Менше місяця часу та мінімум коштів знадобилося, щоб у Могилянки з'явився свій власний креативний простір. Пускають сюди не лише студентів НаУКМА, а й усіх охочих відпочити, попрацювати або провести тут якийсь захід.
"Білий простір" організували Маша та Галя – учасниці художньої студії при Могилянці "Антресоля". INSIDER дізнався в них, навіщо було все фарбувати в білий, і що тепер відбуватиметься у цих стінах.
![]() |
Початок
"Це був звичайний коридор, що веде до нашої університетської галереї "Замостян" – з якимись фікусами, бабусею, яка сидить під дверима. Всі намагалися пройти його якнайшвидше", - розповідають дівчата. Але десь з рік тому в них з'явилася ідея створити простір, де було б комфортно збиратися студентам.
"Це навіть було не питання нагальної потреби, а радше питання ресурсу, який ми могли використати з користю", - пояснює Галя. Задумка так і лишалася мрією, поки цього літа за розмовою в "Антресолі" не вирішили нарешті взятися до роботи.
![]() |
Так виглядав коридор до ремонту |
Конкретних ідей щодо оформлення та майбутньої концепції не було, зате в студії знайшлися залишки білої фарби. І вже наступного ранку після прийняття рішення нею почали фарбувати двері галереї.
Спочатку ще був варіант назвати простір "Примостянник", але біла фарба все вирішила.
Перевтілення
"Вийшло так, що ми не продумали все спочатку, а почали робити й ідеї з'являлися вже в процесі. Мабуть, завдяки цьому ми і встигли так швидко. Самі собі поставили дедлайн 31 серпня, не моги не встигнути. У підсумку впоралися менш ніж за місяць. Щоправда, на другому тижні ремонту виявилося, що треба писати кошторис, щось планувати. Це був новий досвід", - розповідає Маша.
![]() |
Маша і Галя |
Робити ремонт допомогали друзі, родичі, просто небайдужі. Адміністрація академії коштів не виділяла, але дозвіл на всі роботи дала. Волонтери приносили гроші, дарували меблі, допомагали фарбувати.
Обійшлися скромним бюджетом, усе робили своїми руками. "За сто гривень ми купили 25 старих піддонів, щоправда, за доставку довелося заплатити аж двісті. З них ми зробили дивани, столики та ресепшн. Іще одна дорога річ – подушки на дивани, але й ті зі знижкою купили в Jysk", - перераховують дівчата свої витрати.
![]() |
Піаніно тут стояло давно, тож його лише пофарбували в білий. Стільці подарували знайомі, декілька штук дівчата купили на Slando. Маленькі подушки частково пошили самі з подарованої ж тканини, більшість же пожертвував магазин товарів для дому Interiomania.
Ящики для книжок та самі книжки - також від волонтерів. До речі, бібліотека збирається доволі непогана, принаймні це не старі підручники чи детективи, як часто трапляється в точках буккросингу чи вуличних бібліотеках.
Декоративні білі дерева принесли учасники студентського театру. Світильники зробили з пофарбованих у білий трилітрових банок та залишків піддонів. Навіть живі квіти на відкриття приносили білого кольору. Як жартують дівчата, тепер у будь-якій незрозумілій ситуації вони починають фарбувати щось у білий колір.
![]() |
"Ми переживали, що нічого не можемо зробити з підлогою, адже на неї точно не було грошей, але з новими кольоровими подушками вона почала виглядати органічно навіть у білому просторі. Старі вікна також не могли поміняти, тому просто заклеїли їх плівкою та пофарбували в білий", - згадує Маша.
![]() |
Простір наразі працює у тестовому режимі, тут періодично ще щось переставляють, десь знаходять і фарбують нові стільці. Планують зробити велику інфографіку, яка пояснювала би, як функціонує коворкінг, адже поки що багато хто не розуміє, куди потрапляє по дорозі в галерею.
Наповнення
Зараз "Білий простір" працює як коворкінг із 12:00 і до 18-19 вечора з понеділка по суботу. В основному сюди приходять студенти Могилянки, тут можна відпочити, попрацювати з комп'ютером, почитати, теоретично, навіть і поспати. Є wi-fi. Чи потрібні традиційні кава-печиво, ще вирішують, адже поряд розташована університетська їдальня, та й на вулиці можна купити гарячі напої.
![]() |
У принципі, тут навіть не намагаються бути схожими на інші креативні простори, відштовхуються лише від власних потреб і побажань. Як мінімум у "Білому просторі" все безкоштовне, тому він схожий хіба що на "Вежу" в КПІ.
За попередньою домовленістю тут можна провести якусь свою подію: лекцію, дискусію, міні-концерт тощо. Під такі заходи "Білий простір" працюватиме також увечері та в неділю.
![]() |
"Не хочеться нагромаджувати приміщення багатьма речима, адже це має бути максимально універсальне середовище, куди ти заходиш зі своїми ідеями, своїм баченням. Це як чистий аркуш, ресурс, який допоможе тобі створити щось своє. Ми хочемо зберегти нейтральність", – пояснює Маша.
"Білий колір і взагалі весь інтер'єр співвідносяться з нашою концепцією, - доповнює Галя, - адже білий – це суміш усіх кольорів і водночас ніби відсутність усього, це те, з чого можна починати. Ми відкриті для ідей. Є пряма залежність у тому, що спочатку нам допомогало багато волонтерів, а тепер ми допомагаємо їм. Світ – нам, ми – світові".
![]() |
Нещодавно тут проводила зустріч організація AIESEC. Також уже пропонують заснувати в "Білому просторі" English speaking club, влаштовувати джазові вечори та ігри в "Мафію", проводити заняття з йоги та поетичні читання. Режисерка Катерина Горностай планує організувати тут клуб документалістів.
![]() |
Самі дівчата думають ініціювати клуб кулінарів і зустрічі піаністів, адже пограти на інструменті сюди заходять доволі часто. Також збираються влаштовувати обговорення ситуації на сході країни. Словом, тут готові приймати різнопланові події, сподіваються, що люди приходитимуть у "Білий простір" по свіжі ідеї та новий досвід.
![]() |
Звичайно, місце невелике, тому підходить лише для камерних подій, але за потреби можна використовувати приміщення галереї.
"Так, ми можемо вмістити сюди не більш ніж 30 людей, але ж часто приходиш на якісь заходи, а там сидить близько 15 людей. Коли в нас збереться стільки, не буде здаватися, що тут порожньо. У "Білому просторі" завжди затишно", - підсумовує Галя.
![]() |
Читайте також про інші приклади створення креативних просторів та кластерів:
Арт-завод: Как на Лесной создают арт-кластер
Новая жизнь: как студенты превратили заброшенную Башню в арт-кластер
G13: как на территории стеклотарного завода появился креативный кластер