У п’ятницю німецькі ЗМІ несподівано написали, що президент Віктор Янукович може звільнити Юлію Тимошенко наступного тижня. Тим часом робоча група ніяк не може вистраждати хоч якийсь законопроект з цього питання.
Засідання робочої групи у четвер закінчилось черговою сваркою депутатів, а наступне засідання призначили на крайній строк – понеділок 18 листопада.
"Що ви, Партія регіонів нічого не затягує, просто є люди в позиції, яким страх як не хочеться відпускати Юлію Тимошенко. Як тільки вони принесуть нам грамотно, юридично прописаний законопроект, ми одразу його підтримаємо", - запевнив член робочої групи, депутат від Партії регіонів Володимир Олійник
Ввечері того ж дня, опозиціонери, члени робочої групи, вирішили піти в обхід представникам влади та зібравшись у п’ятьох, напрацювали узгоджений варіант законопроекту.
"Цей документ зареєстрований у парламенті. Це єдиний вихід ухвалити хоч щось", - прокоментувала у відповідь депутат від фракції "Удар" Ірина Геращенко.
INSIDER пропонує два бліц-інтерв'ю на тему законопроекту.
Володимир Олійник, депутат від фракції ПР:
![]() |
Володимир Олійник |
- Представники опозиції в робочій групі з підготовки законопроекту про лікування Юлії Тимошенко провели ще одне засідання, під час якого доопрацювали проект закону №3599, врахувавши зауваження Головного науково-експертного управління Верховної Ради. Ви уже бачили законопроект?
- Я дізнався про це, як і усі, хоча мав би побачити його на засіданні робочої групи. Чомусь на останньому засіданні, де ми збирались спільно, опозиція не представила нічого. Як можна було кричати про те, що рішення не можна приймати, бо не всі члени робочої групи присутні, а потім зібратись уп’ятьох і ухвалити законопроект? Зрештою, ми взяли перерву в засіданні саме для того, аби зібрати всіх та узгодити все, що не узгоджувалось.
- Можливо, це спроба, хоч якийсь проект напрацювати, адже на засіданнях робочої групи навряд чи можна дійти згоди.
- Послухайте, засідання робочої групи в понеділок, принаймні, так було домовлено. Для чого нам тоді збиратись, якщо все вирішено й без нашого погодження. Просто побалакати чи посваритись? Якщо вони вирішили, що усе погодили, то нехай, далі вирішуватиме сесійна зала. По-перше, моя думка, цей документ потребує доопрацювання, чим і буде займатися робоча група 18 листопада.
По-друге, я особисто, не бачив щоб він був зареєстрований, тому і не мав можливості ознайомитися з тим , що вони підготували. Відповідно не можу сказати, враховані там наші вимоги чи ні. По-третє, така ситуація неприйнятна, оскільки ускладнює і без того складну співпрацю. За таких обставин та "ігор" вказаний законопроект не буде вважатися, таким, який напрацювала робоча група.
- Якщо у вас будуть вимоги і поправки до проекту, однак вони не будуть враховані, документ має шанс бути проголосованим?
- Ні, бо приймати аби що ми не будемо.
- А ви можете чітко озвучити ті вимоги, без яких законопроект не буде прийнятий, може опозиції буде легше…Озвучте основні пункти
- По-перше це звернення заявника, осуджений письмо зобов’язується повернутись після лікування в Україну, аби нам не довелось вдаватись до екстрадиції. По-друге, чітко прописана перерва в відбуванні строку на час лікування. По-третє, прописати питання погашення боргу засудженого, якщо він є, а у конкретному випадку він є. Якщо у напрацьованому законопроекті, який нібито вже зареєстрований враховані ці вимоги, то ми можемо підтримати документ в понеділок.
Я вже казав, що це важливий законопроект, він структурно важкий. І я не побоюсь заявити, що ніхто заради Тимошенко пусті проекти приймати не буде. Більше того – Тимошенко не ключове питання, не треба робити так, аби від цього залежала вся країна.
- Пане Володимир, давайте не лукавити, саме довкола питання Юлії Тимошенко йдуть основні дискусії, європейці теж наголошують на цьому. Ось так, можна нічого не прийняти і що тоді провал Асоціації?
- Чому усі про це говорять? Чому провал? Асоціацію підпишуть і без Тимошенко.
- Ви стверджуєте, що європейці підуть на угоду навіть після того, як неодноразово і принципово заявляли, що це ключова вимога?
- Європейці уже заявляли, що крайній термін в жовтні, потім перенесли, потім ще раз. Я думаю вони самі розуміють, що це питання може і не вирішитись, що надто важка політична складова, що його можна перенести і не ставити в залежність угоду, які передує безліч питань і вимог. Угода буде підписана з лікування Юлії Тимошенко, чи без.
З 11 пунктів зобов'язань України виконані практично всі, окрім трьох позицій : закон про прокуратуру , про виборче законодавство та вирішення питання Юлії Тимошенко. І на сьогоднішній день не стоїть питання , виконувати чи не виконувати , а питання стоїть , яким чином виконувати це рішення. І скажу вам, вирішувати його варто в рамках Конституції. Я почитав газету Rzeczpospolita, там сказано, що в Європі уже не всі так категорично за Тимошенко, є й ті, хто починають розуміти: вона не свята і є за що. Повірте, там будуть прислуховуватись до цих думок, оскільки Україна не зводиться до однієї людини.
- До речі про інші вимоги, є ще законопроект про прокуратуру і вибори, чому ви не прийняли його на позачерговому засідання?
- Ми проголосували документ в першому читанні, потім за скорочення процедури другого читання, тобто термін розгляду скоротився в половину. Це 7 днів. З п’ятниці минулого тижня до п’ятниці цього є можливість вносити поправки. Якщо б ми ухвалили документ у середу, а потім би надійшли поправки і з’явилась би підстава визнати закони неконституційними.
- Якщо відійти від засідання групи. Чи не стоять за подіями в Раді бажання влади поторгуватися з ЕС і Росією, мовляв хто більше запропонує вигоди. Останнім часом стосунки РФ і України значно покращились і різких заяв ми не спостерігаємо, тай про зміст розмови між главами держав, під час візиту Януковича в Москву досі жодної згадки….
- Те, що покращуються стосунки с Росією, це ж не буде мінусом, це питання треба вирішувати, будемо ми в ЄС, чи ні. Україні співпрацювати з РФ так чи інакше. Не треба все зводити до Тимошенко, євроінтеграції, парламенту. Є загальнонаціональні пріоритети, є реальні проблеми, реальні ризики, необхідність наповнити бюджет.
- То це не політичні торги?
- Ні, це намагання вирішити конфлікт, що склався в Раді
Ірина Геращенко, член робочої групи з напрацювання законопроекту, щодо лікування Юлії Тимошенко, депутат від фракції «Удар»
![]() |
Ірина Геращенко. Фото: Facebook/Iryna Gerashchenko |
- У Партії регіонів скаржаться на те, що ви повинні були узгодити законопроект на спільному засіданні групи. Те, що законопроект ухвалений лише п’ятьма депутатами робочої групи не є порушенням?
- Мені важко коментувати, те, що кажуть в Партії регіонів. Та й для чого? Ми неодноразово намагалися дійти згоди, але представники ПР постійно зривають засідання. Напрацювати хоч щось в таких умовах важко. Тому, після чергового провалу засідання робочої групи, депутати від опозиційних фракцій - зібралися в кабінеті Андрія Кожем'якіна і допрацювали раніше поданий нами законопроект про введення лікуванні засуджених.
- У ньому враховані всі вимоги?
- Він узгоджений з висновками науково - експертного управління, доопрацюванні всі неточності. Це спільний документ, бо ми виконуємо нашу роботу - працюємо на результат, а ПР зриває євроінтеграцію. За таких умов, це єдиний реальний вихід. Так, це 5 голосів опозиції проти 8 влади. Але що ж ми маємо приймати? Може, таблиці від Богословської, якими вони розмахують на засіданнях.
- Він уже зареєстрований у Верховній Раді?
- Так, він буде в порядку денному на засіданні 19-го листопада.
- Але в понеділок ПР може не погодити його на засіданні робочої групи…
- Нехай не погоджують. В Партії Регіонів замість того, щоб щось запропонувати, тільки й кажуть "Все погано". Запропонуйте хоч щось! Зрештою є ж профільний комітет, він має погодити документ. Наперед бажаючи зриву в ПР поставили засідання робочої групи в понеділок на 16.00. Чи встигне після цього профільний комітет, нормально ознайомитись із документом? Звісно, що ні.
Тому, якщо не ухвалить робоча група, те, що ми напрацювали, будуть рішення комітету, а згодом і сесійної зали. Ось там кожен відповідатиме за себе.