Як будувати ефективний життєвий план: секрети авторів "Дивись уперед"

INSIDER пропонує уривок з книги блогера Майкла Гаята і бізнес-тренера Деніела Гаркаві
фото Нашого формату
22 березня 201717:30

Багато людей не визначають пріоритетів, не формулюють мети життя і, як наслідок, просто пливуть за течією. Такі люди ризикують опинитися не там, де хотіли. Коли життєва ріка починає кидати тебе на порогах, де шукати рятівний круг, як не втратити весло, що допоможе повернутися на обраний шлях?

Відомий блогер Майкл Гаят і бізнес-тренер Деніел Гаркаві ― вважають, що врятує ефективний життєвий план. Їхня книжка "Дивись уперед" ― покрокова інструкція по створенню карти дій, яка стане вашим найважливішим проектом.

Книжка стане в нагоді усім, хто хоче розвиватись і змінюватись, та вважає, що життя має приносити радість. 

Хто автори?

Майкл Гаят ― колишній голова та генеральний директор найбільшого в світі видавництва релігійної літератури "Томас Нельсон паблішерс". Майкла також заслужено вважають експертом у галузі соціальних медіа. Він є автором популярного блога MichaelHyatt.com, що входить до перших 0,5 % у рейтингу найпопулярніших блогів за даними "Ґуґла".

Деніел Гаркаві ― генеральний директор і бізнес-тренер "Білдінг чемпіонз". Уже понад 25 років навчає провідних підприємців, як досягнути максимальної ефективності, рентабельності й результативності компанії. До клієнтів його компанії належать: "Бенк оф Америка", "Чік-філ-Ей", "Мері Кей", "Морган Стенлі", "Томас Нельсон", "Сенчері 21" та інші.

Прочитати книжку українцям дає змогу видавництво "Наш формат", яке надало уривок з неї INSIDER.

Досить сидіти на місці

Ми постійно чуємо 5 однакових відмовок від тих, кому не хочеться присвячувати цілий день написанню плану. Поки ви ще не встигли скористатися хоча б однією з них, читайте:

Але ж я зайнятий. Це універсальна відмовка всіх, хто нічого не хоче робити. У вас купа справ. І не лише у вас. Ми все розуміємо. Але ж люди знаходять час на важливі речі. Тому питання в іншому — вважаєте ви життєве планування важливим чи ні. Що більші ваші клопоти, то сильнішими мають бути наміри, інакше ви ризикуєте потрапити в течію й опинитися зовсім не там, де хотіли би бути.

Але ж я не можу собі цього дозволити. Можливо, працедавець не дає вам оплачуваної відпустки чи вихідних. Виділивши цілий день на створення життєвого плану, ви втратите гроші або нові можливості. Ви хотіли б це зробити, але ціна занадто висока. По-перше, план не обов’язково писати впродовж робочого дня. По-працюйте над ним у звичайний вихідний — так не доведеться брати додаткових. Якщо ж доведеться, вважайте його не ціною, а інвестицією. Хіба є корисніший спосіб провести час, ніж розробити стратегію свого життя?

 

Але ж я не письменник. Та й життєвий план — не роман, його не видаватимуть. Ви взагалі нікому не мусите давати його читати (проте, якщо хочете, можете поділитися з тими, хто допомагатиме втілити його в життя: близьким другом, тренером тощо). Цей план тільки для вас. Якщо зможете його скласти, зможете й написати. Просто запишіть те, що думаєте (на папері або на комп’ютері).

Але ж мені не дозволить начальник. А вам і не потрібен його дозвіл. Його не цікавить, чому саме ви берете вихідний. Звісно, якщо керівник і сам зацікавився життєвим плануванням і вважає, що воно може підвищити вашу продуктивність (див. розділ 10), він радо запропонує вам узяти додатковий вихідний або попрацювати над планом у робочий час.

Але ж мені не дозволить дружина (чоловік). Якщо вони не хочуть, щоб ви присвятили вихідний плануванню життя, то просто (ще) не розуміють, наскільки це важливо. Насправді саме вони першими відчують на собі всі позитивні наслідки. Та не варто їх переконувати — краще запропонуйте їм прочитати цю книжку, а вже потім разом вирішуватимете, як вам обом виділити день на написання плану.

У реальному світі достойні вчинки завжди наштовхуються на протидію або, як каже Стівен Пресфілд, "опір"12. Щоразу намагаючись здійснити зміни на краще або беручись за важливий проект, чекайте на перешкоди. Так само і з життєвим планом. Іноді протидія йтиме ззовні, а іноді — зсередини. Хай там як, та головне — захотіти подолати перешкоди на шляху до омріяного майбутнього, а для цього потрібно зрозуміти, чому воно вас так приваблює.

Як підготуватися

Ваша продуктивність напряму залежить від підготовки. Ми пропонуємо зробити такі 5 кроків.

1. Внесіть цей день у розклад. Якщо чекатимете слушного моменту, ніколи не візьметеся за написання плану. (Навіть не запитуйте, звідки ми це знаємо). Та й поки він настане, ви вже втратите відчуття нагальності. Пам’ятайте, заплановані справи — це виконані справи.

Призначте дату "Усамітненню для планування" у своєму розкладі й вважайте це важливим зобов’язанням — таким-бо воно і є! Якщо хтось попросить вас зробити щось у цей день, ви з чистою совістю зможете сказати: "Перепрошую, але я вже маю плани. Може, перенесемо це на [будь-яка інша дата]?".

2. Вирішіть, куди поїхати. Вам потрібно втекти від звичного оточення. Ви, напевно, не хочете постійно відволікатися, тож писати план на роботі або вдома — ідея не найкраща. Планування життя вимагає свіжого погляду на речі, а отже, і зміни обстановки. До речі, зовсім не обов’язково обирати якесь екзотичне або дороге місце. Ми, траплялося, працювали в парках, дешевих готельних номерах, публічних бібліотеках і заміських будиночках друзів.

Бес, наша знайома, зупиняється в недорогому пансіонаті на узбережжі океану. На пляжі їй набагато простіше налаштуватися на роздуми й планування. Провівши там лише один день, вона повертається додому, сповнена сил і готова розпочати наступний рік.

фото з Flickr

А Річард зупиняється в готелі "Чотири сезони". Увесь день він

присвячує роботі над життєвим планом, а вечір — романтичному побаченню з дружиною. Коли він писав свій перший план, його шлюб важко було назвати щасливим. Тепер усе налагодилося.

Особисто нам подобається працювати під відкритим небом, але це не завжди можливо. Знайдіть тихе місце, де вас не відволікатимуть і не перериватимуть. Місце, яке вам подобається, де вам легко творити й дослухатися до своїх відчуттів і найпотаємніших бажань.

3. Візьміть усе необхідне. Почнемо хоча б із письмового приладдя: вам знадобляться ручки, зошит чи блокнот (щось на зразок "Молескіна"). Дехто вважає, що письмо від руки допомагає налаштувати мозок і серце на одну хвилю й поринути в мрії. Інші надають перевагу комп’ютеру. На LivingForwardBook.com.доступні шаблони для роботи в "Ворд" і "айВорк". Обирайте варіант, який вважаєте найзручнішим.

Переконайтеся, що маєте все для підтримання фізичного комфорту й гостроти розуму: зручний одяг, воду, їжу тощо. Можете також обрати фонову музику, що надихатиме вас на звершення. Багатьом подобаються саундтреки з фільмів і списки відтворення від "Фокус@Віл".

4. Залишайтеся офлайн. Ніякого телефону, інтернету чи додатків — нічого, крім життєвого плану й потрібного приладдя. Наша порада — залишайтесь офлайн упродовж усього дня. Ми знаємо, що це непросто. Нам також хочеться постійно бути на зв’язку. Але обіцяємо, що один день без інтернету вас не вб’є. Перша година буде важкою — вам постійно хотітиметься перевірити пошту й численні акаунти в соціальних мережах. Та невдовзі це бажання мине. Крім того, так ви нарешті (може, уперше за кілька років) зможете зосередитися.

Тільки в офлайні ви зможете поринути в глибокі роздуми, без яких неможливо скласти одночасно і здійсненний, і надихаючий життєвий план. Хіба ж ви зможете добряче поміркувати, якщо постійно відволікатиметеся на перевірку пошти? Ні, так ви тільки втратите шанс зануритися в себе й усвідомити, чого хочете досягти та як вам це зробити.

5. Попередьте родичів і колег. Члени вашої сім’ї й люди, з якими ви працюєте, мають законні потреби. І ви, мабуть, звикли їх задовольняти. Але ж вони можуть почекати якихось 8–10 годин, правда?

Заздалегідь попередьте всіх, що будете недосяжні увесь день, не обтяжуючи їх зайвими деталями.

За необхідності, напередодні від’їзду можете навіть організувати зустріч зі своєю командою та вирішити всі нагальні проблеми або скласти запасний план на випадок виникнення надзвичайних обставин.

Можливо, ви захочете додати до списку підготовчих справ ще кілька пунктів. Якщо ні, вистачить і цих п’яти. Пам’ятайте одне — готуватися до написання життєвого плану потрібно відповідально та зважено.

Як використати цей день на повну

Настав день ікс. Він може стати для вас вирішальним. Готові починати? Опираючись на власний досвід і досвід наших клієнтів, дамо вам кілька порад:

Перевірте свій настрій

Перш ніж братися до роботи, поговорімо про ваш настрій. Незалежно від того, які у вас нині життєві обставини, постарайтеся відкрити своє серце для вдячності, хороших передчуттів і неупередженості.

Позитивне ставлення завжди починається із вдячності. Її іскорка здатна розсіяти всі негативні емоції: злість, страх і смуток.

За що вам дякувати? Та за все: здоров’я, сім’ю, роботу, друзів, громаду й багато чого іншого. Навіть якщо один із ваших життєвих рахунків у такому жахливому стані, що ви навіть не вірите, що зможете його врятувати, знайдіть причини бути вдячним. Так ви створюватимете свій план із думкою про свою заможність, а не бідність. Досвід показує, що мало кому вдається здобути щось нове, не навчившись спочатку цінувати те, що вони вже мають.

Хороші передчуття — повна протилежність страху. Впустивши їх у своє серце, ви зможете з головою поринути в процес написання плану й використати його по максимуму. Ми завжди отримуємо те, чого очікуємо. Якщо ви сподіваєтеся знайти пізнання, мудрість і натхнення, так і буде. Якщо ж вірите, що вас мучитимуть нудьга, сум’яття й зневіра, буде так. Тож чого ви чекаєте від цього дня? Добре обміркуйте свої очікування і, якщо потрібно, додайте їм трохи оптимізму — не пошкодуєте.

Неупередженість всі зрозуміють по-своєму. Ми ж хочемо, щоб ви не будували жодних припущень щодо цього дня. Довіртеся інтуїції та прислухайтеся до голосу серця. Не бійтеся сюрпризів.

І ми, і наші клієнти можемо впевнено сказати: найбільші відкриття зазвичай найменш очікувані.

 

Не забувайте про мету

Дуже важливо пам’ятати, чому саме ви вирішили вдатися до планування життя. Зосередьтеся на результаті — яким він мусить бути? Ваша мета — створити життєвий план, узявши за основу підказки, якими ми поділилися в розділах 4–7. Вам вирішувати, складатиметься він з 5 сторінок чи з 15 (у більшості виходить приблизно 10).

За день вам потрібно написати хоча б чорновий варіант трьох основних частин життєвого плану.

А ще краще — встигнути його також проаналізувати і відкоригувати. З наступного дня ви почнете втілювати свої наміри в життя, а без готового плану зробити це неможливо.

Саме тому сконцентруйтеся на результаті — завершеному життєвому плані.

Довіртеся процесу

Зробити це непросто, особливо вперше. Процес не завжди йде так, як ви очікуєте. Можливо, ви завзято візьметеся до справи, а потім на чомусь застрягнете й будете готові здатися. Не впадайте у відчай і зберігайте спокій! А може, вам буде важко почати через зневіру у своїх силах. Порада залишається такою самою. Не

впадайте у відчай! Довіртеся процесу.

Запевняємо: ви зможете закінчити роботу над життєвим планом за один день, якщо не втрачатимете фокус і крок за кроком йтимете до мети.

Слухайте голос серця

Виклавши думки на папері, прислухайтеся до своїх почуттів. Те, що ви написали в тому чи іншому життєвому рахунку, знаходить відгук у вашому серці? А може, залишає вас байдужим або звучить фальшиво? Якщо так, поміркуйте, як це змінити.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2021, 20:43
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus