Люди, які наважилися посміхнутись. У київському будинку з’явилася галерея героїв Майдану

Ця ініціатива є частиною міжнародного мистецького проекту Inside Out Project, започаткованого французьким вуличним художником JR
23 грудня 201309:00
 • 1
 • 1

Із вікон однієї з будівель на вулиці Ярославів Вал у центрі Києва на перехожих дивляться очі людей. Галерея портретів тут з’явилася в суботу – активісти прикрасили закинутий будинок портретами мирних демонстрантів.

Ця ініціатива є частиною міжнародного мистецького проекту Inside Out Project, започаткованого французьким вуличним художником JR. Він прагне показувати, як можна "вивернути цей світ навиворіт" за допомогою мистецтва.

 

Художник запропонував митцям розміщувати портрети людей у своїх містах, щоб поширювати мирні настрої на протидію насильству. Станом на 2013 рік, у проекті взяли участь більш ніж 120 тисяч осіб із понад 108 країн. Він подорожував з Еквадору до Непалу, з Мексики до Палестини. Теми були теж різними - від теми надії, до різноманітності, гендерного насильства та зміни клімату.

 

Наприкінці 2013 Inside Out Project нарешті приїхав у Київ. Його ініціаторами стали француз Арно Люме, українська художниця Алевтина Кахідзе, фотограф Євген Чорний і співзасновник платформи "Велика ідея" Ірина Соловей.

INSIDER попросив Ірину Соловей розповісти, як створювався київський проект і чому він присвячений.

 

Про народження задуму

Після 30 листопада мене, як, мабуть, і багатьох українців, мучили думки про загрозу екскалації насильства в країні. Як виявилося, щось подібне відчували й іноземці, які спостерігали за перебігом подій довкола Євромайдану в Києві. Мені написав французький фотограф Арно Люме з ідеєю відтворити в Україні всесвітній проект insideoutproject.net.

Арно був шокований насильством щодо мирних демонстрантів у Києві, тому що тут він провів деякий час і в нього є друзі з України. Зі слів Арно я зрозуміла, що, пропонуючи Inside Out Project, він шукав можливості повернути посмішку на вулиці в містах України.

Тільки-но ми з Арно погодилися зробити першу фотогалерею на вулицях Києва, я почала обговорювати цю ідею з художницею Алевтиною Кахідзе. Хотілося, щоб проект був цілісним, із київським контекстом. Алевтина запросила до участі художника Євгена Чорного, який допоміг зробити чорно-білі портрети людей.

Про ідею

На фото люди, які наважилися посміхнутись. Посмішка дає надію. Коли є надія, знаходяться сили починати діяти. Наш мотив - частіше бачити щирі посмішки на обличчях людей. Простір усміхненості буде ширитись, і від цього в наших містах спостерігатимемо більше прикладів людяності.

Ми обговорювали різні варіанти. Думали навіть про усміхнених міліціонерів. Погодилися між собою, що проект говорить про збереження тепла і щирості в напружених і багатовимірних процесах.

 

Про героїв

Майбутніх учасників проекту ми шукали на Майдані. Просто розповідали людям про ідею фотопроекту, пропонували участь і запитували дозволу на розміщення зображень на вулицях Києва.

Люди радо відгукувалися, і дехто з них навіть був знайомий із сайтом "Велика ідея". Ми відразу повідомляли, що будемо розміщувати фото з проекту на платформі. 

 Фото INSIDER

Про місце

Ми шукали місце, де можна легко побачити обличчя усміхнених людей. Зазвичай в інших містах одночасно розміщують багато портретів, іноді вони займають всю стіну, і це вражає. Ми ж хотіли, щоб локація несла додатковий сенс. Спочатку ми хотіли розмістити фото на будівлях, які не добудували через банкрутство забудовників. Так ми хотіли привернути увагу до цих "пам'ятників" вкрадених надій.


Коли побачили цей будинок на вулиці Ярославів Вал, прийшло розуміння, що саме тут і розмістимо перші портрети. Ці вікна вже є своєрідним простором самовираження. Раніше там був написаний вірш Бродського "Лист до стіни". Дозволу у влади не брали. Це приватний будинок. І правильно було б мати дозвіл від власників. На жаль, цього разу ми не мали зв'язку з ними.

До речі, ми не перші, кому спало на думку розмістити портрети киян у вікнах цього будинку. Київське благодійне товариство вже має згоду власників, і наступного тижня будуть розміщувати на будинку старовинні фото киян, які жили на початку ХХ століття.

 Фото Великої ідеї

Про розвиток проекту

Ми маємо намір продовжити. Коли клеїли портрети, то нас через раз питали, від якої ми політичної сили. Люди щиро втішалися, коли ми розповідали, що це всесвітній мистецький проект і на фото - прості люди. Ми усвідомили, що нашому місту потрібно більше художніх ініціатив. В інших містах теж.

Тому ми налаштовані передати формулу проекту творчим формаціям в інших містах, щоб і там проявилася сила посмішки. Посмішка є найбільш позитивною і сильною поставою перед обличчям труднощів. Вона показує наше воістину людське обличчя.

Проект Inside Out Project в Ізраїлі. Фото з сайту проекту 
Південний Бронкс, Нью Йорк
 Пантен, Франція
Туніс
Франція
Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
1
ПЕРЕГЛЯДІВ
1
КОМЕНТАРІВ

КОМЕНТАРІ

 • "посміхатися" - слово має відтінок іронії, сарказму. Це не синонім слова "усміхатися". Відредагуйте помилку, будь ласка.

27.12.2014, 00:42
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 1 лютого 2016

  INSIDER: Лучшие материалы

  Здесь мы оставляем тексты, которые нам показались самыми знаковыми

  • 0
  • 31
   
  • 31 січня 2016

  Роман Безсмертний: "Росія зацікавлена, щоб ця війна тривала без кінця"

  "З появою Гризлова мало що змінилося. Ви дискусію навколо Сталіна уявляєте?"

  • 3
  • 19
   
  • 29 січня 2016

  Как проститься с прошлым

  Как прощаться и открываться новым возможностям, рассказывает психолог

  • 1
  • 21
   
  • 29 січня 2016

  Крымские ультрас: «Предателей мы не забудем»

  Что означало быть проукраинским ультрасом в Крыму в начале оккупации, и как они живут сейчас

  • 1
  • 25
   
Система Orphus