Бій за п'ять округів. Влада використає досвід Севастополя

ПОЛІТИКА
Колишні умовні перемоги та бравурні заяви опозиції в новій кампанії можуть бути помножені на нуль
Бійці спецпідрозділу "Беркут" охороняють вхід до ОВК №223, в Києві, 3 листопада 2012 р.
17 жовтня 201318:11

У середу офіційно стартувала передвиборна кампанія в п’яти округах. Колишні умовні перемоги та бравурні заяви опозиції в новій кампанії можуть бути помножені на нуль. Влада, зрозумівши помилки та "обкатавши" нові передвиборні технології, має всі шанси перемогти своїх опонентів. Перемогти за рахунок ставки на псевдонезалежних кандидатів, колишніх ображених опозиціонерів, та все ту ж саму гречку…

Італійські пристрасті. №94

Інтрига розгортатиметься на 94-му окрузі Київської області, де й попереднього разу точилася гостра боротьба між кандидатом Віктором Романюком і "регіоналкою" Тетяною Засухою. Після обробки 98% протоколів представник опозиції випередив Тетяну Засуху на 8,5 тисячі голосів. Однак практично відразу ж до двох районних судів було подано 28 однакових позовів від спостерігачів провладної кандидатки та ПР. Почалися конфлікти та сутички, що, зрештою, і призвело до того, що округ потрапив до списку "проблемних".

Незважаючи на великий відрив опозиціонера, його перемога на перевиборах залишається під величезним питанням. І річ тут не втім, що Тетяна Засуха не братиме участі у змаганнях 15 грудня. Під питанням залишається сам Романюк.

Через відкриття кримінальної справи щодо підприємства, яке виробляє інсулін для діабетиків, кандидат від опозиції був змушений виїхати до Італії, де перебуває й досі. До з’їзду "Батьківщини" про участь у перевиборах Романюка говорили якось нечітко, постійно проводили переговори, та й сам кандидат не давав конкретної відповіді.

Іще більш незрозуміою ситуація стала після того, як агітацію в окрузі почав екс-нардеп від "Батьківщини" Остап Семерак. Однак практично напередодні з’їзду представники штабу провели переговори в Італії, результатом яких стало повторне висунення Романюка.

"Можу припустити, що це звичайні провокації влади (агітація Остапа Семерака, – INSIDER) з метою розпорошити голоси або ввести виборців в оману шляхом такої технології. ВО "Батьківщина" офіційно висунула мене як кандидата на з’їзді партії і, відповідно, я братиму участь у виборах", - так прокоментував Романюк цю ситуацію.

Декілька джерел INSIDER в опозиції стверджують, що керівництво "Батьківщини" робить ставку саме на Семерака, сумніваючись у реальних шансах Романюка зареєструвати свою кандидатуру у ЦВК.

Хоча публічно декларують зовсім інше. "Ми своїх не залишаємо, якщо був кандидатом Романюк, він і залишається", - розійшовся в патетиці Арсеній Яценюк.

Під питанням залишається те, кого висуне влада. Подейкували про підтримку заступника голови Київського обласного осередку Партії регіонів Олександра Качного. Однак такий варіант малоймовірний.

Арсеній Яценюк
Ми своїх не залишаємо, якщо був кандидатом Романюк, він і залишається.

Також називають депутата Київської облради від ПР Сергія Мазепу, рідний брат якого очолює Васильківську районну раду.

Ще одна можлива кандидатура від влади - мер Василькова Володимир Сабадаш.

У Партії регіонів обіцяють назвати кандидата вже найближчим часом, а поки що інтрига зберігається.

Але найімовірнішим є сценарій того, що в біло-блакитній команді, розуміючи безперспективність свого кандидата, будуть робити ставку на умовно опозиційного чи умовно нейтрального політика.

Так, наприклад, про намір балотуватися на 94-му окрузі вже заявив Юрій Кармазін. Останнього, особливо після його активності щодо позбавлення мандатів неугодних нардепів, пов'язують із владою, незважаючи на опозиційну риторику.

Як переможе людина Фірташа

Цікава ситуація складається у 194-му окрузі. Тут інтрига розгортається, як і на минулих перегонах, навколо двох кандидатів: представника "Батьківщини" Миколи Булатецького та менеджера бізнесмена Дмитра Фірташа, керівника місцевого "Азоту" Валентини Жуковської.

Нагадаємо, Булатецький 2012 року переміг Жуковську більш ніж на 12 тис. голосів, але, попри це, ЦВК вирішила провести тут перевибори.

Незважаючи на торішній результат і протестні настрої на Черкащині, кандидат від опозиції має шанси і цього разу не потрапити в парламент.

По-перше, проблема в тому, що він не зміг отримати достатньої підтримки керівництва "Батьківщини", яке публічно підтримує його лише тому, що він попередньо переміг на окрузі. Відповідно, очікувати, що цього разу за нього битимуться на смерть не варто.

"Булатецький – дуже специфічна людина. Він уже тричі перемагав на виборах, був за крок від перемоги, але не вийшло. Тому це наклало певну печатку на його поведінку. Він дуже різка людина, вічний революціонер. Послав на три букви, коли його не обрали, і Яценюка, і Тягнибока", – таку обережну характеристику Булатецького дав INSIDER один із нардепів-опозиціонерів.

По-друге, проблемою може стати і те, що зараз дуже посилилися протиріччя в лавах "Батьківщини" на Черкащині. Існує конфлікт між місцевою та обласною організацією, які зайняті не виборами, а внутрішньою боротьбою.

За інформацією INSIDER, на 194-му окрузі влада просуватиме сценарій аналогічний тому, що був на нещодавніх довиборах у Севастополі, де переміг бізнесмен Вадим Новінський. Його основні риси: з одного боку ніби відстороненість "незалежного" кандидата від влади, з іншого - низька явка та переважне голосування людей старшого віку.

"По 194-му округу очікують дуже низьку явку. Це ситуація аналогічна Севастополю. Там мало людей прийшло на вибори. Проголосували лише пенсіонери, котрих мотивував "гречкою" Новінський. Жуковська робить те саме: активно працює з бідними, роздає адресну допомогу", – розповів виданню один із представників владної команди, обізнаний із перебігом кампанії Жуковської.

На користь влади може зіграти і висування відомого в місті Олександра Радуцького, який може відтягнути в Булатецького голоси виборців.

Неєдиний Корнацький

Варто нагадати, що на чотирьох із шести виборчих округах Миколаївської області 2012 року перемогли представники Партії регіонів. Лише 132-й, з центром у Первомайську, став "проблемним".

Україна досі пам’ятає кадри, як "Беркут" відбивав протоколи, де було зафіксовано перемогу Аркадія Корнацького, а сайт ЦВК, який спочатку повідомив про перемогу опозиціонера, змінював результат на користь заступника голови Миколаївської облдержадміністрації Віталія Травянка.

На перевиборах 2013 року проти Корнацького може вийти не тільки представник ПР, а й кандидат від комуністичної партії Євген Царьков.

Під питанням залишається участь губернатора Миколаївської області Миколи Круглова, голови облради Ігоря Дятлова і мера Первомайська Людмили Дромашко.

Існувала інформація, що ПР проводила переговори з екс-главою Фонду держмайна Валентиною Семенюк-Самсоненко, однак вона досі не повідомила про своє рішення.

Однозначно в перегонах не братиме участі екс-кандидат Травянко, який  після звільнення повернувся на посаду в обладміністрації та не веде жодної агітаційної роботи.

Напруженість на цьому окрузі демонструють й скандали навколо опозиційного кандидата. Вже з перших днів виборчої кампанії на його адресу знову лунає критика щодо "невідповідного громадянства" та членства в партії "Единая Россия". А в Києві почався суд щодо позбавлення Корнацького українського паспорта.

До того додаються вже традиційні скандали всередині самої "Батьківщини" та відверте небажання столичних очільників партії підтримувати дуже неоднозначного для себе кандидата.

Тим паче, на 132-й округ можуть претендувати багато партій, які не поспішатимуть з оголошенням своїх кандидатів. Така плутанина може призвести до того, що влада підтримає кандидата від комуністів. Хоча щодо підтримки Царькова в Миколаївській області безліч запитань.

Невідомий 197-й

На 197-му окрузі 2012 року зійшлися кандидат "Батьківщини" Леонід Даценко та екс-"б'ютівець" Богдан Губський. Перемогу останнього навіть зафіксував сайт ЦВК, але опозиція заявила про фальсифікації на окрузі. Врешті-решт, було прийнято рішення про перевибори.

Зараз від "Батьківщини" в окрузі знову піде Леонід Даценко, а от серед його конкурентів від провладного табору поки що ситуація незрозуміла. Називають двох імовірних кандидатів.

Один із них – екс-депутат спочатку від БЮТ, а потім від ПР Богдан Губський, який змагався за депутатський мандат минулого разу, і вже встиг заявити про бажання знову випробувати щастя. Хоча в самому окрузі подейкують, що Губський зараз не дуже хоче знов іти на вибори.

Також розглядають кандидатуру губернатора Черкаської області Сергія Тулуба. Останній усе активніше почав просувати себе в місцевій пресі.

Київський розбрід

Що стосується центрального, 223-го київського округу, то і тут перемога опозиційного кандидата - під питанням.

Бій за округ між Віктором Пилипишиним і Миколою Левченком запам'ятався українцям зухвалою поведінкою членів виборчої комісії від екс-керівника Шевченківського району та великою кількістю "журналістів" кримінально-спортивної зовнішності.

Олег Тягнибок
Нам потрібен цей 38-й депутат.

Отримавши торік неочікувано високий результат "свободівця" Левченка, націоналісти заявляють, що битимуться за нього до остаточної перемоги. На партійному з'їзді в середу, де Левченка знову висунули в депутати, Олег Тягнибок так і заявив: "Нам потрібен цей 38-й депутат". При цьому на легку для себе кампанію націоналісти не розраховують та оголосили, що вся партія має працювати на київські вибори.

Їхні побоювання зрозумілі. Кандидатами на "округ Пилипишина" вже йдуть Юрій Гримчак і Тетяна Монтян.

Що стосується першого, то самовисування колишнього соратника Юрія Луценка для багатьох виглядає дивним. Постійно декларуючий свою опозиційність, Гримчак таким кроком, на перший погляд, дійсно підіграє владі. Але навряд чи він зможе відібрати якісь голоси в того ж Левченка – Гримчак майже невідомий виборцям Шевченківського району.

Можливо, Гримчак у такий спосіб лише вирішив нагадати про себе. Залишивши парламент, він опинився в політичному забутті. Не знайшлося місця екс-депутатові й у новій команді Луценка, з яким, за існуючими даними, він уже давно побив горщики.

Інша річ Тетяна Монтян. Її вміння агресивно вести протистояння може зіграти проти кандидата від "Свободи" – певні відсотки борець за оновлену систему ЖКГ у Левченка зможе відібрати.

Усе це може призвести до того, що опозиціонери знов ж таки доб’ються лише низької явки протестного електорату, якою скористається Іван Плачков. Голова наглядової ради "Київенерго", хоча досі офіційно і не підтвердив своєї участі в перегонах, але вважається найбільш реальним кандидатом, який зможе опонувати Левченкові.

Що стосується Віктора Пилипишина, то люди, наближені до екс-голови Шевченківського району, стверджують, що цього разу він на вибори не піде.

"Він ледве зміг розплатитися після поразки у 2012-му. Він міг реально поїхати у тюрму за Луценком і Волгою. Тому ще раз він лізти туди не хоче. Тим більше, що зараз в Україні його нічого не тримає. Усі близькі його родичі живуть в Америці, донька - в Майямі", - так прокоментував INSIDER ситуацію з Пилипишином співрозмовник з оточення екс-чиновника.

Віктор Огієнко, Ольга Каретнікова, INSIDER

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

 • Т.Монтян - борець за керування спільним (майном, ресурсами, землею, будинками, вулицями, містами, країною). Хочете бути об'єктивними - будьте! Е.Остром "Керування спільним" переклад Т.Монтян.

18.11.2018, 22:52
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus