Старі обличчя: Ківалов досі представляє Україну у Венеціанській комісії

У міжнародних органах Україна досі має доєвромайданівське представництво. Люстрація має дійти і туди
29 квітня 201414:53

Після Євромайдану відбулося певне оновлення української влади. Набирає обертів довгоочікувана люстрація.

Влада вже розставила нових людей на вищі керівні посади і потроху займається призначеннями на низовому рівні. Разом із тим на багатьох місцях досі старі обличчя: незаслужено забуто про представництво України на міжнародному рівні.

І якщо з керівником Міністерства закордонних справ усе було вирішено швидко - міністр Дещиця не викликає ні в кого зауважень, - то про представників України в міжнародних установах призабули.

Окрім зовнішньополітичного відомства, є ще багато різноманітних міждержавних і міжпарламентських структур, які відіграють значну роль на міжнародній арені. В першу чергу, це Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) та Венеціанська комісія. У цих органах від України досі залишилося доєвромайданівське представництво. Люстрація має дійти і туди.

Парламентська асамблея Ради Європи

ПАРЄ є одним із двох головних органів Ради Європи, резолюції та рекомендації якого носять радше політичний характер, але мають значний резонанс на нашому континенті. Моніторингові місії ПАРЄ та їхні звіти є серйозним інструментом впливу.

ПАРЄ складається з делегацій парламентів держав-членів Ради Європи. Українську Верховну Раду представляють 12 народних депутатів. Очолює делегацію позафракційний колишній "регіонал" Іван Попеску. У дванадцятку входять четверо "регіоналів" - Сергій Ківалов, Сергій Клюєв, Юлія Льовочкіна, Володимир Вечерко.

Правило 6.2 Регламенту ПАРЄ передбачає збалансованість представництва фракцій і груп із національного парламенту. Наразі збалансованості немає.

Верховна Рада повинна провести ротацію делегатів до ПАРЄ, враховуючи зміну квот, адже фракція Партії регіонів зазнала дуже серйозних втрат - із неї вийшли більш ніж 80 депутатів (майже половина складу фракції).

Мають бути відкликані Попеску та ще двоє "регіоналів". Натомість делегувати треба по одному представнику від депутатських груп "Суверенна європейська Україна" та "Економічний розвиток". Дивно, що дві новостворені депутатські групи досі не проявили активності в цій сфері.

Можливо, слід переглянути представництво від позафракційних, яких зараз представляє голова партії "Союз" Лев Миримський - один із найбагатших бізнесменів АР Крим.

Для відповідних ротацій достатньо рішення профільного парламентського комітету, схваленого головою Верховної Ради. Підбираючи нових делегатів, депутатські фракції та групи мають підібрати людей так, щоб вони володіли вільно англійською або французькою мовами, адже саме ці мови є офіційними в багатьох європейських структурах.

Венеціанська комісія

Європейська комісія за демократію через право - Венеціанська комісія - є авторитетним дорадчим органом Ради Європи з питань конституційного права, висновки якого постійно використовуються в українській політиці та парламентаризмі.

Венеціанська комісія є тією інституцією, яка надавала експертну підтримку в процесі створення Конституції України та багатьох важливих законів, зокрема Кримінального процесуального кодексу. Саме до цієї комісії планують направити на експертизу новий проект майбутнього українського Основного закону.

Членами Венеціанської комісії є представники держав-учасниць. При цьому представники мають діяти як незалежні експерти, які не репрезентують позицію держави.

Від України у Венеціанській комісії досі прописані "регіонали" - Сергій Ківалов і Володимир Пилипенко як запасні члени.

Ківалова, який уже багато років очолює парламентський комітет із питань верховенства права та правосуддя, вважають одним із двох (разом з Андрієм Портновим) архітекторів корумпованої і залежної системи правосуддя в Україні, та пов’язують із масштабними махінаціями під час виборчого процесу на президентських виборах у 2004 році.

Пилипенко ж - колишній "б'ютівець", виключений із фракції в попередній каденції "за співпрацю з більшістю" (це коректний аналог терміну "тушка").

Для ротації достатньо одноосібного рішення - указу президента України.

Ким варто замінити наявних членів? Більшість членів Венеціанської комісії від інших країн є або суддями Конституційних і Верховних судів, або омбудсменами, або науковцями. Україні варто скористатися такою практикою і не призначити депутатів чи представників виконавчої влади.

Гарною кандидатурою може стати Станіслав Шевчук, нещодавно призначений суддею Конституційного суду України. Шевчук є яскравим представником юридичної наукової еліти, викладачем Києво-Могилянської Академії і встиг декілька разів побути одним із запасних суддів Європейського суду з прав людини.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 09:21
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus