"Іноземні агенти" і податки на прибуток: як вбивають громадянське суспільство

Що буде з неурядовими організаціями після ухвалення закону Колесніченка-Олійника - оцiнки експертiв
Фото з Facebook Черкаського Комітету виборців України
20 січня 201408:24

Громадські організації, якi отримують фінансування з-за кордону, змусять сплачувати податки та посадять на "короткий повідок". Так коротко можна описати нові правила життя громадського сектору, які запроваджуються законом Колесніченка-Олійника.

Усі громадські об'єднання, які фінансуються з іноземних джерел, відтепер мають називатися "іноземними агентами", про що зазначати у своїй назві.

Їм заборонено брати участь у політичній діяльності, до якої зараховано участь (у тому числі фінансову) в організації акцій, "які мають на меті вплив на прийняття рішень держорганами, зміну визначеної ними держполітики, а також для формування думки суспільства".

“Іноземні агенти” зобов’язані щомісяця звітувати перед державою про обсяг іноземного фінансування, а раз на три місяці оприлюднювати звіт про свою діяльність.

При цьому вони бiльше не звільнятимуться від оподаткування доходів. Згідно з прийнятим того ж дня держбюджетом на 2014 рік, ставка податку становитиме 18%.

Чинні організації мають зареєструватися та змінити назву протягом трьох місяців після набуття законом чинності. В іншому випадку їх діяльність може бути припинено.

Схожі зміни в законодавство влітку 2012 року вніс російський уряд. Більшість організацій, що підпадала під дію закону, згорнула свою роботу. А як "іноземного агента" було зареєстровано лише одну НДО.

INSIDER запитав експертів і представників громадських організацій про те, як, на їхню думку, застосовуватимуть ці норми в Україні? 

 

Олена Бондаренко (ПР) перший заступник голови парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації:

"Це виключно термінологія. Нiяких обмежень немає. Просто просять, щоб організація вказувала свій профіль, за рахунок чого вона фінансується і що буде робити.

Це щоб під "дахом" благодійності не відбувався, наприклад, безмитний ввіз товарів та продуктів, які оподатковуються в Україні.

Проблеми будуть лише у тих організацій, які порушують законодавство".  

 

Ростислав Кравець, адвокат, старший партнер адвокатської компанії "Кравець і партнери":

"Це утиски свободи слова і боротьба з інакодумством. За цим законом якщо, наприклад, фонд "Антиснід", який отримує допомогу з-за кордону, захоче провести акцію на підтримку хворих, це може вважатися впливанням на політику МОЗ.

Введення податку на прибуток - це справжній удар по організаціях, які займаються реальною допомогою дітям і хворим. Уявiть, що благодійнi внески замість адресної допомоги людям та закупівлі медикаментів будуть іти державі у виглядi податку. Державi, яка і так не виконує своїх зобов’язань  перед хворими та дітьми".

 

Сергій Терьохін ("Батьківщина") член парламентського Комітету з питань податкової та митної політики:

"Це рімейк росiйського закону, що фактично поставив поза законом НГО, які хоча б частково фінансувалися з-за кордону.

Тепер, якщо на провадження благодійної чи правозахисної діяльності - тобто такої, що не дає прибутку, - ви знайшли гроші не тільки в Україні, а й за її межами, то маєте сплачувати податки на рівні з заводами Ахметова. Це все є наступом на свободи українських громадян".

 

Олег Рибачук, керівник громадської організації "Центр.ua":

"Я замовлю собі футболку з написом "іноземний агент". Причому літера "і" буде зображена у вигляді піднятого середнього пальця - це моя креативна реакція на цей закон.

У цій країні вже все заборонено – збиратися, їздити в "Межигір’я". Але українців не залякати - люди просто це ігнорують. Подивіться: тільки-но спробували розігнати Майдан, там зібралося в рази більше людей.

Ми зараз збираємося громадськими організаціями і будемо думати, як реагувати. Нас, громадських діячів, журналістів фактично змушують нашивати на себе зірки Давида. Але нас складно чимось здивувати, а головне - ми не боїмося.

Влада має розуміти: коли ти приймаєш ідіотські закони, маєш прораховувати наслідки. Спроба виконати закон закінчиться немирним і безперспективним сценарієм для влади".

 

Оксана Романюк, представник "Репортери без кордонів" в Україні:

"Верховна Рада за один день прийняла закони, які в Росії впроваджували п’ять років, у підсумку громадянське суспільство там стало слабким, а права людей обмежили.

Але Україна – не Росія чи Білорусія, і це так просто владі не минеться. У нас доволі розвинене громадянське суспільство, багато незалежних журналістів, а люди готові відстоювати свої права. Окрім того, ці документи порушують усі можливі міжнародні конвенції, починаючи з Конвенції про права людини, які ратифікувала Україна.

Думаю, найважливіше зараз – це солідарність громадських організацій і рухів, треба виступити єдиним фронтом проти репресій".

 

Олексій Хмара, виконавчий директор “Transparency International Україна”:

"Весь минулий рік Transparency International смикала уряд Азарова, аби той змінив Державну антикорупційну програму. Ми навіть написали текст програми, яку днями прийняв Кабмін, подякувавши нам за допомогу. А тепер ми стали агентами…

Насправді український уряд отримує гранти в тих самих міжнародних організаціях що й ми. Їм виділяють гроші, аби в країні впроваджували хоч якісь реформи.

Наслідки цього закону будуть навіть гірші, ніж у Росії. Там одночасно з введенням обмежень людям дали "пряник", чи то "морквину". Наприклад, збільшили до $200 млн річний бюджет конкурсу президентських грантів на підтримку громадських організацій. В Україні таких грошей просто немає. Тож усе зведеться до "підминання" громадського сектору, підміни його організаціями, які забезпечать "одобрямсом" і "підгавкуванням" замість  громадської активності”.

 

Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду "Відродження":

"Якби цей закон запрацював, це зупинило би процес модернізації України. Неможливо робити позитивні зміни без критичного погляду, а він цим законом забороняється.

Закон не відповідає ні Європейській конвенції з прав людини, ні Конституції України. Як вони збираються змусити нас називатися "іноземними агентами”? Я - українець, це моя Батьківщина! А іноземні, а точнійше російські агенти - ті, хто впроваджує в Україні цей російський дискримінаційний закон.

Влада оголосила війну громадянському суспільству, що свідчить про її надзвичайну слабкість. Вони розуміють, що не мають довіри народу, тому законом намагаються примусити її імітувати. Ніби кажуть: "Мовчіть, не критикуйте, не втручайтеся в прийняття політичних рішень, а ми – корумповані, і хочемо такими лишатися".

 

Олексій Василюк, член організації "Національний екологічний центр України":

"Це крах громадського сектору. Пункт про політичну діяльність можна застосувати до будь-якої організації, адже "вплив на прийняття політичних рішень або на ставлення людей до цього" – це сенс громадської діяльності. Наприклад, ми аполітичні й не боремося за владу. Але пишемо скарги, листи, законопроекти - більшість природоохоронного законодавства написана нашими колегами – все це тепер політдіяльність.

Через податок на прибуток більшість організацій тепер не отримають фінансування. Іноземним фондам буде незрозуміло, чому половину коштів, які вони виділяють на громадську і благодійну діяльність, мусять відходити державі.

Нереально в Україні й перереєструвати організацію за три місяці. Останнього разу в нас це тривало півроку".

 

Олексій Шалайський, головний редактор інтернет-видання "Наші гроші", яке отримує гранти на проведення журналістських розслідувань:

"На кожен закон є протидія. Веб-ресурс може перенести сервери за кордон, громадська організація - зареєструватися в Польщі і звідти дбати про демократію в Україні. Ще можна зареєструвати офшорну компанію на Британських Віргінських островах, і тоді ви за нашим законодавством уже не "іноземний агент", а просто іноземець.

Це ми так сміємося. А якщо серйозно, то взагалі незрозуміло, як цей закон виконати. Якщо влада захоче виконати всі ці пункти, їй потрібно буде зробити багато кроків, які викличуть такий тиск, що цієї влади просто не буде. Ці закони не запрацюють – або через те, що їх не зможуть втілити, або через те, що не буде, кому втілювати".

 

Віктор Зотов, засновник громадського руху в напрямі сучасної архітектури Canactions і одноіменного фестивалю:

"Ми всі обурені, і наш фестиваль буде на це реагувати. Хоча, можливо, фестивалю взагалі більше не буде. Гроші на проект ми залучаємо в посольств і іноземних культурних представництв. І якщо почне відбуватися те, що написали в цьому законі, така співпраця припиниться.

Головна мета Canactions - включити Україну у світовий культурний простір. Я не кажу категорично, що все кину, але перша реакція - хочеться змінити форму протесту. Поки незрозуміло лише на що - одразу на вила чи є альтернатива".

 

Ірина Соловей, співзасновниця платформи соціальних інновацій "Велика Ідея". Стратег розвитку громадської організації Garage Gang Kollektiv:

"Що робити далі? Думаю, великим громадським організаціям доведеться закладати суми податків у економічні плани, що суттєво скоротить фінансування проектів.

Зараз потрібно сформувати суспільну позицію щодо необхідності появи вітчизняних інвесторів суспільства. Ми через платформу "Велика Ідея" будемо реалізовувати програму з розвитку венчурної філантропії – діяльності бізнесу з підтримки громадських проектів, які розвивають сфери, споріднені зі стратегією компанії.

Громадським організаціям потрібно показати професійність і креативність, а не тільки люту ненависть до авторитаризму".

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

 • Чомусь всі активісти громадського сектору (і я серед них) настільки захопились участю чи спостереженням за вуличними подіями, що по суті не було жодної реакції громадського сектору на цей дебільний псевдозакон про "агентів", податки, політичну діяльність і інші нісенітниці. Друзі, колеги, лідери НУО! Пропоную робити все, що в наших силах! Писати листи-протести - Януковичу, в ОБСЄ, в Єврокомісію, в ООН, кожен своїм донорам! Колективно, і індивідуально! Може, подати якийсь колективний позов?! Може, завалити Мін"юст листами-запитами про роз"яснення??? Не можна просто сидіти і чекати! Громадський сектор в Україні існує, і він чималенький! Він повинен чітко показати свою позицію і думку, яку ніхто навіть і не подумав спитати перед тим як зробити copy-paste цих московських середньовічних "правил гри". Ваша думка?

14.11.2018, 12:56
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus