Печерні люди, або як позбутися страху темряви

48-годинна доба, тиша та "печерні плафони" - розповідь спелеолога про підземний світ
8 жовтня 201517:00

Спелеотуризм вважається екстремальним видом відпочинку. Його часто плутають зі спелеологією, наукою про вивчення печер. В Україні є і те, і інше. Але саме ті, хто фахово займається таким специфічним туризмом, як правило, вносять великий вклад саме в спелеологію. Про те, що собою являє підземний світ, INSIDER дізнавався у Юлії Мельниченко, члена Української спелеологічної асоціації.

"Спочатку була Атлантида..."

Люди здавна використовували печери в якості надійного сховку та житла. Відчуваючи назовні небезпеку на кожному кроці, що йшла від хижих звірів та собі подібних, у кам’яних нішах, оточені стінами і сховані від зайвих очей, люди були в безпеці. Хоча перші спроби вивчення печер сягають ще глибокого середньовіччя , спелеологія як наука бере свій початок аж у кінці 19 ст. У 1879 році у Відні було засновано "Товариство дослідників печер", яке можна ставити за початок організованого вивчення підземного світу Землі.

ХХ століття стало епохою великих спелеологічних відкриттів. Розвиток технічних засобів і спорядження дало змогу пірнати під землю на багатоденні експедиції, будучи незалежними від зовнішнього світу. Було пізнано надзвичайно далекі відтинки підземелля, про які люди досі навіть не могли здогадуватись. Так, довжина ходів найдовшої печери, Мамонтової, в США, становить цілих 651 км, а найглибша печера, Крубера-Воронья, в Абхазії, сягає глибини в  2196 м!

Наскельні малюнки в печерах Сахари, які свідчать про колись бурхливе життя на теренах нинішньої пустелі. Фото elementy.ru

"З чого почалось моє захоплення печерами? Випадково я потрапила до печери Атлантида. Зрозуміла, що я не просто захопилася її красою, я в неї просто закохалась", - ділиться спогадами Юлія. - Ви коли-небудь чули звук тиші? - Тиша мелодійно дзвенить. І в такій ситуації дуже легко почути себе з середини, бо в метушні міста ми себе не чуємо".

                                                    Фото  fotoohota.spb.ru

Дива підземного світу

На фотографіях, можливо, багато хто бачив сталактити і сталагміти – вертикальні утворення, що сформовані від осаду кальцитів та інших мінералів, які осідають від кожної падаючої краплі. Перші "ростуть" зверху, другі – знизу, і процес цей дуже повільний, триває сотні років.

                                                              Фото  www.restclub.net

"А от про печерні плафони чув мало хто. Це такі кварцитові утворення-кристали, які дещо нагадують великі шматки скла, вмуровані в печерні стіни. Варто піднести до такого "плафону" промінь ліхтаря – як весь кристал починає випромінювати світло, нагадуючи чудернацьку люстру! А якщо плафон великих розмірів, то навіть після вимкнення ліхтаря він ще декілька секунд випромінюватиме сяйво!" - розповідає Юлія.

                                    Плафон відбиває світло ліхтаря. Фото tourist.kharkov.ua

Під землею дещо змінені умови, в порівнянні із наземними (тиск, газовий склад), що дозволяютє проводити експерименти для кращого розуміння можливостей людського організму. Наприклад, спелеологи подовгу жили у печерах, де займалися різноманітними фізичними вправами, а потім вимірювали свій тиск, пульс, тощо. Виявилось, що багато печер має цілющі властивості, і перебування в них може мати сприятливі наслідки для людей із, наприклад, респіраторними захворюваннями. Втім, так само вірним є протилежне – є печери із підвищеною загазованістю, де людям, хворим на астму, перебувати не бажано.

Один з експериментів спелеологів стосувався біоритмів. Коли учасники дослідження наодинці знаходились довгий час без контактів із зовнішнім середовищем, губилось відчуття часу та зміни дня і ночі. Виявилось, що організму властивий дводобовий фізіологічний біоритм – тобто фізіологічна доба становила не 24 години, як на зовні, а приблизно 48! Пізніше подібні результати були підтверджені дослідниками NASA, і мають важливе значення для космонавтів чи моряків-підводників, що не мають сенсу дотримуватись загальноприйнятих добових норм.

                                   Печера "Млинки". Автор фото Олег Григор'єв. 

Уявлення, що печери –  мертві, не зовсім відповідає дійсності. Вони населені таємничою спелеофауною, розповідає Юля. "Основою життя тут є не рослини, як на суходолі, а екскременти кажанів, або принесені водою органічні залишки ззовні"

Кажани – мабуть найвідоміші мешканці печер. Виявляється, далеко не всі види кажанів мешкають у печерах, але печерні збираються найбільшими колоніями. "Не треба боятися кажанів – вони не є вампірами! Кров’ю харчується лише 3 види рукокрилих кажанів Південної Америки, і така незаслужена слава решти кажанових приносять їм лише шкоду – люди бояться і вбивають їх. Насправді, це по-своєму милі і кумедні тваринки", - посміхається Юлія.

                                                            Фото sfw.so

Доречі, температура підземель, незалежно від сезону та температури на поверхні, завжди майже однакова.

Що цікавого в Україні?

Україні на печери пощастило. Наявність карстових порід зробила Поділля і Крим багатими на природні підземелля регіонами. Які ж печери в Україні найцікавіші? "Якщо скажу, що всі печери цікаві, так не підійде? – каже Юля. - Просто в Україні (якщо рахувати разом з анексованим Кримом) більше 2 тисяч печер, і кожен рік відкривають нові. Є, де розгулятися любителям подібного екстриму".

                                                           Фото aventuraspr.com

"Кожна людина особлива, кожна печера не менш особлива, і кожен спелеолог завжди знаходить в печерах щось своє, - продовжує Юлія. - Не пасе Україна задніх і в плані рекордів. Наприклад, у нас знаходиться одна з найдовших печер світу – Оптимістична, що зі своїми 236-ма км займає 5-е місце в світі за протяжністю і 1-е – серед гіпсових печер! Тож, гріх не спуститись бодай раз в підземелля і не побачити власними очима печерне царство. Можливо, це буде саме те, чого вам не вистачало в житті.

Я , наприклад, боюся темряви. То ж, висоти і печери є тим місцем, де я борюся зі своїми демонами. Зрештою, ставте менше рамок в житті і займіться вивченням природи навколишнього світу – коли починати жити, як не зараз?" - додає Юлія.

Безпекою нехтувати не радять

"Печера - це місце де є високий ризик, проте якщо справою займатися з розумом, то ризики стають мінімальними. В ній можна отримати камінчиком по голові, якщо забутися вдягнути каску, можна впасти з мотузки, якщо забути зав'язати вузлик на кінці, надихатися газу, засипатися, застрягти в вузькому проході і т.д. Але дотримання правил особистої безпеки допоможе уникнути всього цього", - розповідає Юлія.

                                         У печері "Атлантида". Фото urban3p.com

Відвідувати печери можна тільки в складі підготовлених для цього груп (клубів), після відповідної первинної підготовки. Такі спелеоклуби в Україні є майже в кожному великому місті. Там вас навчать елементарним засобам безпеки, як-то: брати два автономних джерела світла, ходити ланцюгом, навчать як себе правильно вести в тій чи іншій ситуації, тощо. Не варто лізти в печеру самому – ходіння в печері поодинці заборонено технікою безпеки. А відвідини печер, які знаходяться під опікою спелеоклубів, можливе лише за їх погодженням.

Кодекс честі спелеолога

У спелеологів є своя етика. Збереження печери у первісному стані для них – святе. "Із печери не можна нічого виносити, окрім спогадів, фотографій та залишків своєї життєдіяльності. У печерах не можна нічого лишати. Що приніс – те і виніс. Категорично забороняється руйнувати і чіпати руками сталактити, кристали, адже вони дуже тендітні, і їх легко пошкодити. "Не турбуйте мешканців печер – кажанів і іншу печерну фауну. Пам’ятайте, що вони у себе вдома, а ви - лише гість", попереджає Юля.

Найвідоміші наскельні малюнки із печери Ласко, у Франції, яким загрожує зникнення через негативний вплив туризму. Фото  artmarshals.livejournal.com

Згубний вплив на печери може мати навіть надлишок вуглекислоти, що виділяється при диханні. Так, саме по цій причині були зачинені для відвідувачів більшість французьких печер з унікальними наскельними малюнками епохи палеоліту, так як вуглекислота і вологість від туристів руйнують малюнки. 

З чого почати

Тим, хто хоче спробувати себе у ролі спелеотуриста, Юля радить кілька найкращих печер. "Наприклад, вже згадувана Атлантида - є однією з  найяскравіших і гарніших печер Європи. Вона на 80% кристалізована - покрита мерехтливими, сяючими, яскравими, різними за формою і кольором кристалами. "Коли ти потрапляєш до неї, то мимовільно виникає відчуття, що відкриваєш скарбничку якоїсь царівни", - каже вона.

                                Діти в "Атлантиді". Фото http://vk.com/atlantida.speleo

"Популярною є печера Млинки – відкрито вже більше 40 км ходів. Вона нагадує риболовну сітку тим, що в ній багато заплутаних ходів. Озерна печера – є однією з найпросторіших, і, як видно з назви, містить багато підземних озер. Вона відома знахідкою багатьох фрагментів кісток різних тварин.

                                       Печера "Оптимістична". Фото www.geocaching.su

Найглибші печери України залишилися в анексованому Криму на Карабі-Яйлі: Солдатська завглибшки 500 м, Нахимівська -374 м і Молодіжна - 281м. Одними з найгарніших кримських печер є Суворівська - із карстовою плівкою замість підлоги і неймовірними за об'ємом натічними формами. А в одній з печер - Великий Бузлук –навіть в середині серпня можна знайти кригу" - радить Юля.

                      Юлія Мельниченко - ліворуч, фото з особистого архіву Ю. Мельниченко

В столиці найвідомішим є КСК –Київський спелеоклуб. Є дитячий спелеогурток при Київському палаці дітей та юнацтва. На заході користується популярністю ХСК "Атлантида" - хмельницький спелеоклуб, а також чернівецький клуб "Троглодит" і чортківський – "Кристал". Всі спелеоклуби об’єднані в Українську спелеологічну асоціацію – УСА. Контакти і перелік більшості клубів ви можете з легкістю знайти на її офіційному сайті - http://speleoukraine.org/

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

9.01.2021, 15:43
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus