Екстремальні канікули: варіанти зимових подорожей для сильних духом

Зимові гори, крижані пустелі, льодолазіння і сноукайтинг в Україні
5 січня 201515:00

Зима за вікном – не привід сидіти дома, а навпаки, додаткові можливості провести цікаво час на природі.

За допомогою досвідченого мандрівника Петра Тєстова з турклубу "Гряда" INSIDER склав список місць в Україні для екстремального відпочинку на природі під час зимових канікул. 

Утім не варто забувати про правила безпеки. Зокрема, якщо ви зібралися у зимовий похід, у групі має бути хоча б один смартфон зі спеціальними програмами, які в режимі он-лайн записують трек вашого маршруту, а у випадку небезпеки можуть відправити сигнали SOS відповідним рятувальним службам.

Піші зимові походи в Карпати

 Хребет Кострича. Фото: Facebook/Турклуб "Гряда"

Крім лижників і сноубордистів, у гори зазвичай збираються й піші туристи. Ці люди їдуть у Карпати долати вершини.

Досвідчені туристи намагаються спланувати маршрут так, аби ночувати в теплі. Прихисток на ніч можна знайти в колибах – саме так горяни називають тимчасові літні місця мешкання вівчарів. На зиму їх зазвичай не закривають, чим і користуються туристи. В частині з них є справжні пічки з димарями, але переважно багаття розводять просто всередині приміщення. Інколи доводиться ночувати і в наметах. Але це не лякає туристів - достатньо мати теплий зимовий спальник.

Інколи в горах можна зустріти і туристів-походників на лижах. А дехто використовує зимову пору в Карпатах, як можливість підготуватися до походу в серйозні високі гори, де сніг лежить навіть улітку. Тому якщо ви раптом побачите людину, яка спочатку лізе вгору по схилу, а потім спеціально з нього скочується, не дивуйтесь. Вона просто відпрацьовує техніку "зарубання" з льодорубом.

 Сніданок біля колиби. Фото: Facebook/Турклуб "Гряда"

Популярні нескладні маршрути:

Полонина Боржава: їхати потягом із Києва або електричкою зі Львова до станції Воловець.

Гори Хом'як та Синяк: їхати автобусом з Івано-Франківська до Буковеля чи Татарова.

Гора Пікуй: їхати електричкою зі Львова чи Ужгорода до станції Сянки.

Гора Кострича: їхати автобусом з Івано-Франківська до села Кривопілля

 Фото: Facebook/Турклуб "Гряда"

Правила безпеки

Не варто недооцінювати гори. Маршрути, які влітку здаються простими, взимку можуть перетворитися на дуже складні або небезпечні. Наприклад, хребет між горами Високий Верх і Стій на Закарпатті влітку є легкопрохідний для людини будь-якого рівня підготовки. А взимку під силу тільки досвідченим туристам.

Якщо влітку ви проходили якийсь маршрут за 3 години, то взимку можете спокійно множити цей час на 2-3. Особливості зимових походів – дуже ранні підйоми через коротку тривалість світлового дня. "Йти в темряві в горах – самогубство. Жоден GPS-навігатор не захистить вас від ризику натрапити, наприклад, на "карниз" (сніговий виступ), який може провалитися під вами", – розповідає Петро Тєстов.

Відповідально ставтеся до спорядження. Погані чоботи і внаслідок цього обморожені ноги можуть стати причиною смерті в горах. А економія на снігоступах може призвести до того, що ви будете борсатися по пояс у снігу.

У жодному разі не виходьте на маршрут самостійно, який би попередній досвід ви не мали.

Піший перехід замерзлими водоймами, або крижані пустелі

 Крижана пустеля. Фото: Facebook/Турклуб "Гряда"

Великі дніпровські водосховища після декількох тижнів морозів перетворюються на справжні безлюдні крижані пустелі завширшки в десятки кілометрів. Із неймовірними краєвидами.

"Якось ми з другом йшли пішки через найбільше водосховище України – Кременчуцьке, в його найширшому місці. З самого ранку ми не зустріли жодної людини. Як раптом побачили посеред водосховища, за 5 кілометрів від берега, прямо на кризі… намети. Це виявилися місцеві любителі зимової риболовлі, які в такий спосіб ховаються від вітру, бурячи лунку всередині намету", - розповідає Петро.

 Фото: Facebook/Турклуб "Гряда"

Найцікавіші варіанти походів:

Канівське водосховище, острів "Лиса Гора". Їхати з Києва маршруткою до міста Ржищев.

Київське водосховище, від села Страхолісся до дачного селища Ровжи. Їхати маршруткою з Києва.

 Фото: Facebook/Турклуб "Гряда"

Правила безпеки:

Якщо ви вирішили пройтися чи покататись на кризі – почекайте хоча б пару тижні морозів. Найкращий критерій – наявність біля берега місцевих рибалок на мотоциклах чи машинах. Якщо крига настільки міцна, аби витримати їх, витримає і вас.

Також не забувайте про базові правила техніки пересування на кризі: обов’язково беріть зі собою мотузку, яку повинен нести другий у групі, переміщайтеся ланцюжком, аби зменшити навантаження на неї. Будьте обережні біля очерету - часто в таких місцях навіть у найсильніший мороз крига є крихкою.

Не ходіть замерзлими руслами річок - через течію крига на них слабша, ніж на водосховищах та озерах.

І головне – за будь-якого сумніву краще поверніть назад.

Зимова пустеля           

 Олешківські піски. Фото: Facebook/Турклуб "Гряда"

Зима – чудовий час для піших походів у ті місця, де влітку некомфортно через надмірну спеку. Наприклад, найбільша пустеля України Олешківські піски.

"Місцеві мешканці люблять лякати вовками, які, мовляв, взимку голодні та "полюють на туристів". Справді, коли, спостерігаючи цілий день на піску сліди вовчих лап, уночі чуєш сумний вовчий вий, стає дуже страшно. Але кровожерливість вовків – популярний міф мисливців, і для групи людей вони не становлять жодної загрози, якщо, звісно, не лізти до них прямо в лігво", - розповідає Петро.

На відміну від гір, для зимового походу пустелею не треба мати спеціального спорядження на кшталт снігоступів. Але теплий одяг і теплий спальник – потрібні обов’язково.

Їхати: потягом до Херсона, далі - автобусом до с. Козачі Лагері або с. Великі Копані.

 Фото: Facebook/Турклуб "Гряда"

Правила безпеки:

У жодному разі не встановлюйте намет на вершині "барханів". У пустелі може підійнятися сильний вітер. Краще віддайте перевагу затишним западинам, захищеним від вітру.

Також не пробуйте пройти всю пустелю за один день – швидкість пересування по піску не дуже висока, а темнішає взимку дуже рано і можна легко заблукати.

Зимовий велотуризм

 Фото: shatuny.narod.ru

Як не дивно, але зима відкриває нові можливості й для велотуризму. Окрім описаної вище можливості проїхатися замерзлими водосховищами та лиманами, взимку можна їздити по піску, рух яким улітку перетворюється на справжнє пекло.

Цим і користується, зокрема, одеський туристичний клуб "Шатуни", учасники якого регулярно їздять косами чорноморського узбережжя в районі національного природного парку "Тузлівські лимани".

Їхати: з Одеси електричкою до Затоки. Далі вздовж узбережжя.

 Фото: shatuny.narod.ru

Правила безпеки:

Загалом вони стандартні для зимових походів. 

Як би романтично та привабливо не виглядала ідея поставити намет на березі моря, краще відкиньте її. Погода може змінитися дуже швидко, а штормовий вітер здатен розірвати намет. Для ночівлі шукайте краще яри, хатинки рибалок або переліски.

Льодолазіння

 Фото: ledolaz.com

Взимку водоспади замерзають, і на них можна займатися специфічним видом екстремального спорту на межі скелелазіння та альпінізму – льодолазіння. На жаргоні туристичних клубів це називається поїхати "на сосульку". 

Найпопулярніше місце – каньйон річки Смотрич у Кам’янці-Подільському.

Їхати: з Києва до Кам'янця-Подільського потягом.

Правила безпеки:

Аби займатися льодолазінням, необхідні спеціальне спорядження та досвідчені інструктори. В інтернеті легко можна знайти десяток турклубів, які організовують такі поїздки.

Спортивне орієнтування, фрірайд, сноукайтинг

 Спортивне орієнтування. Фото: votavilu.org.ua

Не нудьгують узимку і любителі спортивного орієнтування. Для охочих побігати горами чи степами, пошукати сховані та відмічені на карті КП (контрольні пункти) проводять із десяток змагань найрізноманітніших рівнів.

Найвідоміші – Х-Winter, які відбуваються в лютому в Криму, та "Морозний полудень" на узбережжі лиманів на Одещині та Миколаївщині в грудні. Учасники останнього змагання, зокрема, форсують протоку між морем та озером на Кінбурнському півострові. Жага до перемоги іноді настільки велика, що учасники вирішують переходити неглибоку протоку вбрід, роздягнувшись по пояс.

Ще один спосіб розігнати адреналін у крові - фрірайд.

 Фрірайд. Фото: alpine.in.ua

Саме цей вид екстриму обирають лижники та сноубордисти, які досконало оволоділи технікою спуску різною поверхнею з різним кутом нахилу і яких вже не "вставляє" звичайний спуск прокладеною гірськолижною трасою.

Карпати пропонують широкий вибір можливостей для фрірайду. Найбільшою популярністю користується полегшений фрірайд (підйом на підйомнику і спуск за межами лижної траси) та беккантрі (підйом пішки на вершину і спуск звідти на лижах).

Найкращими схилами для полегшеного райду є схили хребта Боржави та Свидовця, біля підніжжя яких розташовані гірськолижні бази в селі Пилипець і на полонині Драгобрат відповідно. В Пилипці є можливість піднятися підйомником на гору Гемба і звіди спуститися недоторканим снігом у ліс із відомим водоспадом Шипіт. Біля водоспаду є можливість зігрітися гарячим глінтвейном і підкріпитися смачним шашликом.

 Краєвид на Боржаву. Фото: grandhotelpylypets.com

У Боржаві також розвинені й інші види фрірайду - кеткскінг і беккантрі. У першому випадку ратрак забирає вас з бази відпочинку на вершину гори Гемба, у другому ви пішки підіймаєтеся на неї (1498 м над р.м.), або на Магуру-Жиде (1505 м над р.м.).

На Свидовці від бази Драгобрат райдерів підіймають на вершини гір Близниця, Жандарми ратраками, а на гору Стіг доставлять підйомниками.

На найвищому хребті Карпат Чорногорі, а саме на Говерлі та Петросі, відсутні підйомники. Там можливий лише беккантрі та значно дорожчий хелібординг (на вершину вас доставляють гвинтокрилом). У разі беккантрі підйом на Говерлу здійснюють із двох напрямків – турбаз "Заросляк" і "Козьмещік". Триває він 3-4 години, але залежно від погодних умов і фізичної підготовки людини може значно розтягуватися в часі.

 Драгобрат. Фото: drago-brat.com

Хто не хоче витрачати сили на довгий підйом, але бажає насолодитися вершинами гір із висоти пташиного польоту, тому залишається порекомендувати хелібординг, або хеліскі, проте задоволення це дуже дороге (кілька тисяч гривень з людини на день) і слабко представлене на українському ринку – відсутні компанії, спеціалізовані на подібному виді спорту. Втім є можливість домовлятися з власниками гелікоптерів у приватному порядку.

Кайтсерфінг передусім асоціюється з дошкою для серфа і парашутом, але, як показала практика, серф легко замінюється лижами, а вода – сніговою або крижаною поверхнею. Інша назва цієї розваги – кайтінг.

Ідеальні місця для сноукайтингу – великі замерзлі озера або річки. В околицях Києва найідеальнішим місцем є величезна акваторія Київського водосховища, простори якої дають можливість розвинути чималу швидкість і долати значні відстані без ризику влетіти в щось.

 Сноукайтинг під Києвом. Фото: veda-tour.com.ua

Кайтсерфери рекомендують три місця в акваторії водосховища: затоки біля Вишгорода, Толокуні та Лебедівки. При виборі місця слід робити поправку на вітер. Наприклад, біля Вишгорода високий західний берег нівелює західний напрямок вітру, у Толокуні не продувається північний напрямок, у Лебедівці проблеми з південно-східним напрямком.

Серед інших точок поблизу Києва кайтсерфери згадують троєщинські луки. Катання на них вимагає наявності достатньої кількості снігового покриву та несе в собі ще більший елемент ризику, адже там трапляються і дерева, і кущі, і невеликі пагорби та ями. Але досвідченим серферам так цікавіше.

 Фото: leks.052.com

Кайтинг не обмежується катанням на лижах і бордах. Дехто використовує для цього ковзани або айсбаггі – своєрідний візок із ковзанами.

Схожим на попередній тип зимового екстремального проведення часу є спідрайдинг. Тут теж є парашут і лижі, проте мова не про відкриті рівні ділянки, а про гори – швидкий спуск стрімкими схилами з комбінуванням власне лижного катання і перелітання на парашуті різноманітних перепон. За допомогою парашута можна спуститися на лижах із найнебезпечніших гірських, скелястих схилів, що є не можливим при простому фрірайді. Не дарма подібний вид спорту вважається одним із найнебезпечніших, у тому числі через складність одночасного керування парашутом і маневрування на лижах.

Спробувати сили в спідрайдингу можна в тих самих місцях, що й у карпатському фрірайдингу. Хоча, оскільки цей спорт дозволяє долати значно стрімкіші схили, професіонали полюбляють небезпечніші гори за межами України, наприклад Кавказ.

 Спідрайдинг. Фото: getadrenalin.ru

Правила безпеки:

Перед виїздом на фрірайд обов’язково зареєструйтеся за допомогою телефону у відповідних рятувальних службах. Це може врятувати вам життя. 

Також обов’язково дізнайтеся про стан лавинної небезпеки, майте при собі лавинну лопату та лавинний шнур.

Якщо була відлига, після неї мороз, а потім сильний сніг, то краще залишитися вдома.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 13:43
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus