Ті, хто дивляться за птахами

INSIDER розповідає про дуже поширене хобі на Заході, яке можна порівняти з риболовлею, та хто і де ним займається в Україні
Фото www.ecotravelmexico.com
22 червня 201517:00

Бьордвочінг (від англ. bird і watch) – саме так називається хобі, яке полягає у спостереженні за птахами. З’явилося це хобі як явище у Британії та США понад сотню років тому і стрімко захопило серця прихильників по всій Західній Європі.

"Бог створив птахів для того, щоб люди пам’ятали про красу і свободу, але ми рідко дивимося в небо", - сказав давньогрецький поет Гомер. INSIDER разом із знавцями птахів Олександром Бобком і Віктором Морозом спробує розкрити читачам світ тих, хто пам’ятають про красу і свободу, – світ бьордвочерів.

Взято з birdwatchingbinoc.wordpress.com

Коли мова заходить про знавців птахів, то, як правило, згадують орнітологів, і мало хто чув про бьордвочерів. Це різні поняття. Орнітологи – науковці, які вивчають птахів із використанням наукових підходів, натомість для бьордвочера важливим є сам факт зустрічі. Вони часто не мають біологічної освіти.

Для розуміння масовості бьордвочінгу на Заході, можна порівняти його з риболовлею. Пораховано, що, наприклад, у США кожен п’ятий мешканець вважає себе бьордвочером. Відвідувачі західноєвропейських країн або Америки можуть стати свідками дивних, як для України, картин: по краю поля чи озера сновигають десятки любителів птахів, обвішані дорогими фотоапаратами і біноклями. Цілі сім’ї – від малих дітей до стареньких бабусь – линуть до окулярів своєї оптики.

Взято з www.greeceturkeytours.com

Така кількість любителів птахів дає відчутний економічний потенціал – так, тільки у 2006 році пташине хобі привнесло у економіку США 36 мільярдів доларів! На хвилиночку, це майже на 10 мільярдів доларів більше за цьогорічний бюджет України!

Нічого дивного в цьому немає, адже бьордвочінг невід’ємно пов’язаний із мандрівками. З’являються туристичні компанії, які пропонують пташині тури, розвивається відповідна інфраструктура, кошти з якої надходять у місцевий бюджет. Бьордвочінг часто не обмежується локальними перевезеннями. Так, рекордсмен у світі бьордвочерів англієць Том Галік на початку 2012 року став першим, хто перетнув позначку у більш ніж 9000 побачених видів птахів (з близько 10 000 існуючих), для цього об’їхавши весь світ!

 Взято з http://www.birdwatching.co.uk/wallpaper

Любителі птахів об’єднуються в команди та проводять між собою цікаві змагання. Суть їх полягає в тому, аби побачити якомога більшу кількість птахів за обмежений період часу або на обмеженому просторі. Одними з найвідоміших типів змагань є "Великий день" (Big Day) та "Великий рік" (Big Year), які тривають, відповідно, один день або один рік, упродовж яких команди змагаються за кількістю зустрінутих видів птахів. Існують також Big Sit та Big Stay – учасники змагаються за кількістю побачених видів, які вони зареєстрували, сидячи на одному місці, або не виходячи за коло обмеженого розміру.

Взято з venividi.ru

"На жаль, нам до того рівня ще далеко, - ділиться думками київський бьордвочер Віктор Мороз. – По всій Україні набереться зо два десятки бьордвочерів – не орнітологів, і, певно, я їх усіх вже знаю".

Віктор – один із тих небагатьох людей в Україні, які чітко ідентифікують себе як бьордвочера.

Віктор Мороз

 "Я маю технічну й економічну спеціальності, - розповідає про себе він. – А птахами зацікавився, як не дивно, на риболовлі, коли сфотографував зовсім поруч симпатичного птаха. Відправив на форум рибалок, щоб його визначити, але впевненої відповіді не отримав, і почав сам шукати в інтернеті. Саме тоді, думаю, і почалося моє захоплення бьордвочінгом. Було це влітку 2010 року".

Терновий сорокопуд. Завдяки цій пташці Віктор став запеклим бьордвочером. Взято з pernatidruzi.org.ua

"На початку я навіть не знав, що існує таке хобі, як бьордвочінг, мені просто було це цікаво! Потім я наштовхнувся на сайт Віталія Хусточки та дізнався багато цікавого і важливого. Свій сайт фактично змусили відкрити родичі, щоб могли бачити, чим я займаюся, так часто ходячи "по пташкам". Хоча його спеціально не розкручую, на нього часто заходять і скеровують пошуковики: виявилося, конкурентів у мене практично немає"

Зараз у лайфлисті (саме так бьордвочери називають список зустрінутих птахів) Віктора 272 види птахів. Про свої зустрічі і мандрівки Віктор регулярно викладає на сайті 

Це один із кількох індивідуальних сайтів, присвячений бьордвочінгу в Україні. У Британії ж є навіть вузькоспеціалізовані сайти, наприклад, спільноти бьордвочерів-інвалідів!  

Але відсутність у нас широкої спільноти бьордвочерів зовсім не свідчить про відсутність зацікавленості птахами. На своєму прикладі це довів Олександр Бобко, бьордвочер - програміст за освітою, із Броварів під Києвом.

Олександр Бобко

"Зацікавлення птахами в мене виникло ще з дитинства, почасти тому, що їх можна було спостерігати прямо з вікна моєї кімнати, але також завдяки дідові, який дуже любив птахів, майстрував шпаківні та годівниці. Щиро кажучи, доклавши невеликих зусиль, можна привабити до себе в садибу якісь нетривіальні види, але люди часто не знають про них", - ділиться Олександр.

Бажання відкрити людям очі на дивовижний світ птахів призвело до створення 2011 року сайту "Пернаті друзі" , який Олександр наповнював власними силами, розміщуючи цікаву інформацію про поширених в Україні птахів.

Одна з поки що небагатьох в Україні веж для спостереження за птахами в регіональному парку "Міжрічинський" (взято зі сторінки парку у ВК )

Олександрові є чим пишатися: сайт набув широкої популярності, навколо нього сформувалася велика спільнота зацікавлених людей. "Останній рік був рекордний – 203 тис. відвідувачів!" - радіє він.

Бачачи, що люди цікавляться птахами, Олександр пішов на ризикований проект – за власні кошти видавати книжки про пернатих.

"Перед виданням книжок я наслухався вдосталь критики, мовляв, вони нікому не будуть цікавими, ніхто зараз не читає про птахів, зараз не ті часи і т.д. Але, книжки мали успіх! Дуже приємно читати відгуки вчителів або батьків, адже оздоблені мистецькими малюнками книжечки не просто подобаються дітлахам, а і вчать їх любові до птахів краще, ніж будь-який інтернет-сайт", - розповідає Олександр.

Діти залюбки спостерігаюсь за птахами (Взято з dandelionmoms.com )

Цей приклад наочно показав, що, попри всі життєві негаразди і складну економічну ситуацію в країні, бьордвочінг має перспективи в Україні. І книжки про птахів – один із способів поширення таких ідей.

"Якщо люди нічого не знають про бьордвочінг, то як вони можуть ним зацікавитися? - резонно зауважує Віктор. - Потрібно показати широкій аудиторії, що таке хобі взагалі існує, що воно широко популярне в інших країнах", - додає він.

З ним погоджується Олександр. "Треба показати це хобі не з "нудної" точки зору, а, крім того, дати людям відчути власний вклад у справу охорони природи. Зустрічі рідкісних птахів можуть сприяти справі їхнього порятунку", - каже він.

Де в Києві зайнятися бьордвочінгом? Столиця України надає багато можливостей для любителів птахів. Наші бьордвочери радять вам декілька місць:

1. Двір власного будинку. Ви будете здивовані кількістю різних птахів, які можете помітити в себе на подвір’ї, коли почнете приділяти їм увагу. "Мені самому, наприклад, вдається щозими спостерігати зеленяків, костогризів та навіть яструбів прямо з власного вікна", - каже Олександр. Для привернення птахів слід розвішувати годівниці, шпаківні, а влітку – ставити поїлки для птахів, що страждають від спеки.

Синиці на годівничці. Фото автора

2. Парк і озера на ВДНГ, станція метро "Виставковий центр". Розмаїтий парковий комплекс НВЦ "Експоцентр України" є домівкою птахів лісів, садів, полів і парків, а на озерах тримаються довірливі качки та водяні курочки. У прилеглому дубовому лісі можна поспостерігати відразу за кількома видами дятлів, у тому числі найменшим – малим, який за розмірами - рівень горобцю!

Малий дятел (Взято з pernatidruzi.org.ua )

3. Озера Вирлиця і Тягле, біля станцій метро "Харківська" і "Вирлиця". Широкі водні простори у поєднанні із прибережним очеретом привертають водно-плавних птахів. Тут можна спостерігати за озерними мартинами, річковими крячками, вугільно-чорними з білою плямою на лобі лисками. Останніх через незнання називають качками, але лиски є родичами журавлів! Бьордвочерам-початківцям буде цікаво знати, що російська "чайка" є українським мартином. Натомість українська назва "чайка" стосується зовсім іншого птаха, що російською зветься "чибис". Побачити "українську" чайку можна на Жуковому острові.

Чайка, російською – "чибис". (Взято з pernatidruzi.org.ua )

 4. Жуків острів. Один з останніх шматків дикої заплави Дніпра в Києві, який населяють лугові та водно-болотні птахи. Мереживо дніпрових проток, лук та узбережних лісів приваблює лугових трав’янок, таємничих деркачів, яких рідко вдається побачити, але завжди можна почути, та дивовижних рибалочок, що проносяться блакитними стрілами понад водою. Без сумніву, це одні з найкрасивіших наших птахів, які свою назву отримали завдяки полюванню на рибу, яку хапають, стрімко пірнаючи у воду. Дістатися Жукового острова можна 557-ю або 412-ю маршруткою від метро "Либідська".

Рибалочка (Взято з pernatidruzi.org.ua )

5. Пуща-Водиця. Ще сто років тому її околиці були небувало диким краєм. Знавець київської природи того часу М. Шарлємань писав: "Вряд ли где-нибудь были такие тока глухарей, как здесь, чтобы до них можна было добраться на городском электрическом трамвае". Хоч глухарів тут уже давно немає, але навколо збереглися вікові ліси, в яких ховаються таємничі дрімлюги та вальдшнепи. І ті, й інші вдало маскуються на тлі опалого листя та сухих гілок, і зустріти їх легше пізно ввечері, коли дрімлюги полюють на комах над галявинами, а вальдшнепи проносяться над просіками у шлюбному польоті.

Важкопомітний вальдшнеп, або слуква (Взято з  pernatidruzi.org.ua)

Якщо ви зацікавилися птахами і хочете відчути себе бьордвочером, у пригоді вам стануть декілька порад. По-перше, вам потрібно буде купити визначник птахів, який допоможе пізнавати пернатих друзів. Зручною підказкою для вас стануть інтернет-ресурси. По-друге, ви маєте придбати гарну оптику – бінокль і фотоапарат, що допоможуть у ваших пошуках. Не зайвим буде завести знайомство з бьордвочерами або орнітологами, які допоможуть у Ваших починаннях.

"Бьордвочінг – це не просто хобі, це дуже сильне захоплення, на все життя! Він як сильний наркотик, тільки замість шкоди організму і навколишнім – навпаки, приносить користь і тому, і  іншому!" - насамкінець підсумовує Віктор.

 
Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 14:09
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus