Відпустка і криза: як тепер подорожують українці

Тенденції відпочинку цього літа: Україна чи Європа, море чи гори, або як зекономити на відпустці
10 серпня 201517:00

Цього літа багатьом довелось економити на відпочинку або ж узагалі від нього відмовитися. Офіційна статистика щодо туристичної ситуації в Україні стане відома наприкінці року, але вже зараз експерти помічають суттєві зміни на ринку через економічну кризу. INSIDER з’ясовував, як відпочивають, коли долар вище ніж 20 і не планує “падати”.

Експерти погоджуються, що Туреччина, Єгипет та Болгарія все ще зберігають показники на українському ринку і намагаються підлаштуватися під нашого туриста, тоді коли Шрі-Ланка і Мальдіви вже перетнули максимальну межу доступності.

Турагент Вікторія Федоренко каже, що ціни суттєво підкоригували смаки українців.

- Ті люди, які звикли до 5- або 4-зіркових апартаментів, зараз уже можуть собі дозволити хіба що 3 зірки. Або ж вони будуть їхати в Одесу. Тобто шукати щось значно дешевше. Ще варіант – поїхати в Болгарію автобусом.

Цього літа майже немає справді "гарячих" турів. Турагент пояснила це тим, що великі оператори раніше просто купували місця в чартерних рейсах. Цього року їх закупили мало, тому тепер і немає цих путівок, які всі так люблять:

- Якщо людина зараз прийде і скаже, що хоче через тиждень-два вилетіти, то в деякі країни це зробити буде неможливо. Така ситуація з Болгарією. Вона цього літа, як гарячі пиріжки, розлетілася. На найближчі два тижні ні в літаках, ні в атобусах немає вільних місць.

 

За словами Федоренко, не змінилася ситуація в тих людей, які завжди відпочивали luxury. Більшість із них і досі можуть собі це дозволити. Зміна ситуації полягає в тому, що раніше вони взагалі не звертали уваги на ціну й погоджувалися з усім, а тепер починають придивлятися і рахувати гроші.

Різниця у відпочинку українців за кордоном помітна і у виборі регіону або країни.

Якщо раніше обирали цікаві курорти, наприклад, Шрі-Ланку, то тепер це буде Кіпр, Греція, Туреччина, каже Вікторія. Менше стало європейських курортів - Іспанії, Італії. Але люди іноді запитують - ті, на яких криза не дуже позначилася. Просто раніше вони могли поїхати на Мальдіви, а зараз полетіли до Іспанії.

Dambulla caves, Sri Lanka | by SvetNickol. Flicr

Без візи немає в’їзду

І для туристів, і для туроператорів великою проблемою стали біометричні дані для візи в ЄС. Тепер охочим відпочити за кордоном потрібно особисто приїхати у візовий центр, вистояти в черзі, можливо, не один день, коли раніше турфірма сама подавала документи й віддавала людині паспорт із готовою візою.

- До того ж, посольства не дають квоти для значної кількості людей. Немає також місць для запису. Візьмемо Польщу. Раніше це було одне з найбільш лояльних посольств. Тепер же запис триває на вересень, іще в червні на турвізу запис був на липень, а на звичайний Шенген (до родичів люди їдуть, на роботу і т.д.) уже був на вересень. Зараз мова десь про жовтень. Мінус цього всього не тільки для туристів, а й для тих, хто виїхав на сезонну роботу.

Через зміну правил подання документів у консульствах стало складніше планувати подорож. Турагент розповіла, що в деяких консульствах (Чехія, Угорщина) затримують паспорти. Греція перестала ставити візи дітям, які вписані в паспорт батьків. Зробити це можна тільки за наявності окремого паспорта.

Вимоги посольств загалом стали жорсткішими.

- Наприклад, Угорське посольство тепер вимагає не просто бронювати квитки, а саме викупляти. І знову-таки, якщо вони затримають візу, вартості квитків ніхто не поверне, - додає Вікторія.

Тенденція така: проблеми у візових центрах зменшують потік туристів з України у Європу. Від цього страждають туристичні компанії у Європі, тому що втрачають наш ринок. Чимало людей навіть не ризикують планувати поїздку, бо не факт, що отримають візу, а гроші втратять.

Через складності з візами почали більше їздити на Кіпр - там безкоштовна віза, яку роблять за 2 дні. В Емірати роблять за три дні, але вона - не дешева.

 

Існують компанії, які займаються суто оформленням віз. Вони трохи аферистичні, бо оформлюють Шенген не зовсім легально. Це, звісно, дорожче коштує, ніж коли людина сама збере ці документи. Так, у візовому центрі віза коштує 35 євро за консульський збір плюс 20 євро за збір візового центру. В аферистичній компанії турист іще доплачує за те, щоб йому зробили всі інші документи - і все: він може їхати куди завгодно і наскільки завгодно.

Автостопом по Європах

Варіант із візою без бронювання житла і квитків обирає молодь, яка користується перевагами автостопу й каучсерфінгу. Зазвичай, це люди, яким не потрібен all-inclusive, пляж і готель. INSIDER знайшов такого туриста “іншого виду”.

  Фото facebook Владислава Дедерчука

Студент Владислав Дедерчук усе літо подорожує Європою з рюкзаком майже без заброньованих хостелів і викуплених квитків на автобуси.

- Візу відкривав у квітні, і довелося переплатити візовому агентству, щоб її зробили швидко і хоча б на дворазовий в'їзд. Тим паче, це був мій перший шенген. Урешті-решт мені відкрили польську візу на 30 днів перебування, 90 днів коридор, - каже він.

У результаті Влад відвідав 15 країн і проїхав автостопом понад 10 тисяч кілометрів із мінімальними витратами:

- Я вже давно хотів поїхати у Європу і напочатку розглядав навіть автобусні тури. Хотів їх реально замовляти. Але потім зрозумів, що так ти ніколи не зрозумієш країни із середини, і вирішив їхати саме автостопом. До цього я вже мав непоганий досвід по Україні та безвізових країнах.

  Фото facebook Владислава Дедерчука

Студент переконаний, що автостоп - це значно краще, ніж ходити вкупі по 30-40 осіб і дивитися тільки на те, що тобі показують. Про своє рішення він ще ні разу не пожалкував. Щоправда, зізнається, що після тривалого відпочинку потрібно ще відпочивати вдома:

- Автостоп - це передусім подорож, що потребує багатьох фізичних та емоційних резервів. Але те, що ти побачиш і відчуєш під час цієї подорожі, не забудеш ніколи.

  Фото facebook Владислава Дедерчука

Владислав каже, що для максимальної економії пересуватися потрібно тільки автостопом і жити лише по каучсерфінгу або в наметі, брати із собою їжу з України. Турист поділився й іншими лайфхаками:

- Купити цигарки, алкоголь в Україні і продати в дорогих країнах або обміняти на щось. Супермаркети часом викидають хороші фрукти й овочі на свої смітники, можна там покопатися (поки що такого не пробував). Жебракувати на квиток/їжу. Теж не пробував, але чув, що діє добре, особливо якщо маєш адекватний вигляд, - розповів про більш екстремальні методи економії за кордоном.

“Промисловий туризм” і бізнес у зошиті

Знавець українського екологічного туризму Сергій Підмогильний розповів про зміни в середині країни:

- Якщо говорити про вітчизняний потік, то він став більшим усередині за рахунок зменшення зовнішнього. Але сказати, що в Україні бум внутрішнього туризму, я не можу. Спроможність переміщення по країні та її інфраструктурні можливості не такі радісні, як може здаватися.

  Фото facebook Cергія Підмогильного

Сергій пояснює переповнення пляжів в Одесі та Затоці не рекордною кількістю туристів, а зменшенням "шматка моря" через анексію Криму і війну на Сході.

За його оцінками, останнім часом українці намагаються подорожувати самостійно, не користуючись послугами туроператорів, - це говорить про зміни в структурі самого ринку. Подорожі здійснюють у мікроспільнотах. Наприклад, хтось знає якісь місця, підбиває із собою других. Ідуть у гори, розслабляються на річках, роз’їжджають по екскурсіях.

  Фото facebook Сергія Підмогильного

- Автостоп в Україні не є масовим. Хоча він існує й розвивається. Це, скоріше, тимчасове явище, немає такої кількості стоперів, а сам авторух доволі складний через автошляхи. До того ж, багато об’єктів лежать поза межами нормальних доріг. Часто буває вигідніше добиратися до певних місць групами, найнявши автобус, - висловлює свою думку про подорожі автостопом Підмогильний.

Підмогильний каже, що туристи зараз їздять Україною всюди: від морів і гір до національних парків та річок за містами.

Але ринок розвивається і з’являється багато нових туристичних маршрутів.

- Однією з новинок є тур у Кривий Ріг, де туристам пропонують не просто подивитися на червоне озеро, кар’єри та промисловість, а й опуститися в шахту на 1300 метрів під землю. Це найглибша екскурсія у світі. Такий собі “промисловий туризм”, - розповідає Підмогильний.

 

Водночас турагент Вікторія Федоренко каже, що в турфірму все ж приходять люди, які подорожують Україною.

- Є люди, які звикли їздити кудись і звикли прийти в турагентство, де їм усе зроблять, - вони візьмуть папірці і поїдуть. І їм не потрібно думати про житло, харчування. У нас у країні це наразі складно організувати. Найкраще поки що співпрацюють Карпати. Там і цікаво, і все, що хочеш, - гори, річки, мінеральні джерела. Але люди все ж хочуть на море. Загалом зараз це Одеська область, бо на Азовське море їздити бояться.

Одеське море. Фото Євгена Будерацького

Вона розказала, що порівняно із закордонними готелями, в Україні умови туризму в зародковому стані.

- Наприклад, складно домовитися з бюджетними пансіонатами Одеси. Там цю галузь можна назвати "бізнес по-українськи". Вони все записують у зошит. Навіть ті, хто хоче підписувати договір про співпрацю з туроператором, просять, щоб їм платили "в обхід". А якщо платити не за договором, неможливо щось гарантувати своїм туристам. Людина приїде, а їй скажуть: "А в моєму зошиті такого не записано". Із таким працювати складно. У тій же Болгарії, Туреччині та Європі все чітко, усе поставлено на конвеєр, усі все знають і все вміють. Там є умови туризму.

В Україні проблеми виникають в основному з бюджетними пансіонатами, а в готелів, які мають свою бухгалтерію, таких проблем немає, але й ціни вищі, додає Федоренко.

 

 
Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 06:07
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus