Новий старий Янукович

Тепер технологи влади виводитимуть у другий тур керівника фарм-клубу Партії регіонів із комуністичною вивіскою, а самому Януковичеві ліпитимуть образ європейської надії
30 вересня 201309:50

"Один із головних пунктів нашої програми - встановлення справді добросусідських відносин з Росією". Саме цю фразу  у виступах і промовах в 2009-2010 роках тоді ще кандидат у президенти Віктор Янукович використовував аж надто часто.

Власне, саме проросійський вектор політики і став однією з головних причин підтримки нинішнього глави держави виборцями у східних і південних областях.

Чого тільки не прогнозували представники опозиції, експерти та західні політики після його перемоги на виборах: остаточне повернення України під крило Росії, погіршення стосунків з Євросоюзом… Однак сталося майже навпаки.

Несподівано Янукович отримав шанси увійти в історію країни, як перший політик, який не словом, а ділом "прорубав вікно в Європу".

Ба більше, нібито заради європейських цінностей президент мало не воює з братньою РФ, уперто доводячи, що метою України є і завжди був ЄС. І це при тому, що ще недавно Януковичеві на Заході майже ніхто не потискав руки.

Наприклад, у січні цього року на форумі у Давосі Януковичу не змогли організувати жодної зустрічі з європейськими лідерами, крім підписання угоди з Shell у присутності прем’єра Нідерландів.

Президент навіть не пішов на "український ланч", який традиційно організовує на світовому економічному форумі бізнесмен Віктор Пінчук. Багато хто пояснював це небажанням Віктора Федоровича вислуховувати питання про переслідування екс-прем'єра Юлії Тимошенко.

Але вже у вересні на Ялтинській конференції того ж Пінчука Янукович позиціонував себе як політик, який підпише Угоду про асоціацію з ЄС. За інформацією INSIDER, він навіть близький до рішення відпустити Тимошенко до Німеччини заради цього.

А європейські лідери наввиредки критикують російське керівництво за торгові війни і порушення прав своїх східних партнерів.

Зміна орієнтації з розрахунку

Згідно з даними опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), яке проводили у травні цього року, електоральна підтримка Віктора Януковича, як і раніше, сконцентрована у Східному (26%) та Південному (21%) регіонах.

Тоді як у Центральному регіоні його підтримують 7% населення, в Західному — 5%.

Тоді ж, у травні 2013-го, глава держави поступився першістю лише лідерові фракції УДАР Віталію Кличку. Останній має такі результати завдяки підтримці Західної та Центральної України.

Повертаючись до виборів 2010 року, варто нагадати, що в східних областях нинішній президент отримав близько 90% голосів, у південних - близько 78%.

Навесні цього року ще не йшлося про аж таку фанатичну євроінтеграцію, радше про примарну "багатовекторність".

Звісно, падіння рейтингу в базових регіонах є наслідком не стільки "абстрактного" зовнішньополітичного курсу, скільки внутрішніх, "реальних" економічних проблем.

"Те, що Партія регіонів різко переорієнтувалася на європейський вектор, не помітити неможливо. Якщо раніше їх із великою натяжкою можна було назвати багатовекторними, то зараз навіть такі політичні діячі, як Богословська, говорять про євроінтеграцію. І це має позначитися на електораті Януковича. Однак не думаю, що будуть суттєві втрати", - зауважує гендиректор КМІС Володимир Паніотто.

"Прихильність до Росії серед українців трималася на доволі високому рівні - 80-90% - тривалий час, за будь-якої влади. Однак лише зараз, коли почалися відверті утиски з боку російського керівництва та торгові війни, цей показник мало не вперше пішов на спад. Тобто частина тих, хто завжди голосував за Партію регіонів, будуть розчаровані поведінкою РФ, а отже, знайдуть логіку в діях президента", - наголошує соціолог.

Попри це, ризик втрати залишається. На проросійському Сході та Півдні значна частина електорату Януковича, якому декілька років поспіль обіцяли російську мову як другу державну, низьку ціну на газ та "русскій мір", може не пробачити діаметрально протилежні дії.

Є й економічна складова. У разі підписання напівпорожньої Угоди про асоціацію з ЄС, вигоди Україна отримає не скоро. А на перших порах навіть втратить. І це при тому, що вже навіть в Адміністрації президента пишуть "листи щастя" про те, що грошей немає. Немає вже зараз, а не те, що під завжди обтяжливі для бюджету президентські вибори.

Інша річ, що в разі підписання угоди з ЄС значно зростають шанси на отримання кредиту МВФ. Теоретично це дозволить більш упевнено дивитися у 2014-й та 2015 рік. Але Фонд може зажадати девальвації гривні, і пояснити це пересічним громадянам буде важкувато.

Та й Росія не має наміру відпускати Україну в Європу просто так, закручуючи гайки де тільки можна. Поки що через торговельну війну, розв’язану Кремлем, постраждав лише великий бізнес. Але справа ще не доходила до головної зброї у вигляді запірної арматури на газовій трубі.

Також Росія може почати цілком серйозну інформаційну війну, "накручуючи" південно-східний електорат.

Ситуація для Януковича не з простих. Але цілком може бути, що він вийде з неї переможцем президентських виборів.

Кучма 2.0

Серед відносно розкручених політиків лише один виглядає неухильно вірним своїм, зокрема проросійським поглядам – лідер Компартії Петро Симоненко.

Понад 50% виборців на Сході та Півдні країни продовжують підтримувати вступ до Митного союзу. Відтак останні намагання комуністів провести референдум щодо зовнішнього вектора країни виглядають мало не як "тимурівський" рух.

Саме КПУ може отримати голоси невдоволених Януковичем. Так уже сталося на останніх парламентських виборах – комуністи, яких вважали "напіввимерлими", отримали 13% голосів. Для порівняння: у першому турі президентських виборів 2010 року Симоненко мав 3,5%.

"Зараз не всі люди до кінця усвідомлюють, що відбувається. Не всі аж так цікавляться політикою, тому й про справжні рейтинги говорити передчасно. Однак усі "перспективи" від підписання асоціації з ЄС вилізуть уже найближчим часом. І схід, де багато підприємств орієнтовані насамперед на Росію, відчують їх першими. Звісно, незадоволення буде багато, і Янукович втратить значну підтримку. І тут питання не в тому, відійдуть ці голоси комуністам чи ще комусь", - розповів депутат від КПУ Спірідон Кілінкаров.

Таким чином у разі підписання угоди з ЄС і розриву з Росією Симоненко лише добиратиме рейтинг на Сході та Півдні. Залишається лише зробити так, щоб вірний ленінець опинився у другому турі майбутніх президентських виборів.

"Комуністи не дарма розгорнули референдум. Януковичу дуже вигідно, аби у другий тур вийшов саме Симоненко, адже це його стовідсотковий виграш", - зазначає депутат Сергій Міщенко.

"Свободівець" Руслан Кошулинський, своєю чергою оптимістично вважає, що лідер комуністів – це єдиний політик, у кого може виграти діючий президент. Саме тому зменшення числа прихильників влади може компенсуватися їхньою переорієнтацією на "вигідного" кандидата.

І тоді ситуація до болю нагадуватиме 1999 рік, коли головним конкурентом тодішнього президента Леоніда Кучми став той самий "вічний" Симоненко, який із великим розривом програв другий тур.

Без прогнозів

Прогнозувати однозначно, якими будуть рейтинги Віктора Януковича, поки не береться ніхто. 

Деякі політологи називають від 7% до 10%  електоральних втрат. Водночас надолужити їх глава держави може в Центральній Україні та на Заході, апелюючи до прориву в Європу.

А що ж опозиція? Як свідчать цифри, головним конкурентом Януковича з опозиційного табору все ж залишається Кличко. Але у влади є загальновідомий козир, яким екс-боксера можуть "помножити на нуль", – норма про необхідність кандидатові у президенти останні 10 років постійно проживати на території України.

Юлія Тимошенко навряд зможе взагалі брати участь у виборах. Хіба що з Німеччини. Та й навіть якби вона опинилася на волі в Україні, надолужити два роки фактичної відсутності дуже непросто.

Арсеній Яценюк також не був би проти сісти у президентське крісло. Але керівникові "Батьківщини" не вдається втримати ситуацію навіть у власній фракції. Як за такої внутрішньої атмосфери "дружби і взаєморозуміння" йти на президентські вибори – загадка.

Серед імовірних кандидатів у президенти від опозиційних сил залишається також Олег Тягнибок.

Після останніх парламентських виборів багато хто називав цілком реальним сценарій виведення лідера "Свободи" у другий тур 2015 року спеціально "під Януковича".

Нібито політтехнологи, яких пов'язують із "сірим кардиналом" ПР Андрієм Клюєвим, навіть розробляли план розкрутки Тягнибока, щоб він програв другий тур діючому президентові.

У такому разі націоналіст Тягнибок мусив би представляти Західну Україну, а Янукович мав би бути проросійським символом Сходу та Півдня. Але концепція змінилася, і за існуючих умов відіграти таку п’єсу вже неможливо.

Вочевидь тепер технологи влади виводитимуть у другий тур керівника фарм-клубу Партії регіонів із комуністичною вивіскою, а самому Януковичеві ліпитимуть образ європейської надії.

Залишилося лише остаточно вибити з гри опозиційних опонентів і створити ситуацію вибору "меншого зла". Втім опозиція сама непогано справляється з власним самознищенням.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 04:35
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus