Конфлікт через "грант Януковича": письменниця заборонила державі видавати свою збірку

12 листопада 201314:20

На початку листопада розгорівся скандал через відмову молодої поетеси Олени Герасим’юк видавати свою збірку поезій "Глухота" за кошти виграного нею президентського гранту. Авторка пояснила, що в тернопільському видавництві "Терно-граф" із нею досі не уклали угоди, а гонорар обіцяли "виплатити" її ж книжками. Обурило дівчину і ставлення видавництва, яке спочатку навіть не показувало кошторису, а на запитання відповідало не надто чемно. INSIDER вирішив дізнатися подробиці суперечки.

Минулого тижня письменниця написала заяву на ім’я голови Спілки письменників Віктора Баранова, заборонивши "Терно-графу" видавати збірку та відмовившись від чималої суми гранту - 30 тисяч гривень.

За словами дівчини, перший паперовий примірник договору, який став наріжним каменем, Герасим’юк одержала наприкінці вересня, однак датовано його було чомусь 5 серпня. До того ж, він був не тристороннім, як це передбачено Правилами одержання грантів, а звичайним авторським: у ньому не було реквізитів Мінкультури.

Документу письменниця не підписала, адже за ним вона мала надіслати поезії видавцеві до 15 серпня, хоча вже зробила це пізніше -  27 числа. Герасим’юк, заяву якої днями було оприлюднено в інтернеті, звернулася до директора видавництва "Терно-граф" із проханням пояснити плутанину з датами, проте там її попросили не турбувати дрібницями.

Олена Герасим'юк

На початку листопада, вже після заяви про відмову від гранту, Герасим’юк одержала електронну копію тристороннього договору з видавництвом і Мінкультури, датованого вереснем. Тепер письменниця чекає на паперовий примірник.

Як розповіла Олена, про твердий намір не друкувати збірку вона вже неодноразово повідомила видавця. І звернулася до адвоката. Зараз із директором видавництва спілкується її захисник.

"Наразі ми співпраці ніякої не ведемо і очікуємо їхніх дій. Ми будемо до кінця відмовлятися від цього процесу…" - підсумувала Герасим’юк.

У самому видавництві претензій поетеси не розуміють. Кажуть, що роботи над виданням Герасим’юк не припиняли, адже мають договір із письменницею, укладений іще в серпні, та окрему угоду з Міністерством культури. Однак цікаво, що договір нібито з підписом авторки електронний, паперового варіанта у видавництві немає.

Директор "Терно-граф" Іван Максимів розповів журналістові INSIDER, що в серпні Герасим'юк надіслала до видавництва паспортні дані та ідентифікаційний код разом із електронним варіантом збірки, даючи цим самим згоду на її публікацію.

Герасим’юк, зі свого боку, категорично спростовує існування угоди з її підписом навіть в електронному варіанті.

"Вони надсилали мені договір, який я не підписала. Я їм про це повідомила. А який підписаний договір, я не уявляю. Можливо, там не мій підпис і щось переплутали", - повідомила телефоном поетеса. Вона наголосила, що в такий спосіб права на друк збірки не передавала ні видавцеві, ні Мінкультури.

Наразі, за словами видавця, триває верстка збірки, а на казначейському рахунку з середини вересня є гроші на її видання. Проте жодної копійчини з них у "Терно-графі" ще не отримали.

Пан Максимів повідомив, що вже розмовляв з адвокатом письменниці й намагався зв’язатися особисто з нею, однак на дзвінки Олена не відповідає.

Книжку, попри все, сподіваються видати до кінця року.

"Жодних проблем з іншими авторами у нас не було... От і книжки Алли Миколаєнко та Ігоря Козаченка (інших володарів цьогорічного гранту) вже майже готові", - пояснив Іван Максимів.

Керівник видавництва божиться, що від виплати гонорару в розмірі 3 тисяч гривень "Терно-граф" не відмовлявся і 300 примірників надрукованої книжки авторці віддадуть. І розповів, що продавати їх вона не має права - лише дарувати читачам.

Про намір видавця виплатити їй гонорар письменниця вже знає. Каже, що справа, перш за все, у негідному ставленні до неї, тож свої поезії вона друкуватиме деінде.

"Спочатку були торги, вони вже описані, а потім я отримала документ, в якому було прописано і гонорар, і авторські. Конфлікт, власне, не в цьому, а в ставленні. В тому, як це відбувалося з самого початку", - обурюється Олена.

Тендер на видання книжок володарів президентського гранту "Терно-граф", за словами директора, виграв у квітні 2013 року, так само, як і минулого року.

Сторони мають різні думки щодо причин конфлікту.

"З чого вона взяла, що не будуть виплачувати (гонорар, - ред.)? Кожного року виплачують. Це щось, певно, замутила Спілка письменників, секретар Спілки письменників Барна. Щось там з її вітчимом, а камені летять у наш город…" - прокоментував причини суперечки Максимів.

"Ми там ні причім. Те, що вона пише, це якийсь її піар-хід, я з нею не сварився", - додав він.

Водночас секретар Спілки письменників Сергій Пантюк категорично відкидає участь організації у процесі видання збірки та розпорядження коштами.

"Причому тут Спілка письменників? Я вже офіційно написав листа Олені. Спілка письменників на громадських засадах допомогла Мінкультури зібрати в себе й акумулювати рукописи претендентів, - повідомив пан Пантюк. - Національна спілка письменників жодної участі в реалізації гранту президента не бере".

"Кошторис прозорий, три тисячі гонорару. Я вже просто втомився від цієї мишиної возні довкола нічого. Дівчинка, їй там щось зайшло, завертілося, вона влаштувала піар-акцію", - підсумував Пантюк.

Водночас у Мінкультури журналістові INSIDER протягом дня обіцяли пояснити, чи може письменник відмовитися від гранту, кому в цьому випадку належить право видання твору і який все ж таки потрібен договір? Але вже аж наступного дня неофіційно повідомили, що книговиданням не займаються і права на опублікування творів за грантом у автора не забирають.

Однак у Мінкультури також припустили, що повернути вже виділені державні кошти видавцеві буде складніше, ніж надрукувати книгу. 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 03:46
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus