Невідоме Поділля: туристичний гід

Кам’янець-Подільський, Смотрицький каньйон, скельний монастир, печера "Атлантида"
Фото: Аничка felis_red_cat, fotofact.net
17 жовтня 201417:00

Чимало природних і рукотворних цікавин роблять Хмельниччину однією з найбільш привабливих для туризму та відпочинку областей України.

Це край з багатовіковою і різнонаціональною історією, земля історичних фортець і стародавніх монастирів, могутніх річок з вражаючими каньонами та, навіть, залишків справжнього коралового рифу. 

Гід цікавими місцями Поділля INSIDER допомогли скласти туристи Роман Вологодський та Дар’я Ширяєва.

Кам’янець-Подільський. Столиця повітроплавання

 Фото: Аничка felis_red_catfotofact.net

Подорож Поділлям краще розпочати з Кам’янець-Подільського. Сьогодні це лише районний центр, але ще менше 100 років тому місто було столицею Української  Народної Республіки.

Досі Кам’янець-Подільський залишається центральною транспортною розв’язкою області. Сюди ходять потяги з Києва і звідси відправляються спеціальні рейсові автобуси в більшість обласних центрів.

Початок мандрівки бажано підгадати на один з днів, коли в місті відбувається фестиваль повітряних куль. Тоді серед перших вражень від неї буде політ над історичним центром міста та його замками. Дізнатись про дати таких фестивалів можна на сайті Кам’янець-Подільського центру повітроплавання.

Смотрицький каньйон

 Фото: x-sport.org

Піднявшись на повітряній кулі над містом, або принаймні пройшовши до його центру пішки, ви побачите, що середньовічне містечко, з його церквами і ратушею, розміщене всередині крутої петлі каньйону річки Смотрич. Єдине місце, через яке можна було зайти у місто, у середньовіччя захистили замком, зробивши таким чином все місто неприступною фортецею.

Не варто обмежуватись одним замком, обов’язково обійдіть всі закутки Старого міста.

Сьогодні через Смотрицький каньйон перекинуто кілька мостів, серед яких є міст з ліричною назвою "Стрімка лань", яку йому присвоїли за специфічний силует. Стрімка Лань – найвищий міст України (54 метри) і тому не дивно що  саме тут відбуваються квести роупджамперів – стрибки з мосту на спеціальному тросі.

 Міст "Стрімка лань". Фото: x-sport.org

Дністер та його притоки протікають в своєрідних каньйонах, з року в рік розмиваючи породу та поглиблюючи своє русло. Навіть після створення Дністровського водосховища і підняття рівня річки, масштаби тутешнього каньйону важко приховати. Тепер берегами Дністра стали самі стінки каньйону -  високі скелі, що надає місцевості подібності з скандинавськими фіордами.

"Обовязково не прогавте можливість поплавати по Дністровському водосховищу. Масштаби каньйону найкраще усвідомлюються, коли дивишся на його відвісні стіни знизу. Бюджетний варіант - рейсовий паром у селі Устя біля Камянця, але краще за все взяти прогулянковий катер", - радить Роман Вологодський.

Як доїхати: рейсовим автобусом від Камянець-Подільського до села Устя

Бакотська затока та Михайлівський скельний монастир

Бакотська затока. Фото: Aleksey l, використовується згідно з ліцензією Creative Commons Attribution 3.0

Одними з найбільш привабливих об’єктів в Хмельницькій області є Бакотська затока Дністровського водосховища та Михайлівський скельний монастир.

Келії монастиря вирізьблені прямо у м'якому пісковику і вважаються найстарiшим печерно-монастирським комплексом всього середнього Поднiстров’я.

Деякі дослідники припускають, що вже у ІІ тис. до н.е. це місце слугувало для проведення язичницьких обрядів. Звісно, в той час водосховище не існувало, і Бакота була невеличким поселенням, загубленим між масштабними відгалуженнями Дністровського каньйону.

 Скельний монастир. Фото: Надія Герцюк

Як доїхати: автобусом від Кам’янця-Подільського

Подільські товтри

 Фото: UWCTransferBot, використовується згідно з ліцензією Creative Commons Attribution 3.0

Сам Кам’янець-Подільський, весь Кам’янецький район і ще два сусідні райони входять до складу найбільшого в Україні і Європі національного природного парку "Подільські Товтри". Адміністрація національного парку розміщена на центральній площі колишньої столиці УНР – біля ратуші. Приїхавши сюди, ви неминуче потрапите до замку, Бакоти, подивитесь на каньйони.

Але щоб зрозуміти, що таке "товтри", вам не завадить пересісти на велосипед і вирушити, керуючись картою, сільськими дорогами Камянецького і Чемеровецького районів, по яких проходить пасмо Подільських Товтрів.

 Фото: Тарас МельникVk.com

"Сотні мільйонів років тому на цьому місці перекочувались хвилі досить теплого Сарматського моря. Зараз тут простягається Подільська височина, море вже давно відступило, але залишило на згадку про себе справжній кораловий риф, гриви якого і досі вирізблюються серед полей. Такі ландшафти отримали назву "товтри" і заслугованно посіли місце у списку природних чудес світового масштабу", – розповідає Дарья Ширяєва.

Товтри досі оточують села Хмельниччини грядами степових кряжів, на верхівках яких розкидані окремі валуни або скелі. Іноді товтри приймають навіть форму атолів.

"Бонусом до незвичної природи товтр є підземні води Хмельниччини. Адже в цьому регіоні близько до поверхні розміщені карстові порожнини, наповнені мінеральними водами. У селах багато колодязів з прозорою та, як правило, приємною на смак водою", - каже Дар’я. 

Товтри, як і каньйон Дністра, входять до сімки природних чудес України.

 Фото: Тарас МельникVk.com

Як доїхати: автобусами з автостанції Камянець-Подільського до сіл Біла Камянець-Подільського району та Івахнівці Чемеровецького.

Печери

Печера "Атлантида". Фото: pohodushki.org

Поділля багате на карстові печери. Більше ніж тут їх тільки на Тернопільщині. Найбільш відома Хмельницька печера — Атлантида - зараз є обладнаною для цивільних екскурсій, хоча й була відкрита лише у 1968 році групою київських студентів, випадково побачивших отвір у стіні кар’єру. Сьогодні це найвідоміша печера в Україні (після Мармурової в Криму).

Печера "Атлантида" має статус пам’ятки природи. Потрапити сюди можна лише в супроводі досвідченого гіда-спелеолога. Знайти такого можна у спелеоклубі, що опікується печерою, розміщеному у селі Завалля.

Вхід у печеру знаходиться на чималій висоті, тому мандрівка у підземелля починається з підйому відвісною скелею. Далі – гід відчиняє двері до печери спеціальним ключем, і ось ви в середині.

"В кожній з багатьох зал кількаповерхової печери можно дізнатись драматичні історії, пов’язані з долями спелеологів та кожним закутком печери. Вас чекає посвята в спелеологи, мокрий і брудний одяг та непересічне враження від кристалів та стін печери, що світяться як нічні плафони", – каже Роман.

Як доїхати: автобусами з автостанції Камянець-Подільського до села Завалля

Меджибіж

 Фото: Александр Яворский, використовується згідно з ліцензією Creative Commons Attribution 3.0

За свою багатовікову історію Меджибіж кому тільки не належав - слов'янам, татарам, полякам, литовцям, туркам, руським, угорцям, деякий час був навіть козацьким фортом.

Найкраще історію міста останніх століть відображає його фортеця: мури висотою до 17 метрів, могутні вежі, каплиці, храми та величні руїни палацу гетьмана Миколая Сеняхівського. 

Кожного року наприкінці серпня у фортеці проходить фестиваль "Стародавній Меджибіж". Потрапивши у фортецю під час фестивалю, відвідувачі отримують можливість на власні очі побачити світ лицарських поєдинків, середньовічних танців і пісень, одягу та навіть їжі.

Найбільш вражаюче видовище - так звані "бугурти" середньовічних реконструкторів, коли в поєдинку одночасно сходяться до 50 лицарів.

"Якщо будете їхати на Меджибіж з боку Вінниці то обовязково зробіть зупинку в  Летичеві. Крім історичних цікавинок – башти Кармалюка та оборонного монастиря - тут є знаменитий на всю область рибний базар. Копчений лящ з свіжим пивом мало кого лишить байдужим". – додає Роман.

Як доїхати: маршрутним таксі від Хмельницького

Каплиця у Ямполі

 Фото: invtur.com.ua

Решта архітектурних пам’яток області зосереджена на півночі області, яка історично тісно повязана з Волинню та зовсім іншою водною артерією - річкою Збруч. На жаль, більшість з них знаходиться в напівзруйнованому стані та наврядчи найближчим часом будуть належно відреставровані.

В Староконстянтинові варто відвідати рештки замку князів Острозьких, старий млин та зруйнований костел, в Ізяславі – замок князів Сангушків та палац Заславських, ще один зруйнований костел і монастир бернардинців, де нині розміщена в’язниця.

Аріанська вежа-каплиця, що стоїть на городищі поблизу села Ямпіль – єдина подібна пам’ятка в Україні. Аріанство – це найрадикальніша реформаторська течія, яка заперечувала один з головних догматів християнства – єдину сутність божественної Трійці.

Виникло аріанство ще в ІV столітті. Аріани здійснювали поховання померлих на відкритих ділянках, як правило, на пагорбах, насипаючи над могилами кургани. Посеред такого кладовища зводили кам’яну вежу, яка слугувала і каплицею. Єдина така споруда, що збереглась до наших часів, це і є аріанська каплиця кінця ХVІ - початку ХVІІ століття поблизу Ямполя.

Як доїхати: від Хмельницького або від Кам’янця-Подільського рейсовим автобусом

Сатанів і печери

 Фото: Sasha24, використовується згідно з ліцензією Creative Commons Attribution 3.0

Якщо мандрувати Хмельниччиною, сплавляючись Збручем, можна побачити багато замків, розташованих по обидва береги.

Протягом 170 років, з кінця 18-го століття по 1945 саме Збручем проходив кордон між Австрійською та Російської імперією а потім між СРСР та Польщею. Звідти і однакові назви сіл та міст на обох берегах - і разючий контраст між Тернопільським та Хмельницьким боком.

Наприклад, ще рік тому на правому березі річки були пам’ятки героям УПА, а на лівому в центрі сіл завжди стояв Ленін. 

Краще за все починати сплав трохи нижче Гусятина. Під час мандрівки маєте можливість відвідати Сатанів. Колись він був жвавим єврейським містечком. Окрім огляду замку та центру міста знайдіть час на старий закинутий єврейський цвинтар-кіркут на високому березі Збруча.

В лісах навколо Сатанова в сотні метрів від берега Збруча чорними прямокутниками видніються рукотворні печери – вапнякові штольні. Це гарне місце для ночівлі під час мандрівки Товтрами.

Як доїхати: від Хмельницького або від Кам’янця-Подільського рейсовим автобусом

Читайте також інші матеріали про подорожі Україною на INSIDER:

Українські коси і лимани: туристичний гід

Невідомий Донбас: туристичний гід

Невідома Луганщина: туристичний гід

Невідома Дніпропетровщина: туристичний гід

Невідома Черкащина: туристичний гід

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 19:10
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus