, він менеджер компанії, інтернет-провайдера. Найбільше мені в ньому імпонує те, що він високоморальна і релігійна людина. Бо боротися з мафією можуть тільки порядні люди. Я його беру як управлінця-менеджера, який би навів там лад. Бо "Індар" перетворився на прокладку, через яку МОЗ проводило тендери, і купував від тест-смужок до вакцин і препаратів проти СНІДу.

- Ще таке технічне питання. У міністерства є реєстр референтних цін на ліки...

- Реєстр оптово-відпускних цін.

- Але я правильно розумію, що від нього залежать ціни на ліки?

- Ні, від нього нічогісінько не залежить. Це формальна річ про декларування ціни, після чого вони можуть брати участь у тендерних закупівлях. Але декларує той, хто привозить. І він може поставити ціну, яку хоче, – у 5 разів дорожче чи в 105.

- А можна це змінити, щоб чиновники міністерства контролювали ціни?

- Є таке поняття як референтне  ціноутворення, і Кабмін доручив підготувати відповідну постанову. Її підготували, але вона не сподобалася Кабміну. Тепер її готує Мінекономіки. Наші напрацювання передали туди. Сьогодні ввечері має бути засідання із цього приводу в Кабміні. Я не піду, бо я в опалі. Від МОЗ буде один із заступників.

- Ви можете сказати, коли почалася кампанія проти вас?

- Бруд проти МОЗ почався позаминулого понеділка. А в середу в мене почалися проблеми в Кабміні. На четвер у мене була запланована поїздка на прощу до храму святого Пантелеймона, а тут мені приносять матеріали, що в п'ятницю, у день уряду, першим заслуховуватимуть питання охорони здоров'я. З ініціативи Кабміну. Думаю собі: "Ого! Ну, не проблема перед депутатами виступити, але дуже вже підозріла послідовність". І тут увечері дзвінок із Кабміну - "ваше відрядження не погоджено". Але ж насправді це звіт міністерства, а не міністра. Я всі документи передав Салютіну.

Після всього того я не дуже добре почувався, поміряв тиск — 170. Пішов до знайомих лікарів, ті мене скерували в стаціонар. Я відразу: "ні, ні, ви що, у мене ж звіт у Раді, проти мене таке робиться". А в пів першої ночі мене забрали в лікарню. Чотири дні на крапельницях. У п'ятницю був звіт, із тих питань, які ставили депутати, мені стало зрозуміло, що все це було сплановано. Їх не цікавила охорона здоров'я. Я думаю, що того дня було зібрано голоси за мою відставку. Вони набрехали Турчинову, що я не ходжу на засідання комітету. Бо це неправда. Коли можу, я ходжу. Просто засідання комітету в середу, а в мене того дня засідання уряду. Я міністр, і не можу залишити засідання уряду заради комітету.

 



- А хіба туди не заступники ходять?

- Ходить туди заступник, але ж вони хочуть міністра.

- Як ви думаєте, у вівторок розглядатимуть вашу відставку?

Турчинов сказав зібратися комітету і на вівторок винести питання на голосування. Запрошення на комітет я отримав на середу, на другу годину, тоді розглядатимуть постанову Лабунської-Стаднійчука. Тому я вже не розумію, що відбувається. Я провів прес-конференцію і попросив у будь-якому разі дати мені виступити перед депутатами і надати змогу розповісти, що відбувається з тендерами.

Боротьба триває. За крісло міністра я не чіпляюсь, але й добровільно подавати у відставку не буду. Хочуть влаштувати політичну розправу над Майданом, я хочу на це подивитися. Проблема в тому, що я нікому не належу і мене немає за що підвісити, щоб виконувати коаліційні захцянки.

Я почав щось робити і отримав головняк від депутатів. Я вам так скажу, ці люди не мають жодного права там перебувати. Майдан змінив хоч частково уряд. Президента обрали всенародно. А в Раді сидять ті самі, які голосували закони 16 січня.
Депутати мали давно розпуститися, але Майдан їх не дотиснув. Тепер маємо повторення
2004-2005 років, коли прийшли руки, які нічого не крали, а виявилося, що загрібали ногами і руками все. Потрібні термінові вибори в Раду, нові люди у владу не прийшли, тому відбувається квотне призначення заступників, щоб зберегти коаліцію.

- А з вами не намагалися домовитися, не приходили з пропозиціями?

- Слава Богу, цього не було. Прізвища тих, хто працює в тендерних схемах, відомо. Їх там 5 осіб. І ні з ким із них я не зустрічався. Мене цікавлять чесні прозорі торги. Бажано, щоб це взагалі були електронні торги, та ще й за принципом редукціону. Але ж мафія проти. І з'являються всі ці скандали і постанови. Здається, найскандальніше міністерство.

- Так завжди було в цьому міністерстві. Тому й міністрів тут найбільше.

Так, я 18-й. Тут або швиденько відпрацювали схему і міністра сховали, або міністр не погоджується, і його викидають. Наприклад, був Оніщенко з регіонів, але ж його з'їли свої за 9 місяців. Він не погодився на схеми, і його прибрали.

- А якщо вас все-таки відправлять у відставку, як ви бачите своє майбутнє? Залишитеся в політиці чи повернетеся до попередньої діяльності.

- Однозначно, я залишуся в громадському житті. Це моє. Це мені набагато ближче, ніж це кубло змій, куди я потрапив. Я маю авторитет, я працював над медичною реформою. Буду надалі з громадськістю реалізовувати ці напрацювання.

- А скільки часу треба на реформу?

- Від 5 до 10 років. Починати треба через 2 роки. Подивіться, на сайті МОЗ є концепція. Зараз триває обговорення, і близько 60% того, що говорять, уже враховано. Я думаю, десь на 15 липня її реально винести на обговорення уряду. Потім три місяці на створення поетапного плану дій.

- І що буде на виході?

Це буде бюджетно-страхова модель, громадське адміністративне управління, де фахівцям буде надано самоврядування, плюс резидентура і тривала післядипломна освіта. Це університетські клініки і ставка на профілактику, про яку всі забули в попередній концепції. Це все там прописано.

- Останнє питання щодо АТО і забезпечення наших військових, бо часто вони скаржаться, що в лікарнях безкоштовно є лише зеленка і аспірин.

- Насправді це не так. У четвер я бачив це на власні очі, бо провів інспекцію, включаючи блокпости біля Слов'янська. Що нижчий рівень, то більше проблем. Але при пораненні основне - швидкість евакуації. Треба надавати екстрену допомогу і швиденько вивозити.

В ізюмській лікарні більш-менш достойний рівень. Єдине — там не вистачає спеціалістів, і вони пашуть денно і нощно. А ще є бюджет цивільної охорони здоров'я, який зараз вони витрачають на поранених. І гроші там закінчилися. Тому дуже їх рятують волонтери й гуманітарна допомога.

Щодо вищого рівня — а це клінічний госпіталь у Харкові, — то там є абсолютно все.

- МОЗ рахує вбитих і поранених?

- Так, але тільки тих, які проходять через цивільні заклади охорони здоров'я. За нашою статистикою, близько тисячі поранених і 380 убитих, понад 200 — на стаціонарному лікуванні.

- Це з обох сторін?

- Для лікарів немає різниці.

- А ті лікарні, які в зоні АТО, у Слов'янську, наприклад, вони можуть отримати медикаменти?

- Проблематично, але довозять. Навіть із наркотиками не було проблем.

- Не вилучають бойовики?

Вилучають, але довозять. Річ у тому, що загалом у державі ситуація із забезпеченням ліками погана. Тому й там вона погана. Ми всі в рівних умовах, і купуємо ліки за гроші. Тому треба будувати страхову медицину.

Міністра охорони здоров'я Олега Мусія можуть відправити у відставку. Про це оголосив сам міністр, обраний до уряду за квотою Майдану, на прес-конференції у п'ятницю.

 

За його словами, змістити його хоче тендерна мафія, яку він усунув від корупційного корита.

 

Мусій не виключає, що його звільнення відбудеться вже наступного тижня, якщо Рада підтримає постанову Верховної Ради, яку зареєстрували позафракційні Анжеліка Лабунська та Роман Стаднійчук.

 

INSIDER поспілкувався з міністром та спробував розібратися, за що і чому хочуть звільнити міністра.

 

Мусій переконує, що звільнити його можуть уже у вівторок. Навіть не дочекавшись рішення комітету, який має засідати у середу. Однак автор проекту Анжеліка Лабунська, що засідання комітету таки буде в середу, і після того вже вирішиться доля міністра.

 

На питання, чим їй не догодив міністр, Лабунска вислала нову редакцію пояснювальної записки до постанови про звільнення міністра.

 

В ньому депутати звинувачують Мусія в тому, що він лише погіршив становище в галузі. Депутатська постанова містить 8 пунктів, за якими міністру пред'явлено претензії.

Серед них:

 

1) Не впроваджено (навіть не розпочато) жодної реформи.

2) Не проведено вчасно тендерні закупівлі.

3) Не розроблено та не впроваджено системи заходів, спрямованих на подолання схем та проявів корупції в сфері охорони здоров’я, забезпечення транспарентності процедур за участі МОЗу та його установ.

Навпаки міністра звинувачують у тому, що 30,5% (52  345 тис.грн.) від загального фінансування закупівлі онкопрепаратів спрямовані на закупівлю лише 3 з 36 препаратів, , які посьтачають ″Людмила-Фарм" Олени Миронової та "Укроптпостач" Максима Берегового.

4) Депутатів не влаштовують дії міністра щодо заводу "Індар", що призвели "до перебоїв з поставками інсуліну".

5) Авт ори вважають, що через відсутність "стратегічного незнижуваного запасу вакцинних препаратів" є в реальна загроза зриву планової імунізації для більш як 15 млн. населення України.

 

Крім невдоволення депутатів міністра також кілька разів сварив прем'єр Арсеній Яценюк. Останній раз це було кілька тижнів тому, коли міністр переплутав дані по загиблих дітях в АТО з загальною смертністю, розповіли джерела видання в Кабміні.

"Він хороший спеціаліст, але не міністр. Йому важко запам'ятати великі обсяги інформації", - каже співрозмовник.

Крім того, Мусія не сприймає середня ланка працівників міністерства, які вважають, що міністр має бути таким собі закостенілим чиновником, який добре розбирається в схемах.


Сам міністр в інтерв'ю INSIDER заявив, що все це через те, що він зламав корупційні схеми і не залежить від політичних сил.

 

- Ми так розуміємо, що ви вже готуєтесь до відставки. Як ви думаєте, за що найперше вас хочуть зараз звільнити?

 

- За боротьбу з корупцією і зі схемами. Прийшовши на посаду, я всім одразу сказав: "схеми закінчилися. Не до мене з цими пропозиціями"

 

- Скажіть, чи відповідає дійсності інформація що прем’єр вже підготував постанову про ваше звільнення?

 

- Ні, це не правда. Але проти мене системно ведеться дискредитаційна кампанія всією цією мафією, якій я наступив на горло.

 

- А ви можете назвати конкретні прізвища хто це робить?

 

-Всі ці прізвища вже відомі в інтернеті. Це ті, хто займався держзакупівлями і ті хто їх кришував.

- Але хто саме? Колишній заступник міністра Роман Богачов?

 

-Так, в останній час це був Богачов, який був першим заступником міністра і по суті касиром у Саші-стоматолога, куратором чи смотрящим від нього у МОЗ. Станом на сьогодні, на жаль, він навіть не арештований. Ведуться розслідування, хоча всі знають, що тут творилося і навіть глава французького представництва "Пежо" в Україні розповідав, як його викликали до Богачова, пропонували якісь схеми (при постачанні швидких — INSIDER). І я його питаю, а чого ж ви не звернулися в прокуратуру?. А він відповідає: "А як я міг звертатися, якщо нам заблокували розмитнення всіх наших автомобілів". Тобто система працювала система.

 

- Ви сьогодні заявили про нове кримінальне провадження на мільярд доларів, які, як я розумію, також вкрали при постачанні ліків?

 

- Так. Лівим шляхом на сірі склади завозилися медикаменти, без всякого розмитнення. При чому пропорція така, що на легальний склад привозили тисячу одиниць чогось, а на сірий – сто тисяч. Робилося це за Соловйова (екс-голова Держлікслужби - INSIDER) і Демченко (його заступниця), які працювали в Держлікслужбі, і за якими давно плаче тюрма. Ці люди були наближені до багатьох високопосадовців. Наприклад, Соловйов був людиною Азарова, який проштовхував його і давав повноваження, невластиві Державній службі лікарських засобів. Вони хотіли все замкнути на цю структуру – від реєстрації ліків до їх проходження і повного контролю. Але папєрєднікі не встигли.

 

Далі це ж намагалася зробити нова влада через абсолютно незаконне розпорядження Кабміну, яке хотіли протягнути в травні, на виїзному засіданні в Харкові. Розпорядження намагалися внести в обхід МОЗ. З ініціативою вийшов Мін'юст. Я був у повному шоці, кажу: "Хлопці, стоп-сто-стоп. А що це відбувається?" А мені: "А ви там ні з чим не справляєтеся, то ми забираємо собі цю службу під Кабмін". Я виступив проти. Отримав нищівну критику прем'єра, що я нічого не розумію.

- Тобто вони хотіли зробити службу окремим виконавчим органом?

 

- Так. І зроблено це було тому, що я принципово не погоджував людей із старої влади на керівництво цією службою замість Соловйова.

 

- А новий голова Держлікслужби Михайло Пасічник – це ваша кандидатура?


- Так, ця кандидатура – ініціатива громадськості, яку я підтримав. Пасічник – це батько цієї структури, він її засновував.

- Але він був співвласником мережі аптек "Фалбі", і чи немає в нього в такому випадку конфлікту інтересів?

 

- Та він давно все продав. І це все задокументовано, що він вийшов із засновників.

 

- Він вийшов із засновників, але там лишилися його партнери.

 

- Офіційно він виконав всі вимоги. Так чи інакше з призначенням Пасічника схема Соловйова-Демченко з переведення 2 мільярдів коштів у приватні кишені була перекрита. Хоча в Соловйова залишилися друзі в Кабміні, які намагалися зберегти його на посаді і які проштовхували цю постанову про реформування Держлікслужби. Але в прем’єра вистачило мудрості цю постанову не підписувати. Щодо Демченко, то вона - креатура голови комітету (Тетяни Бахтєєвої - INSIDER), і це теж всім добре відомо. Саме вона керувала всіма схемами, а Соловйов – це просто молодий цинік, який багато чого знає. Тепер їх діяльність – це вже прерогатива правоохоронних органів і журналістських розслідувань. Пасічник, ставши головою служби, підтримує всі наші ініціативи і нарешті Держлікслужба йде в одну ногу з міністерством.

 

- Є ще одна скандальна тема – Міністерство охорони здоров'я досі не провело тендери з закупівлі ліків по багатьом програмам. І начебто перепони в цьому чинить ваш перший заступник Салютін.


- Так, Салютін. Призначений за партійними квотами.


-
Він дійсно людина Миколи Мартиненка?

- Ой, ну я не знаю, чия людина, але квота "Батьківщини".


- Які ще партії представляють ваші заступники?

 

- Є ще один від УДАР. Насправді мене ставлять перед фактом, що буде така то людина. Ту команду, яку я подавав, Кабмін систематично відфутболював. Зараз лежать документи на заступника вже 2 місяці, але Кабмін їх не розглядає. "Не подобається ваша діяльність, тому і не призначаємо", - кажуть. Те саме з Державною санітарною службою – три місяці лежить подання. "Ви тут всіх своїх людей призначаєте", - звинувачують мене. А як із не своєю командою прийти працювати? І яка може бути партійна квота в медицині? Ви що йдете до лікаря, бо той лікар від "Батьківщини" або від "Свободи"? та люди добрі, це ж маразм.

 

- В нас було питання, чи вдалося вам встановити контроль над міністерством, але відповідь на нього, здається, очевидна.

 

- Отакий і контроль, коли перший заступник три місяці саботує тендери, розказуючи всілякі байки. Я йому щодня пишу доручення, а результату немає. Я все це подав на розгляд прем’єр-міністру. Нехай він вирішує, оголошує догану і знімає з займаної посади, бо так неможливо працювати. Це відвертий саботаж тендерних закупівель! А винен хто – міністр. Але міністр не може бути головою тендерного комітету апріорі. Є людина, яка за це відповідає. І ця людина завалила роботу.

 

- Ви можете пояснити, чому депутати Стаднійчук і Лабунська внесли постанову про вашу відставку? У них є в цій сфері якийсь інтерес?

 

- Прямий.

 

-"Індар"?

 

- Як мені розказували деякі журналісти, хоча звісно, що це неперевірені дані, тушкування Лабунської в минулому скликанні мало певну ціну. І начебто вона отримала певні преференції якраз у цій сфері. Крім того, вона подружка Любові Вишневської, відстороненої мною керівниці "Індаром".

 

- Яка там зараз ситуація на заводі?

 

- Вишневська подала на нас у суди. Вона нам ставить у провину, що не дотримані процедури при голосуванні. Ніби, якщо державі належить більше 50% акцій, то потрібне завдання на голосування на зборах акціонерного товариства від Кабінету міністрів. І я звернувся до Кабінету міністрів з цього приводу, але відповіді ні слуху, ні духу. Попри те, є вже рішення судів, і Вишневська їх програла. Бо ситуація така: держава через Укмедпром управляє "Індаром", і Укрмедпрому належить 70%. І як мені роз’яснили юристи, що якби МОЗ напряму управляв, то потрібне було завдання на голосування від Кабміну. А оскільки не напряму, то і дозволу непотрібно.

 

Ми виграли всі суди. І тепер от засилають усілякі замовні матеріали. Але для мене головне, щоб "Індар" лишився у державній власності і щоб Вишневська – великий майстер у цій справі не збанкрутувала через векселі підприємство і не вивела його у приватну власність. Тому я в цій посаді як собіратель земель.

 

- А кого ви хотіли призначити головою "Індару"?

 

- Головою правління я рекомендував людину, яку я знаю по навчанні в "Аспен Україна". Це – Дмитро Павлов, він менеджер компанії, інтернет-провайдера. Найбільше, що мені в ньому імпонує, це те, що він високоморальна і релігійна людина. Бо боротися з мафією можна тільки порядними людьми. Я його беру як управлінця-менеджера, який би навів там порядок. Бо "Індар" перетворився на прокладку, через яку МОЗ проводило тендери і купував від тест-смужок до вакцин і препаратів проти СНІДу.

 

- Ще таке технічне питання. У міністерства є реєстр референтних цін на ліки...

 

- Реєстр оптово-відпускних цін.

 

- Але я правильно розумію, що від нього залежать ціни на ліки?

 

- Ні, від нього нічогісінько не залежить. Це формальна річ про декларування ціни, після чого вони можуть приймати участь в тендерних закупівлях. Але декларує той, хто привозить. І він може поставити ціну, яку хоче – в 5 раз дорожче чи в 105.

 

- А можна це змінити, щоб чиновники міністерства контролювали ціни?

- Є таке поняття як референтне ціноутворення, і Кабмін доручив підготувати відповідну постанову. Її підготували, але вона не сподобалася Кабміну. Зараз її готує Мінекономіки. Наші напрацювання передали туди. Сьогодні увечері має бути засідання з цього приводу у Кабміні. Я не піду, бо я в опалі. Від МОЗ буде один з заступників.

 

 

- Ви можете сказати, коли почалася кампанія проти вас?

 

- Бруд проти МОЗ почався з позаминулого понеділка. А в середу в мене почалися проблеми на Кабміні. На четвер в мене була запланована поїздка на прощу до хмару святого Пантелеймона, а тут мені приносять матеріали, що в п'ятницю на дні уряду першим питанням заслуховуватиметься питання охорони здоров'я. З ініціативи Кабміну. Думаю собі: "Ого! Ну не проблема перед депутатами виступити, але дуже вже підозріла послідовність". І тут увечері дзвінок з Кабміну, що "ваше відрядження не погоджене". Але ж насправді це звіт міністерства, а не міністра. Я всі документи я передав Салютіну.

 

Після всього того я почав себе не дуже добре почувати, поміряв тиск — 170. Пішов до знайомих лікарів, ті мене відправляють в стаціонар. Я зразу "ні, ні, ви що в мене ж звіт у Раді, проти мене таке робиться". А в пів першої ночі мене забрали в лікарню. Чотири дні на крапельницях. А в п'ятницю був звіт, і з тих питань, які ставили депутати, мені стало зрозуміло, що все це було сплановано. Їх не цікавила охорона здоров'я. Я думаю, що в той день було зібрано голоси за мою відставку. Вони набрехали Турчинову, що я не ходжу на засідання комітету. Але це неправда. Коли можу, я ходжу. Просто засідання комітету у середу, а в мене в цей день засідання уряду. Я міністр, і не можу залишити засідання уряду заради комітету.

 

- А хіба туди не заступники ходять?

 

- Ходить туди заступник, але ж вони хочуть міністра.

 

- Як ви думаєте, у вівторок розглядатимуть вашу відставку?

 

Турчинов сказав зібратися комітету, і на вівторок винести питання на голосування. Запрошення на комітет мені прийшло на середу на другу годину, де розглядатимуть постанову Лабунської-Стаднійчука. Тому я вже не розумію, що відбувається. Я провів прес-конференцію, і попросив в будь-якому разі дати мені виступити перед депутатами і дати мені можливість розповісти, що відбувається з тендерами.

 

Боротьба триває. За крісло міністра я не чіпляюсь, але і добровільно подавати у відставку не буду. Хочуть влаштувати політичну розправу над Майданом, я хочу на це подивитися. Проблема в тому, що я нікому не належу і мене немає за що підвісити, щоб виконувати коаліційні захцянки.

 

Я почав щось робити, і отримав головняк від депутатів. Я вам так скажу, що ці люди не мають жодного права там перебувати. Майдан змінив хоч частково уряд. Президента обрали всенародно. А в Раді сидять ті ж, які голосували закони 16 січня.

Депутати мали давно розпуститися, але Майдан їх не дотиснув. Тепер маємо повторення

2004-2005 років, коли прийшли руки, які нічого не крали, а, виявилося, що загрібали ногами і руками все. Тому треба термінові вибори в Раду, бо нових людей у владу не прийшло і йде квотне призначення заступників, щоб зберегти коаліцію.

 

 

- А з вами не намагалися домовитися, не приходили з пропозиціями?

 

- Слава богу, цього не було. Прізвища тих, хто працює в тендерних схемах відомі. Їх там 5 чоловік. І ні з ким з них я не зустрічався. Мене цікавлять чесні прозорі торги. Бажано, щоб це взагалі були електронні торги, та ще й за принципом редукціону. Але ж мафія проти. І з'являються всі ці скандали і постанови. Здається, найскандальніше міністерство.

 

- Так завжди було в цьому міністерстві. Тому і міністрів тут найбільше.

 

Так, я 18-ий. Тут або швиденько відпрацювали схему, і міністра сховали. Або міністр не погоджується, і його викидають. Наприклад, був Оніщенко з регіонів, але ж його з'їли свої за 9 місяців. Він не погодився на схеми,і його придбали.

 

- А якщо вас все таки відправлять у відставку, як ви бачите своє майбутнє? Чи лишитеся ви в політиці, чи повернетеся до попередньої діяльності.

 

- Однозначно, я лишуся в громадському житті. Це моє. Це мені набагато ближче, ніж це кубло змій, куди я потрапив. Я маю авторитет, я працював над медичною реформою. Значить, буду далі з громадськістю реалізовувати ці напрацювання.

 

- А скільки часу треба на реформу?

 

- Від 5 до 10 років. Починати треба через 2 роки. Подивіться, на сайті МОЗ є концепція. Зараз іде обговорення, і десь 60% того, що говориться, вже враховано. Я думаю, що десь на 15 липня її реально винести на обговорення уряду. Потім три місяці на створення поетапного плану дій.

 

- І що буде на виході?

 

Це буде бюджетно-страхова модель, громадське адміністративне управління, де фахівцям буде надано самоврядування, плюс резидентура і тривала післядипломна освіта. Це університетські клініки, і ставка на профілактику, про яку всі забули в попередній концепції. Це все там прописано.

 

- Останнє питання щодо АТО, і забезпечення наших військових, бо часто вони скаржаться, що в лікарнях безкоштовно є лише зеленка і аспірін.

 

- Насправді це не так. В четвер я бачив це на власні очі, бо провів інспекцію, включаючи блок-пости біля Слов'янську. Чим нижчий рівень, тим більше проблем. Але при пораненні головне швидкість евакуації. Треба надавати екстрену допомогу, і швиденько вивозити.

 

В ізюмській лікарні - там більш-менш пристойний рівень. Єдине, що там фізично не вистачає спеціалістів, і вони там пашуть денно і нощно. А ще є бюджет цивільної охорони здоров'я, який зараз вони витрачають на поранених. І гроші там скінчилися. Тому дуже їх рятують волонтери і гуманітарна допомога, яку привозить будь-хто.

 

Щодо вищого рівня — а це клінічний госпіталь у Харкові, то там є абсолютно все.

 

- МОЗ рахує вбитих і поранених?

 

- Так, але тільки тих, які проходять через цивільні заклади охорони здоров'я. За нашою статистикою, близько тисячі поранених і 380 убиті, і більше 200 — на стаціонарному лікуванні.

 

- Це з обох сторін?

 

- Для лікарів немає різниці.


- А ті лікарні, які в зоні АТО, у Слов'янську, наприклад, вони можуть отримати медикаменти?

 

- Проблематично, але довозять. Навіть з наркотиками не було проблем.

 

- Не вилучають бойовики?

 

Вилучають, але довозять. Проблема в тому, що взагалі по державі ситуація з забезпеченням ліками погана. Тому і там вона погана. Ми всі і рівних умовах, і купуємо ліки за гроші. Тому треба будувати страхову медицин

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 09:53
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus