Під завісу сезону відпусток дехто досі перебуває в пошуках цікавих місць для відпочинку – з красивою природою і вигідним транспортним сполученням.
Десятки тисяч людей щороку їздять на Десну і пам’ятають улюблені місця на березі ще відтоді, коли їх привозили туди в дитинстві батьки.
За допомогою досвідченого туриста Романа Вологодського й активіста-еколога Катерини Борисенко INSIDER склав список місць, які варто побачити, сплавляючись по Десні.
Як сплавлятися
Для "туристів-водників" Десна є свого роду "меккою". Сплави на байдарках і катамаранах тут можна здійснювати протягом усього теплого сезону.
Сплав може тривати до двох тижнів - долина Десна в Україні розтягується на 200 кілометрів, а якщо рахувати всі меандри і повороти річки, то протяжність річки ще втричі більша.
![]() |
Фото: Дмитро Демченко |
Сплав можна розпочати як з верхів’їв самої Десни, так і з її приток - Сейму та Снова. Краще сплавитися під час водопілля, на зламі квітня-початку травня. Десна в цей час майже безлюдна.
Утім середина та кінець літа – також вдала пора для сплавів, у цей час рівень води в річці найменший і на берегах оголяються піщані коси, до яких зручно причалювати.
Серед шанувальників сплавів Десна вважається нескладною річкою, тому будь-хто може взяти на прокат байдарку і спробувати сплавитись. Однак зі собою необхідно мати GPS-навігатор – інакше є шанс заблукати в сотнях озер, проток і заток. А під час розливів ландшафт Подесіння взагалі не відповідає жодній карті.
![]() |
Фото: Дмитро Демченко |
Під час сплаву основним руслом річки варто зробити пліт із пенопласту, автомобільних камер чи інших підручних матеріалів. На плоту можна ночувати прямо на воді, не пристаючи до берега.
"На жаль, великі паводки на Десні стають рідкістю. Клімат змінюється, і велика вода приходить на заплавні луки не кожної весни. Якщо подивитися карти Чернігівщини – добре видно, що багато сіл розміщені не біля самої річки, а на відстані в кілька кілометрів від неї. Це – межа великих паводків: уся територія від річки до найближчих сіл не так давно регулярно заповнювалася весняними водами. Колись навесні можна було побачити, як по Десні пливуть дерев’яні дачні кооперативи, змиті річкою вище по течії. Більше ми цього вже ніколи не побачимо", - каже Катерина Борисенко.
Маршрут
Розпочинати сплав Десною краще з місця, де Десна затікає на територію України – у Новгород-Сіверському.
Новгород-Сіверський
![]() |
Новгород-Сіверський. Фото: Star61. Використовується згідно з ліцензією Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported |
Місто розташоване на високій кручі, з якої відкривається панорама на десятки кілометрів залитих водою луків і заплавних лісів. Наймасштабніші весняні розливи річки можна побачити саме тут.
Новгород-Сіверський – одне із найстаровинніших міст України (Х ст.), з кінця ХІ ст. було центром Новгород-Сіверського князівства. З цим містом і з його кручами пов’язана героїчна поема "Слово о полку Ігоревім" - найвидатніша літературна пам’ятка слов’ян, якій у місті навіть присвячений окремий музей.
Також у Новгород-Сіверському можна побачити унікальні крейдяні скелі, аналоги яких зустрічаються лише на Донбасі. Нижче міста розпочинається Деснянсько-Старогутський національний парк, що простягається вниз по течії річки.
Мезинський національний парк
![]() |
Мезинський нацпарк. Фото: Україна Інкогніта. Використовується згідно з ліцензією Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported |
Розміщений у Коропському районі Чернігівщини. Тут є затишний музей, збудований поряд із Мезинською стоянкою доісторичних людей. Саму стоянку, такою як її віднайшли археологи, також можна побачити.
Ділянка між Мезинським парком і Черніговом – найбільш дика частина Подесіння. Ширина заплави річки тут сягає 12 кілометрів. Сьогодні це одне з найпривабливіших місць на півночі України для фотографів і рибалок.
"На світанку на берегах Десни утворюються дуже густі тумани – це найбільш "вдячний" час для фотографування. Ранковий туман, перші промені сонця, лучне різнотрав’я, вкрите росою в перших променях сонця, скирти сіна, білі лелеки, поряд з якими пасуться корови та коні, старі верби, що похилилися над водою, – прекрасні сюжети для збереження у фотографіях вражень про літо", - каже Катерина Борисенко.
![]() |
Фото: Дмитро Демченко |
Вздовж Долини Десни навесні на північ мігрує понад 200 видів птахів. Річка для птахів є головним шляхом для сезонних перельотів у Східній Європі. Навесні тут звична справа – спостерігати сотні птахів одночасно, коли вони харчуються на затоплених водопіллям луках.
Ще однією цікавинкою Подесіння є невелика кількість мостів. На всю протяжність ріки в межах України їх лише кілька. Понад 100-кілометровий відрізок від села Мезин до Чернігова має лише два мости. Натомість подекуди збереглися паромні переправи.
Група туристів може самотужки переправитися через велику річку на ретро-паромі. Вони збереглися у селах Куковичі, Макошине, в Мезин та у місті Сосниця Чернігівської області.
Чернігів
![]() |
Чернігів. Фото: Flickr/Alex Belyaev |
Нижче по течії річка протікає через Чернігів. У місті є Спасо-Преображенський собор (ХІ ст.), Борисоглібський собор (ХІІ ст.), курган "Чорна Могила" (Х ст., єдиний із відомих княжих курганів у Східній Європі).
Також варто відвідати комплекс Троїцько-Іллінського монастиря, який включає Антонієві печери (XII-XVII ст.) – один із найдавніших печерних монастирів у Східній Європі та інші пам’ятки.
Міжрічинський парк
![]() |
Міжрічинський парк. Фото: Facebook/Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський» |
Розміщений на самому півдні Чернігівщини, в Козелецькому районі.
У парку обладнані екостежки, які ознайомлять туристів із рослинним і тваринним світом Подесіння, деякими несподіваними секретами природи. А нещодавно було відкрито музей народних промислів Дніпровсько-Деснянського Полісся, який ознайомить із побутом і традиціями місцевих мешканців.
Для відвідування музею треба попередньо записатися за телефоном: 067 327 06 26.
Остер
![]() |
Остер. Фото: oster.in.ua |
Ще одне стародавнє місто на Десні, відоме з 1098 року, створене князем Володимиром Мономахом.
Від давнього міста досі збережені земляні вали та інші пам’ятки. Також тут розташована церква святого Михаїла - напівзруйнована церква ХІ століття.
Це фінальна відмітка подорожі, від якої варто пересідати на громадський транспорт і повератися до Києва.
Майже в кожному селі Подесіння археологи виявляли древні кургани та городища з кількатисячною історією. Багато тутешніх сіл відомі ще з прадавніх літописів Х-ХV ст.
Читайте також інші матеріали про подорожі Україною на INSIDER:
Українські коси і лимани: туристичний гід
Невідомий Донбас: туристичний гід
Невідома Луганщина: туристичний гід
Невідома Дніпропетровщина: туристичний гід
Невідома Черкащина: туристичний гід