Reform Before Election: від істерії до ординарної події

Наразі є шанс реформувати систему і надати виборам нового змісту. Перетворивши вибори з істерії на ординарну подію, важливу для кожного свідомого громадянина
28 березня 201409:37

Reform Before Election - одне із гасел революції у Таїланді.

Там ідеться про зовсім інші реформи і зовсім не наші проблеми. Але гасло дуже підходить до тих законодавчих реформ, які необхідні Україні перед черговими виборами.

Зміни необхідні насамперед для того, аби за нас знову не вирішила меншість. Аби в України більше ніколи не було Януковичів, у Києві - Черновецьких, а в Харкові - Кернесів.

Які основні проблеми нашого виборчого законодавства?

Перша проблема - спекуляції на історичних і мовних темах, державній цілісності та громадянстві.

Росія ввела війська заради захисту прав російськомовних, яких ніхто не гнобив. Невже досі не зрозуміло, якій країні на руку ці теми? Для того, аби такі спекулянти, як Вадим Колесніченко чи Олег Царьов, зникли назавжди - достатньо заборонити подібну полеміку в часи передвиборних кампаній. А за порушення призначити серйозне покарання.

Друга проблема - "кіт у мішку".

Можна довго дискутувати про вибори до парламенту - відкриті чи закриті списки, мажоритарку, змішану чи пропорційну систему. Можна знати героїв у обличчя, але всі ми розуміємо, що за ними хтось стоїть. Стоять спонсори.

Чисті і прозорі вибори - це передусім відкриті бюджети партій і кандидатів до Верховної Ради, в яких видно видатки і надходження. Таким же абсолютно прозорим має бути фінансування кандидатів у президенти. Бюджет он-лайн, відкриті декларації. Заборона фінансування українських політиків іноземцями.

Ви за заборону КПУ? Вам заважає "Свобода"? Навіщо когось забороняти? Давайте просто поглянемо на їхніх спонсорів.

Третя проблема - низька активність найбільш важливої частини електорату.

Усі політики в Україні більшою чи меншою мірою опираються на електорат похилого віку, а тому мусять бути максимально консервативними, аби не розчаровувати свій електорат. Але майбутнє країни має залежати від молоді, студентів, молодих бізнесменів і так званих "заробітчан".

Є декілька способів вирішення цієї проблеми.

У світі існує практика compulsory voting, тобто "обов'язкового голосування". Таку норму має законодавство 22 країн, включаючи Австралію, Бразилію, Мексику, Аргентину. Чи потрібно це Україні? Навряд. В сучасних реаліях обов'язкове голосування може відкрити ще одну грань для маніпуляції.

Але є інший шлях: зробити голосування простим і доступним. Причому поступово і максимально можливо.

Наприклад, спершу створити єдиний онлайн-реєстр виборців і проводити голосування без відкріпних талонів на будь-якій із дільниць без додаткових документів. Завдяки цьому усім студентам, що не можуть повернутися додому заради виборів, усім легальним і нелегальним "заробітчанам", усім, хто полишив місце проживання і не змінив прописки, - це дозволить використати своє право.

Також варто запозичити естонський досвід інтернет-голосування. Звісно, до Естонії, територія якої на 100% покрита Wi-Fi, Україні ще далеко, але навіть при частковому імплементуванні системи можна буде проголосувати з будь-якої точки світу, зареєструвавшись заздалегідь. Це не виключатиме наявність фізичних дільниць, але скоротить використання паперу.

Крім того, є велика група проживаючих в Україні політичних біженців. Частина з них уже ідеально володіє українською, але змінити паспорт заважають умови його отримання та неймовірно складна та корумпована система. Це молоді й освічені люди. Як це стосується виборів? Дуже просто. Притік мізків - це також і притік адекватного електорату, для якого голос не коштує пачки гречки. Спростіть видачу їм паспортів і отримаєте додаткових виборців.

Четверта проблема - підкуп на виборах.

Прозоре фінансування партій виключає це, але не до кінця. Мусить існувати суворе покарання будь-якого підкупу - від календариків до гречки.

Наприклад, ввести покарання за проплачені концерти і мітинги на підтримку кандидатів. У законодавстві багатьох європейських країн - це теж хабарництво. Згадайте, як цинічно Потап і Настя їздили "З Україною в серці" і хвалилися, що працюють за ідею? Необхідно ввести також покарання за участь у виборах релігійних громад і навчальних закладів. Вибори не мають нагнітати ситуацію в країні. Це суто технічний процес.

Гасла, подібні до Reform Before Election, ми чуємо перед кожними виборами.

Закони змінюються, а розстановка сил - ні. Наразі є шанс реформувати систему і надати виборам нового змісту. Перетворивши вибори з істерії на ординарну подію, важливу для кожного свідомого громадянина.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

16.12.2018, 21:59
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus