У середньовіччі на території України було зведено понад три тисячі оборонних споруд, стверджують на найбільшому сайті про українські замки. Проте до нашого часу їх залишилося трохи більше ніж сотня.
Більшість замків маловідомі для українців – вони розкидані по невеликих селах та містечках, і лише одиниці розташовані у великих містах, популярних серед туристів.
За рекомендаціями співавтора туристичного блогу Geoclub.in.ua Сергія Корнилюка INSIDER склав список маловідомих замків, історії яких надихають і які варто відвідати.
Жовківський - замок лицаря, який прагнув ідеалу
![]() |
Замок у Жовкві. Фото: Facebook/музей Жовківський замок |
Жовківський замок міститься в самому центрі однойменного містечка за 30 км від Львова. Місто заснував галицький шляхтич Станіслав Жолкевський.
Протягом своєї блискучої воєнної кар’єри він раз за разом здобував перемоги і над повстанцями Северина Наливайка, і над турками, і над московськими військами (наприклад, 1610 року захопив Москву).
![]() |
Реставрація замкового палацу та внутрішнього подвір'я (2009 р.). Фото: Yarema Dukh (Ярема Дух), використовується на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported |
Жовкву Станіслав зводив фактично "з нуля", на пустирі. За взірець було взято модну тоді італійську концепцію "ідеального міста" - бездоганного з погляду безпеки, а також архітектурного образу та соціального устрою.
"Місцеві жителі вважають, що в Жовкві найбільш густа кількість пам’яток архітектури в Україні "з розрахунку на квадратний кілометр". Тут на невеликій території історичного центру розташовано понад 50 пам’яток архітектури. А ще хваляться, що свого часу місто було більшим за Париж", – розповідає Сергій Корнилюк.
Щоправда, сам засновник так і не побачив розквіту свого творіння, оскільки у віці 73 років трагічно загинув через зраду союзника в битві з турками.
![]() |
Колишня квартира 7-а. Ще на початку XXI століття в замку мешкали люди. Фото: Yarema Dukh (Ярема Дух), використовується на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported |
У стінах замку працює музей. Про час роботи можна дізнатися тут.
Як дістатися: зі Львова від автостанції №2 та Галицького перехрестя регулярно їздять маршрутки (їхати близько півгодини).
Що ще оглянути в Жовкві: ансамбль костелу й монастиря домініканців (1653 р.), парафіяльний костел св. Лаврентія "Фара" (1606 р.), синагога (1692-1700 рр.), дерев’яна церква Святої Трійці (1702 р.), монастир у с. Крехів.
Острозький - замок найуспішнішого українського лицаря
![]() |
Фото: Борис Мавлютов, використовується на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported |
Острозький замок розташований на вершині 20-метрового пагорба в райцентрі Острог Рівненської області. Тепер на території замку міститься Острозький краєзнавчий музей.
Замок був резиденцією династії князів Острозьких. Найбільш помітний слід в історії залишив лицар Федір Острозький, який захищав Волинські землі від нападів поляків, а згодом брав участь у Грюнвальдській битві.
Він також проявив себе талановитим адміністратором, заклав міцну основу земельному багатству свого роду.
А наостанок, передавши всі свої багатства в надійні руки здібних спадкоємців, покинув світські справи і постригся в ченці Києво-Печерського монастиря під ім'ям Феодосій. Жив у Дальній Феодосієвій печері, там його й поховано.
Після смерті його прийняли до лику святих.
![]() |
Острозький замок. "Нова" ("Кругла") башта, пам`ятка архітектури XVI ст. Фото: Sergiy Klymenko, використовується на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported |
У стінах замку є краєзнавчий музей. Про час роботи можна дізнатися тут.
Як дістатися: із Рівного від автостанції маршруткою (близько години) до Острога.
Що ще оглянути в Острозі: синагогу, Національний університет "Острозька академія", монастир у с. Межиріч.
Теребовлянський – замок "Шерше ля фам"
![]() |
Фото: DushenkoV, використовується на умовах Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported |
Теребовлянський замок — укріплення в місті Теребовля, за 32 км від обласного центру Тернопіль.
До замку крутим схилом через густий парк веде брукована доріжка. Мури замку сягають 5 м завтовшки і до 18 м заввишки.
Теребовлянський замок пов’язаний із поетичною історією про дружину запального польського міщанина Яна Самуеля Хржановського.
1675 року він був комендантом Теребовлі й обороняв місто від кількатисячного турецько-татарського війська.
Війська нападників мали чисельну перевагу, і через кілька днів безперервного обстрілу та в умовах нестачі провіанту Хржановський упав духом і вирішив на ранок здати замок. Проте раптом на замкові мури вийшла його дружина - пані Софія (за іншими даними Анна) - і заявила: "Ось у мене 2 ножі за поясом. Якщо ти, чоловіче, здаси місто – одним заріжу тебе, другим себе". Розвернулася і пішла допомагати солдатам поратися з гарматами.
У результаті захисники замку витримали 21 день безперервних боїв, аж доки до міста не прийшло підкріплення. Теребовлю було врятовано, а за мужність оборонців звільнено від податків. Сам Ян Хржановський став комендантом Львова.
![]() |
Фото: DushenkoV, використовується на умовах Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported |
Як дістатися: із Тернополя від автостанції маршруткою (близько години) до Теребовлі.
Що оглянути в Теребовлі: Оборонна церква Св. Миколи, костел і монастир кармелітів, ратуша.
Дубенський - замок, який брав штурмом Тарас Бульба
![]() |
Фото: Pavlo Boyko, використовується на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic |
Саме це місце Микола Гоголь зробив ареною кульмінаційних подій свого безсмертного твору "Тарас Бульба". Тепер ім'я героя книги експлуатує щорічний рок-фестиваль, відвідування якого можна поєднати з оглядом фортеці.
Проте "я тебе породив, я тебе і уб’ю" - далеко не єдина драматична історія, яку приписують Дубенському замку. Наприклад, за переказом, під час вінчання в замку красуні Беати замок раптово взяли в облогу татари. Беата розлютилась, одягла поверх білого вбрання чорну накидку, вийшла на бастіон, стала біля гармати, помолилася, наказала слугам націлити гармату на ханський намет, запалила запал і… влучила.
Татари прийняли це за знак із небес і зняли облогу. На що Беата сказала єдину фразу: "А от тепер можна і вінчатися". На честь красуні одну з веж замку назвали "Беатка".
![]() |
Дубенський замок. Фото: Віктор Полянко, використовується на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported |
Про час роботи замку можна дізнатися тут.
Як дістатися: з автостанції Рівного маршруткою (близько години) до м. Дубно.
Що ще оглянути в Дубно: Тараканівський форт.
Сент Міклош - замок кохання
![]() |
Фото: SergeyUA |
У містечку Чинадієво, що неподалік Мукачевого, розташовано два замки. Перший – більш відомий - замок Шенборнів, що неначе сплив з ілюстрації мушкетерського роману. Архітектор створив його за концепцією календаря: 365 вікон, 52 кімнати, 12 входів.
Другий - замок Сент Міклош - розташований в іншому кінці села. Незважаючи на те, що ззовні виглядає більш скромно, теж має чим похвалитися.
Саме в ньому 1682 року відбулася доленосна для краю зустріч хазяйки замку Ілони Зріні з повстанцем проти австрійського панування над угорцями Імре Текелі. Тоді Ілона була єдиною в Європі жінкою-губернатором. Знала 15 мов, писала вірші й сонети, прекрасно орієнтувалася в математиці та юриспруденції, балістиці, фортифікації і військовій справі.
![]() |
Фото: SergeyUa |
Кажуть, що Ілона мала на цих переговорах представляти інтереси австрійців. Переговори пройшли більш ніж успішно – Ілона з Імре одружилися і почали воювати з австрійцями спільно. Подальша доля цієї парочки гідна блокбастера.
Спочатку їх розлучає війна – він отримує поразку, вона витримує дві облоги замку, кожна тривалістю понад рік, після чого потрапляє в полон до австрійців. Через 10 років її звільняє вражений подвигами турецький султан, і Ілона разом з Імре Текелі доживають останні дні в Туреччині у вигнанні. А після смерті батьків її син повертається в Мукачеве й організовує нове повстання.
Та це вже історія стін мукачівського замку. А в старих руїнах Сент Міклоша закарпатський художник Йосип Бартош узявся з кількома однодумцями зробити "палац кохання".
![]() |
Замок Шенборнів теж розташований у Чинадієвому. Фото: Oleg Zharii / Олег Жарій, використовується на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported |
Про час роботи замку Сент Міклош можна дізнатися тут.
Як дістатись: від автостанції Мукачевого маршруткою (близько години).
Що ще оглянути в Чинадієво: Дендропарк біля замку графа Шенборна.