Як і чому Оробець знімають з виборів

Оробець звинувачує Кличка, хоча ініціювала питання "Батьківщина", а дехто з політтехнологів каже, що кандидат свідомо підставилася задля скандалу
Фото: Максим Кудимець/INSIDER
14 травня 201418:28

Учора вночі київська ТВК зняла Лесю Оробець із виборів. Причиною стало те, що вона балотувалася в мери як самовисуванець, а в Київраду очолила список партії "Нове життя".

Наразі Оробець звинувачує в цьому лідера перегонів Віталія Кличка, пояснюючи тим, що впродовж останніх тижнів в неї зріс рейтинг, тому і конкурувати з нею бояться.

ТВК за день так і не оприлюднила своєї позиції.

INSIDER спробував розібратися, чому зняли кандидата і на чию користь це рішення.

Посеред ночі

Уранці Оробець скликала прес-конференцію, на якій заявила, що опівночі київська ТВК прийняла рішення зняти її та Івана Салія з виборів.

Рішення підтримали 11 з 15 членів ТВК, один був проти, ще троє утрималися.

"Формальною підставою було те, що в мери я йду як самовисуванець і як позапартійна очолюю партійний список (ст. 35). Зняття відбулося в останній можливий день (давня фішка - ще при Кучмі так знімали)", - обурилася кандидат.

Оробець переконана, що в ТВК не було підстав її знімати.

"Кандидат у Київраду і кандидат в мери – два різні виборчі суб’єкти: там – багатомандатний виборчий округ, а там – одномандатний. Я консультувалася з людьми із ЦВК, які підтвердили, що наша юридична позиція бездоганна, і ми маємо право йти на вибори так, як зареєструвалися. Втім, як я розумію, моя кандидатура не влаштовує конкурентів, тому вони намагаються зняти мене з перегонів", - заявила вона на прес-конференції.

Саме в зростанні її рейтингу штаб Оробець бачить причину рішення ТВК. Ближче до обіду Леся Юріївна прийшла в парламент і звинуватила Віталія Кличка в тому, що саме на його користь ухвалено таке рішення.

- Ви для чого це робите? Коли кандидата в останній день знімають? Ми за це стояли на Майдані, - обурено запитала вона.

- Лесю, ми тільки сьогодні отримали це рішення, я також був здивований. Я миттєво зателефонував…", - виправдовувався Кличко.

- Нічого, що мене 4 години знімали? Ти про це не знав? - перебила його Оробець.

- Наскільки я розумію, вас ще три тижні тому попереджали про такі проблеми, - спробував відбитися лідер УДАРу.

Справді, вперше про своє можливе зняття з виборів Оробець заявила ще 29 квітня. Тоді на прохання юристів кандидата в мери Миколи Катеринчука було порушено питання про суперечливу норму п. 5 ст. 35 "Про місцеве самоврядування".

"Це питання порушили юристи Катеринчука ще під час реєстрації партії "Нове життя" - що не може кандидат іти як самовисуванець і очолювати партію, тоді ми довго сперечалися, але вирішили все-таки зареєструвати", - каже член ТВК Андрій Одарич, який єдиний не підтримав рішення про зняття.

"Два тижні все було спокійно, а вчора на вечірньому засіданні знову постало це питання. Причому його не було в порядку денному, його поставив член ТВК від "Батьківщини" Анатолій Сульдін. Сказав, що ТВК має розглянути питання щодо Оробець і Салія. Я запитав, чому так терміново, що завтра ще є останній день (14 травня), що ми ще можемо звернутися до ЦВК за роз'ясненням, але комісія вирішила розглядати", - розповів Одарич.

За його словами, зараз Оробець може звернутися до суду або до ЦВК, щоб оскаржити рішення тервиборчкому.

"Наразі друкуються бюлетені, і в них будуть і Оробець, і Салій. І лише, коли ми передамо їх до комісій, а це буде за три дні до виборів, вони будуть ставити штампи "вибув". Звісно, краще, щоби команда Оробець вирішила це питання якомога швидше", - зазначив Одарич.

Сумнівна норма

Юрист Віталія Кличка, депутат Валерій Карпунцов вказує на те, що Оробець одразу попереджали, що в неї можуть виникнути проблеми через те, що вона пішла на вибори мера як самовисуванець, а потім очолила список партії.

"Їй тоді казали, що виникнуть обставини для "подвійного" скасування реєстрації – кандидата на посаду мера та кандидата в депутати Київради Оробець. Закон про місцеві вибори чітко та однозначно передбачає, що особа може бути висунута, зокрема, від місцевої організації лише однієї політичної партії або шляхом самовисування. І їй пропонували відкликати або ту, або іншу заяву", - сказав Карпунцов.

Водночас і Оробець, і її юристи наводять у відповідь тлумачення заступника голови ЦВК Андрія Магери, який каже, що висування не суперечить законодавству.

 Натисніть для збільшення. Фото: Facebook/Леся Оробець

"За змістом указаних положень закону особа, висунута кандидатом у депутати міської ради в багатомандатному виборчому окрузі, може одночасно бути висунута кандидатом на посаду міського голови місцевою організацією лише однієї політичної партії або шляхом самовисування", - сказано у відповіді заступника голови ЦВК.

Такої ж думки дотримується керівник організації ОПОРА Ольга Айвазовська, яка переконана, що саме з цієї підстави Оробець не повинні були знімати.

Один із членів ЦВК вважає, що норма закону справді неоднозначна, а отже, може використовуватися з політичною метою.

"Скажу відверто, як є. Норма закону двозначна. Теоретично можна скасовувати реєстрацію, але це неправильно, бо ч. 6 ст. 35 Закону "Про місцеві вибори" виписана некоректно", - сказав він на умовах анонімності.

Офіційної позиції ТВК із цього приводу досі немає. Можливо, це пов’язано з тим, що саме сьогодні ТВК переїжджає з вулиці Суворова назад у приміщення КМДА на Хрещатик.

Відомо лише, що о 12-й годині текст постанови передали кандидатам.

Водночас ініціатор рішення, представник "Батьківщини" Анатолій Сульдін відмовився від коментарів. "Є особа в комісії, яка уповноважена давати пояснення, інтерв’ю тощо. Має ж бути якась дисципліна: це неправильно було б з мого боку по відношенню до комісії самому коментувати ситуацію, коли для цього є спеціальна людина", - заявив він.

Кому це потрібно?

Після того, як Оробець повідомила про своє зняття, офіційно всі кандидати висловили їй підтримку, включаючи і Кличка, і Володимира Бондаренка.

При цьому дивним виглядає, що хоч питання ініціював представник "Батьківщини", Оробець звинувачує у своєму знятті саме Віталія Кличка.

В оточенні Кличка вважають, що це спеціальна технологія, коли "лузер для підняття рейтингу кусає лідера".

"Я вважаю, що це штучно створена ситуація. Я певен, що після такого резонансу суд скасує рішення ТВК і її зареєструють. Але вона вже буде овіяна ореолом, піар-шлейфом", - каже УДАРівець Павло Різаненко.

Один із його колег каже, що рейтинг Кличка зараз понад 40%, а Оробець займає лише 5-те місце – після Кличка, Володимира Бондаренка, Олександра Омельченка та Андрія Іллєнка.

На думку політтехнолога Сергія Гайдая, який консультує Миколу Катеринчука, Леся Оробець особливої конкуренції нікому не становила, але вони не втратили можливості позбутися конкурента.

"Ні для "Батьківщини", ні для УДАРу не змінилися часи: вони діють так, як діяла влада раніше. Адже якимось чином в усіх виборчих дільницях міста Києва переважають представники УДАРу, тому за рахунок свого адмінресурсу було вирішено позбутися конкурента", - вважає він.

Водночас один із технологів "Батьківщини" на правах анонімності зауважив, що нинішній скандал вигідний самій Оробець.

"Два тижні тому їй сказали: виберіть, за яким списком ви більше хочете йти. А вона вирішила, що скандал для неї в цій ситуації краще, ніж вибирати. Бо її нова партія голосів не набере, ні з ким із сильних їй не вдалося домовитися, навіть із "ДемАльянсом" вони місця не поділили, і розійшлися. Тому вона вибрала скандал", - сказав він. 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

 • Ппц, неужели кто-то ведется? Возле м. Дарница сначала стояли агитки Оробец потом резко пропали и, вуаля, 14 числа снова появились! А если еще вспомнить сегодняшнее решение Окружного админсуда в ее пользу , то и думать не о чем - тупо пиар-ход!

 • Рейтинг пускай себе засунут, неприлично так себе вести Удару. На улице война а весь Киев в их палатках и агитаторах, может лучше армии помогли бы?

 • Сульдіна, ніби Анатолій звати.

15.11.2018, 05:50
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus