Науково-мистецьку платформу “Острів” створили задля розвитку українського дизайну та для саморозвитку, адже це - студентський проект. Воркшопи, виставки, кінопокази, зустрічі та вечірки - все це вирішили об’єднати під одним дахом, а саме дахом гуртожитку університету будівництва та архітектури.
Зараз частина приміщень “Острова” виглядає, як закинуті підземелля з дивними графіті на стінах та мало не музейним мотлохом. Але частина вже зовсім обжита й виглядає ще краще на контрасті. Зрештою, в студентському просторі вже вирує життя, відбуваються різноманітні події і ще більше планується.
Історія “Острова”
Почалося все з того, що 3-4 роки тому студентам молодших курсів архітектурного вишу Романові Саху та Костянтинові Кучабському стало замало стандартних пар і захотілося цікавих лекцій, воркшопів і всього того, що прийнято називати освітою европейського рівня.
Як водиться, вирішили не чекати, поки це зробить хтось інший, та почали організовувати майстер-класи, створювали інсталяції та робили виставки на тему параметричної архітектури і таке інше.
Це все були одиничні події, а хотілося перевести діяльність на постійну основу. Крім того, доводилося просити університет надати приміщення для заходу, чекати, поки звільняться аудиторії після пар. Тож потрібна була власна площа.
![]() |
Великий зал, де відбуваються кінопокази |
Рома з Костею на той час жили в гуртожитку №3 на Волинській, напівпідвальне приміщення у ньому було занедбане, але ідеально підходило для простору постійно діючої освітньої платформи.
Колись, ще у вісімдесяті, там розміщувалася їдальня, в “шалені 90-ті” - клуб з сумнівною репутацією, який врешті закрили. Потім там жили то якісь будівельники, то взагалі нічого не відбувалося. Щоправда, тут ще прийнято тепер проводити вечірки на честь посвяти першокурсників, тож місце всім знайоме.
![]() |
Роман і Костя Фото: Максим Кудимець |
Привести його до ладу було непростою задачею - це 500 квадратних метрів, де роками збирався різноманітний мотлох. Але все ж вирішили взятися та в 2013 році розробили концепцію майбутньої освітньої платформи “Острів”. Подавали документи на гранти та шукали інвестора. Коли його нарешті знайшли, стався Майдан і обіцяні гроші спонсор уже не зміг виділити.
![]() |
Інсталяція, сворена Романом і Костянтином |
Приблизно рік чекали на кращі часи з готовим проектом, у великому залі простору час від часу проводили кінопокази. Потім вирішили, що настав час уже щось робити та продовжили обживатися.
Оскільки “Острів” зареєстрований як підрозділ університету, за оренду приміщення та "комуналку" платити не треба, але ремонт все ж доводиться робити своїми силами.
![]() |
Робоча кімната Фото: "Острів" |
Велика зала для лекцій, виставок і кіно вже була пристосована для подій. Щоправда, в ній досі немає нормального постійного освітлення, але це зовсім не заважає кінопоказам і вечіркам.
Ремонт зробили ще в одній невеликій кімнаті, де раніше була кухня. У Кості та Романа є власна архітектурна студія Formografia, тож облаштування простору стало її проектом.
![]() |
У кімнаті знялу штукатурку, пофарбували стіни та принесли університетські столи, познаходили якісь речі, облаштували робочі місця. Тепер про минуле нагадують хіба що дві великі витяжки, які спеціально лишили та перетворили на ліхтарі.
Тут уже проводять перші пробні курси, наприклад, навчають волонтерів “Острова” працювати з програмами, необхідними архітектору чи дизайнеру.
![]() |
Наповнення та плани
У просторі планують облаштувати три зони: виставкову площу, робочі кімнати та майстерню. У великій залі, крім виставок, проводитимуть вечірки, лекції та всі наймасовіші заходи. Саме тут тричі на тиждень показують фільми про архітектуру, мистецтво та артхаусні стрічки. У кожного з кіноклубів є свій куратор, сеанси безкоштовні, як і всі заходи “Острова”.
Є ще чотири невеликі кімнати, одну з яких уже пристосували для роботи, ще три - на черзі. В них можна буде попрацювати за комп’ютером, провести зустріч чи невеликий воркшоп, тобто це буде зона коворкінгу.
![]() |
А ось у майстерні можна вже буде створити щось своїми руками, для чого її мають обладнати станками і всім необхідним. До речі, “Острів” співпрацює з Izo Lab - лабораторією цифрового виробництва “Ізоляції”, тож деякі події зможуть проводити спільно.
Сподіваються, що на цих 500 метрах утвориться замкнутий цикл: на воркшопах вчитимуть щось робити, в майстерні реалізовуватимуть проекти, а у виставковому просторі показуватимуть результат.
![]() |
Як скоро все це вдасться зробити, залежатиме від того, як швидко знайдуться необхідні ресурси. Проте вже зараз університет почав допомогати з ремонтом санвузлів, що значно полегшить проведення масових заходів, а до літа сподіваються впоратися і з облаштуванням робочих кімнат.
Повноцінні освітні курси планують запустити вже з початку нового навчального року, в тому числі і з закордонними лекторами. Поки що продовжуватимуть проводити кінопокази, можливо, інші заходи не лише наукового спрямування.
Так, минулої осені команда “Острова” влаштовувала благодійний ярмарок у Солом’янському парку. А вже скоро збираються організовувати виїзні джем-сейшини разом з “Кофейбусом”.
![]() |
Зараз проектом постійно займається близько десяти людей, іще декілька десятків волонтерів долучаються при проведенні різних заходів.
Звісно, всі події в першу чергу орієнтовані на студентів-архітекторів, але за бажання їх може відвідати кожен. Розповідають, що на кіно часто також заходять студенти НАУ та КПІ.
![]() |
Усі заходи безкоштовні, але від добровільних внесків тут не відмовляються, адже щонайменше витрачаються на каву, печиво для заходів та інші дрібниці.
“Острів” також співпрацює з архітектурним фестивалем Canactions та проектом Hackerspace.