Візи і розбиті мрії: чому українці втрачають можливість вчитися в США

Українки після підготовки за програмою UGS  виграли стипендію, але поїздка опинилася під загрозою через рішення консульства
21 серпня 201810:48

Молоді українки  після підготовки за програмою UGS  виграли стипендію в понад 120 тисяч доларів кожна на навчання  у США, але поїздка опинилася під загрозою через рішення консульства

У в'їзді до США відмовляють приблизно кожному третьому українцю. Про це свідчить статистика Державного департаменту США за 2017 рік. Так, частка відмов громадянам України у туристичних візах (B-visas) для поїздок становить 34,54%. Втім, у 2016 році США відмовляли у візах українцям ще частіше: позаминулого року відмови становили 40,83%. Хоча поступово кількість відмов і зменшується, все ж під суху статистику може потрапити по суті будь хто: навіть за наявності всіх необхідних документів для отримання візи отримання негативної відповіді - дуже поширена практика.

Мало поїздок за кордон, обмежені зв'язки з Україною, брак коштів, непереконлива поведінка на співбесіді та неясне обґрунтування цілі поїздки - найбільш часті причини відмови у візі до США. Часто стають відомими історії, коли у візі до США відмовили талановитим студентам, і лише після резонансу і розголосу при подачі на візу вдруге чи втретє їм все ж дають можливість поїхати на навчання до Америки.

 “Вчора ти був у Макіївці, де літали снаряди, а завтра ти у топ-школі в одному класі із дітьми президентів та бізнесменів”

Схожа ситуація виникла у родині колишнього члена НКРЕКП Андрія Геруса. Двоє його племінників, Андрій Торчило та Тетяна Торчило, виграли стипендії на навчання у престижних американських школах  Gunnery та Taft, сумарно на 432 тисячі доларів. Це вдалося завдяки програмі  Ukraine Global Scholars (UGS). Андрію візу у США дали, Тетяні - відмовили вже двічі.

Відмову у візі також отримала ще одна лауреат стипендії - Інна Черняк  із київського ліцею “Наукова зміна”. Це взагалі стало першим випадком  в історії Cheshire Academy за 225 років її існування, коли школа вирішила дати учню-іноземцю повну стипендію (122 тис доларів).

“Формальна причина відмови дівчатам - недостатні зв’язки із Україною. Але у всіх цих дітей 15-18 років - однакові зв’язки із Україною. У навіть були додаткові документи про майно у власності та договір із UGS про обов’язкове повернення в Україну після навчання. Єдине, що її відрізняє - вона повнолітня дівчина, має 18 років. Так само і Інні є 18, якій також відмовили. Усі діти із попередніх років вступу повністю дотримувались візових правил. Жодних порушень законодавства, нелегальної праці чи чогось подібного”, - написав Андрій Герус на своїй сторінці у Facebook.

INSIDER попросив Андрія Геруса розповісти про випадок детальніше.

“Спершу треба сказати,  що собою являє програма Ukraine Global Scholars (UGS).  Є група українців-ентузіастів, які самі свого часу вчилися вчилися за кордоном: Юлія та Михайло Лемеші, Юлія Сичикова та інші. Вони організували програму, для якої відбирали в Україні дітей, в першу чергу - активних, академічно розумних, із громадянською позицією, соціально інтегрованих. Спершу робили все на чистому ентузіазмі. І вийшло, що зараз у них всі діти дуже цікаві, яскраві й талановиті.  У 2016-му відібрали п'ять дітей з України, наступного - вже п'ятнадцять. У 2018-му UGS із 500 дітей обрали 25 фіналістів. Їх будуть готувати до виграшу стипендій.  В UGS дітей  вчать, як здати екзамен TOEFL з англійської, вчать математиці, логіці. Окрім того, вчать, як правильно писати про себе резюме та есе, як себе поводити на інтерв’ю по Скайпу. Програма UGS - потужний мотиватор для всіх дітей. Вона показує - у тебе завжди є шанс, якщо наполегливо працювати. Вчора ти був у Макіївці, де літали снаряди над головою, а завтра ти у топ-школі в одному класі із дітьми президентів, королів, відомих політиків та бізнесменів”, - каже він.

 

Після кількох місяців такого навчання діти подають аплікаційні форми і заявки в різні престижні американські школи, де за результатами співбесід беруть до себе учнів й дають їм стипендії. Із 18 дітей, які зараз у них вчаться, у статусні школи США вступили 100% дітей.

“Звісно, для дітей навчання безкоштовне. Це дорогі топові американські школи. Завдяки програмі UGS українські діти виграли сумарно 8,5 млн доларів на стипендії за три роки. Це 230 мільйонів гривень”, - додає Герус.

“Зараз фактично вирішується шанс, який визначить їхнє подальше життя”

Спершу дітям для навчання після підготовки за програмою Ukraine Global Scholars  (UGS) у престижних школах візи відкривали без проблем: у минулі роки відкрили усім, хто вступив на навчання. Цього року щось пішло не так: відмовили у візах кільком студенткам.

“Першою пішла подаватися Інна Черняк, киянка. Офіцер консульства взяла день подумати і потім дала їй відмову. Після Інни наступного дня пішла Таня і їй теж відмовили. Їй так само 18 років, у неї схожа історія. Цікаво, що Таніному рідному брату візу дали. Потім вони подавалися вдруге. Співбесіди проходять “на автоматі”: розмова і розгляд триває 2-3 хвилини максимум. В базі стояла відмітка про те, що у дівчини вже була відмова. "У вас була вже відмова, у вас нічого не змінилося, тому ми даємо вам відмову знову". Дівчата в шоці! Дуже засмучені, звісно”, - згадує Андрій Герус.

Особливо вони засмучені ще й тому, що вперше в житті після виснажливої підготовки, на яку витратили безліч часу і зусиль, ризикують не поїхати на навчання зі стипендією по 130 тисяч доларів кожна, каже він.

“Вони розуміють, що таке престижне навчання даже потужний поштовх. Після хорошої школи вони би, скоріш за все, отримали стипендію хорошого коледжу. Хороший коледж – це хороша вища освіта. Наприклад, Гарвард. Тобто фактично зараз вирішується шанс, який визначить їхнє подальше життя”, - каже Андрій.

За його словами, дівчата не втрачають віри в те, що візу все ж отримають, нехай і з третього разу. Вони будуть подаватися на візу до США втретє.

“Перший тиждень навчання у них підготовчий, тому туди можна потрапити пізніше. У дівчат вже було спілкування зі школами про те, що є така проблема. Школа, куди вступила Інна, існує 225 років. І наша українка – перший за ці 225 років іноземний студент, якому школа дає повну стипендію 120 тисяч доларів. Якщо візу не дадуть знову, ці гроші “згорять”.

Якщо ж візу з третього разу дадуть, то проблема знімається, і вони будуть вчитися і все окей. У таких випадках у посольстві зазвичай кажуть приблизно так: ми не коментуємо прийняття рішення по візах, у нас апеляції немає, ви можете подавати нову заявку”, - каже Андрій Герус.

Харків’янин міг не поїхати у США, хоча отримав стипендію від Apple

У травні цього року стала відомою історія, коли український студент 20-річний харків’янин Олег Дрейман виграв участь у престижній стипендіальній програмі від Apple для талановитих студентів за свій проект Paperville. Він міг не поїхати до США, бо отримав відмову у отриманні американської візи.

Як розповів хлопець, виграти стипендію WWDC було його мрією. За його словами, на той момент це було його найбільшим професійним досягненням і величезною можливістю. Студент подавався на візу двічі і обидва рази отримав відмову. За його словами, через те, що не має офіційного працевлаштування. “Дуже важко отримати візу в Україні, якщо у тебе немає роботи”, - пояснили йому у посольстві США. Після першої відмови у візі Олег Дрейман звернувся по допомогу у Apple, але там вирішити проблему не змогли.

Зараз Олег навчається на кафедрі Програмної інженерії у Харківському Національному Університеті Радіоелектроніки. Займається розробкою на iOS та Swift. Супроводжує кілька проектів. Всього Apple видає максимум 350 таких стипендій на рік. Олег став єдиним українцем, який виграв цю стипендію у 2018-му.

Хлопець не втратив надії і подав заявку на візу знову й отримав її з третьої спроби. Він все-таки полетів на WWDC 2018. На його думку, допомогло висвітлення проблеми у ЗМІ, після чого з ним зв'язатися люди з МЗС та інших структур, які вирішили допомогти.

“Доказ чистоти своїх намірів стає складнішим і складнішим”

В іншого студента з Харкова, який вчиться на останньому курсі одного з ВНЗ на програміста, цього року виник аналогічний випадок. Йому також двічі відмовили у візі до США, хоча він виграв одну із престижних стипендій. На його думку, подібні рішення зазвичай продиктовані виключно сухою статистикою та розрахунком.

“За американським законодавством, будь-яка людина, що подає заявку на отримання візи, вважається потенційним мігрантом. І інтерв'ю - це можливість підтвердити зворотне. Враховуючи, що за статистикою, занадто великий відсоток українців порушує американське імміграційне законодавство, доказ чистоти своїх намірів стає складнішим і складнішим”, - каже студент.

Для українців, у яких відсоток відмов коливається в районі 35%, критерії складніші і жорсткіші, ніж, наприклад, для громадян  Польщі (близько 6%), Росії (близько 11%) або Індії (близько 23%).

“І хоч ця ситуація й здається жахливо несправедливою, варто зрозуміти, що вона спричинена саме тим, що українці частіше нелегально лишаються в США, ніж жителі багатьох інших країн. Інша проблема полягає в тому, що консули часто не можуть розглянути особливості кожної окремої ситуації, і занадто часто покладаються на групові дані. Так і виникає ситуація коли, наприклад, студенти останніх курсів і без роботи не мають практично ніяких шансів отримати візу”, - додає він.

“Ексцес виконавця, від якого все залежить”

Подібні випадки із візами можуть статися будь-коли, часто навіть незалежно від статусу чи навіть найкращих здобутків того, хто подається на візу у США, каже Юрій Романенко, політолог і голова Українського інституту майбутнього.

“Це частіше за все пов'язане із офіцером, який приймає рішення. У них там таке стається дуже часто насправді. Це ексцес виконавця, від якого все залежить”, - каже він.

Часу на розгляд кожного випадку витрачають мало, і за пару хвилин треба прийняти рішення, від якого часто залежить без перебільшення доля конкретної людини: є багато українців, для яких навчання у США (тим більше безкоштовне і зі стипендією) дає потужний поштовх кар’єрі після повернення в Україну.

Ризик отримати відмову у візі до США є завжди, кажуть експерти.  Часто до уваги береться не так особиста історія людини, як дані про кількість мігрантів з певної країни.  Найбільше США дають відмови у візах мешканцям Федеральних штатів Мікронезії і Західної Сахари – там у минулі роки зафіксовано 100% відмов тим, хто подається на візу. Найнижчий показник відмов - 0% мають громадяни з Сан-Марино, Ліхтенштейну, Андорри і Монако, тобто економічно успішних країн, де потенційно мало бажаючих виїхати за кордон на постійне місце проживання. Тому, на жаль, часто працівники консульства послуговуються статистикою про нелегальних мігрантів, від чого може постраждати той, хто до них ніколи не мав взагалі ніякого стосунку.

Юрій Романенко згадує, як у 2015 році він з колегами подавався на візу до Сполучених Штатів.

“Того року ми летіли CEO-клубом до США. І от перед тим половині з людей, які мали летіти, візи дали, а половині - ні. При чому все вирішувала одна й та сама людина. Який був критерій - взагалі незрозуміло, оскільки тоді у США збиралися тільки бізнесмени”, - каже він.

 

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 12:55
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus