Пейзаж перед битвою, або Рейтинг не має значення

Наприкінці року інтернет заполонили сповнені оптимізму заголовки на кшталт "Янукович за будь-яких розкладів програє у другому турі". Але оптимізм цей видається щонайменше передчасним
31 грудня 201304:00

Наприкінці року інтернет заполонили сповнені оптимізму заголовки на кшталт "Янукович за будь-яких розкладів програє у другому турі". Це соціологи з різних авторитетних кампаній ("Рейтинг", "СОЦИС", Центр Разумкова) порадували небайдужу публіку результатами своїх опитувань.

Не ставлячи жодним чином під сумнів коректність досліджень, зауважу - оптимізм цей видається щонайменше передчасним.

І справа навіть не в хитромудрих сценаріях, які полягають у виведенні в другий тур зручного для Януковича спаринг-партнера – наприклад, Олега Тягнибока чи Петра Симоненка. Ця багатоходівка передбачає в першому турі зняття з перегонів Віталія Кличка і "накачування" голосами лідерів "Свободи" або КПУ, чиї рейтинги коливаються в межах 5-7%. Схема красива, але малоймовірна.

При цьому недопуск Кличка до виборів (незважаючи на непередбачувану реакцію, як у середині країни, так і за її межами) виглядає більш-менш реальним, а от "перекидання" голосів Тягнибоку чи Симоненку важко реалізувати технологічно. Неповороткий адміністративний апарат не здатен реалізувати такі витончені сценарії.

Якщо спрощено: "домалювати" Януковичу – це без проблем, але фальсифікувати на користь його опонентів - рука не підніметься. Тим паче, що випадку з Симоненком "забирати" доведеться в самого Віктора Федоровича. Тому орієнтуватися сьогодні на соціологію – справа невдячна.

Простий приклад. На початку березня 2004 року (за півроку до президентських виборів) Фонд "Демократичні ініціативи" спільно з "СОЦИСом" провели опитування, в якому змоделювали протистояння Ющенко-Янукович у другому турі. За Ющенка готові були проголосувати 39%, за Януковича 28%. Перевага Ющенка була в 11%.

За рік до початку виборів-2015 опитування фіксують приблизно таку саму різницю у двобої Кличко-Янукович і трохи меншу в протистоянні Яценюк-Янукович або Порошенко-Янукович.

За результатами другого туру 2004-го (який за всіма ознаками був сфальсифікований) Ющенко програв 3%, а в так званому "третьому турі" (який прийнято вважати об’єктивним відображенням симпатій виборців) уже програв Янукович з різницею у 8%.

Слід зауважити, що на боці Віктора Андрійовича після Помаранчевої революції була серйозна психологічна перевага, яка додала йому голосів тих, хто завжди голосує за ймовірного переможця (а це 3-5%).

Нагадаємо також, що Тимошенко програла Януковичу 2010 року 3,5%, хоча явка тоді була на 10% меншою, ніж 2004-го – дякуючи "противсіхам".

До чого тут уся ця математика? А до того, що які прогнози ми зараз не робили б і які мантри про єдиного кандидата не повторювали б, потрібно розуміти, що перший тур – це лише маневри, а справжня війна розпочнеться в турі другому. А там виборці розділяться знову майже на половину, хоча опозиційний кандидат і матиме перевагу у 3-5%.

Як показує приклад виборів у п'яти "проблемних" округах, для влади ці 3-5% взагалі не проблема. Тому для впевненої перемоги в другому турі опонент Януковича повинен мати переконливий запас голосів у кількості не менш ніж 10% і дієві інструменти захисту цієї переваги.

Сьогодні до згаданої позначки наближається хіба що Віталій Кличко. Проте і тут є одне "але". Точніше два – уразливість лідера УДАРу до можливого зняття з реєстрації (або взагалі недопуску до виборів) через ценз осілості, а також недостатня "стійкість" його електорату.

Будь-який соціолог скаже, що від рейтингу Кличка можна сміливо віднімати 4-5% тих, хто нібито і за нього, але на вибори ходить неактивно.

Якщо говорити про Майдан і його вплив на майбутні вибори, то він мобілізував не лише протестно налаштованих громадян. Треба дивитися правді в очі – він також розпочав "демонізацію" в очах південно-східного обивателя лідерів опозиції.

Поляризація електорату відбулася значно раніше. Якщо 2004 році Ющенка почали робити "фашистом" за півроку до виборів (при тому, що Тягнибок був далеко не на перших ролях у його оточенні), то, дякуючи провладній пропаганді, Кличко вже не "третя сила", а "третя голова" опозиційного змія (за лексикою спікерів від Партії регіонів).

Не варто забувати також, що наразі всі соцопитування фіксують появу четвертої голови – Петро Порошенко вже на повороті обігнав Олега Тягнибока і дихає у спину Арсенію Яценюку. Тому певно можна сказати лише те, що нічого напевне сказати не можна.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

 • Автор, говоря о 3 - 5 % преимущества во втором туре кандидата от оппозиции. почему-то не учитывает эффект синергии, т. е. что за него будут голосовать, если и не все, то многие избиратели, в первом туре голосовавшие за других оппозиционных кандидатов. Например, результаты исследования Центра социологических и маркетинговых исследований "Социс" и социологической группы "Рейтинг" свидетельствуют о том, что если бы президентские выборы в Украине прошли в ближайшее воскресенье, то 20,2% опрошенных поддержали бы нынешнего главу государства Виктора Януковича, 18,6% - лидера фракции "Удар" Виталия Кличко и 9,4% - лидера фракции "Батьківщина" Аресения Яценюка. Еще 7,1% отдали бы свой голос за народного депутата Петра Порошенко, 5,1% - лидера "Свободы" Олега Тягнибока, 4,5% - лидера Коммунистической партии Петра Симоненко, То есть, Янукович во втором туре может получить 20,2 + 4,5 = 24, 7%, а оппозиционный кандидат - 18,6+9,4+7,1+5,1=40,2%. Даже если за кандидата от оппозиции во втором туре не проголосует треть избирателей, голосовавших за оппозиционеров в первом туре, он получит 26,8% голосов избирателей, т. е. больше, чем Янукович. Но чтобы преодолеть так называемый административный ресурс, а проще говоря, фальсификацию, оппозиции нужно, конечно, бороться за голосование за вышедшего во второй тур оппозиционного кандидата всех своих избирателей.

 • Думається, єдиний кандидат - це міф. до другого туру увійдуть Кличко або Порошенко проти Януковича. І знову "золоту акцію" длоя Януковича триматиме Симоненко, а для опозиційного кандидата - Свобода, що міцнішає на очах. Ну і фактор Тимошенко - її ж не випустять, але її голос буде для мільйонів українців найавторитетнішим.

16.11.2018, 13:52
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus