Юрій Єхануров: Будь-який наступний президент не підходить Росії

Хто б не був наступним президентом України з існуючих та очевидних кандидатів - він не підходить Росії
14 жовтня 201310:03

Протягом багатьох років Юрій Єхануров обіймав найвищі державні посади. В його активі крісла губернатора Дніпропетровщини, першого віце-прем'єра ще за часів Леоніда Кучми, а також посади міністра оборони та прем’єр-міністра за часів Віктора Ющенка.

Саме за часів урядування Єханурова сталася перша "газова війна" між Україною та Росією. І саме Єхануров був чи не найжорсткішим урядовим опонентом екс-премєра Юлії Тимошенко, звільнення якої категорично вимагає Євросоюз задля підписання Угоди про асоціацію.

Зараз екс-чиновник відійшов від активного політичного життя, він викладає в Національному університеті ім. Шевченка. "Читаю низку економічних дисциплін та "веду" аспірантів", - розповідає Єхануров.

INSIDER зустрівся з колишнім прем’єром у його офісі біля Будинку офіцерів у Києві.

В інтерв’ю Єхануров, зокрема, прокоментував питання щодо підписання Угоди про асоціацію з ЄС та економічну війну з Росією.

"Росія теж не зможе працювати без нас. Розмови, мовляв, вони зможуть самостійно забезпечити літакобудування чи будівництво атомних станцій, запуски ракет, надто перебільшені", - стверджує екс-чиновник.

Асоціацію з ЕС буде підписано цього року, або пізніше.

- Однією з головних тем цього року стала євроінтеграція. Однак Україна опинилася між ЄС і Росією, й остання не надто дружньо поставилася до такого вибору. Як ви оцінюєте ситуацію?

- Історично так склалося, що Україна тяжіє до Європи й одночасно знаходиться на перетині цивілізацій. Так було завжди. Хоча варто визнати, що магніт Москви поки що сильно впливає на Україну. І я можу погодитися - сьогодні йде реальна боротьба. Боротьба доволі прагматична.

- І ця боротьба спровокувала жорсткі дії з боку Росії…

- Звичайно. Я знаю про це не з переказів. Наприкінці 2005-го на початку 2006 року ми пережили першу "газову війну". Україна тоді була не готова до неї, і нас зовсім не підтримала Європа, яка вірила пропаганді РФ. Друга "газова війна" через 8 років призвела до того, що Брюссель замислився, що щось у ситуації не так.

І ось зараз Європа прямо заявляє про підтримку України. Росія вдалася до утисків, однак зараз на нашому боці Європа.  Проте питання навіть не в діях Росії, а в тому, що, попри підтримку Заходу, Україна поки що сама по собі не є гравцем. Нами грають. Не ми обираємо, а нас.

- Гаразд, поговорімо про вибір України. Існує думка, що Угода про асоціацію напівпорожня і реально вона нічого не змінить. Це справді так?

- У своїх виступах я завжди наголошую, що варто думати про майбутнє. Всі говорять про вступ, але ніхто не оцінює наслідків. У бюрократизованому європейському мисленні жорсткі правила гри. З іншого боку - є альтернатива, це Митний союз. І ця альтернатива  не є кращою. Там ніхто не ставитиме жодних завдань, там усі хворі, і ви приходьте хворими, будемо жити разом.

- Тобто асоціація – це правильний вибір, незважаючи на труднощі?

- Безперечно. В ЄС треба боротися і, що головне - доволі серйозно ментально змінитися. Це не одне десятиліття. Хто що не пророкував би, ніхто не може сказати, як спрацює кожен підприємець окремо, наскільки він буде здатним конкурувати.

- Чи виправдана думка про те, що асоціацію з ЄС просувають олігархи?

- У принципі, вони повинні брати на себе таку відповідальність, адже великі статки – це велика відповідальність.

- Умови Митного союзу могли б бути прийнятними для України? Ніхто не прораховує наслідків від підписання Угоди про асоціацію, але й ніхто не каже про те, що ми втратимо чи здобудемо, вступивши в МС.

- Знаєте, є дорога вгору, а є - вниз, в болото.

- Митний союз – це дорога вниз?

- Починаючи з 1993 року ми маємо всі необхідні угоди з РФ,  але постійно з‘являється пункт: "за исключением".  І таких пунктів сотні.

- Однак зараз  великий бізнес майже на 70% інтегрований у Росію, це суттєво ускладнює процес…

- Річ у тім, що Росія теж не зможе працювати без нас.  Розмови, мовляв, вони зможуть самостійно забезпечити літакобудування чи будівництво атомних станцій, запуски ракет надто перебільшені.

Росії не вигідно не працювати з нами. Повірте, після пропагандистської бурі, яка йде, прийде прагматичний період. Тоді ми обов‘язково сядемо за стіл переговорів, і Україна буде в добрих стосунках із Росією.

Чому в торговельній війні з РФ першими "під роздачу" потрапили Петро Порошенко та Дмитро Фірташ, які доволі близькі до Росії?

- Високі дерева валять першими. Насправді немає значення кого. Вони потрапили під удар, головне було - зробити резонанс.

- Ми зараз говоримо про асоціацію як про здійснений факт, але ж є ризик, що угоди не підпишуть…

- Якщо її підпишуть, то треба буде ще пройти процес ратифікації, а це два-три роки, якщо оптимістично. Думаю, що за цей час у нас буде багато змін, розмов. Я сказав би так: якщо зараз не підпишуть, то відтягнуть на пізніше, але асоціація буде.

Є приклад і Польщі, і Прибалтики, де було багато непорозумінь. Згодом усе налагодилося.

- До Вільнюського саміту буде ще три зустрічі щодо Митного союзу. Це може змінити нинішній вибір Януковича?

- Нас будуть "катати"… (усміхається)

- Щось вийде з цього?

- Не думаю.

Україна повинна перестати говорити про знижки на газ.

- Чи може Росія дійти до того, що застосує "газові важелі" в цьому протистоянні?

- Так, вона може спробувати. Однак річ у тім, що росіяни розуміють програшність свого тиску. Тому серйозних дій уже не буде. Є усвідомлення того, що доведеться домовлятися, тому бачимо таку істерію.

- Скільки ця істерія триватиме?

- Якщо у Вільнюсі буде підписано угоду, то ще два тижні може протривати, бюджет медіа-кампаніїї закінчиться, відтак завершиться істерія.

- Але питання газу все одно доведеться вирішувати, зокрема щодо знижок.

- Ця тема є згубною. Ми повинні перестати говорити про знижки.  Україна має отримувати газ за ринковою ціною і бажано на східному кордоні.

- Наскільки виправдана думка, що наша країні могла би стати газовим гравцем, якби Європа купувала газ на кордоні з Україною?

- Якби Європа купувала газ на кордоні з Росією - це було б неймовірно правильне рішення. Якби ми уклали всі договори щодо цього. Тут треба відштовхуватися від того, що ми є членами енергетичної хартії, ми її ратифікували, а росіяни її не ратифікували. Ось тут можна зіграти. Однак, чи вистачить хисту в наших дипломатів та енергетиків зіграти в цю гру?

- Як ви ставитеся до ідеї приватизації дочірніх компаній і самого "Нафтогазу"?

- Думаю, що тема структурних перетворень у газовій системі України назріла вже давно. За такого розкладу зникне суб’єкт переговорних процесів.

- "Нафтогаз" тривалий час не закуповував газ у "Газпрому", але в цей час блакитне паливо купували на Заході. Це може стати приводом для суду?

- У суд вони не надто всі ходять. Треба багато оприлюднювати, а це невигідно жодній стороні. Доки ця схема не надто прозора, навряд варто очікувати судів.

- Нинішній уряд продовжує вказувати на Юлію Тимошенко, як на головного винуватця всіх газових проблем. 2009 року в неї була можливість підписати іншу угоду?

- Звісно. Я був єдиний, хто проголосував проти, коли Тимошенко повернулась і заднім числом хотіла отримати рішення уряду. Коли засідання проводив Турчинов, я висловив свій протест і покинув зібрання.

- Це була суто політична гра, коли треба було продемонструвати свою спроможність домовитися з Росією, чи був меркантильний інтерес?

- Юлія Володимирівна Тимошенко – один із найкращих фахівців у газовій тематиці України. І якщо хтось думає, що вона приймала рішення не подумавши, то він помиляється. Ця людина знала, що робила.

- Виходить рішення щодо ув’язнення правильне?

- Мені не подобається це рішення. Його варто змінити. Я багато, чого знаю, тому мені важко відповісти на це запитання, але однозначно, що ув’язнення – це помилка.

- Те, що ЄС вимагає звільнення Тимошенко в обмін на асоціацію, справедливо?

- Мені важко сказати, хто в ЄС поставив таку умову, але, на жаль, це поставило нас у непросту ситуацію, коли від одного рішення залежить доля 45-мільйонної країни.

- Віктор Янукович особисто для себе уже вирішив, як діятиме в цій ситуації?

- Дуже схоже на те, що Віктор Янукович приймає всі рішення сам. Я не можу сказати, що на нього хтось впливає. Багатьом людям хочеться так думати, але це не так, тому важко сказати, що надумає одна людина.

На програми президента у 2014-му грошей вистачить. А на що не вистачить, то людям доступно і популярно розкажуть.

- Президентські вибори - це соціальні видатки. За рахунок чого їх профінансують у 2014 році?

- За рахунок концентрації коштів на генеральних напрямах. Це означає, що не буде профінансовано жодного будівництва, буде обмежено витрати на поточне утримання. Народ треба шалено любити, а отже, знову годувати соціальними виплатами. Підвищуватимуть пенсії. Це подобається людям. Перед виборами цього не уникнути.

- Але в Адміністрації самого Януковича пишуть доповідні, що на соціальні програми немає коштів?

- Повірте, на програми президента у 2014-му грошей вистачить. А на що не вистачить, то людям доступно і популярно розкажуть - що їм від відсутності грошей навіть краще.

- Те саме стосується бюджетного процесу: цьогоріч бюджет показово "протягнуть", але наступного будуть суттєві проблеми…

- Будуть інші цифри і знову "протягнуть". Напередодні виборів влада не дозволить провалити бюджет. Будуть проблеми з регіонами, в яких є гроші, але їх насправді немає. Якщо ви розумієте, про що я.

- У тому то й річ, в казначействі гроші "світяться", але вони не надходять. Скільки так протримається інфраструктура?

- У тому, що казначейство буде керованим, – не сумнівайтесь. І цього року і наступного. Що менше грошей у роботі, то більшою є централізація управління.

- А після 2015 року ситуація зміниться?

- Складно сказати. Самостійність регіонів проголошували багато хто і завжди, а завершується все з точністю до навпаки.

- Нині вкотре відбуваються переговори про черговий кредит МВФ. У разі підписання асоціації Україна отримає позику?

Я це не пов’язував би.  Є чіткі умови. Наприклад, зараз невиконано умови щодо підвищення тарифів на газ для населення. Будуть чергові переговори, якщо домовляться у Вашингтоні про заміну цієї умови, то можна буде давати прогнози. Однак мушу визнати, що переговори будуть важкими - все ж таки там наполягають на тому, що кожна послуга має свою ціну.

- Наскільки цей кредит критичний?

- Коли 1999 року було призначено уряд Віктора Ющенка, я відповідав за економічний блок, то резервів узагалі не було, практично не було. За півтора року ми не взяли ні копійки із зовнішніх запозичень, показавши, що можна працювати і без них. У 2005-му та 2006-му ми теж обійшлися без запозичень.

- Цей кредит помилковий?

- Ні, кредити потрібні. Однак є межа.

- Яка критична межа резервів?

- Про це можна говорити, коли буде ще на десяток мільярдів менше золотавлютних резервів.

- Критика в бік Кабміну тільки посилюється. Як ви ставитеся до ідеї призначати технічний уряд?

- В умовах президентської країни будь-який уряд є технічним. І нинішній прем‘єр зараз працює в тих умовах, які йому створили. Він - найнятий менеджер.

- Однак ви маєте можливість порівняти уряди попередніх років. Ви також працювали в президентському уряді…

- А що доброго, коли прем’єр виступає проти президента? Нічого тут доброго немає. Усі протиріччя, які були, коли я був прем’єром, чи питання узгоджувались із президентом, ми шукали компроміс, обговорювали їх.

- Коли ви при Кучмі були першим віце-прем’єром, вам надавали широкі повноваження?

- У кожному разі він давав можливість упливати на ситуацію. Мені завжди вистачало повноважень.

- Зараз ширші чи вужчі повноваження в голови уряду?

- Думаю вужчі. Багато залежить від президентської команди, йде більш жорсткий контроль.

Хто не став би президентом, ситуація не зміниться.

- Хто, на вашу думку, може протистояти діючому президентові на виборах?

- Це залежить від опозиції, як вони домовляться.

- Судячи з усього вони не домовляться.

- У них є проблеми: коли кожен хоче йти окремо, хоча знає, що може програти. Наприклад,  Яценюк перебуває у підвішеному стані.

- Як щодо лідерів УДАРу та "Свободи"?

- Це нові обличчя, за ними цікаво спостерігати. Однак "Свобода" ще надто молода, тут більше шансів у Кличка.

- Є ще лідер КПУ Петро Симоненко, він може взяти частку електорату Януковича на Сході. Які в нього шанси?

- 1999 рік ми вже не повторимо. Може, вихід Симоненка у другий тур – це чиясь мрія, гіпотетично вигідна розстановка, але навряд таке можливо.

- Однак на парламентських виборах КПУ давали мало шансів, а партія взяла доволі багато, і що характерно - їх підтримувала молодь..

- У нас дуже розумний народ, але ми все одно обираємо мера Черновецького, обираємо мера Харкова. То про що говорити? Політична обізнаність населення дуже слабка. Хоча варто визнати, що й велика машина працює на те, щоби ця обізнаність була слабкою.

- Зараз президент РФ Володимир Путін просуває Віктора Медвечука. Це сподівання, що останній може щось виграти, чи просто ширма?

- Я не уявляю собі, щоб ця людина виграла вибори в Україні.

- Але в цей проект вкладають шалені кошти...

- Те, що Медведчук розумна і високоосвічена людина, – без сумніву, але й те, що він грає в безнадійну гру - очевидно.

- На виборах 2015-го може бути лояльний до Росії кандидат?

- Хто не став би наступним президентом України з існуючих та очевидних кандидатів - він не підходить Росії.

- Якщо Янукович залишиться президентом, будуть намагання прибрати нинішніх олігархів, замінити їх на більш лояльних людей?

- Ну, вони ж не дурні хлопці. Вони зможуть продемонструвати кожному президентові свою лояльність. Зрештою, якщо відчують холод, то підуть туди, де тепліше.

- Але своєрідний перерозподіл уже відбувся. Були ставленики Кучми, прийшли молоді реформатори.

- Немає значення, хто прийшов на зміну. Бізнес-імперії залишаються, і в них є вічні інтереси. А от гравці - сьогодні одні, завтра інші.

- Тобто за будь-якого президента ситуація не зміниться?

- Немає значення, хто стане президентом. Є інтереси, тому кожен кандидат повинен враховувати їх. Тут дуже важко щось змінити.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 11:44
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus