Чим загрожує прослуховування Ватикану Католицькій Церкві?

Спецслужби були в курсі процесу обрання голови Ватиканського банку
Коллаж та фото автора
1 листопада 201313:22

Одразу після свого обрання на найвищу посаду в Католицькій Церкві Папа Франциск показав, що він не переймається тим, чи хтось бува не слідкує за його приватним та офіційним життям. Безпосередність нового Понтифіка додала головного болю органам, які відповідають за його безпеку.

Папа відмовився від броньованого Mercedes, натомість пересів у скромний Ford Focus. А одного разу він захотів відвідати футбольний матч улюбленого клубу Lazio і вже зібрався йти, проте його зупинили. Охоронці довго переконували Папу, що цього робити не слід.

Не захотів Папа Франциск також жити у традиційних апостольських палатах і переїхав на постійне місце проживання в готель "Свята Марта", що розташований одразу біля мурів, які розділяють Ватикан і територію Італії.

 

У традиційних апостольських палатах, в яких проживав папа Бенедикт XVI та його попередники, одна німецька компанія поставила систему захисту, яка автоматично відключала мобільних операторів та унеможливлювала сторонні хакерські проникнення.

Сьогодні, гуляючи біля готелю, де проживає Папа Франциск, можна безперешкодно розмовляти по стільниковому. Ба більше, можна знімати відео того, як Папа виходить із будинку, де мешкає, та прямує до автомобіля.

Готель, в якому проживає Папа Франциск. Фото автора

Утім нещодавно стало відомо, що "великі секретні вуха" США прослуховують не тільки телефони лідерів європейських держав, але й клир Ватикану.

Провідне італійське видання Panorama повідомило, що американські спецслужби прослуховували телефони вищого клиру Апостольської столиці, та й навіть самого Папу Франциска.

"Серед 46 мільйонів телефонних дзвінків, які надходили з Італії до США в період з 10 грудня 2012-го по 8 січня 2013 року певна частина була з Ватикану, зміст яких був секретним. Американські спецслужби прослуховували телефонні лінії Ватикану, навіть включно до конклаву, на якому обрали нового папу", - повідомляє видання.

На цьому тлі поповзли чутки про витік непотрібної інформації зі стін ватиканських палаців. Ішлося про змагання за лідерство, фінансові питання, міжнародну політику та зловживання правами людей в окремих країнах.

Особливо нишпорки приглядалися до справ фінансових. Спецслужби були в курсі процесу обрання голови Ватиканського банку, який очолив німець Ернст вон Фрейберг.

Фінансова інституція Ватикану зараз проходить період реформування, це стало можливим після того, як Папа Франциск зобов'язав аудиторів перевірити діяльність фінустанови. Результати перевірки були, м’яко кажучи, невтішними. Аудитори зафіксували численні зловживання з боку світських і церковних працівників банку.

Як стверджують компетентні джерела, світські працівники переказули через рахунки окремих клерикалів кошти в офшори або конвертовували у валюту. Зокрема, на цих оборудках упіймали монсеньйора Нунціо Скарано.

Після цих скандалів Папа навіть хотів закрити банк, але згодом погодився на реформування структури, яка в підсумку мала би служити в місійних справах Католицької Церкви.

У відповідь на шпигунські ігри Апостольська столиця слідом за Німеччиною надіслала Вашингтону ноту протесту. Хоча у Ватикані перед тим уже вщухли запал емоцій та невтішні очікування критиків із серії чергових викриттів на кшталт "Вікілікс".

 

Сам Папа Франциск не коментував останніх новин щодо можливого прослуховування його розмов і розмов його підлеглих.

За нього це зробив прес-секретар Ватикану падре Федеріко Ломбарді. Він заперечив інформацію про прослуховування. Речник наголосив, що у Ватикані стоїть одна з найкращих ізраїльських систем захисту, тож не так просто її обійти.

Та й прослуховування кардиналів під час конклаву теж було неможливим, наголошував Ломбарді, оскільки кардинали перебувають під присягою нерозголошення перебігу голосування та позбавлені будь-яких засобів сучасної комунікації.

У Вашингтоні натомість відхрещуються від будь-яких звинувачень у спробі телефонного шпіонажу.

Джерело у Ватикані пояснює, що шпигунські атаки відбивають спеціально створені групи спеціалістів, які цілодобово пильнують за безпекою серверів і телефонних ліній.

Комунікацією апостольських нунціїв, іншими словами - дипломатів, опікується офіс Cifra, який безпосередньо відповідає за безпеку телефонних дзвінків.

"Неодноразово нас атакують Anonymus, проте ми спроможні захиститися від них", - зазначає чоловік, який зараховує себе до групи захисників інформаційних систем Ватикану.

Отже, ззовні схоже, ніби церква спокійно переживає цей шпигунський скандал. Але сама ситуація нагадує часи Івана Павла ІІ,  і багато хто пам’ятає, яку роль це відіграло в історії.

Зараз папу Войтила сприймають як одного з тих, хто був причетним до повалення комунізму. Саме тому нишпорки всіляко намагалися витягнути інформацію з ватиканських пагорбів. До багатьох операцій тоді були причетні численні російські шпигуни.

Це була така невидима війна-змагання, хто кого швидше обійде. Враховуючи те, що колишнє посольство Радянського Союзу в Римі фактично межує з Ватиканом – це по-особливому розжарювало й так непросту обстановку.

Джерела у Ватикані стверджують, що охорона Папи Івана Павла ІІ неодноразово знаходила "жучки", наприклад, у фігурі Божої Матері чи за іконами, які висіли на стінах. Попри це, всі ці пристрасті завершилися мирним візитом Горбачова до Ватикану 1989 року.

Тарас Семенюк, Рим, для INSIDER

Розділи :

КОМЕНТАРІ

 • Доброго дня! Хотів би уточнити, що улюбленую командою Папи вважається аргентинський клуб "Сан Лоренсо де Альмагро", що не раз було публічно підкреслено даруванням Папі відповідних футболок клуба. Капітанів "Лаціо" та "Роми" Понтифік приймав на аудієнції перед матчем Кубка Італії. З повагою, Анатолій Максимов, журналіст-ватиканіст.

14.12.2018, 19:06
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus