Ребекка Гармс: ЄС має шукати способи повернути вкрадені з України гроші

Євродепутат каже, що санкції ЄС проти українських чиновників ще не запущено в дію. В четвер питання України розглядатимуть в Європарламенті
26 лютого 201409:02

Євродепутат, співголова політичної групи "Зелених" Ребекка Гармс – одна з тих, хто найактивніше виступав за євроінтеграцію України і звільнення Тимошенко, а також запровадження санкцій проти української влади. Саме вона озвучила, що в Миколи Азарова й Андрія Клюєва можуть бути австрійські паспорти, і це спровокувало розслідування щодо їхніх активів у Австрії.

Хармс в інтерв'ю INSIDER пообіцяла робити все, щоб не допустити подальшого фінансового послаблення України й повернути гроші, вкрадені колишніми можновладцями.

- Пані Гармс, ви знаєте, чимало українців почуваються зрадженими Євросоюзом, вважаючи, що його підтримка Майдану могла бути оперативнішою і відчутнішою…

- Після поразки на Вільнюському саміті ЄС повівся як зраджений коханець: Україна мене не хоче, то хай живе, як знає. Ні Єврокомісія, ні країни-члени ЄС насправді не сприймали й не аналізували події в Києві глибоко і серйозно. Я глибоко сумніваюся, що в Брюсселі усвідомлювали, що в Україні зародився новий громадянський рух, який активувався не лише тому, що Угоду про асоціацію не було підписано.

Для людей ця Угода була останньою надією врятувати країну від режиму і політиків, які завели її в дуже скрутне становище. Тотальна корупція і відсутність неупередженої судової системи стали головними причинами громадянського невдоволення. Я завжди категорично спростовувала оцінки багатьох європейських ЗМІ та політиків, які трактували акції протесту в Україні як правоцентристський рух фашистів. Це рух за встановлення верховенства права в Україні, а таку мету не можуть переслідувати неофашисти чи праві радикали! 

Гадаю, ЄС серйозно замислився після прийняття законів 16 січня. Тоді в Брюсселі зрозуміли, що в Україні щось пішло кардинально неправильно, і ЄС уперше злякався по-справжньому. Кетрін Ештон і Штефн Фюле почали часто їздити до Києва, але не змогли запобігти найгіршому сценарію. Я особисто мала відчуття, що конфлікт між демонстрантами та владою буде загострюватися. Оскільки стало зрозуміло, що Янукович втратив підтримку навіть у своїй партії, тож силові дії залишалися його єдиними методом поновити свій авторитет. Проте навіть у страшному сні я не могла собі уявити, що силові кроки влади набудуть таких жахливих форм.

- Я особисто не можу зрозуміти, чи санкції ЄС проти українських чиновників, причетних до вбивств українців та інших порушень прав людини, вже в дії?

- Ми найближчими днями прояснимо це питання. Йдеться не лише про обмеження пересування у межах ЄС, а й про фінансові санкції. Особисто я буду працювати і закликати країни-члени ЄС шукати способи повернути гроші, які були вкрадені з бюджету України. Тому зараз важливо з’ясувати, який банківський рахунок кому належить, де він знаходиться, хто, як і скільки відмивав гроші. Зараз Україні потрібні кошти, тож ми повинні зробити все, щоб зупинити подальше послаблення країни, відтік капіталу з її території та відмивання грошей.

- Тобто якщо санкції, наприклад, із візових обмежень колишніх українських можновладців не працюють, то гіпотетично Клюєв, Портнов чи Янукович можуть перебувати зараз на території ЄС?

- Так, якщо вони мають візи. Але не думаю, що вони втекли до ЄС. Зараз для України дуже важливо розробити належну судову систему, яку досі так і не вдалося реформувати. Треба працювати над тим, щоб уможливити чесне правосуддя та неупереджений судовий процес. Тільки так можна буде притягнути до відповідальності Януковича й інших осіб, причетних до вбивств українських громадян.

- Але для того, щоб судити, їх треба спочатку знайти…

- Ви їх знайдете. Людина не може зникнути безслідно. Можливо, вони всі в Москві. Але це тільки припущення.

- Під час брифінгу на минулій сесії Європарламенту ви сказали, що, за вашою інформацією, Клюєв та Азаров мають австрійські паспорти. Ця інформація підтвердилася?

- Трапилося непорозуміння через неточний переклад. Я сказала німецькою, що ці люди, можливо, мають австрійські паспорти, а в англійському перекладі прозвучало, що вони їх мають. Помилка перекладача стала підставою для розслідування, яке проводить австрійська сторона.

Також я знаю, що зараз відкрито розслідування щодо походження рахунків Клюєва в Австрії. Але це єдина конкретна інформація. Протягом підготовки тексту резолюції щодо ситуації в Україні, за яку голосуватимуть у четвер, ми дізнаємося про справжній стан речей щодо санкцій. Це питання звучатиме і під час дебатів. Але євродепутати згодні з тим, що санкції необхідні.

- Чи вже готовий список людей, які потраплять під дію санкцій?

- Такий список публікували українські ЗМІ.

- А сам Євросоюз має такий список?

- Список готують головним чином країни-члени ЄС, а ці країни мають різні правила і закони з цього приводу. Це своєрідний парадокс. Україна прагне верховенства права, але верховенство права інколи робить так, що нам важко досягнути того, чого ми прагнемо.

- Чи знаєте ви про конкретну суму фінансової допомоги, яку ЄС готовий виділити Україні?

- Кетрін Ештон зробила заяву в Києві, у якій немає згадки про конкретну суму.  Гадаю, такої заяви недостатньо. Тому Європарламент буде тиснути на Єврокомісію, щоб вона допомогла Україні уникнути банкрутства. Для мене зрозуміло, що ЄС отримав новий шанс показати себе надійним партнером перед Україною.

Окрім фінансової допомоги, є ще також потреби України в інвестиціях, середньостроковій стратегії, яку нам треба обговорити з МВФ. Адже заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд наголошувала на тому, що ми повинні робити для України більше (Ребекка Гармс тут посміхнулася, очевидно, натякаючи на емоційно висловлене в телефонній розмові розчарування пані Нуланд бездіяльністю ЄС щодо України). Але, на мою думку, що більше ми зробимо для того, аби вкрадені з українського бюджету гроші повернулися в Україну, то менше міжнародна спільнота повинна буде виділити їй грошей на допомогу.

- Коли, на вашу думку, може бути підписана Угода про асоціацію між Україною та ЄС? Чи повинен Київ поновлювати переговори з цього приводу?

- Роботу над Угодою було завершено ще до Вільнюського саміту. І якщо в Україні з’явиться новий уряд, то теоретично нас ніщо не стримуватиме від підписання Угоди.  Але, гадаю, першочергове завдання - зупинити дефолт України. Крім того, варто дочекатися проведення президентських виборів. 

- Ви, напевне, чули, що російське МЗС зробило дуже критичні заяви щодо подій в Україні. Чи не вважаєте, що нам треба якось заспокоїти Москву?

- Заспокоїти Росію не означає здатися Росії. Російський прем’єр Дмитро Медведєв сказав, що події в Києві – це путч, організований правоцентристськими силами і терористами. Я не знаю, в якому світі живуть російські політики, можливо, вони просто видають бажане за дійсне. Тому що понад усе бояться демократичної революції в Україні, яка може стати "поганим" прикладом для російських громадян, котрі захочуть також змінити свою країну.

Тим паче зараз, коли після Сочинської олімпіади в Росії зростають невдоволення корумпованістю державних чиновників. Звичайно, Україні потрібні функціональні економічні відносини з Росією. Але це не означає, що українці повинні жити в тій політичній системі, яку Путін встановив у Росії, а Україна при цьому зобов’язана стати членом Митного союзу.

Вікторія Власенко, спеціально для INSIDER
(Страсбург)

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 10:43
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus