Як зустрічали новий рік на Обирку

Репортаж INSIDER з арт-хутору на Чернігівщині
5 січня 201618:30

Існує багато способів зустріти Новий рік. Хтось святкує вдома з олів'є та ялинкою, хтось – на центральній площі рахує секунди до початку Нового року, хтось  вирушає в пошуках новорічної казки в інші країни. А INSIDER вирішив дізнатися, як зустрічали 2016 рік на мистецькому хуторі Обирок, на Чернігівщині.

Із Києва не існує прямого сполучення з Обирком. Їхати можна електричкою до Бахмача або автобусом до Матіївки. Далі – або автостопом, або пішки.

"До останнього не знала, де буду святкувати Новий рік. Раптом друг запропонував поїхати на Обирок, - розповідає киянка Ліля. - Сказав, що це казкове місце. До цього я нічого про нього  не знала. Погуглила, а це ж на Чернігівщині. Наступного дня написала Льоні Кантеру (координатору та співзасновнику, – ред.), що хочу на Обирок.  Він одразу відповів: "Чудово. Бери з собою "зсобойку" (каремат, спальник і власний посуд. На Обирку проти пластикового посуду) і приїжджай".

 

На Обирок Юля приїхала зі своїм другом Юрієм. Юрій – ветеран АТО, який демобілізувався в серпні, сам теж із Чернігівщини. Саме він і розповів Юлі про мистецький хутір.

Лілія та Юрій вирушили автобусом о 6-й годині вечора в останній день 2015 року. Він привіз їх до повороту на Матіївку, до якої належить Обирок. Далі - або автостопом, або пішки.

 

"Ми приїхали до повороту і почали ловити машину. Але було вже пізно і мороз – -10. Машин у цьому напрямку вже не було. Якась машина зупинилася, але, побачивши наші рюкзаки, вони не ризикнули. Ми вирішили йти до Обирка пішки. Це десь близько 4 кілометрів. Але ми спершу пропустили поворот на Обирок, адже приїхали сюди вперше і в темряві заблукали. Кружляли околицями 3 години. Новий рік зустріли в дорозі. Коли годинник пробив 12, ми зупинилися, випили чаю, привітали одне одного з Новим роком і вирушили далі. Десь о 00:30 ми прийшли на Обирок. Свято було в розпалі", - розповідає Юрій.

 Діана з маленьким Дар'яном

До речі, для ветеранів та учасників участь у святкуваннях безкоштовна. Для інших гостей участь у святі коштувала 500 гривень. У цю вартість входила святкова вечеря 31 грудня та сніданок 1 січня,  а також участь у всіх конкурсах і майстер-класах.

 

Хутір зустрів гостей снігом, веселими іграми та теплом. Посеред прикрашеного залу стояла жива ялинка з вогнями. Всі іграшки на ній – ручної роботи. Перед Новим роком їх виготовили учасники свята. "Це було так незвичайно для мене – робити іграшку власними руками. Я до цього лише по телевізору такі бачила. В цьому році вперше отримала нагоду робити іграшки своїми руками. Здається, вийшло доволі непогано", - каже киянка Ольга. Про Обирок вона дізналася від друзів іще декілька років тому. Але приїхала сюди цьогоріч уперше.

 

"Ми з другом виїхали 31 грудня о 1-й ночі московським потягом на Конотоп. О 4-й ранку були в Конотопі, дві години гуляли засніженим містом. Це було казково. Жили в очікуванні свята, - ділиться своїми враженнями Ольга. – О 6-й ранку виїхали до Батурина. Потім вийшли на трасу і почали ловити машину на Обирок. Десь о 9-й були на місці".

Олега й Ольгу на Обирку зустрів Леонід Кантер і його дружина Діана. "Я вирішив поїхати з Києва 8 років тому. Надихнувся тим, як живуть норвежці – навіть не селами, а хуторками. В Києві я працював директором невеличкої кіностудії. Робота цікава і гроші пристойні. Але виникло ось яке питання: для чого заробляти гроші? Якщо для того, щоб їсти смачну їжу, пити чисту воду і дихати чистим повітрям, то я не мав нічого з того.  А тепер маю. Повітря на Обирку таке чисте і густе, що часом можна пити його, як воду", - розповідає Леонід.

Інсталяція "голубой огоньок", - жартує Кантер

За 8 років вдалося відновити обірвані електромережі, почистили криниці, полагодили розграбовані печі та хати. У старому сараї збудували сучасний кінотеатр і назвали його "Кіносарай". Тепер тут відбуваються прем’єри та кінофестивалі.

Свято відбувалося у клубі, який понад 30 років стояв пусткою без вікон і дверей. Мешканці хутора відремонтували його, а з нагоди свята прикрасили гірляндами. Щоб у клубі було тепло, за три дні до свята тут топили грубку. Такі зараз можна побачити в закинутих хуторах або глухих селах.

 

Посеред клубу звучить голос латвійця Угіса. "А тепер покинули ваші мобільні телефони, стали в коло і повторюємо за мною", - каже він і простягає руки вперед. Він показує кумедні рухи, і юрба повторює за ним.

 

На колоді під крики "You are sexy" танцює високий чоловік із довгим волоссям. Це Мігель. Він приїхав на Обирок із Португалії. У хаті для Мігеля знайшли найтепліше місце, адже він тривалий час жив на Майорці. Про хутір дізнався від друзів. "Мені дуже подобається це місце. Тут дуже тепло і дуже душевно. Свято вийшло дуже веселе. До того ж, я виспався після Нового року. Таке трапляється дуже рідко. До того ж, мені подобається, що тут знають англійську. У мене не було проблем зі спілкуванням. Узагалі, мені подобається Україна. Я часто буваю у Києві та Львові. Думаю приїхати на Обирок улітку", - зізнається Мігель.

 Анна з Харкова проводить майстер-клас

Латвієць Угіс гостює на Обирку вже вдруге. Прихав сюди разом із дружиною Санітою та 6-місячною донькою Ротою. "Їхали на Обирок із Риги майже 24 години, робили кілька зупинок дорогою. Перед самою поїздкою проводив весілля. Після цього заїхав додому, поспав 3-4 родини, взяв доньку і дружину і поїхав на Обирок", - розповідає Угіс.

Уперше Угіс був тут на самому початку – у 2008 році. "Я пам’ятаю, коли тут майже нічого не було. Зараз тут цілий хутір, тоді була лише одна хатинка. Ми приїхали з Латвії театром у складі 10 осіб. Ще тут були українці, білоруси, росіяни, фінн Юкка. Ми всі разом спали в одній кімнаті. Але була чудова дружня атмосфера, - згадує Угіс, підкладаючи дрова в пічку. – Хочу приїхати сюди ще раз, коли буде тепло. Але це буде складно, я в цей час зазвичай працюю".

 

 Вечеря

На святі Угіс виконував роль Діда Мороза, роздаючи подарунки дітлахам. Напередодні свята батьки мали можливість приготувати подарунки дітям, поклавши їх у червоний мішок біля ялинки. Подарунки були анонімними, але треба вказати для кого вони. "Магда, - каже Дід Мороз, витягуючи з великого червоного мішка подарунок. – Чи є тут Магда?".

До Діда Мороза з криком "Я!" несеться 8-річна дівчинка. Це Магда, донька засновника Обирка Леоніда Кантера. Вона намагається отримати подарунок із рук Діда Мороза, але він так просто не віддає. Щоб отримати подарунок, треба заспівати або станцювати. Магдалена разом із мамою співає пісню про війну і мир. За це вона отримує подарунок. Потім бігає залом збиваючи усіх з ніг: "Ураааа! Тепер і в мене є "Хроніки Нарнії".

Магда 

Для дітей на Обирку створили окрему програму. У творців свята – Леоніда та Діани – троє власних дітей. Це 8-річна Магдалена, 4-річна та Дар’ян, якому 6 місяців. Окрім малювання і квілінгу (мистецтво виготовлення плоских або об'ємних композицій зі скручених у спіралі смужок паперу), дітлахи каталися на санчатах, співали.

 

Дружина Леоніда Кантера Діана проводила казкотерапію для дітлахів. Вона читала казки "Яйце-райце", "Кирило Кожум’яка". Ввечері 1 січня діти та дорослі могли повчитися робити ялинки зі стрічок і намистин. Майстер-клас із виготовлення ялинок проводила Ганна з Харкова. Вона працює вчителем у вальдорфській школі в Харкові. "Я переважно працюю з дітками віком до 5  років. Хоча у нас групи теоретично до 10 діток, насправді їх 2-3. До 5 років вони дуже розсіяні, але в 5 років уміють концентрувати увагу", - розповідає Ганна. Вона читає казки, проводить майстер-класи з рукоділля й учить дітлахів веселих ігор.

 

Святкову вечерю готували Алевтина і Валерія з Кіровограда. "Усе почалося з того, що ми вирішили: зима - не справжня, морозу ніколи не існувало. Можна спокійно пересуватися по країні автостопом, тож вирушили в чарівну мандрівку, кінця якій, здавалося, не буде ніколи, - розповідає Алевтина. – Про Обирок дізналася з Фейсбуку. Деякий час чекала на деталі. Коли Льоня написав, що потрібні волонтери, то я відразу зголосилася. Очікувань не мала ніяких, просто хотілося сюди приїхати. Працювали на кухні. Тут навчилася розпалювати пічку та готувати смачну їжу на печі. Це був дуже цікавий досвід". Дівчата й приготували смачні святкові страви, які чекали на гостей свята: борщ, вінегрет, шуба, фруктові салати, вафельні торти, узвар. Не було лише олів’є, без якого важко уявити святковий стіл.

 

На 9-ту ранку 1 січня запланований святковий сніданок. Він відбувався в "Хаті Сонця", якій уже 96 років. На стінах хати – старі фотографії, посередині  - стіл, накритий червоною скатертиною, прикрашений композиціями з соснових гілок, шишок і яблук. Панує тиша, інколи потріскує вогонь у грубці, кипить вода в чайнику. Панує тиша і затишок, тоді як на вулиці -14.

Після 10-ї ранку починають сходитися гості. Вони ще сонні, але із задоволеними обличчями. На сніданок - фруктовий салат, мандарини, чай, тортики, вівсяна каша з абрикосовим варенням. Дітвора швидко хапає тортики, дорослі повільно п’ють чай.

 

Уже через дві години Обирок порожніє. Більшість гостей повертається додому: хто в Київ, хто в Харків. "Думаю приїхати сюди, коли буде тепло. Це буде вже мій третій раз на Обирку. Це місце, куди хочеться повертатися", - зізнається Анатолій із Харкова, сідаючи в маршрутку. Вона відвезе гостей свята до Бахмача. Звідси вони вирушать додому, щоб повернутися влітку на хутір.

Фото: Ганна Ігнатова, Алевтина Сторожевська, Павло Данте, Наталія Міняйло

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

18.11.2018, 00:53
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus