Невідома Луганщина: туристичний гід

Місця, заради яких треба їхати до Луганської області
Луганщина. Фото: Евгений Дитковский
16 травня 201414:00

Луганщина залишається однією з найбільших terra incognita України. Цей регіон не сприймають як перспективне місце для мандрів ані самі мандрівники, ні місцеві жителі.

Найбільша біда цих місць - відсутність туристичної інфраструктури. Поза великими містами навряд чи вдасться знайти готель, тому мандрівникам доводиться обходитися наметом і багато ходити пішки.

 Донецький кряж. Фото: bonavista

Утім жоден інший регіон України не поєднує в собі настільки різноманітні ландшафти одночасно. Тут є крейдяні схили над широкими заплавами річок, піщані дюни і ліси над Сіверським Дінцем, степові балки і незвичайний ландшафт Донецького кряжу зі скелями і глибокими байраками.

INSIDER пропонує декілька варіантів подорожей цікавими місцями Луганщини.

Донецький кряж

Кам’янисті степи Донецького кряжу простягаються на південь від долини Сіверського Дінця. Сюди варто поїхати, щоб побачити безкрайні степи та дику природу.

Колись кряж був горами, але багато тисяч років тому потужні природні катаклізми згладили гірські форми рельєфу, обернувши його в пагорби на монгольський манер, із глибокими балками та виходами скель. Саме близькість кристалічних порід до поверхні землі стала причиною розвитку тут найбільшого центру гірничо-видобувної промисловості в Україні.

 Донецький кряж. Фото: Евгений Дитковский

Донецький кряж перейменували в Донецький вугільний басейн, Донбас. Вугільна промисловість швидко понівечила краєвиди відчутної частини кряжу. Проте ділянок зі степом до обрію тут досі чимало.

 Фото: Евгений Дитковский

Гарне місце для мандрів - великі байрачні ліси. Навесні днищем кожної балки під пологом байрачного лісу стікають неочікувано повноводні степові річки. Вода в таких річках практично крижана.

А от маленькі байрачні ліси, які тягнуться по днищу кожної з балок та у заглибинах рельєфу, часто виявляються зарослями дикої груші, терену, вишень та інших степових дерев, подолати які пішому туристові практично неможливо.

 Фото: Евгений Дитковский

Як доїхати: потягом до Луганська, звідти – автобусом до міст Свердловськ, Краснодон, Антрацит, Лутугине, Попасна або Перевальськ. Далі – рюкзак, карта, GPS. Щоб опинитись у самому центрі кряжу, слід їхати автобусом Луганськ-Свердловськ, але вийти на півдорозі - на ділянці Краснодон-Свердловськ. Саме тут пряма траса перетинає кряж посередині.

Коли їхати: щоб побачити квітучий степ, слід їхати винятково навесні – з кінця березня до кінця червня. Степові рослини розквітають щойно зійде сніг, у червні розгортаються довгі коси на колосках ковил. Улітку тут стає дуже спекотно і сухо. А взимку, навпаки, – надто холодно.

Де жити: в наметах.

Село Нагольно-Тарасівка: козацька архітектура

Луганська область була заселена порівняно недавно, тому тут не знайти замків і княжих палаців. А всіх кочівницьких баб, які були встановлені багато століть тому у степах, перенесли до краєзнавчих музеїв. Попри це, тут теж є на що подивитися любителям давньої архітектури.

В одному зі стародавніх сіл Нагольно-Тарасівці є Свято-Успенська церква, яка має 225-річну історію і є найстарішою дерев’яною церквою в області. Однак, подивившись на прості сільські будинки, стає зрозуміло, що чи не кожен із них – пам’ятка історії та архітектури.

Села на Луганщині. Фото: Евгений Дитковский 

Як і інші села на кряжі, Нагольно-Тарасівка розвивалася поряд зі скелями, утвореними зі сланцю. Більшість будинків у селі зведені саме з нього, найстаріші складені "на суху", без жодного кріплення між "цеглинками". Товщина стін сягає 60 сантиметрів. Таку стіну неможливо ні зруйнувати, ні підпалити. Найстаріші будинки зберегли також і дахи, повністю складені з каменю.

Замість парканів старі вулиці села мають суцільну кам’яну стіну, що переривається лише будинками. 

Кожен будинок з фасаду має незвично високу і широку призьбу і дах, підпертий дерев’яними стовпами. Таку призьбу вигадали козаки ще 300 років тому, щоби було зручно злізти з коня і прив’язати його до стовпа, не стрибаючи. 

Козацький будинок у Нагольно-Тарасівці. Фото автора

З фасадної частини будинків розміщуються маленькі вузькі двері. Сьогоднішні мешканці села не знають, чому їхні будинки збудовано саме так. Насправді ж призначення маленьких вузьких дверей - оборона будинків від татарських набігів, що було актуальним у часи, коли український степ залишався неосвоєним Диким Полем, де лише подекуди були невеликі поселення.

Коли до села зненацька вривалися татари на конях, вони були змушені прямувати вздовж вулиці, адже вся вона – суцільна кам'яна стіна. Потрапити всередину оселі також було проблематично. Через вузькі двері можна заходити лише по одному, пригнувшись. Таку оселю могла захистити навіть жінка, яка залишилася на момент нападу вдома одна. Тож кожен будинок і все село загалом – фортеця.

Новобудови у Нагольно-Тарасівці продовжують споруджувати у звичному селу стилі. Кам'яними стінами обгороджені і старі цвинтарі. В деяких селах можна знайти і старі церкви, складені зі сланців.

Як доїхати: автобусом із Луганська до м. Ровеньки, а з Ровеньок - до Нагольно-Тарасівки. Шлях займе близько трьох годин.

Коли їхати: навесні й на початку літа, як і всюди у степах, - щоб побачити як історичні памятки, так і квітучі пагорби.

Де жити: в наметах на пагорбах над селом, звідки відкривається краєвид на степи, село, стару церкву та козацьку башту. 

Садиба Казимира Мсциховського

Однією з унікальних перлин стародавньої архітектури Луганщини є садиба Казимира Мсциховського в селі Селезнівка Перевальського району неподалік від Алчевська та Перевальська. Це унікальний архітектурний комплекс 19 століття.

 Садиба Мсциховського. Фото: Qypchak

Казимир Мсциховський, засновник селища й останній власник садиби, був статським радником і інженером шляхів. Під його керівництвом було збудовано основні будівлі садиби – власне будинок поміщика і храм на честь св. Олександра Невського.

Після революції поміщики не повернулися, в маєтку заснували Будинок сиріт. Переказують, що сам Нестор Махно дорогою в Гуляй-Поле заїжджав сюди і привозив гроші на утримання сиріт. Пізніше тут відкрили Будинок відпочинку, після Великої Вітчизняної війни - протитуберкульозний диспансер, а згодом - наркологічний санаторій.


 Усередині маєтку. Фото: michael-bp.livejournal.com

Сьогодні маєток у занепаді. Проте для туриста годі знайти більш маштабний історико-архітектурний об’єкт у Луганській області, який буде цікаво пофотографувати з усіх боків.

 Фото: michael-bp.livejournal.com

Як доїхати:  з Луганська автобусом до Алчевська. Далі від автостанції "Алчевськ АС2" на автобусі Алчевськ-Селезнівка.

Де жити: в наметах. 

Сіверський Донець

Найбільша річка на сході України після злиття з Осколом, що на Харківщині, стає дуже великою і утворює потужну заплаву. На відміну від Дніпровської, яка нині похована під каскадом водосховищ і забудовами, заплава Сіверського Дінця зберегла свій природний вигляд.

Заплава Сіверського Дінця. Фото: diplodogg

Навесні, як і на більшості річок Луганської області, тут бувають потужні водопілля, які затоплюють ліси і луки талими водами. Найкраще милуватися річкою з високого берега. Коли поводок сходить, мандрувати можна і самою заплавою. Вона переважно залісена і добре зволожена. Вздовж річки утворююся потужні масиви лісів.

Природний комплекс Дінця широким шлейфом простягається через всі три східні області, утворюючи найпотужнішу в регіоні зону відпочинку на природі. Велика річка формує мікроклімат, щоби зробити комфортним перебування тут протягом усього теплого сезону.

 Фото: diplodogg

Як доїхати: потрапити до заплави Дінця можна, діставшись автобусом від Луганська до міст Кремінна, Станично-Луганське, Слов'яносербськ.

Коли їхати: у будь-який місяць весняно-літнього періоду. Майте на увазі, що в серпні тут буде чимало комарів.

Де жити: в наметах. 

Крейдяні кручі

Північ Луганщини відома своїм специфічним ландшафтом. Тут, по інший бік Дінця від Донецького кряжу, протікають великі річки, назви яких відлунюють історією кочових племен - Євсуг, Айдар та інші.

Вздовж цих річок також тягнуться шлейфом широкі заплави. Проте дійсно зволожені вони лише в період весняного танення снігу. Вздовж берегів кожної з цих річок тягнуться високі крейдяні пагорби. Навесні на цих пагорбах розквітають воронці.

 Крейдяні кручі. Фото автора

У нижній частині схилів живуть бабаки, найбільші в Україні звірі, які підпускають до себе людину на невелику відстань.  

Бабаки на Луганщині. Фото: Михайло Колесніков

Бабак – найбільш  вдалий кандидат для анімалістичної фотосесії: він стоїть, струнко випроставшись біля нори, та дзвінкими вигуками повідомляє сусідів про наближення чужинців. Утім варто фотографові переступити невидиму межу, після якої закінчується уявлення бабака про безпеку, як звір миттю зникне в норі.

 Воронці на крейдяних пагорбах. Фото: nativeplantua.info

Як доїхати: автобусом від Луганська до міст Старобільск, Новопсков, Сватове, Новоайдар, Білолуцьк, Білокурапкине. Всі вони стоять на річках із крейдяними берегами.

Коли їхати: навесні, але не пізніше серпня. Наприкінці серпня бабаки лягають у зимову сплячку. В травні особливо цікаво побачити дитинчат бабаків, які вперше вилазять із нори і ще не дуже лякливі. 

Де жити: в наметах. 

Поради тим, хто вперше їде до Донецького кряжу:

1. Пам’ятайте про проблеми з водою. Пити воду можна з колодязів, якими користуються місцеві мешканці сіл.

2. Візьміть із собою теплі речі - протягом доби можуть бути перепади температури до 25 градусів.

3. Прокладайте маршрут в обхід маленьких байрачних лісів.

4. Їдьте великою групою і ставте намети подалі від населених пунктів. 

Читайте також інші статті про подорожі маловідомими місцями України:

Невідомий Донбас: туристичний гід

Невідома Дніпропетровщина: туристичний гід 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

 • На меловых склонах очень хорошо! Запах травы, вид, вкус диких ягод - для любителей природы, и людей, ищущих вдохновение. На этих холмах, кстати, можно найти древнейшие моллюски - "волчьи пальцы".

 • Красиво зроблені фото забутої богом землі. І нічого більше.

13.11.2018, 20:08
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus