Археологи на Чернігівщині знайшли давньоруський курган і городище Х сторіччя

27 серпня 2017
Під час розкопок у селищі Морівськ Козелецького району Чернігівщини археологи натрапили на давньоруський курган та городище Х сторіччя.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив старший викладач кафедри історії та археології України Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г.Шевченка В'ячеслав Скороход.

Вчений повідомив, що у квітні - травні цього року було обстежено і прошурфовано с. Морівськ (літописний Моровійськ) та його околиці. Роботи велися на дитинці та посадах давньоруського міста ХІІ ст., що у ХVI - XVII ст. було фортецею на кордоні "московського царства" і Речі Посполитої. У ХVIII - ХІХ ст. на Дитинці стояла дерев'яна церква Святого Миколая, навколо якої сформувався цвинтар. Отримані матеріали ХІІ - ХVII ст. В одній із садиб експедицією сфотографованого курган давньоруського часу, що зберігся до наших днів.

 фото розкопок В'ячеслава Скорохода
 фото В'ячеслава Скорохода

"Сенсаційним відкриттям стала знахідка городища Х ст. у південній частині селища. Експедицією був закладений шурф, що потрапив у тіло валу, та зібраний підйомний матеріал. Нововиявлене городище було попередником літописного Моровійська, що у ХІІ ст. був перенесений на північний мис в результаті зміни русла р. Десни", - зазначив Скороход.

Також на околицях Седнева експедиція працювала на поселенні Орешня 2 та в ур. Трифонівщина, де другий рік поспіль досліджується городище ХІV - ХV ст. За результатами розкопок виявлено, що городище було збудовано на місті поселення Х ст. і слугувало схованкою. В розкопі було виявлено залишки згорілих дерев'яних конструкцій, численні фрагменти кераміки та печини, кісток тварин, індивідуальні знахідки. Серед знахідок можна виділити ординську та литовську монети ХV ст., залізні пластини від ординського панцира, кольчужне кільце, арбалетний болт, ремінні та підпружні пряжки, уламки прикрас тощо.

На поселенні Орешня 2 було досліджено ділянку господарського двору Х ст. із трьома зерновими ямами. 

Крім того на садибі І.Маземи в ур. Гончарівка виявлено фрагмент фундаменту, раніше невідомої споруди ХVІІ ст. Неподалік Гончарівки, на терасі р. Сейм виявлено житлову споруду початку ХVIII ст., що загинула у пожежі. 

 фото В'ячеслава Скорохода

Були проведені дослідження на терасі в ур. Горбанівка, де окрім культурних шарів козацької доби, було виявлено поселення VIII ст. волинцівської археологічної культури.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

20.11.2017, 05:49
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 18 листопада 2017

  Соціальна Європа Туска. Як ЄС протистоїть правим і мобілізує виборців

   
  • 17 листопада 2017

  Ваше дело Труба: кому и зачем отдали ДБР

  Казалось бы, Матиос может праздновать досрочную победу, но во вторник вечером на стратегическом совете на Банковой выбрали нового директора для ГБР

   
  • 16 листопада 2017

  За «межею»: на що ходити чи не ходити в кіно наступного тижня

   
  • 15 листопада 2017

  Ситник VS Корчак – верхівка айсбергу великої війни

  З хронології виходить, що Ситник завів справу після протоколу, а заява Соломатіної сталась після викиду в інтернет офрекордзу директора НАБУ

   
Система Orphus