Відмінники "Спільнокошту": ідеї, які підтримали українці

П’ять соціальних проектів, які здобули народне фінансування на платформі Big Idea
Фото: facebook/CenterPro.Svit
3 лютого 201514:54

Вирощувати на Донбасі дуби з усього світу, робити революцію в переробці пластику, навчати дітей підприємництву – у 2014-му чимало успішних проектів здобули народне фінансування на "Спільнокошті" від Big Idea.

INSIDER поспілкувався з авторами п’яти важливих ініціатив, на які українці в сумі пожертвували близько 200 тисяч гривень.

Табір на Донбасі "Будуймо Україну разом"

Фото: biggggidea.com

Завдяки ініціативі "Табір на Донбасі", яка на "Спільнокошті" зібрала близько 12 тисяч гривень, вдалося відновити 22 квартири і два будинки в Краматорську, Слов’янську та Семенівці.

Організатор проекту Львівська освітня фундація вже 2,5 року працювала зі Сходом. Спочатку організовували поїздки активістів із Донбасу, щоб показати громадське життя Львова. Потім привозили до міста молодь.

Коли почалася війна, у фундації задумалися про новий ефективний спосіб співпраці.

"Ми зрозуміли, що треба робити щось практичне, тому хлопці наприкінці липня поїхали в Краматорськ розвідати ситуацію, побачити, що потрібно робити і з ким", − розповідає Маріанна Білик, організатор "Табору на Донбасі".

Активісти побули у Краматорську кілька днів, знайшли об’єкти, людей і контакти. Вже у вересні туди поїхала перша група волонтерів. Усього їх було чотири, кожна працювала по тижню. Їхали переважно студенти, дехто брав відпустку, до роботи долучалися місцеві. "Просто люди бачили, що щось відбувається, і допомагали – приносили їжу та речі. Так спільними силами відновлювали квартири і будинки", − пригадує Маріанна.

Окрім відбудовчої частини, яка тривала зранку до обіду, в таборі відбувалися культурні заходи та виступи людей, які могли поділитися цікавим досвідом.

У квітні Львівська освітня фундація планує розпочати відбудовчий табір по всій Україні. В ньому візмуть участь волонтери з Краматорська, які були учасниками попередньої відбудови. Працюватимуть із сім’ями, які втратили когось з рідних під час АТО. Поки що ЛОФ має спеціальну програму для дітей героїв АТО.

Кількість пожертв: 52

Час: 30 днів

Зібрана сума: 11 700

Про.Світ

Фото:Facebook/Центр інноваційної освіти "Про.Світ"

Львівська команда Про.Світ створила Центр інноваційної освіти для школярів, в якому використовує blended learning – поєднання дистанційного навчання з роботою в класі. "Головне тут – розвивати талант дитини та вміння пристосовуватися до сучасного світу. Батьки також залучені до процесу навчання", − розповідає одна з організаторів проекту Юля Василів.

Перед заявкою на "Спільнокошті", де "Про.Світ" замість 15 тисяч гривень зібрав утричі більше, ініціатори півроку працювали на волонтерських засадах: формували спільне бачення і програми. Восени двічі на тиждень почали проводити курси для школярів. "Ціну встановили демократичну, − каже Юля, − тому зібрані на "Спільнокошті" гроші йдуть на зарплату вчителям і оренду приміщення".

"Найцікавіше у проекті – саме дистанційна складова, − пояснює Юля. − Зараз усі діти сидять у комп’ютерах, без цього навчання вже неможливе. Тому вони мають можливість навчатися вдома: отримують теоретичні завдання, переглядають відео і презентації. Це не займає багато часу, ми їх не перевантажуємо. Уроки у нас для максимальної кількості експериментів і взаємодії у командах".

22 листопада перша група учнів розпочала навчання "без парт і підручників". Усі дисципліни на курсах розділені на чотири блоки – наука, підприємництво, мистецтво та "я і світ".

"Головне в цьому підході − поєднання різних дисциплін, щоб показати цілісне розуміння світу. У блоці "Наука" працює п’ятеро педагогів: з фізики та хімії, мистецтва, історії та англійської мови. Англійська важлива в кожному блоці, – розповідає Юля. − Вчителі готують теми до кожного блоку, щоб показати розвиток світу від давніх часів і до сьогодні".

А в блоках "Мистецтво" і "Підприємництвао" учні працюють над власними проектами продуктів і брендів, придумують способи просування.

Поки що "Про.світ" навчає 18 дітей віком 10 до 13 років. Саме в цей період учні зазвичай втрачають інтерес до навчання. "Ми хотіли подивитися, наскільки формат зможе спонукати дитину щось робити, − каже Юля. − Наша мета розвивати якості дитини для життя. І суть не в кількості викладеного матеріалу. Ми шукаємо інструменти, і blended learning, який поєднує дистанційну освіту, може ним стати. Ми робимо такий курс, який потім можна буде інтегрувати в інші навчальні заклади в різних містах".

Перед навчанням усі учні пройшли психологічні тести для визначення їхніх когнітивних навиків. Зараз педагоги проекту "Про.Світ" спостерігають за прогресом кожної дитини і хочуть зрозуміти, наскільки завдяки курсам учні зможуть розвинути в собі такі якості, як лідерство та толерантність, необхідні для життя в сучасному світі.

Кількість пожертв: 69

Час: 30 днів

Зібрана сума: 44 051 грн

Zelenew

 

У амбітних планах лабораторії Zelenew - переробка тонни пластику щомісяця. Результатом мають бути ручки, горщики і навіть меблі. А наразі паралельно у Києві та Львові відбувається створення технології та обладнання – так, щоб пізніше кожен охочий у своєму місті зміг просто застосувати готові інструкції.  

Задумали проект два роки тому айтішник Тарас Бойків і дизайнер Іван Нестеренко під час Tesla Camp.

"Ми часто зіштовхувалися з проблемою, що в Карпатах після відвідин людей залишається велика кількість пластику. А щоб пластик розклався – треба дуже і дуже багато часу, до того ж, його легко переносить вітер", − пояснює Тарас.

Шукаючи вирішення проблем, хлопці з’ясували, що технологічні процеси з переробки та сортування пластику в Україні зараз складні, а вартість сягатиме мільйона гривень.

"Це доволі затратна можливість, – зазначає Тарас. − Тому ми почали шукати альтернативу, щоб не просто переробляти, а створювати якусь цінність із цього пластику, речі, які можна використовувати в побуті".

Рішення шукали довго. Зупинилися на ідеї нідерландського дизайнера Дейва Хаккенса, який уже близько трьох років застосовує просту, зручну й доступну технологію. Її можна реалізувати навіть у домашніх умовах. Зібрати прилади і почати переробляти пластик.

Хлопці сумнівалися, чи відгукнеться українське суспільство на їхню ідею. Щоб перевірити − подалися на "Спільнокошт". Потрібну суму - 50 тисяч гривень, зібрали за місяць до дедлайну: виявилося, що питання екології українців таки хвилює. Та й ідеї аналогічних проектів були, але через різні причини, як-от відсутність команди чи фінансування, залишилися нереалізованими.

А команда Zelenew, зібравши необхідну суму і людей, займається зараз конструкторською діяльністю та створенням технології. Звіт про те, на що витратили кошти, організатори обіцяють оприлюднити у квітні.

"Обладнання можна купити, а можна скласти самостійно, − пояснює Тарас. – Більша його частина є зразком радянського машинобудування 1985-1990 років і коштує дорого. Ми вирішили, що купівля буде неправильним ставленням до нашого проекту. Тоді мало з тих, хто захоче втілити цей проект у себе на місцях, зможе собі це дозволити".

Тому в Zelenew працюють над створенням opensource технології, щоби будь-хто міг скласти в себе в будинку чи майстерні схожу конструкцію.

Водночас команда роздумує, звідки брати сировину для переробки.

"Ми не впевнені, що зможемо мотивувати людей приносити пластик для нас. Натомість хочемо розробити механізм, який би дозволив жителям великих міст сортувати сміття (не тільки пластик) зручно, не завдаючи собі ніяких проблем", − розповідає Тарас.

У поступовість змін у цьому питанні активіст не вірить, каже: "Здається, треба йти революційним шляхом".

Кількість пожертв: 260

Час: 60 днів

Зібрана сума: 84 072 грн

Дуб crossing

 

Якось підприємець Володимир Орос знайшов на вулиці пророслий жолудь. А три роки потому зібрав на "Спільнокошті" близько 11,5 тисячі гривень на створення цілого дендропарку у своєму рідному Добропіллі Донецької області.

І хоча минулого року Добропілля чотири місяці жило без води (через обстріли на горлівській ділянці каналу Сіверський Донець – Донбас було пошкоджено водопровід), Володимир сподівається, що навесні його перший дуб усе ж виявить ознаки життя.

Щоб уникнути пригод із водою, тепер у місті є спеціальний загороджений розсадник, оснащений системою крапельного поливу і з накопичувальним баком. Тут дуби розміщені, допоки не стануть заввишки метр, а пізніше їх висаджують навколо школи. "Парк доволі великий, декілька гектарів", − каже Володимир.

Зібрані кошти витратили відразу. "Оскільки долар росте, вирішили купити все відразу: систему освітлення, відеоспостереження і систему крапельного поливу. Перші дві вже змонтовані, остання чекає весни", − пояснює автор ідеї.

Мета проекту – збільшити кількість зелених насаджень. І хоча проект локальний, Володимир готовий допомагати охочим долучитись. Ідею вже підхопили в Сєверодонецьку. "Активісти не тільки жолуді збирають, а й вегетативним способом хочуть вирощувати дерева для міста", − розповідає чоловік.

Минулої осені біля добропільської школи посадили 100 дубів із різних міст. Іще частина поки що підростає в горщиках на підвіконнях. Цьогоріч висаджуватимуть жолуді, привезені переважно з Харкова та Німеччини. В запасі є ще з декількох країн: Португалії, Чехії, Польщі та Нідерландів. "Але їх пізно зібрали, не факт, що проростуть", − сумнівається Володимир.

Людей до "дубкросингу" чоловік залучав самостійно. Як голова громадської організації багато подорожує і при нагоді розповідає про свій проект:

"Зараз пішла вже друга хвиля: ті, хто долучився минулого року, приводять нових людей. А в Києві вже навіть ціла тусовка організувалася".

На запитання, "як залучаєте до роботи дітей", Володимир каже, що насправді їх важко відірвати від занять: "Минулого року не склалося з погодою, тому врожаю жолудів практично не було. Вдалося назбирати певну кількість, щоб діти майстрували вироби. При школі зробили гурток. Дітям ідея сподобалась. Але виявилося, жолуді ми зібрали без шапочок, а їм саме вони були потрібні. От вчора виколупували з-під льоду ці шапочки, щоб діти закінчили свої роботи".

Крім того, школярі допомагають вирощувати і доглядати за дубами: це їхнє практичне завдання з біології.

Кількість пожертв: 29

Час: 60 днів

Зібрана сума: 11 450 грн

backmy.bike

 

Ідея зробити базу даних зниклих велосипедів з’явилась у Артема Подчерніна з Івано-Франківська ще минулого року.

"Тоді почалася шалена хвиля крадіжок. Кожного дня в соцмережах з’являлися повідомлення. Велосипеди зникали з гаражів, під’їздів, балконів", − пригадує хлопець.

Зараз на сайті backmy.bike зарєстровано близько 500 велосипедів з усієї країни. Тут можна зазначити дані зниклого велосипеда. А покупці, які беруть товар "з рук", можуть перевірити, чи не крадене їм пропонують.

На початку роботи організатори мали проблему з телефонними хуліганами. Власники велосипедів серед усього вказували на сайті контактні номери. "Потім їм дзвонили незрозумілі люди з пропозицією викупу, – розповідає Артем. – На новому сайті ми цю опцію прибрали. Тепер із власниками можна сконтактуватися поштою. Людина має час подумати і тверезо оцінити ситуацію".

Під час запуску проекту виявилося, що чимало знайдених, але неідентифікованих велосипедів перебувають у міліції. Правоохоронці з командою backmy.bike на співпрацю спочатку погодились, але згодом передумали, через те, що "багато мороки". Проте Артем сподівається, що активна діяльність його команди все ж спонукатиме міліціонерів долучитися.

Навесні ініціатори проекту сподіваються активно працювати в соцмережах і шукати крадені велосипеди на сайтах із продажів.

Поки найактивніше до роботи долучилися Львів, Одеса, Дніпропетровськ і Полтава. "Навесні залучимо їх до модерації сайту. Тоді кожен буде займатися своїм містом", − каже Артем.

Зібрані кошти організатори витратили на розробку більш досконалої версії сайту (зроблена під мобільні пристрої і планшети, вдосконалений пошук, а також створено можливість через пункт "Велоафіша" долучити команди модераторів з інших міст). "Вона більш захищена й адаптована під можливість поширювати інформацію з сайту в усіх соцмережах", - розповідає Артем.

Кількість пожертв: 60

Час: 60 днів

Зібрана сума: 43 187 грн

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 07:47
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus