“Вони всі помруть”: Як заступник Супрун обурив хворих на рак і чи є вихід

"Мені шкода, що слова, вирвані з контексту, образили або обурили пацієнтів", - зазначив під час брифінгу Лінчевський
4 червня 201817:48

“Вони всі помруть”, “Гроші на онкохворих тепер не виділятимуть”, “МОЗ згортає програму лікування українців за кордоном” - такі й подібні фрази можна було читати у Facebook на вихідних 2-3 червня. Як з’ясувалося, це були реакції на заяви заступника міністра охорони здоров'я Олександра Лінчевського.

З чого все почалося?

2 червня у публічному доступі з'явилася стенограма виступу заступника в.о. міністра охорони здоров'я Олександра Лінчевського під час засідання Рахункової палати. Заступник в.о. міністра виступив у Рахунковій палаті, коли розглядали звіт  про результати аудиту ефективності використання коштів із держбюджету.

Як виявилося, фінансувати лікування онкохворих не припинятимуть.  Цитували в основному слова “Це рак, вони всі помруть”. Повні слова Лінчевського, які викликали бурхливий резонанс і обговорення, були такими:

“Щодо ефективності. Щодо нерезультативності і неекономності використання коштів. У сухому залишку – 25 відсотків пацієнтів, власне, помирають. Тобто кожен четвертий лікується за кордоном неефективно. Друзі, колеги! Це рак. Вони всі помруть. Вони всі помруть, без варіантів. І ефективність цієї програми є нуль відсотків. Ті проблеми. Тобто ті онкологічні захворювання, котрі, власне, потребують трансплантації кісткового мозку, вони закінчуються смертю. Рано чи пізно.Трансплантація нирки, трансплантація серця, вона не продовжує життя невизначено довго”.

***

За ці слова заступник міністра піддався жорсткій критиці. “Доктор смерть має йти” - писав на своїй сторінці у Faсebook нардеп від Ігор Мосійчук (Радикальна партія). Також розкритикували заяву Лінчевського нардеп Олександр Грановський (БПП), військовий прокурор Анатлій Матіос та багато інших політиків. Зокрема і тих, хто публічно висловлюється проти політики МОЗу.  Юрій Андреєв, голова правління національного руху “За трансплантацію” закликав Лінчевського піти у відставку. У соцмережах також стали поширювати відео, на якому нібито Лінчевський оперує пацієнта, маючи на руках годинник.

На думку Віктора Сердюка, президента Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів, заява Лінчевського в повній мірі відображає політику МОЗ і по інших питаннях: витрачати якомога менше коштів. Це все не йде на користь реформуванню системи охорони здоров'я в Україні, вважає він.

"У МОЗ кажуть, що набагато доцільніше і дешевше – виконувати трансплантацію органів в Україні. В той же час нічого не робиться, щоб видати комусь ліцензію на трансплантацію в Україні. Вони хоч комусь цю ліцензію видали? Нікому не видали", - каже INSIDER Віктор Сердюк.

Вибачення після резонансу

3 червня на сайті МОЗ з'явилася заява, де висловлювалася стурбованість поширення окремий уривків із виступу Лінчевського, які були “вирвані із загально контексту.  

“За останні два роки відправлено на лікування в півтора рази більше пацієнтів, ніж за попередні шість років сукупно. Перебування пацієнтів у черзі скоротилось з року до місяців, іноді тижнів. Формується мережа перевірених і надійних світових клінік-партнерів, з якими йде системна співпраця. Шанс на подовження життя отримують понад 75% пацієнтів”, – підкреслили у МОЗ.

У понеділок 4 червня Олександр Лінчевський провів прес-брифінг, під час якого вже особисто вибачився за свою заяву і відзначив, що фрагменти засідання Рахункової Палати, які поширюють у соцмережах, не відображають ні ходу засідання, ні позицію МОЗ.

"Мені шкода, що слова, вирвані з контексту, образили або обурили пацієнтів, їх сім'ї та небайдужих громадян. Маніпуляції на тему лікування важкохворих пацієнтів, відверті перекручування, виривання з контексту шкодять і самим пацієнтам, і суспільству в цілому", - зазначив під час брифінгу Лінчевський.

"Лінчевський вибачився, лише коли пішов резонанс, після його ганебної заяви. Він має піти у відставку, це однозначно, - коментує INSIDER нейрохірург, онколог Антон Шкіряк. – Хто як не медик має дати надію для помираючої людини і прикласти всіх зусиль, щоб врятувати їй життя. Якщо ти, як лікар, говориш, що пацієнт все одно помре, то ти виписав вирок. А вирок виписує тільки той лікар, який або не має досвіду, або не має жодного відношення до терапії онкохворих. Я маю дуже багато пацієнтів, які побороли рак і живуть щасливі. У мене була пацієнтка з раком 4 стадії із Угорщини, яку в її країні відправили додому колоти морфій. Ми змогли їй подовжити життя на два з половиною роки, і досі з її родичами ми зустрічаємося на свята, і вони дякують, що я дав їм можливості з нею так багато побути разом".

За його словами, на будь-якій стадії хвороби варто боротися за життя.

"Що для нас один день? А для онкологічних пацієнтів один день є надзвичайно цінним. Рік, два або п'ять – це дуже важливо", - додає Шкіряк.

Відставка навряд чи буде

Тим часом народні депутати планують винести на обговорення питання про відставку Лінчевського. Як написала у коментарях на своїй сторінці у Facebook Ірина Геращенко, перший заступник голови ВР, "у парламенті такі настрої – вимога відставки". Вона також додала, що "влада повинна працювати над тим, щоб усі хворі мали шанс на життя і давали цей шанс".

У Міністерстві навряд чи будуть на високому рівні розглядати питання відставки Лінчевського, каже джерело, близьке до чиновників МОЗу.

"Заступник міністра (Лінчевський – ред.) – один із тих, хто йшов у МОЗ однією командою з Уляною, там одне за одного тримаються міцно. Тим більше, у Міністерстві стоять на тому, що слова чиновника вирвані з контексту. Ну і по суті він просто назвав своїми іменами те, що відбувається: що суспільство ніколи не дійде згоди, на що виділяти коштів більше на хворих на рак чи якусь іншу хворобу. Він був найбільше неправий у тому, що вибрав для цього різкі слова. Але він завжди різкий у висловлюваннях", - сказав співрозмовник INSIDER.

"Опоненти отримали, що хотіли"

Стенограму звіту Олександра Лінчевського першою отримала голова комітету з питань охорони здоров'я у Верховній Раді Ольга Богомолець у відповідь на свій депутатський запит.

"Опоненти отримали, що хотіли. Вони перекрутили слова як могли і видали так, нібито МОЗ хоче припинити лікувати онкохворих. Це спрацювало приблизно так, коли взимку Богомолець виклала "прейскурант" цін на послуги, хоча він і досі не розроблений, але ефект від цього був блискавичний", - сказав INSIDER співрозмовник, близький до МОЗ.

"Заступник міністра на питання аудиторів чи можна якісно порахувати користь від інвестицій в лікування онкохворих чесно відповів - ні. Звісно, дещо епатажно (традиційно для нього) але щиро. Краще було б розповісти про продовження життя принаймні на бодай кілька місяців чи знайти іншу формулу демонстрації нецінової ефективності. Але заступник міністра на пряме питання - ефективність коштів - щиро сказав, що суто з позиції грошей це не порахувати. Цитату виривають з контексту і поширюють інформацію, що команда МОЗ хоче знищити онкохворих. І це та команда, яка через міжнародні закупівлі на 40% підвищила рівень закупівель ліків", - написав на своїй сторінці у Facebook Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Ukraine.

“В Україні оцінка медичних технологій виявилась табуйованою темою”

Олександр Лінчевський під час звіту перед Рахунковою палатою підняв важливі питання, які загубилися за вирваними із контексту словами, вважає лікар і експерт Реанімаційного Пакету Реформ Євгеній Гончар.

"Є чітко визначена сума фінансування, що виділяється на охорону здоров'я та на виконання окремих державних програм. Звісно, ми сподіваємось,  що кожного наступного року сума буде вищою, але її ніколи не буде вистачити на покриття всіх медичних потреб громадян. Лінчевський підняв питання, з яким стикаються в кожній без виключення країні світу – питання пріоритизації витрат. В Україні оцінка медичних технологій виявилась табуйованою темою: люди не хочуть чути те, що лікування коштує грошей, а грошей завжди не безкінечно. Вони думають, що якщо заборонити це до обговорення, то ситуація зміниться і грошей стане безкінечно багато і вистачить на всіх. Поширення в даному випадку "зради" – це шкодить усім. Бо міняються акценти, відволікається увага від справді важливих тем", - вважає Гончар.

В кожній країні стоїть вибір, як розставити пріоритети лікування пацієнтів, і в кожній країні так чи інакше грошей на когось не вистачає, нагадує він.

"Всюди у світі збирають гроші на лікування, всюди є благодійні фонди. Комусь треба пересадка кісткового мозку, а комусь – інша операція або інноваційні ліки. В Україні питання пріоритету у виділенні коштів на лікування публічно не обговорюють. Експертна дискусія теж слабка, а звіт у Рахунковій палаті став приводом, щоб про це нарешті почали говорити. Також там підняли питання подвійної оплати: коли на лікування вже зібрав кошти фонд, а тут іще й держава ту саму суму платить вдруге. Це шахрайство, і таке теж трапляється. Це теж треба долати", - каже Євгеній Гончар.

Пріоритизація коштів на лікування у більшості країн відбувається за зрозумілими механізмами.

"Не те щоби у нас немає такого механізму. Але у питанні встановлення чітких і ефективних правил Україна поки тільки на початку шляху. Хтось їде за кордон на лікування за мільйон гривень, а хтось в Україні вмирає, бо на нього не вистачило сто тисяч гривень – це же не придумана картина, це наші реалії. Треба сісти за стіл і розробити механізм пріоритизації коштів, який буде зрозумілий для всіх. Завжди треба буде приймати рішення, на що саме виділити кошти. Я впевнений, що той же Лінчевський не радий приймати такі непопулярні рішення при формуванні бюджету. Я написав недавно виважену статтю про те, як виділяють кошти на лікування в різних країнах і проаналізував, як це відбувається в Україні. А мене в коментарях ледь не Гітлером назвали", - каже Гончар.

За його словами, заяв про відмови фінансування певної групи пацієнтів від Олександра Лінчевського не звучало. Мова йшла про ефективність використання коштів і про те, куди їх слід направити найперше.

"МОЗ вважає кінцеві результати програми “Лікування громадян України за кордоном” в цілому успішними за час роботи команди. За останні два роки відправлено на лікування в півтора рази більше пацієнтів, ніж за попередні 6 років сукупно. Перебування пацієнтів у черзі скоротилось з року до місяців, іноді тижнів. Формується мережа перевірених і надійних світових клінік-партнерів, з якими йде системна співпраця. Шанс на подовження життя отримують більше 75% пацієнтів", - йдеться у заяві МОЗ.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 02:25
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus