Вітчизняні чайлдфрі, або Хто ненавидить дітей в Україні?

Особливість українського руху чайлдфрі - наразі він перебуває на стадіїї childhate, а тобто існує не незалежно, а на противагу традиційній моделі сім’ї
Фото sodahead.com
18 листопада 201310:40

Колись екзотичне для нас слово "чайлдфрі" все більше набуває популярності в Україні і, можливо, скоро з’явиться на лайтбоксах Медведчука як черговий приклад "жаху, що на нас очікує при вступі в Євросоюз".

Рух чайлдфрі вперше заявив про себе в 70-х роках - в Сполучених Штатах виникають Національна організація для не-батьків (The National Organization for Non-Parents) та організація No Kidding. Саме з цього часу розпочинається соціальна та політична діяльність прибічників життя без дітей. В 1972 журнал TIME вперше застосовує термін "childfree" для позначення добровільно бездітних людей, а в 1990-му Леслі Лафайет організовує групу чайлдфрі під назвою "Childfree Network".

На Заході рух чайлдфрі вже вийшов на стадію політичного - його представники об’єднуються в організації та навіть утворюють політичні партії і висувають політичні вимоги. В Європі, Сполучених Штатах та в Австралії вже є поширеними ресторани, куди вхід з дітьми заборонено, музеї, що запроваджують дні відвідувань без дітей та готелі, відпочивати в яких можуть лише дорослі без дітей. Серед політичних вимог західних чайлдфрі є, крім іншого, вимога позбавити їх необхідності платити податки, що йдуть на забезпечення шкіл та садків, адже вони не користуються їхніми послугами.

Фото kristyberridge.blogspot.com

В Україні ж поки комунікація між прибічниками цієї життєвої позиції відбувається переважно в віртуалі - на форумах та в групах Вконтакті, щоправда вони використовуються й в якості платформи знайомств, де можна знайти свою другу чайлдфрі-половинку. Проте прибічники цієї ідеології чайлдфрі поки не створюють організацій та не висувають політичних вимог.

Достатньо важко навести статистичні дані щодо кількості чайлдфрі-адептів в Україні, але не лише через те, що відповідних статистичних досліджень досі проведено не було, а скоріше через те, що більшість українців, які свідомо не бажають заводити дітей, не ідентифікують себе з цим терміном, та досі не заявляють про це на публічному, а тим більше політичному рівнях.

Аби розібратись у цій достатньо заплутаній ситуації, важливо розрізняти як мінімум три категорії людей, що не мають дітей (звісно крім тих, хто просто ще не встиг їх народити):

1. Childless

Дещо сумний суфікс -less вказує на те, що люди, які належать до цієї категорії, не можуть мати дітей, навіть якби й дуже хотіли. Переважно на це є різноманітні фізіологічні причини, а тому це люди, що були позбавлені можливості мати дітей проти власної волі. На противагу цьому терміну й виникає поняття childfree, аби підкреслити добровільність відмови від батьківства. Варто одразу ж сказати, що часто childless, можна сказати, маскуються під childfree, що викликане захисними психологічними механізмами. За неможливості мати дітей, такі люди починають шукати прихистку в ідеології та переконувати себе, що життя без дітей - це нормально, а то й краще, і навіть потихеньку можуть почати ненавидіти чужих дітей та їхніх батьків.

2. Childhate

Якщо неможливість мати дітей викликана біологічними причинами, то ненависть до дітей, батьків, та й до будь-кого іншого свідчить про психологічні розлади. Це може бути травма дитинства, негативний досвід батьківства знайомих та просто реакція протесту проти існуючих в суспільстві традицій. Люди цієї категорії також часто називають себе чайлдфрі, і, на жаль, переважно вони й висловлюються на чайлдфрі-форумах, мальовничо описуючі огидних крикливих і закаканих чужих дітей, нахабних вагітних в лікарнях та кровожерливих родичів, які вимагають народити малятко і якомога швидше.  INSIDERу довелося заглибитись у "море ненависті" на найвідомішому українському форумі чайлдфрі і з сумом визнати, що більшість тем форуму стосуються не переваг свідомої відмови від дітей і не райдужних можливостей саморозвитку, а є виплескуванням власних негативних емоцій.

Фото prefixmag.com

Наприклад, адміністратор групи "Знайомства чайлдфрі" Віталій з Дніпропетровська достатньо коротко прокоментував свою світоглядну позицію: "Овуляхи (так називають матерів – ред.) - це глобальна проблема нашої країни. Справа в тому, що скажені рожалки породжують злочинність!". А одна з активних дописувачок на форумі чайлдфрі Ольга ненавидить дітей та вагітних мам за те, що вони "надзвичайно дратують. Якщо понароджували - нехай сидять вдома, особисто я не хочу вислуховувати дикі крики тупих сопливих дітей та сюсюкання їх мамаш. Задовбали ці свиноматки. Понароджують, а я маю їм місцем поступатись, двері відкривати, терпіти їх дітей. Ага, щас!"

За іронією долі, форуми чайлдфрі присвячені дітям та батьківству, а точніше ненависті до них. В цьому також, вочевидь, особливість українського руху чайлдфрі - наразі він перебуває на стадіїї childhate, а тобто існує не незалежно, а на противагу традиційній моделі сім’ї.

3. Childfree

І нарешті, хто ж такі справжні чайлдфрі? Як ми вже казали, представники цього руху особливі тим, що їхня відмова від батьківства є свідомою, вона рідко викликана ненавистю до дітей чи до вагітності, а частіше - бажанням  насолодитись самостійним життям, присвятити життя улюбленій професії та пожити в своє задоволення.

Переважно ідеології чайлдфрі дотримуються люди, що живуть в містах та є нерелігійними.  Вони вважають себе доволі самодостатніми для того, аби йти всупереч традиційній моделі побудови сімейного життя та спроможні аргументувати свої погляди на сім’ю перед здивованими родичами та вагітними подружками. Люди, що не мають необхідності присвячувати велику частину власного часу вихованню дітей, частіш за все мають вищу освіту та достатньо заробляють. Варто сказати, що в більшості випадків такі люди утримуються від батьківства лише тимчасово, відкладаючи народження дітей на пізніший строк, коли людина відчує себе готовою до цього і встигне пожити в своє задоволення.

Наприклад, 28-річний київський бізнесмен Володимир так висловлює свою життєву позицію:

Поки ані я, ані моя дружина не хочемо мати дітей. У нас немає жодних негативних емоцій щодо вагітних, мам, татусів чи дітей, звісно якщо їхня поведінка не виходить за межі морально-припустимої. Мені подобається жити без дітей - у нас з дружиною є час на роботу, розваги та подорожі, на один одного в кінці кінців. Ми розуміємо, що поява дитини змінить наше життя, це важко, і з дитиною не належиш сам собі. Ми ставимось до дітей і до батьків нейтрально - вони такі ж звичайні люди. Можливо ми колись вирішимо завести дитину, але точно не зараз

В будь-якому разі, причин, що викликають у чайлдфрі бажання відмовитись від батьківства існує безліч - від економічних до конспірологічних. Про основні причини поширення чайлдфрі-руху в Україні ми попросили розповісти українського психолога-страхотерапевта Валентину Паробій. На її думку, в поширенні руху чайлдфрі мають значення кілька факторів.

1. Економічний. Україна розвивається, економіка і культурні цінності асимілюються із західними зразками. Послання "реалізуй себе", "будуй кар’єру", штовхають людей до гонитви за ідеальною роботою, статусом і грошима. На заході кажуть: "No children – double income". Проста математика: сім’я, у якій двоє дорослих працюють, живе на "ширшу ногу", ніж сім’я, у якій є один годувальник, а жінка займається дітьми.

2. Культурний. Сучасні зразки активно пропагують ідею насолоди, життя на повну і необмежених можливостей. Море розваг, подорожей, цікавої активності  й експериментів зі стосунками. Діти – це відповідальність. Це кардинальне сейсмічне явища, в результаті якого центр Всесвіту переміщується із вас, коханого, на вашу дитину. Слогани типу "ти гідний кращого" плавно переходять з реклами пива і автівок у вибір і перевибір свого партнера. А навіщо мені дитина, якщо завтра у мене з’явиться можливість бути з кимсь кращим?

3. Психологічний. Мавпа, котра не знала материнської турботи, а виросла в обіймах теплого манекену із вбудованою соскою з молоком, викидає своїх новонароджених мавпенят. Вона не знає, що їх потрібно взяти на руки, і вони замерзають на землі. На жаль, щось подібне стається і з людьми. Дорослі, яким не вдалося збудувати безпечну прив’язаність із своїми батьками в дитинстві, будуть відчувати труднощі із побудовою стосунку з власними дітьми.

Фото babble.com

На сьогодні особливість дискусій між чайлдфрі та прибічниками традиційної сім’ї полягає в тому, що як ті, так і інші рідко здатні до конструктивного діалогу. Час від часу на форум чайлдфрі вривається якась молода мама, яка проклинає усіх бездітних за те, що ті відмовляються любити її дитину, не розуміють подвигу материнства, але врешті решт такі репліки завершуються на позитивній ноті - це й добре, що такі "уроди, як ви, не плодять собі подібних". При повноті фантазії можна уявити собі, наскільки зростає рівень ненависті на форумі та пожвавлюється дискусія, коли там з’являється такий штрейкбрехер. Таких персонажів чайлдфрішніки вже встигли назвати саркастичною назвою "онажемать", яких ненавидять можливо навіть більше, аніж їх "нестерпних дітей".

Ситуація повторюється з детальною точністю, коли занадто активний чайлдхейтер завітає в цитадель вагітних та мам, наприклад на якийсь жіночий форум і почне звинувачувати молодих та майбутніх матусь в тому, що вони сприяють збільшенню злочинності в країні, народжуючи нових потенційних маньяків та наркоманів, а також наполегливо радить сидіти з дітьми дома і взагалі не висовуватись. Мами звісно теж не залишаються в боргу і з праведним гнівом в очах звинувачують цього негідника у всіх смертних гріхах.

Так чи інакше, позиція дітоненависників досі звучить занадто емоційно, і скоріше ґрунтується на ненависті, аніж на конструктивних пропозиціях. Рух чайлдфрі набуває все більшої популярності в Україні: його представники вже не бояться висловлювати свою позицію, хоча й роблять це поки лише у віртуальному просторі інтернету. 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 15:13
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus