Герої львівського Майдану

У Київ львівські координатори відправили кілька сотень протигазів. Їм дали на прокат у магазинах спортивного і військового спорядження повний комплект захисту і амуніції – на руки, ноги, також шоломи і лижні окуляри
Ведуча сцени Євромайдану Софія Федина. Фото з її сторінки на Facebook
4 грудня 201310:58

Львівський автобус, не доїжджаючи до центрального проспекту Свободи, зупиняється і водій оголошує: "Центр перекрито! Далі не їду!" – "Чого ви відразу не попередили!? Я не сідала би!" – обурюється жінка. "А я звідки знав? Тільки-но перекрили!"

Головну вулицю Львова протягом останніх двох тижнів час від часу перекриває патруль. Біля пам’ятника Шевченкові, де традиційно проходять політичні мітинги, з 21-го листопада розмістився Євромайдан. Бувало, що одночасно збиралися близько 40 тисяч осіб.

Як усе починалося

Аналогічно київському львівський Євромайдан зібрався після сумнозвісної заяви Азарова. "Першими були чотирнадцять студентів Школи журналістики Українського Католицького Університету. Киянин Андрій Приймаченко зібрав усіх по кімнатах гуртожитку і закликав іти на площу. Вони намалювали плакат "Кияни, виходьте на Майдан" і прийшли сюди, розсилаючи "твіти" і "смс-ки" з закликами долучатися. Коли я прийшов о 23.20, то було лише 27 осіб. А в першій ночі вже двісті" – пригадує викладач УКУ Отар Довженко.

Найбільше Отара вразило, як усього лише за десять хвилин опівночі (!) студентка Каріна Лазарук роздобула прапор Євросоюзу. "Вона його дістала вночі в якомусь готелі. Тоді я зрозумів, що ці люди можуть усе, в тому числі і зробити революцію", – каже чоловік.

 Фото Романа Балука для INSIDER

На спонтанний протест прийшли три міліціонери, з’ясували що до чого, і пішли геть. Уже вранці на площі з’явився перший намет, а на заклик піти пішою ходою під стіни обласної держадміністрації відгукнулося близько двох тисяч львівських студентів.

Уже в неділю, 24 листопада, на площі перед пам'ятником Шевченкові виріс повноцінний Євромайдан – з великою сценою та великим шатром, де розмістився координаційний штаб.

Єдиного координатора тут немає. Є координаційна рада, до якої увійшли активісти різних студентських середовищ. Вони одностайно вирішили робити Євромайдан без політиків і, крім міського голови та голови облради, слова тут ніхто не отримав.

"Без політиків! Без політиків!" – неодноразово вигукувала незмінна ведуча сцени Євромайдану Софія Федина. "Ми маємо поважати вибір студентства, яке почало цю справу! Якщо наші студенти просять без політиків, це їхній вибір!" – продовжувала дівчина, коли сцену відмовлявся звільнити один із нардепів, "свободівець" Юрій Михальчишин.

Це, напевно, найбільш скандальна історія за час існування Євромайдану. Бо коли політикові намагалися вимкнути звук, він обізвав координаторів Євромайдану "сопляками".

Протест чи музичний марафон?

Однак ведуча Софія згадує інший момент, як найбільш емоційний за всі дні існування львівського Євромайдану. "День після ранкової "кривавої йолки"... розгубленість, злість, відчай, бажання захистити людей. Але тоді Майдан був особливий, неймовірний, сконцентрований, єдиний", – розповідає дівчина.

Щодня з дванадцятої до вечора вона як волонтер працює на сцені. Відпустки на основній роботі не брала. Адже викладає в університеті, студенти якого страйкують. Завдання їм розсилає по інтернету.

Каже, що найважче в роботі ведучої – холод, "на сцені значно холодніше, ніж унизу". "Нам приносять чай, їжу. Але грітися найкраще під "Хто не скаче, той Азіров", – протягом дня Софія часто повторює цю фразу, під яку весь Євромайдан скаче.

 Ведуча сцени Львівського Євромайдану Софія Федина. Фото з її Facebook

Тематичною і музичною частиною Євромайдану займається молода мама Уляна Мороз. Біля сцени інколи можна побачити дитячий візочок із грудним сином активістки.

Як розповіла Уляна, кожну годину на великий екран виводять телевізійні новини. Загалом програма формується стихійно, залежно від ситуації в Києві.

Після 30 листопада слово дають і політикам. Але ті не завжди попереджають про свій прихід. Так, для Уляни несподіванкою стала поява Віталія Кличка.

Музика на львівському Євромайдані лунає часто. Увечері після сьомої – тут фактично суцільний концерт за участі відомих музикантів. Виступають часто за власною ініціативою: "Вчора виступав Павло Табаков, нині знову зголосився", – додає Уляна.

На запитання, а чи не забагато музики, святкувати ще зарано, дівчина переконує: це все винятково для обігріву. "Це не музичний фестиваль, музики є рівно стільки, щоб зігрітися, бо це не літо, треба пострибати. А вдень після кривавого побиття про музику не йшлося, але ми все одно вмикали стрілецькі, повстанські пісні, не зовсім дискотечні", – роз’яснює Уляна.

Кухня львівського Євромайдану. Усі фото автора

Сто гривень за пропуск на революцію

Зі сцени часто чути заклики їхати в Київ. Це, власне, одна з функцій Євромайдану – мобілізація людей для організованого виїзду на головні барикади України.

Із перших днів біля великого намету триває запис добровольців. Щодня організовано виїжджало не більш ніж 200-250 осіб. Бракувало автобусів, мовляв, перевізникам погрожують.

Але і не спостерігалося надміру охочих – у перший тиждень Євромайданів без проблем можна було купити залізничні квитки в напрямку Києва. Молодь, яку вдалося опитати, пояснювала: бракує коштів або ж бояться замерзнути вночі на Майдані, а ночувати ніде.

 

Після 30 листопада активність різко зросла. "А місця ще є?" – запитую в дівчат у наметі, які записують охочих. "Місць буде стільки, скільки людей запишеться. Уже чотириста сьогодні записалося", – звітують волонтерки на першу годину дня.

На недільне віче в Києві зі Львова колоною виїхало близько півтора десятки автобусів. Лише організованими групами автотранспорту, які щовечора рушають від обласної ради, на неділю поїхали 948 осіб, на понеділок – 720, на вівторок – 1465.

"Було би більше, але ми поставили низку вимог. Так, жінок, дітей і осіб, молодших 21 року, не відправляємо. Загони нам допомагають формувати у Спілці офіцерів України", – розповідає Андрій Корнат, один із координаторів організованого виїзду людей.

 

Каже, що перевізники після кривавих подій перестали боятися і на свій страх і ризик везуть людей. Лише за два дні він витратив на перевезення 72 тисячі гривень.

Частину коштів за дорогу оплачують самі люди – це сто гривень у два боки. "За це ми забезпечуємо супровід, логістику перебування, харчування, ночівлю і повернення додому", – пояснює Корнат.

Хоча і без цих доплат коштів, які зібрали на Євромайдані, вистачило б на транспорт сповна. Пожертви на Євромайдані збирають постійно. "Та я сюди вже напевно половину пенсії віддала, щодня прихожу сюди і кидаю гроші. І лимони купую", – каже усміхнена літня жінка, що перед тим запхала в картонну скриньку п’ятдесят гривень.

 

Як розповів іще один координатор Євромайдану Василь Молдаван, за день люди на площі кидають близько 30-35 тисяч гривень. І це лише один із пунктів збору пожертв, іще один розміщено в обласній раді, де розташувалася координаційна рада Євромайдану на чолі з головою обласної ради.

Василь Молдаван каже: кошти потрібні також на утримання робітників, які обслуговують сцену, на оренду великого екрану, роботу генератора, гарячі напої і харчування.

На усьому Євромайдані є одна польова кухня, яка працює здебільшого для волонтерів. Гарячий чай роздають усім охочим.

Волонтерів тут близько трьохсот. Деякі працюють годину-дві, роздаючи листівки та чай.

Найдовше зміну тримають волонтери-охоронці. Серед них не лише студенти, але і колишні військові. "Відійдіть із газону! Тут не можна ходити!" – хлопці з бейджами ганяють людей, хоча газон уже давно затоптаний.

Фобії Майдану

Найважче охоронцям працювалося в наступну ніч після розгону київського Майдану. "Було багато інформації з різних джерел, що нібито їде "Беркут" нас розганяти. Навіть фотографії надсилали. Треба було постійно перевіряти інформацію. Хтось крикне вночі з натовпу, що там то "Беркут" їде, зразу зривалися, їхали перевіряти", – розповідає Молдаван.

У цю неспокійну ніч чи не в кожному бачили провокатора. Доходило до смішного, що частина охоронців ледь не затримала групу людей у масках, а виявилося, що це теж волонтери Євромайдану, які так само шукали на вулицях Львова провокаторів.

Але ні перші, ні другі нікого не виявили. Найбільша провокація Євромайдану – це затримання в натовпі хамовитого юнака, в якого виявили пістолет. Час від часу виводять з Євромайдану п’яних.

 

На запитання, чи не хочуть відправити цінний людський ресурс у Київ на охорону Майдану, Василь Молдаван пояснив, що самих дівчат тут теж не залишать.

Зате в Київ львівські координатори відправили кілька сотень протигазів. За словами Василя, їм дали на прокат у магазинах спортивного і військового спорядження повний комплект захисту і амуніції – на руки, ноги, також шоломи і лижні окуляри.

"Ми готові до будь-яких провокацій", – звітує Молдаван. Координатори навіть залучили низку таксистів. І якщо ті побачать на вулицях міста "Беркут" чи підозрілих людей, оперативно повідомлять у головний штаб.

Також допомагає пильнувати спокій Євромайдану і великий пес Бровко, якому навіть видали бейджик.

Усіх вилікуємо!

Стає зрозуміло, наскільки у Львові все серйозно, коли дізнаєшся про існування ще й інформаційного центру Євромайдану. Розташувався він у респектабельній "Віденській кав’ярні" через дорогу від пам’ятника Шевченка. Активістам тут віддали цілий зал, щоправда, напої не роздають, частіше активісти купують чай-каву за свої гроші.

За кількома столами розмістилися ноутбуки, де студенти-журналісти УКУ оперативно поновлюють інформацію на сторінку львівського Євромайдану в "Фейсбуці". Також тут відбирають відео і фото для демонстрації на великому екрані.

За сусіднім столом – медпункт. Як розповіла координатор Аліса Краснова, медики працюють цілодобово в три зміни по 6-8 осіб. Протягом доби по допомогу звертаються 100-120 осіб. Здебільшого з симптомами ГРЗ. Якщо у хворого підвищилася температура, то рекомендують іти додому лікуватися, а не мітингувати.

 

Старші люди скаржаться на перепади тиску. Їх одразу скеровують у "швидку", яка завжди чергує поряд з Євромайданом.

"Учора звернувся хлопець із порізом, але він не тут його отримав. Ми йому обробили рану і відвели у "швидку", – далі розповідає Аліса.

А з понеділка на Євромайдані з’явився навіть психолог! "Напружені умови роботи спричиняють психологічний стрес. Тож ми можемо надати допомогу людям, які тут працюють", – пояснює психолог Оксана Наконечна. Вона постійно нагадує волонтерам, щоби кожні чотири години робили перерву.

 "Вартовий" львівського Майдану пес Бровко

Крім того, пані Наконечна планує консультувати організаторів Євромайдану, як контролювати емоційний стан мас у випадку якоїсь загрозливої ситуації. "У суботу всі очікували нападу, люди були в напруженому стані, тож психолог міг згодитися", – додає Наконечна.

А ще серед завдань психолога – повертати людей до реальності. "У нас ціле покоління виросло на комп’ютерних іграх, де все відбувається швидко. І в них таке враження, що от ми зараз підемо, чік-чік постріляємо і все буде добре. Але є реальність, і таке враження складається, що люди не зчитують цієї реальності", – додає психолог.

Скептики львівського Євромайдану переконані, що частині львів’ян дійсно треба повернутися до реальності та зрозуміти всю критичність ситуації. І замість стрибати в центрі Львова їхати у столицю на головні барикади.

Натомість організатори переконані: революційний запал львів’ян, які не можуть поїхати, чи вже повернулися для перепочинку, треба постійно підтримувати, аби він не згасав. Тож львівський Євромайдан обіцяє жити ще довго. І, ймовірно, на тривалу перспективу тут скоро з’являться й біотуалети. Бочки для розпалювання ватри в сильні морози сюди вже привезли. Хоча міська влада просить наразі утриматися від їх використання.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 10:55
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus