Медики Майдану на передовій

Лікарі, які чергують на Грушевського, розповіли про свою роботу і правила поведінки в епіцентрі подій
Фото: Володимир Шуваєв
21 січня 201412:15

За майже дві доби радикальних протестів на вулиці Грушевського в Києві вже є сотні поранених. Першу меддопомогу мітингувальникам надають і лікарі "швидких", і звичайні волонтери.

Як і під час попередніх сутичок, цього разу медики Майдану знову опинилися на передовій протестів. На морозі і під обстрілом вони протягом десятків годин поспіль рятують поранених, серед яких – люди по обидва боки барикад.   

Медики, які чергують на вулиці Грушевського, розповіли INSIDER про свою роботу і враження від того, що відбувається.

Тарас Логгінов, керівник групи швидкого реагування Нацкомітету товариства Червоного Хреста в Україні.

Разом з іншими медиками і волонтерами надавав допомогу пораненим на вулиці Грушевського 19 січня протягом 14 годин поспіль.

"Ми чергували на Майдані. Коли почули, що відбувається на Грушевського, по тривозі підняли весь загін і пішли туди. У загоні всього 29 людей, але з друзями і волонтерами, які до нас приєдналися, нас було вже 35-40.

Працювали всім складом із 4-ї дня до 6-ї ранку. Лише близько 3-ї ночі частина волонтерів пішла в резерв.

Я вже допомагав людям на Банковій під час сутичок 1 грудня, був на штурмі Майдану в ніч на 11 грудня. Але найскладніше було працювати на Грушевського.

Було надзвичайно багато газу. Навіть зараз у мене горить обличчя. Ще було дуже холодно. У протигазі замерзають клапани. Під нього доводиться одягати шапку, на голові – каска.  

Допомагали всім – і протестувальникам, і міліції. Взагалі відчувалося, що люди були налаштовані дуже рішуче. Як представник Червоного Хреста можу сказати, що ми виконували свій обов’язок. А як громадянин додам: із тими законами, які вони прийняли 16 грудня, жити неможливо.

Одне з найбільших вражень – те, що міліція застосувала вогнепальну зброю проти людей. Розумієте, спочатку був мирний протест, а його забили дубинками. Коли "Беркут" узяв дубинки, народ узяв каски, коли почали труїти газом, народ узяв балончики. Зараз застосували зброю і водомет. Що далі?”

 Фото АиФ

Що робити, якщо ви в епіцентрі подій:

"Людина має усвідомлювати, що вона перебуває на території підвищеної загрози. Я попросив би жінок, дівчат, людей похилого віку не підходити до епіцентру подій. У них слабша реакція, і вони не встигають відбігти. Молоді хлопці швидше адаптуються і вже після другої гранати розуміють, куди бігти, чого можна торкатися руками, а чого – нне варто.

Хочу також звернутися до багатьох учасників цих подій: нема чого вдавати з себе героїв. Ми чули такі фрази: "Я сюди прийшов своїми ногами, я ними й піду". У підсумку вісім рятувальників умовляють одного революціонера, щоб він ліг на ноші і його забрали".   

Обов’язково слід подумати про теплий одяг – цієї ночі було дуже холодно. Щодо першої допомоги: кожен мусить уміти хоча би перев’язувати поранення. А взагалі першу допомогу в таких місцях надають медики".

Дмитро Буренін, волонтер

Надає першу меддопомогу під час ДТП за участі мотоциклістів. Чергував на Грушевського 19 січня з 23:30 до 4-ї ранку. Надав допомогу кільком людям із пораненням ніг і близько двадцяти – з опіками очей.

"Із погляду рятувальника не можу сказати, що було дуже важко – звичайна робота. Пощастило, що не було активного штурму з боку силовиків. Окрім того, наш загін перебував не так близько до епіцентру подій, тому і поранені до нас потрапляли не дуже важкі.  

Я займаються рятувальною діяльністю протягом шести років. Травми внаслідок ДТП зазвичай серйозніші, ніж ті, які отримували люди на Грушевського. Але тут було страшніше - на місці аварії тобі ніхто не дасть палкою по голові, а тут ми ризикували здоров’ям.

Ми надавали допомогу абсолютно всім. Це правило рятувальника: ми не беремо участі в активних і агресивних діях і для нас не важливо, кого рятувати. Це може бути будь-яка людина – в погонах чи ні".

Фото: Максим Кудимець/INSIDER

Що робити, якщо ви в епіцентрі подій:

"Рекомендую мати при собі бинти і гумові рукавички, щоб мати можливість надати допомогу собі або комусь із натовпу. Також бажано мати з собою лужну воду для промивання очей".

Дмитро, волонтер

Чергував у секторі біля ресторану "СушіЯ" на Грушевського з 12-ї ночі до 4-ї ранку. Допомогав людям, постраждалим від дії газу та від вибухів гранат.

"На щастя, складних випадків не було. В основному промивали очі, допомагали постраждалим від вибуху гранат. Був один пацієнт, якому зламали ніс, але він утік іще до того, як ми встигли йому допомогти.

А ще бувало, що на першій лінії з’являється дівчинка на підборах без шолома, якій треба там щось сфотографувати на iPhone. В жодному разі не можна так робити.

Треба розуміти, що міліція застосовує спецзасоби. На мою думку, ці події - найстрашніше, що траплялося в Україні за всі роки незалежності".

Фото Сергій Гуменюк для INSIDER

Що робити, якщо ви в епіцентрі подій:

"Обов’язково одягайте шолом чи каску, адже граната при потраплянні в голову може спричинити черепно-мозкову травму. Та й бруківку кидаюсь в основному здалека, тому каменюка може влучити у своїх.

Ще одна дуже важлива річ – хороше взуття, яке захищає гомілку. Адже гранати вибухають на землі, саме біля ніг. Коли їх намагаються відкинути ногою, бувають травми. Краще просто відійти подалі.

Ну і зрозуміло, що треба захищати органи зору та дихання: окуляри, распіратори, хоча б пов’язки".

Віталій, волонтер

Чергував протягом усієї ночі 19 січня. Надавав допомогу постраждалим від вибухів гранат і гумових куль.

"В основному потерпали ті, хто був на передовій. Але були й випадкові поранені. Не можу сказати, що це була найгірша ніч у моєму житті - я ще чергував під час заворушень на Інститутській, тоді теж було страшно і багато потерпілих. Але тоді страждали ті, хто йшов "поштовхатися" з "Беркутом". А тут куля могла потрапити в кого завгодно, навіть у випадкового спостерігача.

Під час минулих сутичок ми допомагали як мітингувальникам, так і міліціонерам. Учора просто не довелося, але якщо треба – я знову їм допоміг би, адже в першу чергу я медик". 

 Фото АиФ

Що робити, якщо ви в епіцентрі подій:

"Слід запам’ятати, що гранату не можна піднімати. Вона не буде лежати й чекати, поки ви її підіймете й знову кинете.

Людину, облиту водою, слід завести в тепле місце і переодягти в сухий одяг. Це основне в таких випадках - якомога швидше переодягнутися, можна навіть загорнутися в газети, головне – не в мокре".

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 17:05
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus