Де зелена трава: маршрути на травневі

Степовий вікенд, рафтинг, гірські стежки або відпочинок на озерах
Фото: Flickr/Alex Belyaev
24 квітня 201514:00

Майже тиждень травневих вихідних змушують усіх замислюватися, де б їх провести з максимальним задоволенням і користю для відпочинку.

INSIDER разом зі знавцем подорожей Максимом Ковальовим розкаже про найкращі місця для проведення травневих свят.

Степовий вікенд

Асканія-Нова

 Фото: tov-tob.livejournal.com

Оспіваний у Гоголівському "Тарасі Бульбі" легендарний козацький степ зберігся на півдні України, на просторах Херсонщини.

Асканія-Нова – відома ледь не кожному українцеві назва нашого першого заповідника, що прославився далеко за межами країни. Саме тут зберігся найбільший шматок різнотравного типчаково-ковилового степу площею понад 11 тисяч га, що котиться до обрію сивими хвилями китиць ковили. Над степом височать віковічні скіфські баби.

 Фото: 2bpatchett, ліцензія Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Весна – найкращий час для споглядання за степом. Молода зелень трави ще не встигла вигоріти на сонці, а степові квіти – горицвіти, тюльпани, шавлії та ромашки - створюють місцями суцільний різнобарвний килим.

Але не лише весняним степом гарна Асканія. Серед дикого степу бігають табуни диких копитних, як місцевих, що колись населяли степові простори України – сайгаків, диких коней, так і зовсім екзотичних – буйволів, зебр, антилоп канн і гну. Перебуваючи тут, можна з легкістю уявити себе посеред африканської саванни, і аж ніяк не серед рідного степу.

 Фото: tov-tob.livejournal.com

Є на що подивитися в Асканії і в дендропарку. "Попри те, що це сухий степовий край, засновник парку Фрідріх Фальц-Фейн із 1887-го по 1892 рік заклав парк на штучному зрошенні, - розповідає Максим. – Можна лиш уявити, скільки праці та зусиль було покладено на вирощування тендітних саджанців під палючим степовим сонцем".

Нинішня площа парку становить 167 га, в якому зростають понад 70 видів рослин Червоної книги України і 100 рідкісних для Євразії.

А на ставку поблизу можна ознайомитися із пташиним населенням зоопарку – тут і фламінго, і фазани, страуси і дрохви, журавлі і гуси. Під час міграцій навесні та восени заповідна тиша приваблює на ставки тисячі перелітних птахів, вигляд численних зграй яких нікого не лишає байдужим.

 Фото: tov-tob.livejournal.com

Як потрапити: автобусом з Херсона до смт Асканія-Нова.

Де жити: в готелі або кемпінгу; є паркінг.

Деталі: офіційний сайт Асканії-Нової

Олешківські піски

 Фото: НПП "Олешківські піски", ліцензія  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Степовий тур буде неповним, якщо не відвідати Олешківські піски. Це одна з найбільших пустель Європи – величезний піщаний масив, помережаний численними барханами – кучугурами.

Назва походить від колишньої назви міста Цюрупинськ – Олешки. Більша частина кучугур за Радянського Союзу була засаджена сосновим лісом, і лиш невелика частина піщаної арени діаметром близько 15 км збереглася до сьогодні. Для збереження цієї унікальної ділянки було створено національний природний парк "Олешківські піски".

 Фото: Flickr/Vitalii Khustochka

"Якщо Асканію називати українською саванною, то Олешки – українська Сахара, – каже Максим. – Важко уявити більш віддалений від традиційного українського краєвиду ландшафт за той, що розгортається навколо барханів".

Пісок – як чистий лист паперу, зберігає на показ усі сліди. Піщані хвилі прорізані звивистими тонкими слідами степових гадюк і полозів. "Не треба боятися гадюк – укус степової гадюки не є смертельним для людини; страшнішими є жовточереві полози, які, хоч і не отруйні, але агресивні та нападають першими", - пояснює Максим.

 Фото: Pavel dp, ліцензія Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Як дістатись: від Цюрупинська до села Раденськ або села Козачі Лагери автобусом.

Де жити: в наметах або готелях м. Цюрупинськ

Деталі: сайт НПП "Олешківські піски"

Шацькі озера

 Фото: Yurii-mr, ліцензія  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Волинь є ідеальним місцем для любителів спокійного відпочинку. Поєднання чистого повітря з ароматом соснової хвої і понад 30 Шацьких озер сприяло появі тут численних лікувально-оздоровчих санаторіїв і турбаз. Навесні, коли береги Світязя ще не заповнені вщерть відпочивальниками, це місце є ідеальним для відпочинку від метушливого галасу мегаполісу.

Перлиною Шацьких озер є легендарний Світязь – найглибше озеро (глибина 58,4 м, площа - 27,5 кв. км).

 Фото: yavova.org.ua

Не набагато меншим є озеро Пулемецьке площею 16,3 квадратних кілометра. Якщо Світязь майже цілком охоплений кільцем санаторіїв, сіл і кемпінгів, то Пулемецьке більшою мірою зберегло свою дику неповторність – на його березі можна побачити дикі безлюдні пляжі. Вода ж у всіх Шацьких озерах на диво прозора, вигідно вирізняючись від жовтуватої води з сільських криниць.

З берега або з човна легко побачити численні зграйки риб. Риболовля – одна з туристичних принад краю. Озера славляться своїми лящами, щуками, окунями, а справжньою мрією всіх рибалок є вугор, який мешкає у нас тільки на Волині, а на нерест вирушає в Атлантичний океан.

 Фото: yavova.org.ua

Тим, хто не бачить у собі рибалки, а натомість тяжіє до бьордвочінгу (спостереження за птахами), можна порадити дві орнітологічні вежі біля озер Пулемецьке і Перемут. На Шацьких озерах заборонене полювання, тож птахи знаходять це місце вельми привабливим для розмноження та відпочинку.

Біля маленького озера Ритець у селі Кошари росте велика верба, яку, за легендою, посадив Наполеон під час походу його армії на Росію.

Зовсім поряд проходить кордон України з Білоруссю (оскільки це прикордонна зона, слід тримати при собі паспорт). Неподалік нього збереглися віковічні соснові ліси. А на півночі озера Світязь - соснові ліси, навпаки, молоді й сильно покручені: вони посаджені на піщаних дюнах. Кілька десятків років тут планували будівництво Західно-Української АЕС, яка зараз називається Рівненською і збудована в іншій області.

 Фото: Ash4wiki, ліцензія  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Як дістатися: автобусами від Ковеля або Луцька.

Де жити: в приватних будинках, санаторіях і базах відпочинку, або наметових кемпінгах.

Деталі: сайт Шацького біосферного резервату.

Рафтинг

На травневі свята припадає традиційне відкриття водного сезону в любителів пострибати на хвилях і порогах. До цього часу річки роздуваються від повеневих вод і створюють максимально комфортні умови для проходження їх там, де влітку це неможливо або небезпечно.

Сплав на спеціальних надувних човнах - рафтах, або на надувних катамаранах - є чудовим шансом викинути в кров море адреналіну й емоцій після довгих місяців, проведених в офісі за роботою. Україна має багато річок, придатних для рафтингу і які відрізняються різними рівнями складності. Найпопулярнішими є річки Карпат, а також низка рівнинних, частково порожнистих річок – Случ, Прут, Тетерів, Південний Буг.

Черемош

 Фото: www.cheremosh.net.ua

На травневі свята варто сплавитися Черемошем – найлегендарніша річка Карпат користується великою популярністю у рафтерів завдяки зручному, широкому річищу і поміркованою складністю порогів.

"Гарна вода на Черемоші є якраз лише на травневі свята. Сплав по ньому не стане великою складністю для новачків, головне - уважно слухати інструкторів", - розповідає Максим.

Неподалік проходить Чорногірський хребет, і за бажання сплав можна поєднати зі сходженням на вершини Смотрич (1898 м) або Піп-Іван Чорногірський висотою 2022 м. У разі сходження в гори треба бути готовим до снігу на їх вершинах - там він ще не встиг розтанути.

Відпочинок на Черемоші дозволить ознайомитися з традиційною карпатською культурою: у Верховині та навколишніх селах є декілька музеїв традиційного гуцульського побуту, музичних інструментів і вишиванок.

 Музей гуцульського побуту. Фото: On tour, ліцензія  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Як дістатись: маршруткою від Івано-Франківська на Верховину.

Де жити: в наметах або приватних колибах.

Що подивитися: музеї Верховинщини.

Замовити рафтинг-тур можна на сайті

Південний Буг

 Фото: eco-turizm.net

Інша популярна річка для сплаву навесні – Південний Буг. Хоч це і рівнинна річка, вона проходить через виходи гранітів, утворюючи мальовничі скелі та пороги, які нічим не поступаються гірським. Чудовим місцем для травневого сплаву є пороги Вінницької області в районі села Стрільчинці Немирівського району, які доступні для сплаву саме навесні.

 Церква в селі Печера. Фото: Sergentoліцензія GNU FDL

Перевагою над карпатськими річками є, як правило тепліша (але все одно доволі холодна) вода в цю пору року, і взагалі тепліша погода.

Сплавившись до села Печера Тульчинського району, ви матимете змогу побачити старовинну дерев’яну Церкву Різдва Богородиці, що височіє на кручі над Бугом. Із кручі відкриваються фантастичні краєвиди.

Крім того, в парку колишнього палацу князів Потоцьких зберігся їхній склеп із вельми витонченою архітектурою, автором якого є відомий київський архітектор Городецький.

 Фото: eco-turizm.net

Як дістатись: від Немирова автобусом до с. Стрільчинці.

Де жити: в наметах.

Замовити рафтинг-тур можна на сайті.

Карпати

 Фото: Flickr/shaihkritzer

Травневі свята в Карпатах – це шанс побувати одразу в усіх порах року одночасно! Вершини гір ще вкриті снігом і оповиті холодом, а знизу, біля підніжжя, ледь не по літньому пригріває сонце. Поки листяні дерева стоять голі в очікуванні, коли холод остаточно піде геть, першим теплом користаються численні підсніжники і крокуси, які білими і синіми фарбами додають барв ранньовесняному лісу.

У кришталеві лісові струмки і потічки прямують із зимових сховок амфібії: карпатські й альпійські тритони, самці яких по весні набувають яскравого окрасу, а також завжди яскраві вогняні саламандри. Щодо останніх треба пам’ятати, що таке яскраве забарвлення пояснюється отруйними виділеннями шкіри: амфібія попереджає про це. Тому не слід совати руки до рота після того, як узяли в руки саламандру.

Для того, аби помилуватися смереками та весняною красою Карпат, радимо декілька маршрутів. Для їх проходження слід купити карти із нанесенням туристичних маршрутів.

 Крокуси в Карпатах. Фото: Yurii-mr, ліцензія Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Перший маршрут проходить по масиву Чорногори: від с. Кваси Рахівського району Закарпатської області на схід до г. Петрос і г. Говерла, а звідти - спуск до турбази Заросляк.

Тривалість проходження маршруту залежить від фізичної підготовки, ваги рюкзака та погодних умов, і може коливатися від одного до кількох днів. Маршрут добре промаркований нанесеними на каміння або дерева позначками. "Родзинкою" є відвідини двох вершин двох тисячників – Петроса (2020 м) і найвищої точки України - Говерли (2061 м). У випадку гарної погоди з вершин відкриваються вражаючі краєвиди. Слід бути обережним на східному схилі гори Петрос - він дуже крутий.

Пам’ятайте, що маршрут іде територією Карпатського біосферного заповідника і Карпатського національного парку, тож ставтеся шанобливо до природи.

Як доїхати: до села Кваси автобусом або електричкою з Івано-Франківська, від турбази Заросляк – таксі до смт Ворохта.

Де жити: у Заросляку можна спинитися переночувати в готелі; між Петросом і Говерлою є кемпінг для наметів.

 Озеро Синевир. Фото: Денис Дехтяренко, ліцензія Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Другий маршрут проходить по масиву Горгани: від с. Осмолода Рожнятівського району на захід до гір Грофа, Велика Попадя і до озера Синевир. Тривалість проходження – близько трьох днів.

На відміну від Чорногори, це менш відвідуваний маршрут. Його окраса – гори Грофа і Попадя. Вони нижчі за Чорногірські (1748 і 1740 м відповідно), але, на відміну від них, їх вершини складені з суцільного нагромадження кам’яних брил, що є характерною рисою Горган.

Маршрут проходить частково по межі Закарпатської та Івано-Франківської областей, яка раніше була кордоном між Польщею та Словаччиною – досі збереглися прикордонні стовпчики 1920 року. Синевир, найбільше озеро Карпат (і наймальовничіше, на думку автора), буде прекрасним завершенням маршруту.

Як доїхати: до села Осмолода автобусом із Калуша (туди – з Івано-Франківська), з Синевира – пішки до села Синевирська Поляна, звідти автобусом до Міжгір’я, або на таксі.

Де жити: біля Синевиру можна відпочити в мотелях. 

Деталі: на сайті нацпарку "Синевир".

 Старий прикордонний стовпчик між Польщею та Словаччиною. Фото: Наталя Шевченко,  mnbogomaz.com

Третій маршрут проходить по хребту Боржава: від смт Міжгір’я хребтом до смт Воловець.

Невисокий, легкий для пішоходів хребет висотою до 1681 м (г. Стій). Пройти весь маршрут можна за один-два дні. На відміну від попередніх маршрутів, де ліси були переважно смерековими, тут царство листяних – букових лісів, а вершину хребта займає полонина, з якої відкриваються гарні краєвиди. На обрії можна побачити навіть Закарпатську низовину. Під ще голими навесні буковими деревами зростають галявини чарівних підсніжників.

У зв’язку зі швидкою зміною погоди в Карпатах треба завжди мати дощовики, набір теплих і змінних речей, компас або GPS, а також газовий пальник. На вершинах гір у цей час іще лежить сніг. Не варто йти в похід самому або компанією, в якій немає когось, хто вже був у горах і має хоча б невеликий досвід. Не забудьте також зареєструватися в рятувальній службі.

Як доїхати: до Воловця – потягом із Києва, до Міжгір’я – автобусом із Воловця.

Де жити: в наметах.

Читайте також:

Де зелена трава: місця для походів вихідного дня

Альтернативы Крыму: походы в горы на Майские

Українські коси і лимани: туристичний гід

На байдарці по Десні: що можна побачити під час сплаву

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 17:46
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus