Територія гідності: що архітектори пропонують встановити на Майдані

Проекти, які подали на конкурс із вшанування пам’яті героїв революції
6 квітня 201514:51

У понеділок департамент містобудування та архітектури виклав у відкритий доступ проекти, які надійшли на конкурс "Територія гідності". Архітектори з різних країн подали 478 заявок на перемогу в чотирьох номінаціях: громадський простір Майдану та центральне ядро Києва, музей Свободи, Український дім та Монумент Небесної Сотні.

Більшість заявок відсіяли через невиконання технічних умов конкурсу. Наразі у списку залишилося 148 проектів, і міська влада пропонує громадянам узяти участь у народному голосуванні.

Щоправда, думку громадськості не обов’язково буде враховано при визначенні переможця. За умовами конкурсу, результати народного голосування подають на розгляд журі, яке і приймає остаточне рішення.

Втім, якщо вам небайдуже, як виглядатиме центр міста, варто все-таки проголосувати. Вже у травні збереться журі, яке визначить short-list у кожній номінації.

А поки INSIDER пропонує підбірку з 20 проектів – по 5 у кожній номінації. Йдеться не про "найкращі" чи найцікавіші концепції, а лише про зріз ідей, які пропонують архітектори.  

Номінація Громадський простір Майдану та центрального ядра Києва(всього 29 проектів)

Сузір’я: зірки мучеників і майданів

 

Автор проекту пропонує поєднати і позначити основні місця, де відбувалися трагічні події, своєрідними сузір’ями, утвореними люмінесцентними кульками в бруківці. Фосфорна поверхня цих кульок удень ловитиме сонячне світло, а вночі випромінюватиме м’яке сяйво.

Основні вузли сузір’їв мають проходити через Хрещатик, Інститутську, Городецького, Європейську площу. Вздовж цих світлових шляхів пропонують висадити дерева.

У рамках цього проекту також передбачається скорочення автомобільного трафіку в центрі Києва, впорядкування вуличної торгівлі та паркування, збільшення зелених насаджень.  

Без назви

 

Згідно із запропонованим проектом, у центрі міста мають облаштувати публічний простір, комфортний для пішоходів. Посеред вулиці Хрещатик пропонують зробити роздільну смугу, а вздовж неї висадити живопліт.

Композиційним центром Майдану планують залишити монумент Незалежності, а саму площу - розділити за допомогою секторального мощення у вигляді променів, що розходитимуться від колони.

Інститутську бачать пішохідною, а над Європейською площею пропонують побудувати міст.

На місці пам’ятника Леніну хочуть влаштувати оглядовий майданчик, зберігши старий постамент. Таким чином кожен охочий зможе на деякий час зайняти місце колишнього ідола, але новий створений не буде.

“Небесна сотня”

 

Навколо стели пропонують зробити фонтан “сухого типу” - з рухомими струменями, але без відкритого басейну. По суті, це викладена бруківкою площа, по якій можна гуляти, бо вода не затримується на поверхні.

Струмені фонтану сягатимуть висоти 2,5 метра. Ввечері вмикатиметься кольорова підсвітка.

Без назви

 

На місці пам’ятника Леніну автор проекту пропонує встановити скульптурну композицію “Палітра Шевченка”. Обрис композиції з погруддям Шевченка за задумкою має нагадувати бандуру, ліру та палітру художника. Її пропонують виготовити з нержавіючої сталі, саме погруддя - з міді або бронзи, постамент - із сірого граніту.

Певні елементи композиції матимуть дзеркальну поверхню, таким чином відображаючи все те, що відбувається навколо. Запланована висота скульптури - 4 метри.

Без назви

 

Ця концепція передбачає встановлення скульптури Діви Марії замість Леніна на бульварі Шевченка. Автори проекту пояснюють, що, згідно із традиційним світобаченням українців, саме вона захищала народ від ворожої навали протягом найважчих історичних часів.

З боку Бессарабської площі до скульптури вестимуть гранітні сходи. На ділянці навколо постаменту пропонують встановити лавочки.

Голову Діви Марії має увінчувати вінок із 12 зірок, що нагадуватиме символ Європи.

Побачити весь список проектів у цій номінації і проголосувати можна тут.

Номінація “Меморіалізація подій Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні” (всього 86 проектів)

Без назви

 

Монумент, що, за задумкою автора, символізуватиме перемогу добра над злом, планують встановити на постаменті, що залишився від Леніна. Однак його пропонують розколоти навпіл, щоб показати, що тоталітарна історія перетворилася на руїну.

Із розколотого монумента має “проростати” бронзова або сталева квітка. Рослина символізуватиме незламність, нову історію та розквіт українського народу. Загальна висота пам’ятника - 12,5 метра.

Світлова інсталяція на Інститутській

 
 

Запропоновані 107 ксенонових прожекторів уздовж Інститутської з боку Жовтневого палацу будуть помітні не лише з Майдану. Лампи можна встановити на паралелепіпедах заввишки 1,8 метра. На них пропонують вигравіювати імена героїв Небесної сотні.

У теплу пору року конструкція паралелепіпеда може працювати як невеликий фонтан. Між ними можна встановити лавочки.

Потужність променів можна буде контролювати, щоб за потреби вони сягали від 500 метрів до 3-4 кілометрів.

Також для економії електроенергії автори проекту пропонують використовувати сонячні батареї та біодизель.

Без назви

 

Цей проект передбачає створення меморіального комплексу на Інститутській. Фонтан на території спроектований у вигляді півкола, де розташовано 100 напівпрозорих труб, що символізують загиблих.

Усі труби матимуть різну висоту, максимальна - 5 метрів. Улітку з них витікатиме вода, а взимку - замерзатиме і перетворюватиметься на лід.

Навколо фонтану пропонують висадити газон і дерева, частково викласти територію бруківкою.

Без назви

 

Цей проект також передбачає створення світлової інсталяції. 112 ліхтарів пропонують вмонтувати на Інститутській, поряд із банком “Аркада”.

Лінзоподібну світлову галявину мають оточувати дерева та підпірна стіна з барельєфом, на якому зображені ледь помітні силуети людей.  

Стріла

 

Композиція, що має увіковічнити загиблих на Майдані, умовно розділена автором на дві частини. Але, по суті, це єдина стіна вздовж Інститутської, що починається з рівня землі та в кінці сягає висоти 3,6 метра.

На першому відрізку довжиною 24 метри вигравіювані імена загиблих. На другому, 12-метровому, - фігури та силуети людей, що складаються з дрібно написаного тексту гімну України.

Матеріали стіни - іржавий метал і загартоване скло.

Побачити весь список проектів у цій номінації і проголосувати можна тут.

Номінація "Музей Майдану/Музей Свободи" (всього 24 проекти)

The link/зв'язок

 

"Музей - це не склад артефактів історії, а зв'язок минулого з майбутнім", - вважає автор проекту. Він пропонує розмістити музей на вулиці Інститутській, 3-5 і перетворити його на майданчик дискусій і спілкування між людьми.

Масивну будівлю музею, що символізує фізичну міць протестувальників, із зовнішнього боку обвиває скляна галерея - символ душ бійців Майдану. Усередині музею буде Стіна свободи з іменами героїв Небесної сотні. Навколо музею передбачається облаштувати простір для зборів під відкритим небом, а також аудиторії для публічних дискусій.

Лабіринти світла і Тихий сад

 

Автор проекту пропонує побудувати музей Майдану на символічному місці - на пагорбі вулиці Інститутської. Замість будівель на місці розстрілу Небесної сотні має з'явитися відкритий громадський простір, де буде встановлено колони, пофарбовані в червоний колір. Також там буде розміщуватися експозиція "Лабіринти світла" (мабуть, передбачається, що лазерні промені будуть направляти потоки людей).

Сам музей буде розташований під землею. Вхід до нього буде виконано у вигляді похиленого боксу, який неначе виростає з-під землі.

"Платформа взаєморозуміння"

 

Автор цього проекту пропонує розмістити на Інститутській, 3-5 музейний комплекс у вигляді двох однакових труб-входів, розміщених із діаметрально протилежних сторін. Труби пропонують покрити іржавою сталлю. Цокольний поверх будівлі буде покривати 50-метровий диск ("Жорна"), всередині якого буде розміщуватися виставковий зал.

"Жорна", відповідно до задуму автора, повинні символізувати давню традицію хліборобства, а "Труба" - символ технічно-індустріального інформаційного суспільства. Усередині "труби" розміщуватиметься "сценічний портал", вузький коридор, яким відвідувач музею рухається доти, поки не доходить до вікна, в якому зіштовхується з "віч-на-віч із противником з протилежної труби-коридору".

"Музей Євромайдану"

 

Цим проектом автор пропонує відтворити музейний комплекс у вигляді намету. На головному фасаді хочуть спорудити слово "Майдан" із "твердого матеріалу" у всю його висоту. При цьому верхня частина фасаду буде скляною.

Наземна частина музею складатиметься з 3-5 поверхів, підземна – з 2 поверхів. Також передбачається облаштування внутрішнього дворика.

Вхід до музею планують вимостити надколотою червоною (символізує кров) і чорною (обгорілою) бруківкою. Сам вхід пропонують оформити у вигляді МАФу, або такого собі КП.

Без назви

 

У цій концепції автор пропонує присвятити пам'яті Небесної сотні весь відрізок вулиці Інститутської від Ольгинської до Хрещатика. Уздовж непарної сторони Інститутської пропонують спорудити дев'ять дугоподібних відрізків підпірної стіни з вмонтованим освітленням. Кожна ніша присвячена героєві Небесної сотні.

Основна будівля музею буде розміщуватися біля виходу з метро "Хрещатик" на Інститутській. Фасад музею буде виконано у формі трьох хрестів, які символізують "українську Голгофу, місце, де українські герої принесли свої життя в жертву свободі та Майдану".

Побачити весь список проектів у цій номінації і проголосувати можна тут.

Номінація “Міжнародний культурний центр "Український дім на Європейській площі" (всього 9 проектів)

"Місце, де Україна зустрічається з Європою"

 

Автор проекту пропонує почати з облаштування Європейської площі, зробивши її громадським простором, вільним від монументів. Її також хочуть перетворити на пішохідну, спорудивши штучну зелену гірку та "ванноподібний міський амфітеатр". Ще планують обладнати місця для сидіння, спорудити фонтан, підземні переходи перетворити на велопаркінги, а на парковому схилі збудувати громадський амфітеатр, на нижчих терасах якого розташовуватимуться бари, кафе і туалети.

Територію безпосередньо перед самим Українським домом хочуть обладнати терасами для сидіння по обидва боки від головних сходів, а на схід від будівлі передбачають зробити відкрите подвір’я для вуличної творчості.

Усередині самого Українського дому пропонують розмістити медіатеку, Вільний Університет Майдану, коворкінг, офіси громадських організацій, лекційні зали та виставковий простір. Дах будівлі пропонують перетворити на оглядовий майданчик.

"Від культу однієї особи до євроінтеграції"

 

Проектом пропонується зберегти конструктивну частину Українського дому та її атріумну структуру. Навколо будинку збираються спорудити "енергозберігаючу оболонку", а його дах вкрити сонячними панелями. Частину фасаду пропонують зробити у вигляді світлодіодного екрану.

Правіше від Українського дому хочуть спорудити скляний блок "Європа" з внутрішнім атріумним простором. Цей блок має зв’язок із підземним простором Європейської площі. Тут розміщені паркінги та службові входи.  

Без назви

 

Автор проекту пропонує нічого не змінювати у зовнішньому вигляді Українського дому, а доповнити його скульптурною композицією, що символізує "єднання зусиль, синергію, об’єднання".

На вертикальних площинах Українського дому внизу пропонують розмістити смужки українських орнаментів. "Ці площини мають виглядати, як українські рушники", - доповнює автор.

Без назви

 

Автор концепції пропонує перекинути від Володимирської гірки до Дитячого театру в Маріїнському парку прозору галерею-перехід. В самому Українському домі над глядацьким залом збираються добудувати зал для урочистих заходів, прийомів. Вітражі доповнити портретами видатних діячів України.

У центрі Європейської площі автор пропонує встановити крилату композицію з прапорами країн ЄС. Біля стадіону "Динамо", на місці барикади, хоче встановити "Янгола, що сурмить".

Без назви

 

Біля Українського дому автори пропонують встановити пам’ятник "Героям, які загинули за незалежність України" у вигляді литого вітражного скла, "який ніби виростає з-під землі". В композиції прочитуються "образи загиблих героїв, які, піднімаючись вгору, поступово перетворюються на птахів, що линуть до небес". У центрі композиції – свіча пам’яті. Вінчає композицію дзвін.

Про перепроектування самого Українського дому в концепції нічого не сказано.

Побачити весь список проектів у цій номінації і проголосувати можна тут.

Читайте також:

Територія гідності: як громадяни розробляють правила реконструкції Майдану

Героям Слава: як виглядають пам’ятники загиблим у світі

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

  • Звертаю увагу авторів публікації та читачів: у матеріалі допущено фактичну помилку. На конкурс було подано 478 заявок. Заявка - декларація НАМІРУ взяти участь у конкурсі. Не всі, хто засвідчив намір, дійсно взяли участь. Отже, на конкурс надійшло 149 конкурсних подань (пакетів відповідних документів, планшетів тощо). Одне з них не містило жодних графічних матеріалів - лише декларацію авторства, через що було відхилено. Крім того, замовник конкурсу (Департамент містобудування та архітектури КМДА) та члени Ради громадських експертів конкурсу провели технічну експертизу на предмет відповідності поданих робіт вимогам конкурсу (з цими вимогами, як і з конкурсним завданням можна ознайомитись на сайті конкурсу - все давно у відкритому доступі). Художня якість робіт жодним чином не оцінювалась - це завдання журі, яке буде працювати у травні. Відтак, після технічної експертизи було відсіяно частину подань. Загалом на конкурс допущено 108 конкурсних подань. Але на сайті для загального ознайомлення та народного голосування вивішено, тим не менше, всі отримані роботи. Будьте уважні в деталях, будь ласка! З повагою, Владислава Осьмак, член Ради громадських експертів конкурсу

  • Проекты - фуфло. Всё концептуально вторичное повторение "западных аналогов". Тема не читается, пространственно дисгармоничные решения, большинство предложений - кладбищенское мрачилово. Алексей Плехов - ты имбецил.

  • Нужно было запретить прием работ выполенных в paint.

  • Русофобия в Украине набирает обороты. В Киеве неадекватный бандеровец запрещает людям разговаривать на русском!!! Подробная информация здесь http://www.xx-centure.com.ua/archives/15903

10.12.2019, 02:16
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus