WHITE ROWER

11 жовтня 201320:33

Час від часу розмови про футбол мене просто лякають. "Ми поб’ємо Україну?" - це одна з фраз, яку дуже часто можна було почути протягом останніх пару днів у Варшаві і, відверто кажучи, мені вона не дуже подобається.

Чому це ми повинні когось "побити" ? Хіба перемоги у чесному поєдинку не є достатньо ? Такого типу словечка створюють дуже особливий дискомфорт у польсько-українському протистоянні.

Пропрацювавши певний час (один з найкращих періодів у моєму житті) в Україні і з українцями, я завжди був дуже обережним до пасток, розставлених історією наших двох народів, і завжди намагався бути спрямованим у майбутнє.

І мені завжди здавалося, що молодь – чи то українська, чи то польська – не має жодних проблем з цим всім. То чому ж в голову приходять саме фрази типу "побити Україну" чи "побити Польщу"?

Я впевнений, що ми занадто багато пережили за останніх пару століть всяких "побиттів", "завоювань" і "показування хто в хаті господар".

І, будь-ласка, не треба розказувати казки про те, що це, мовляв, усього лиш футбол. Ми всі прекрасно знаємо, що це значно більше ніж просто футбол.

Бо в іншому випадку не було би форми команд у національних кольорах, не було би виконання національних гімнів перед матчами. Оця остання фраза, про "господарів в хаті" нещодавно була продемонстрована в усій красі на польському стадіоні протягом матчу з литовською збірною. Так би мовити "для протоколу" (і з превеликим жалем) я процитую її повністю – як символ надзвичайної дурості. Гігантський банер на стадіоні в Познані гласив наступне: "На коліна перед польським паном, ВИ литовські холопи". Як Вам таке? Напівписьменні, сильно сп’янілі, недоцивілізовані футбольні фанати, що в алкогольному тумані марять "Великою Польщею"?

Ясно, що і в Польщі, і в Україні люди говорять одне про одного найрізноманітніші дурниці, а особливо, коли вони мають, що випити. Величезна частина таких упереджень всмоктуються, на жаль, що називається з молоком матері. І коли вони вихлюпуються на футбольні арени, замість того щоби ці арени закривати – мусимо приглянутися до причин.

А давайте запитаємо себе: Скільки годин українські і польські діти проводять у вивченні історії один одного? Те ж саме стосується і питання про те скільки часу польські і українські діти проводять у вивченні етнічних меншин – тих же євреїв?

Я живу біля залізничної станції на гілці, якою часто добираються на матчі футбольні фанати варшавської "Леґії", тому я вже навіть не дивуюся їх неприпустимим слоганам. "Смерть євреям", "БІЛА ВЛАДА", "Білий Джихад" - усього лиш деякі з графіті на станційних стінах. Моя улюблена фраза "Ми ненавидимо всіх!". Отак от просто і ненав’язливо.

А нещодавно хтось зіпсував напис "Біла Влада" ("WHITE POWER") додаванням одної маленької рисочки ("WHITE ROWER"). Так, боротися з расизмом за допомогою доброго почуття гумору – геніальна ідея, але на жаль, масштаби проблеми не дозволяють просто висміювати її.

Ідіоти і екстремісти використовуватимуть найменшу можливість донести свої ідіотські та екстремістські погляди і ми просто не маємо права дозволити їм це зробити. З наближенням матчу у польській пресі навіть появився матеріал про "брутальне повстання Хмельницького", у якому журналіст (звичайно, якщо це прийнятне слово у даному випадку) зазначає, що "[У Харкові] дуже поважають злочинця і зрадника Богдана Хмельницького".

Ну що ж, на цій планеті не бракує людей з надзвичайно вузьким світосприйняттям.

Що ж до власне сьогоднішнього матчу, я вже досить давно облишив будь-які надії на те, що польська збірна зможе пройти таки на Чемпіонат світу, але може це тому, що я ніколи не був справжнім футбольним фаном. Звичайно, за виключенням декількох років, коли я жив у Лондоні на "Хайбері" у безпосередній близькості від старого стадіону "Арсеналу", і в мене просто не було жодної можливості уникнути фантастичної атмосфери, яка виникала у дні проведення матчів.

І я знаю також, що польський Президент також не буде присутнім на стадіоні у Харкові, пославшись на "інші зобов’язання". Які, як я підозрюю, є просто дипломатичним шляхом сказати,що він не має дикого бажання бути поміченим в одній ВІП-ложі з паном Януковичем.

Як мінімум до того моменту, поки Україна не виконає умови для успішного проведення Вільнюського саміту – включно з чесним і гуманним рішенням питання Тимошенко.

Тому – хоч я і був би щасливий помилитися – я не думаю, що Польща виграє цей матч, так само як і поєдинок з Англією в Лондоні. Наші найкращі гравці настільки ж безпорадні в іграх за національну збірну наскільки вони блискучі – але в іграх за свої клуби, де вони бігають за реальні гроші.

Наш футбольний чемпіонат не такий потужний як наші фанатські рухи хотіли би собі щоби він був. А звідки може взятися сильна збірна, якщо немає сильного національного чемпіонату? Ну і останній аргумент, підслуханий, але переконливий: ми, поляки, не можемо добре грати в футбол, бо це командний вид спорту. А ми занадто індивідуалістичні. Ми не такі вправні у задачах, які вимагають співпраці і командної роботи.

Докази? Та просто подивіться на найбільші польські спортивні досягнення на міжнародній арені: трохи в тенісі (Радванська, Кубот), трохи в лижному спорті (Ковальчик і стрибки з трампліна), трохи в автогонках (Кубіца). Але це все індивідуальні види спорту. Чи можна те ж саме стверджувати про український спорт? Я би так не сказав.

Але я скажу наступне: ми, і поляки і українці, маємо значно більше спільного ніж ми собі думаємо. І я буду дуже щасливим в п’ятницю ввечері – незалежно від переможця матчу.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 17:01
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 22 липня 2019

  "Національний екзит-пол" дав підсумки голосування та його деталі

  5 партій проходять в раду, і 6 партій долають 2% бар’єр на бюджетне фінансування

   
  • 21 липня 2019

  Парламентські вибори: у ЦВК розкзала про явку, порушення та "прикрі інциденти"

   
  • 21 липня 2019

  "Ми точно потрібні у Верховній Раді": Порошенко прокоментував дані екзитполу

  "Ми очікуємо, що вже до ранку всі, хто проходить до Верховної Ради, відмежуються від Бойко-Медведчука", - сказав Порошенко

   
  • 21 липня 2019

  Зеленський у штабі "Слуги народу": про розмову з Путіним і нового генпрокурора

  Зеленський досі готовий формувати коаліцію із партією "Голос" Святослава Вакарчука

   
Система Orphus