"Україна — це Мексика Європи". За що поляки так не люблять українців?

Ні, не литовець і не німець, а саме українець є сьогодні найбільш нелюбимим сусідом поляка
18 жовтня 201315:23

Ні, не литовець і не німець, а саме українець є сьогодні найбільш нелюбимим сусідом поляка. Хоч і давно пройшли ті часи, коли до сусідів з-над Дніпра ми ставилися з ненавистю і зверхністю, але досі не можемо позбутися стереотипів, які підказують що на українців треба дивитися через призму примітивного асоціативного ряду. Якщо коротко, то це: бідність, мафія, проститутки, прибиральниці, комуністи, УПА.

Читаючи коментарі перед матчем Польщі з Україною дуже важко не прийти до думки, що має відбутися щось значно більше, ніж простий футбольний матч. Почали українські уболівальники, які заявили, що вивісять на стадіоні прапори Української Повстанської Армії (УПА), відповідальної, поміж іншого, і за волинську різанину. Польський інтернет відповів коментарями типу "Львів є наш" і "Литовський хаме — на коліна перед польським паном".

Українець як росіянин

"Читаю я ці думки перед матчем і дивуюся, чому завжди і все у наших відносинах має скочуватися до історії. Українські вболівальники дали привід, але з реакції на нього я бачу, що величезна кількість поляків не може вийти за рамки своїх упереджень. А ще ж та стаття в пресі (Gazeta Polska), де журналіст порівнює матч з вбивством польських офіцерів. Тому я не здивований, що ми маємо таку статистику” — скаржиться у розмові з naTemat Ігор, український підприємець, який багато років живе у Польщі.

Мій співрозмовник коментував цифри, які ще в лютому 2012 року оприлюднив CBOS [польська компанія, що проводить соціологічні опитування — прим.перекл.], і згідно з якими виявляється, що саме українці (за виключенням росіян) — нація, до якої поляки ставляться найменш прихильно з-поміж усіх своїх сусідів. Аж 32% поляків відчувають неприязнь до українців. А це багато. Навіть німців ми більше любимо.

"Звичайно, це багато. Але я би звернув увагу на загальну тенденцію — бо ще у 1996 році неприязнь виявляло більше 60% поляків. Процес іде, хоча і, як випливає з того останнього опитування, результати не можна назвати задовільними — особливо з точки зору значення українців для поляків", — коментує Павел Залєвскі, депутат Європарламенту від Громадянської платформи [одна з польських партій, членом якої є прем'єр-міністр країни Дональд Туск — прим. перекл.], керівник Польсько-Українського форуму партнерства.

Мексика Європи

Звідки взялося таке відношення поляків до українців? Найпростіша відповідь: так історично склалося і таким є загальне ставлення поляків до східного прикордоння. Малґожата Омила-Рудзка з компанії CBOS у своїй інтерпретації результатів опитування вважає, що поляки традиційно більш симпатизують багатшому і розвиненішому Заходу на відміну від бідного і відсталого Сходу. І, відповідно, значно краще оцінюють жителів тих країн, які ставлять собі за приклад.

"Крім того питання "чи подобаються мені українці" дуже часто перетворюється на питання "чи подобається мені українська держава". А в поляків є розуміння, що це неймовірно корумпована і погано керована країна і саме це і впливає на оцінку", — додає депутат Залєвскі.

Знайомий україніст, якого я запитав про це, згадує, що тема “Українці в Польщі” часто зводиться до прибиральниць і проституток. За його словами, існує навіть якийсь такий стереотип як "Мексика Європи", який не виходить за рамки наступної формули: бідося, проститутки, прибиральниці і мафія.

Зрушення з Волинню

Коли йдеться про історію, польсько-українська ворожість підкреслюється на кожному кроці. Вистачить згадати хоча би дискусію щодо 70-ої річниці волинської трагедії. "Я розмовляв з великою кількістю народу з числа тих, для кого історія Кресів [так поляки називають території східного прикордоння, які вважають своїми — прим. перекл.] є дуже важливою — а особливо з точки зору вбивств, які там відбувалися — говорить Залєвскі — На жаль є і такі, які переносять ці справи на оцінку сьогоднішньої України".

Бізнесмен Ігор згадує, що "історичні закиди" почув у Польщі від водія, який почав згадувати Волинь і кричати, що українці винні. "Хотів йому пояснити, що особисто я ні в чому не винен, бо то було багато років тому і що того покоління навіть вже нема на світі, але то було все даремно", — розказує він.

Леонід Маркусик, журналіст, який до недавнього часу писав про наші з українцями сусідські стосунки пропонує все-таки відділити медійно-політичні чвари від стосунків між людьми. Він переконує, що з його досвіду випливає, що коли поляк знайомиться з українцем, то жодної неприязні між ними не виникає. "Так завжди стається зі стереотипами. Абстрактно і загально поляки можуть говорити про неприязнь, але на практиці все абсолютно по-іншому. Правда також і те, що ми не прив'язуємося до історії і сидячи за столом не будемо, швидше за все, сперечатися про неї", — каже Маркусик.

Боротьба зі стереотипом

І це чи не найкращий висновок. Щось схоже і з росіянами: "Абстрактно" можемо їх не любити, відчувати неприязнь, але особисті стосунки найчастіше руйнують упередження і стереотипи. Звичайно, не без взаємних підколювань час від часу. "Я добре пам'ятаю, що під час Євро-2012 в Україні завжди висіли обидва прапори — і польський і український. А в Польщі — тільки польський. Пам'ятаю це по сьогоднішній день", — сміється Маркусик.

Міхал Ґонсьор, naTemat

Розділи :

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 23:04
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus