Автостоп: вільні подорожі для всіх

Поради досвідчених стоперів, як, з чим і куди їхати
Фото Trygve Utstumo, flickr.com
17 серпня 201516:00

Хто з нас не мріяв колись вільно подорожувати? Не будучи обтяженим квитками, датами, грошима. Така мрія може бути втіленою завдяки автостопу. INSIDER разом із Максимом Ковальовим розповість про вільні мандри дорогами України і не тільки.

"Мандрівка починається там, де закінчуються квитки" - зазначив відомий російський стопер Антон Кротов, за плечима якого більше півмільйона кілометрів доріг. Світовий рекорд по автостопу складає 2 млн км. А окружність землі, на хвилиночку, усього лиш 42 000 км!

 

 Фото з www.wanderingwesterner.com

Автостоп, або хічхайкінг, у тій чи іншій формі існував досить давно, але виникнення його у сучасному вигляді прийшлось на початок ХХ століття – час стрімкого поширення колісного транспорту. Бурхливий розвиток автостопу прийшовся на середину ХХ століття – епоху бітніків та хіпі, які любили життя, музику і мандри, але не надто любили працювати і мали обмаль грошей. Автостопом любителі свободи рухались від фестивалю до фестивалю, від моря до моря.

Якщо у нас і взагалі в Європі автостоп розуміє під собою пересування на автівках, то неправі будуть ті, хто вважає що на цьому подібні мандри обмежуються. Існує рейлстоп, гідростоп та навіть авіастоп – мандрівки на спинених потягах, кораблях та літаках (в аеропортах, ясна річ). Ці види стопу значно складніші і активно використовуються, наприклад, в умовах крайньої півночі Росії чи Канади, де існують цілі райони із винятково річковим або повітряним шляхом сполучення.

В світі нараховується вже і кілька відчайдухів, які перетнули гідростопом океани!

 

  Фото з mebobandsurly.wordpress.com

З огляду на такі досягнення, автостоп по Україні чи Європі перестає здаватися надскладною і небезпечною задачею.

Автостоп у нас з’явився ще в радянські часи, більш того, як це не здається дивним, радянська влада лише сприяла цьому. Водіям, які підвезли найбільшу кількість стоперів (існували навіть спеціальні "талони "автостопа"), діставались у подарунок мотоцикли, телевізори тощо! Така практика існувала ще у 1960-х роках.  

Тож, не дивно, що за ці роки в Україні сформувалась велика спільнота людей, які не мислять життя без автостопа. Ідейні автостопери проводять власний фестиваль, що має назву "Українська Ельба", куди стікаються любителі постопити з різних куточків України.

"Це є ледь не єдина можливість для мандрівок молоді, так як розміри стипендії не сприяють частим і далеким подорожам по Україні, вже не кажучи про закордон", - розмірковує Максим, який сам є студентом-зоологом КНУ імені Тараса Шевченка і не з чужих слів знайомий з особливостями фінансового життя студентства. Та попри низькі стипендії, в доробку Максима вже з кілька тисяч кілометрів подорожей по всій Україні від заходу до сходу .

 

Фото "Радянські талони для автостопу" з http://elba.org.ua/hitch-hiking-in-USSR.phtml

"Чи не було страшно? Жодного разу. Погані люди уникають стоперів (сміється). Буває звісно, сідаєш в автівку, і думаєш – оце так попав, настільки неприємними або і просто стрьомними здаються водії. Але ні, варто трохи побалакати з ними, і перше враження безслідно зникає, поступаючись місцем яскравим історіям не пересічних особистостей", - говорить Максим.

Те, що автостоп є небезпечним – міф. Звісно, в теорії небезпечніше подорожувати самотнім дівчатам, тому прийнято мандрувати парами – пара дівчат, хлопець з дівчиною або й пара хлопців. Так і цікавіше, ніж одному. По суті, найбільший ризик, якому підлягають стопери – ризик потрапити в ДТП, але цей ризик не вищий, ніж якби мандрівники пересувались власними автівками чи автобусами.

Власне, для уникнення ДТП, щоб не заснути на дорозі, водії найчастіше і беруть попутчиків, особливо коли це стосується далекобійників перед нічними рейсами. Тому автостоп є взаємовигідним, якщо можна так сказати – турист дістається місця призначення, а водій отримує співбесідника, від кого може почути цікаві історії, потравити свої байки і взагалі корисно провести час за кермом. Тому, вирішивши спробувати щастя у автостопі, налаштовуйтесь на розмови!

 

  Фото з missionhitchhikable.wordpress.com

"Проте, не варто надокучати водієві. Якщо Ви бачите, що водія не тягне на розмову, то просто помовчіть – шофер буде Вам вдячний", - додає Максим.

Але, щоб поговорити з водієм, потрібно спочатку спіймати автівку! Середній час "застоплення" машини залежить від цілої низки факторів, таких як вдалий вибір місця, напрямку, кількості людей та наявності/розмірів наплічників, одягу та часу, в який туристи виходять на дорогу.

Автостоп – це ціле мистецтво, а не випадковий збіг обставин, як думають обивателі та недосвідчені стопери на початку. Комбінуючи зазначені вище фактори, можна прогнозувати середні відстані, які можна проїхати за один день або добу. Спільноти стоперів навіть проводять власні змагання, хто швидше дістанеться з визначеної точки до певного місця призначення.

"Але, без сюрпризів не буває. Так, одного разу, довелось цілих 9 годин діставатися Канева, розташованого в 2 годинах прямої їзди від Києва", - згадує Максим.

Що можна порадити бажаючим проїхатись стопом?

Будьте відкриті світу і людям! Добрих людей значно більше, ніж поганих, і це є запорукою успіху в мандрівках. Але, не завадить і деяких практичних знань.

 

  Фото з www.capradio.org

"Буває так, що вирушати в свою першу мандрівку страшно. В такому випадку на допомогу прийде група https://vk.com/stud_couch, на якій тінейджери шукають супутників в дорогу, а також "вписки" за своїм маршрутом по Україні й не тільки. Головне ні в якому разі не приховувати своїх мандрівок, адже все приховане сприймається як щось погане або небезпечне. Найкраще повідомляти батьків про свою подорож завчасно, та періодично дзвонити їм в дорозі ", - ділиться досвідом Максим.

Перед мандрівкою почитайте на туристичних сайтах, форумах і спільнотах про маршрут Вашого слідування, щоб знати, які несподіванки можуть очікувати Вас на шляху. Несподіванки можуть бути різноманітними – від ремонту на автошляхах до петлі кільцевої дороги, на яку ліпше не потрапляти в зв’язку з безперспективністю стопу на останній. Несподіванки роблять дорогу незабутньою, але краще бодай трохи бути готовим до них.

Прокладати маршрут потрібно у напрямку від центру до центру, з урахуванням більших та головних доріг.

"Наприклад, в Хмельницький з Києва можна швидше дістатись через Житомир і Вінницю, а ніж напряму через райцентр - Старокостянтинів. Тут і дороги покраще будуть, і швидкість машин відповідно,та і кількість останніх більше", - коментує Максим.

 

  Фото з www.buzzhunt.co.uk

Місце для автостопу має мати гарний огляд, не порушувати правила дорожнього руху, мати місце, де машина може зупинитися на узбіччі. В ідеалі, краще щоб тут машини трохи сповільнювались – наприклад, за світлофором. При виборі місця для стопу в нагоді стане сайт стоперів www.hitchwiki.org Особливо, якщо Ви збираєтесь мандрувати Європою: на автобанах у країнах ЄС автостоп заборонений, за винятком автозаправок, які ще слід пошукати. На мапі за наведеним вище посиланням точками позначені більшість заправок та інших дозволених і не дуже місць для стопу.

Якщо Ви їдете в Європу, прихопіть з собою декілька шматків картону чи паперу і маркер – писати таблички з назвою міст, куди Ви прямуєте. У нас же можна не заморочувати голову табличками і сміливо стопити без них. Можна так, звісно, і в Європі, але важче.

Спинивши машину, бажано одразу зазначити водію, що у Вас немає грошей НА ДОРОГУ. Інакше можуть виникнути непорозуміння, коли в кінці водій вимагатиме з Вас кошти. В 99% випадків водії погоджуються везти безкоштовно, 90% з них розуміє, що якщо Ви стопите з рюкзаком на дорозі – то очевидно, що грошей у Вас не передбачається. Але, на жаль, досі трапляється 1% водіїв, що навідріз відмовляються везти безоплатно.

 

 Фото з wikitravel.org;  В Нідерландах місця для стоперів обладнані відповідними знаками

Перед поїздкою Ви зіштовхнетесь із проблемою, що брати із собою. Якщо мандруєте досить далеко – беріть із собою намет, навіть якщо домовились за "вписки" - місця для ночівлі. Можете просто не встигнути доїхати, і, у разі поганої погоди, Вам прийдеться кепсько. Автор цієї статті ризикнув мандрувати стопом зимовою Європою без намету, і пошкодував про це, коли на дві доби застряг у Австрійських Альпах. Не повторюйте помилок інших.

Для пошуку вписок (особливо у Європі) зручно користуватися соцмережою www.couchsurfing.com

Щоб вночі Вас не збила машина на дорозі, придбайте світловідбивні браслети, або комбінезон чи-то спецівку для комунальних працівників, які мають світловідбивні смуги. У крайньому разі, вночі вдягайте світле вбрання.

Куди можна з легкістю виїхати із Києва і спробувати свої сили в автостопі?

"Зручне розташування столиці дає можливість за один день дістатися більшості місць на мапі України, якщо вони лежать поблизу головних автошляхів", - розповідає Максим.

 

  Фото з womanway.com.ua

Найкраще можна відчути перевагу такого способу подорожей при поїздці у Львів. За сприятливих обставин, доїхати туди можна за 6 годин – швидше може бути лише потягом Інтерсіті, що коштує вище 300 грн. Найкраще місце для стопа – початок лісу на Житомирській трасі, одразу за пішохідним мостом. Виходити краще зранку. Якщо вийти на точку в обід, то є ризик опинитися десь в Рівному-Дубно-Бродах вже майже вночі, коли їде дуже мало машин. Головне у тому разі – знайти освітлену ділянку дороги, бо в темряві Вас видно лише в останній момент.

Захотілось на море? Одеса чекає на Вас! Вона значно ближче, ніж здається. Варто зранку вийти на Одеську трасу за житловим масивом Теремки, і ввечері Ви гарантовано будете купатись в лагідних хвилях Чорного моря. Якщо пощастить, то доїхати до Одеси можна усього лиш за 5-6 годин. Швидше, ніж на потязі "Інтерсіті", що коштує 400 грн.

Вінниця – невелике затишне місто під знаком фонтанів і цукерок. Стопити до нього варто починати з того самого місця на Житомирській трасі, що і на Львів, але в Житомирі треба зійти на поворот кільцевої у Вінницькому напрямку. Якщо пощастить, їхати до міста близько 3-х-4-х годин.

 

  Фото з blog.olx.ua

Кам’янець-Подільський – одна із перлин Західної України. Після Вінниці потрібно стопити на Хмельницький, а звідти вже на Кам’янець. Це може зайняти цілковито весь день. Іншим варіантом є діставатись Хмельницького від Житомира через Старокостянтинів, повз Вінницю. У будь-якому разі, одна з найкрасивіших фортець України і мальовничий каньйон на р.Смотрич стануть винагородою за пройдений шлях!

"Наразі існує безліч літератури з автостопу як для початківців, так і для досвідчених стоперів. З книг Антона Кротова можна отримати рекомендації від пошуку кращого місця для автостопу, до рекомендацій при подорожі республікою Сомалі. Деякі з його книг можна скачати на сайтах безкоштовно http://avp.travel.ru/ , інші придбати на його відкритих семінарах, що постійно й так само безкоштовно проходять по всьому світу", - додає Максим.

 

  Фото з www.flickr.com

Ну, і останнє, та найголовніше – Ви маєте бути позитивно налаштовані! Рушивши в дорогу із поганим настроєм, Вам важко буде піймати бодай щось. Налаштуйтесь на позитив і ні в якому разі не гнівайтесь на автівки, що не зупиняються. Можна кілька годин простояти, не спіймавши ніщо, але одна єдина машина може кардинально все змінити у кращу сторону.

Отож, рушайте назустріч новим враженням і світам!

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

21.09.2022, 11:29
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus