DIYA: як на території кіностудії Довженка з'явився кластер

Новий центр об'єднав наукові та творчі молодіжні організації
7 листопада 201417:00

Минулого тижня на території кіностудії Довженка відкрили новий центр науки та мистецтва Малої академії наук DIYA.

Це кластер, де уживаються екологи, айтішники, художники, педагоги та різноманітні активісти, які тепер мають власний майданчик для експериментів. 

Ще до офіційного відкриття тут відбувалися різноманітні події, наприклад, фестиваль аматорського театру Joy Fest і кліматичний форум "Енергія змін".

Але лише зараз усі ці ініціативи викристалізувалися в науково-мистецький центр з єдиною концепцією та метою. Фактично ж центр працював і готувався до відкриття близько двох місяців.

Усі фото: Максим Кудимець, Insider

INSIDER поспілкувався з координатором DIYA Миколою Марусиком про те, що відбувалося та відбуватиметься в будівлі, де зібралася така кількість активістів.

Команда

Ідея створення такого закладу належить директорові МАНу, а облаштування та наповнення доручили цілому сонму наукових та творчих організацій, серед яких "Мистецька платформа", клуб Geek workspace, об’єднання Docutoloka, молодіжна кліматична асоціація "Умка", еко-клуб "Морква" та багато інших.

Зараз ці організації займаються тут своїми проектами, організовують фестивалі та наукові конференції.

"Cтруктура центру формується, але вже можна сказати, що через нього пройшло декілька тисяч людей. Також нам постійно допомагають близько десяти волонтерів. З ініціатив – маємо декілька постійних, які базуються в нашому просторі, і більше десяти, які проводять у нас разові проекти та події", – пояснює Микола Марусик.

Микола Марусик

До роботи в центрі Микола займався багатьма громадськими та мистецькими проектами. Він - засновник "Мистецької платформи" та співзасновник Конгресу активістів культури, також допомагає різним ініціативам, зокрема об'єднанню "Мистецька сотня", "Пошта Майдану", "Вавилон 13". Зараз також бере участь в організації "Новий Донбас" із відновлення школи в Донецькій області.

 

"Є друзі та партнери, адже МАН, хоч і робить усе можливе, але як бюджетна установа він прив’язаний до державного фінансування, а з цим можуть виникнути труднощі – зараз важка ситуація в країні загалом, - розповідає Микола про наповнення бюджету центру. - Фонд Futura постійно допомагає нам із заходами, а нещодавно передав машину меблів для простору. Благодійний фонд "Наш дім – Україна" допоміг із відкриттям. Наразі шукаємо партнерів, які ґрунтовно допомогли би з фінансуванням простору".

Перевтілення

DIYA – це цілий комплекс приміщень, практично ціла будівля, яка зараз перебуває в розпорядженні МАНу. А 80 років тому Олександр Довженко саме тут знімав свого "Щорса".

Основні функціональні простори центру – великий концертний зал і галерея – тут відбуватимуться мистецькі події, хакатони, фестивалі та наукові конференції.

 

В інших приміщеннях працюють ініціативні групи чи молодіжні організації, облаштовують коворкінги. Є навіть затишне горище, яке ще не встигли повністю прибрати, але де вже мріють розвісити гамаки.

Готувалися до презентації простору авральними темпами. Микола розповідає, що приміщення галереї на третьому поверсі прибрали й облаштували буквально за два дні:

"Напередодні відкриття керівництво сказало мені, що цим залом займатися не треба. Тут усюди стирчали якісь дроти, були розкидані труби, стояли якісь столи, біогазова установка на найпомітнішому місці. Але я пообіцяв, що встигну зробити його до відкриття, знайду художників. У підсумку все вийшло і саме галерея під час відкриття зробила всю подію масштабнішою".

 

У принципі, сильно змінювати обстановку в просторі й не довелося: тут прибрали, розвісили картини, принесли замість столів та стільців тюки сіна та бочки, які залишилися з минулих фестивалів і подій. Білі дерева, що доповнюють експозицію, дістались у спадок від "Саду пісень" на "Гогольfest".

Для першої виставки Микола, який, окрім загальної координації, відповідає ще й за мистецький напрям, запросив художників Єгора Стрєлкова і Марію Діордічук. Дванадцять картин серії "Кольори волі" Марія малювала просто неба в лютому під час Майдану. Серія "П'ятнашки" Єгора складається з 15 робіт і є рефлексією на все, що відбувається після Євромайдану на сході та півдні України.

 

Великий зал уже використовували для різних подій, тому тут довелося хіба що швидко налагодити проектор і зробити великий екран перед відкриттям. 

Стіни пофарбували на чорно та розмалювали планетами напередодні хакатону, який тут проходив. Це робота художника з Малої академії наук. Поки що вирішили все так і залишити, хіба що завішувати стіни тематичними плакатами під події.

 

Старі скульптури, барельєфи, моделі кораблів та інші дивні речі, які можна тут побачити, здебільшого знайшлися серед реквізиту кіностудії. Тому атмосферності великому залу точно вистачає.

Від "Довжика" до "Дії"

Діяльність DIYA охоплює широке коло інтересів – природничі та технічні науки, інформаційні технології, мистецтво, екологію, громадську активність тощо. Основна аудиторія – школярі та студенти, але, в принципі, прийти може будь-хто.

 

"Ідея полягає в тому, щоб наукові та мистецькі ініціативи спробували співпрацювати, а не замикалися в чотирьох стінах кожен зі своїми проектами. Нобелівські лауреати, наприклад, зазвичай займаються ще чимось, окрім науки, – грають на піаніно чи в шахи. Науковець має бути багатогранною людиною. Заняття мистецтвом формує образне мислення, дійти до нових концепцій можна саме завдяки творчому чуттю", - пояснює куратор центру.

Тут згодом облаштують коворкінг

Спочатку кластер носив робочу назву "Довжик", але вона, хоч і підкреслювала приналежність до території кіностудії, практично нікому не подобалася. Змінювати концепт довелося також в авральному режимі.

"За тиждень я розробив концепцію, придумав нову назву, створив логотип, – розповідає Микола. – В назву DIYA вкладене поняття дії як будь-якої активної діяльності людини, яка протиставляється застою. Крім того, дія – термін, що означає частину вистави чи фільму. Врешті, назва апелює до концепції Do It Yourself, адже ми дійсно багато чого робимо своїми руками. Наприклад, я так захопився ідеєю, що не лише сам створив логотип, а й розносив запрошення по університетах, посольствах. Ми самі тут розвішували картини, щось лагодили".

Вхід до великого залу

Наповнення

У центрі проходитимуть як арт-заходи – концерти, квартирники, фестивалі, виставки, так і наукові чи освітні події – воркшопи, лекції, хакатони, змагання. Науково-технічним напрямом діяльності центру займаються Дмитро Румянцев та Олексій Заболотний. 

Відвідати заходи або стати їх учасником зможе будь-хто – достатньо лише зареєструватися і стежити за подіями DIYA. Також можна звернутися зі своєю пропозицією стосовно проведення якогось заходу в цих стінах. Головне – ідейність.

 

"Ми підпорядковуємося МАНу, державній установі, тому не можна сказати, що ми абсолютно вільні у своїй діяльності, але в нас великий спектр можливостей", – зазначає Микола.

Із найближчих подій DIYA – фестиваль соціальної відеореклами "Молодія", вистава "Ікар". Також у планах центру – організувати співпрацю між митцями і науковцями, зокрема, створити музичну групу, де, крім традиційних музичних інструментів, гратимуть і технічні пристрої, наприклад, 3D-принтер. 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 01:40
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus