Зниклі на Майдані

Хто їх шукає і чи покарає нинішня влада винних у викраденнях, намагався розібратися кореспондент INSIDER
19 травня 201411:05

"Зникла людина". Такими аркушами з фото і телефонами був обвішаний майже весь Будинок профспілок. Ще після розгону Майдану 30 листопада Києвом поповзли страшні чутки про 30 осіб, які зникли безвісти, і, скоріше за все, вбиті.

Після зникнення Ігоря Луценка та Юрія Вербицького INSIDER звертався до МВС із запитом про кількість зниклих, але тоді у відомстві Захарченка відповіли, що такої статистики не ведуть.

Після зміни влади, станом на 23 квітня, зниклими вважалися лише двоє чоловіків - Анатолій Шинкарук із Вінницької області й Андрій Тарасенко з Херсонської області.

Водночас в ініціативних групах вважають, що таких набагато більше.

Кореспондент INSIDER спробував з'ясувати, яка все-таки кількість зниклих, як їх шукають досі, та навіть вирушив у пошуковий рейд.

Дійти спільної цифри: 100 чи 2

Роман Крилевич, який очолює відділ зі зниклих безвісти в департаменті карного розшуку, за чотири дні так і не відповів на запитання INSIDER про кількість зниклих майданівців, яких зараз розшукують працівники МВС.

- Два, – стверджує Тарас Матвіїв із Пошукової ініціативи. – Вони шукають лише двох.

Водночас, коли Пошукова ініціатива Майдану надіслала йому свою базу даних, Крилевич повідомив про півдесятка знайдених людей, які перебували в базі ініціативи. Повідомив і про одного загиблого на Майдані - Віктора Б., який також числився як зниклий безвісти.

Катерина Косарева, співробітник прес-центру СБУ, заявила, що справи про зникнення перебувають у віданні МВС.

Геннадій Москаль, голова тимчасової слідчої комісії парламенту з убивств на Майдані, попри те, що INSIDER тричі запитував його, теж не назвав кількості зниклих майданівців за даними чи то його комісії, чи то правоохоронних органів:

- Цифри МВС і волонтерів розходяться в рази. Та хай уже зберуться й дійдуть спільної думки, – сказав із цього приводу Москаль. – А то, може, хтось посварився з жінкою й пішов на Майдан – а куди йому ще йти? Не треба людей заживо ховати.

- Нехай є й такі, – погоджується Тарас Матвіїв, якому я передаю ці слова. – Але ж хай нам допоможуть.

 

Пошукова ініціатива працює з 23 лютого. Спершу ходили по лікарнях і моргах Києва, розшукуючи зниклих безвісти. Потім масовими рейдами по 10-12 машин прочісували лісосмуги в області. Час минав, тактику змінили. На сьогодні залишився один загін із трьох людей.

Волонтери намагаються відсіювати чутки й виїжджають на перевірку конкретної інформації.

- На початку в нас було близько 360 зниклих, - розповідає Тарас. – 260 із них ми знайшли. Чи самі знайшлися. Хтось лікувався за кордоном і повернувся. Хтось сам на нас вийшов. Когось ми по родичах видзвонили.

- Тобто тіла ви не знаходили?

- Ні. Але досі в наших базах 101 зниклий... – Тарас робить паузу. – Чи вже 99. Як рахувати. Скажімо, лишилося близько сотні. Боюся, вони вже не з нами (зітхає) Чи, може, хтось виїхав за кордон.

База зниклих спершу формувалася на основі бази "Євромайдан SOS", потім доповнювалася за заявами передусім родичів. Значна частина зниклих знайшлася швидко, бо з людьми чи їхніми родичами врешті вдалося вийти на зв’язок. Але з часом дедалі менше зниклих знаходиться.

На момент написання статті 5 людей зі списку зниклих безвісти виявилися загиблими.

Геннадій Москаль каже, що зниклих після 22 лютого вже не варто прив'язувати до Майдану.

Втікачі чи жертви

Багато історій, з якими зіштовхнулися волонтери з Пошукової ініціативи, — це радше втечі з дому, ніж викрадення.

Світлана Н., дружина Сергія Н., розповіла INSIDER, що аж на Великдень повернувся її чоловік, який лежав пораненим у Будинку профспілок і після пожежі вважався зниклим:

- Бачу, нога трохи побита, а так то більше нічого. Наче ні, не викрадали його. Каже, телефон згорів, а напам’ять він номера не знав, аби подзвонити. Ну, вернувся, то й слава Богу. Ніц не хоче мені казати, то я й ніц не питаю.

Сергій Д., племінник Миколи Д., і взагалі досі злий на дядька. Думає, що той просто десь вештався, поки рідні переживали.

- Там великої історії як такої й нема, – каже племінник.

Микола Д. також лежав у Будинку профспілок. У нього була прострелена гомілка. Після пожежі й евакуації зв’язок із ним обірвався: телефон згорів. Родичі вдарили на сполох, звернулись і в Пошукову ініціативу, і в міліцію. По Майдану розвішали оголошення:

- А він любить погуляти. Він, виявляється, так і залишився на Майдані. А тут побачив, видно, оголошення по Майдану, що ми його шукаємо, й добрався додому електричками. Та я його нічого більше не питав. Він був напідпитку, - каже волонтер.

Однак є справді серйозні історії. Так, Ігор Чернецький, якого шукали як зниклого безвісти, перебував на той час у реанімації:

- Iсторiя маленька. Оскільки я був одним із сотникiв, то постiйно перебував із кимось iз сотникiв на зв'язку, а в нiч з 18-го на 19 лютого зв'язок зi мною обiрвався. Ось тому представники штабу мене розшукували. А я на той час уже перебував у лiкарнi в реанiмацiї. Телефон мiй і рацiю "позичили" нехорошi люди.

Похорони "паровозиком"

Зараз пошукова група шукає зниклих на кладовищах і в прилеглих до Києва селах.

Один із таких рейдів робимо на кладовище в Боярку, де оглядають свіжі могили без хрестів і написів.

У групі - студентка-археолог Таня, львів’янин Тарас, який раніше працював журналістом і спеціалізується в ініціативі на подібній роботі, та водій Володя.

- У мене тут ряд свіжих могил, – каже Таня в рацію. – Але навряд чи це те, що ми шукаємо.

Володя повертається з іншої частини кладовища.

- Там точно наших нема. З такими пам’ятниками, - каже він.

Волонтери визнають, що пошуки нічого не гарантують: ще з 1990-х відомо про практику "підзахоронення" тіл, які треба сховати, у старіші могили.

Тарас і Володя наштовхуються на ряди могил без хрестів, позначених лише номерами. На найсвіжіших є також таблички зразка: "Невідомий чоловік 55-60 років, 22.02.2014, лісосмуга 200 м від станції Малютин".

 

- Безхатченки, – знизує плечима Таня.

Волонтери знаходять місцевого гробокопача, і той підтверджує - цей ряд справді бездомні й неопізнані за останні п’ять місяців.

У похоронному бюро працівниці з готовністю допомагають із документами щодо неопізнаних і бездомних, навіть на місці роблять ксерокопії.

- Ми ховаємо їх "паровозиком". Трактор викопує траншею, кладемо домовини одна впритул до іншої, ногами до голови. Проїжджає трактор і засипає. А зверху ставимо таблички.

Далі  група переїздить у Трипілля. Була інформація, що рибалки знаходили тіла в заплавах Дніпра.

- У генделик треба йти, – каже Володя в селі.

- Не дискредитуй нас, - сміються Таня і Тарас.

- Та серйозно. Де ще в селі так інформація розходиться.

Трактористи під генделиком справді допомагають – кажуть, що виловили тіло в камуфляжі поблизу Витачіва. Група їде туди. По дорозі заходить у Трипільську сільраду. Тамтешній голова – за сумісництвом і сотник Трипільської сотні Самооборони. Обіцяє в разі чого дзвонити і допомагати в пошуках.

У Витачеві вдається з'ясувати мало. Так, виловили рибалки тіло. Але коли волонтери показують фото зниклих із Майдану, упізнати не можуть.

 

В Українці в райвідділку волонтерам повідомляють, що то був чоловік із Чернігівщини. До Майдану стосунку не мав.

Зате посеред поля знайшли ще одного, поки не опізнаного. Особливі прикмети: татуювання у вигляді павутиння на плечі, немає трьох пальців на правій руці.

Рейд тривав цілий день. За останні місяці група провела таких близько тридцяти. Але в основному їхня робота - з документами й телефоном.

І чергові спроби домогтися допомоги від влади.

Викрадали "тітушки" з посвідченнями міліції

Так само переживають за долю своїх справ ті, кого справді викрадали чи побили за активність на Майдані.

Основна причина побоювань — середня ланка в МВС майже не змінилася, а в історіях викрадень часто фігурувала база ″Беркута″ під Києвом, а також рядові міліціонери.

Один із людей, яких викрадали під час подій Євромайдану, розповів INSIDER, що МВС намагається списати всі викрадення на "організовані групи "тітушок". Водночас багато активістів, яких викрадали з вулиць люди в цивільному, врешті опинялись у райвідділках міліції Києва.

- Я говорив і з іншими, яких викрадали, – каже мій співрозмовник. – Судячи з того, як нас відстежували за телефонами, цих "тітушок" координував хтось із міліції. Був випадок, коли менти не хотіли "приймати" в райвідділок побитого, казали: "а ви хто такі?", то один із "тітушок" "засвітив ксивою", мовляв, а ну забирайте цього.

Чоловік просить, щоби його ім’я не називали:

- Мені як потерпілому ні до чого входити у клінч зі слідчими.

Геннадій Москаль на прохання підтвердити чи спростувати інформацію від потерпілих про те, що викрадачі здавали їх у райвідділки міліції, лише відповів: "Людський поголос не завжди відповідає фактам".

Наполягання, що цей “поголос” - свідчення потерпілих, не викликали додаткої реакції.

Але наскільки щиро розслідуватимуть справи ті, хто працював при Януковичі, — викликає питання.

Той самий Роман Крилевич, який нині очолює відділ розшукової роботи департаменту карного розшуку, працював у МВС і в розпал подій Євромайдану.

Навіть у резонансних випадках чекати на результат можна ще довго. Євгенія Закревська є адвокатом в одній із найвідоміших справ – викрадених Ігоря Луценка, який знайшовся живим, та Юрія Вербицького, якого знайшли мертвим. Вона відмовилася коментувати перебіг слідства й навіть на запитання про те, коли можна очікувати результатів, відповіла:

- Може, влітку. Але це я скоріше хочу вірити, ніж маю підстави.

Тим важче розраховувати на швидке й неупереджене розслідування менш відомих справ. Віктор Б. з Західної України зник у Києві під час майданівських подій. Кілька днів тому в МВС матір повідомили, що тіло її сина може бути в моргу чомусь аж у Харкові. Вона поїхала в Харків і справді опізнала в моргу тіло сина.

Як він там опинився? Вивезли його туди міліціонери чи "тітушки", чи хлопець сам туди поїхав і його убили місцеві — відповіді можуть так і не знайти.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

15.11.2018, 10:19
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus