Куди втекти від київської спеки

5 незвичних маршрутів до відомих міст, де можна насолодитися природою
Фото зі сторінки Міжрічинського парку
19 червня 201517:00

Коли київські вулиці починають плавитися у мареві спеки, з’являється бажання полишити кам’яні нетрі і опинитися подалі від розпеченого асфальту.  Insider разом з досвідченим туристом Петром Тєстовим вирішив розповісти, де можна відпочити в гарячий літній уік-енд.

Канів

Дві години машиною відділяють забиті людьми, човнами і котеджами київські береги Дніпра від розміреного плину його хвиль в Каневі.

 Канів (Взято з www.ukurier.gov.ua  )

"Канів – своєрідна столиця Середньої Наддніпрянщини. Окрім безлічі культурних та історичних пам’яток, якими багате місто і околиці, Канів – ледь не єдине місце, де Дніпро зберігся у своєму первісному руслі, із вільними, не забудованими берегами. Цьому маємо завдячувати похованому тут Т.Г.Шевченко, та створеному у 1929 році Канівському природному заповіднику", - розповідає Петро.

 Краєвид з Канівського заповідника (фото автора)

Мандрівка човнами Дніпром та його мальованими затоками, мабуть, найкращий спосіб проведення спекотних днів. Якраз навпроти Тарасової гори пролягає мережа вузьких дніпрових проток під назвою Криві озера: немов змія, звиваються вони поміж густих лісів і квітучих лук, прикрашені жовтими квітками глечиків. Деінде протоки настільки вузькі, що човен пливе під зеленою аркою вербових дерев.

На березі о-ва Шелестів (фото автора)

 Широкі пляжі та піщані коси стануть до вподоби любителям пляжного відпочинку. Ваш спокій турбуватимуть тільки птахи, що знайшли притулок на заповідних островах. Коли Дніпро міліє, посередині оголюються цілі піщані острови, які живуть своїм життям: з одного боку намиваються, з іншого – розмиваються хвилями.

Біля села Келеберда хвилі намили височенні дюни, які, хоч і частково закріплені насадженим лісом, не втратили своєї величі. Пісок на сонці розжарюється настільки, що без капців – зась!

Келебердянські дюни (фото автора)

Але свою популярність Канів отримав, звісно, завдяки похованню тут Тараса Шевченка. Відвідини Канева вважаються не повними, якщо не піднятися на Тарасову гору. Сам поет  любив цю місцину, і в останні роки життя хотів придбати на Канівських горах землю під будинок. Але мрії не справдилися через черговий арешт і заслання.

 Могила Тараса Шевченка (Взято з ua.igotoworld.com )

Поруч з могилою – музей, присвячений його життю і творчості поета. Після кількарічної реставрації, кілька років тому він нарешті був відкритий. Хоча не всім реконструкція сподобалася. Але ви можете подивитися самі, і вирішити

До речі, світанок на Тарасовій горі – фантастичне видовище!

фото автора

Де зупинитись: готель "Княжа гора", готель Тарасова гора (тут дешево, але умови лишають бажати кращого), в гуртожитках Канівського природного заповідника  (умови спартанські, а домовлятися треба завчасно!) або приватних садибах.

Як дістатись: машиною або маршруткою з а/с "Видубичі", їде 2,5 год, коштує до 80 грн.

Аренда човнів тут

 Міжріччя

У двох годинах від Києва, але в протилежну від Канева сторону, в Чернігівській області, на  величезних просторах межиріччя Дніпра і Десни розкинувся регіональний ландшафтний парк "Міжрічинський". Ще п’ять років тому майже ніхто не чув про подібний парк, а нині  він стає все популярнішим. І не дарма.

Автор – Сергій Безкровний

"Колись ця територія була густо заселена. Але одні села виселили при закладанні військових полігонів, інші – при заповненні Київського водосховища. Лишились села на березі Десни і єдине лісове село – Отрохи. В ньому і розташовується офіс парку", - каже наш гід.

На звільнених від людей землях природа взяла своє. Колись густо заселений край став диким заповідником. Сусідами поліщуків тут стали вовки, рисі, журавлі і тетеруки.

Заболочений ліс парку (Взято зі сторінки парку у ФБ)

За підтримки волонтерів і відсутністю державного фінансування в парку облаштували хатку для туристів та екологічні стежки, на яких можна відпочити від людей і міського гаміру.

Екостежка "Соколиний Луг" виведе вас до самої Десни. По дорозі доведеться переступати через численні обвали нір і спиляні бобрами дерева – гризуни є господарями місцевості. У мальовничих, вкритих лапатою папороттю ярах колись у землянках мешкали монахи-відлюдники. Тепер там оселились борсуки J

На деснянській стариці (фото автора)

Лісова екостежка Журавлина прямує понад справжнім болотом і приведе до  рідновірського капища, яке виглядає так, як і тисячу років тому, коли капища траплялись повсюдно.

Капище (фото автора)

А справжньою родзинкою будуть відвідини Музею традиційних промислів Придніпровського Полісся, унікального атмосферного музею, який різко змінить поширений совковий стереотип про подібні заклади. У музеї зібрані унікальні старовинні інструменти. І І хоча деякими з них ще кілька десятків років тому користувались у найвіддаленіших поліських глибинках, ви навряд чи просто так знайдете в селі діда, який вам покаже, як це зробити. Вимерли майстри.

Острів на Десні (Взято зі сторінки парку у ФБ)

При бажанні, в парку можна орендувати байдарки, і сплавитися Десною. Широке, звивисте русло річки із сильною течією і широкими пляжами на поворотах обіцяє незабутній сплав!

Де жити: у сільській хатинці

Як доїхати: автомобілем або з а/с "Полісся" автобусом Київ-Чернігів, їхати до с. Морівськ (зупинка – поворот на с. Отрохи), а далі 3 км пішки. Коштує автобус біля 30 грн, їхати 2,5 год.

Увага! Перед приїздом необхідно попередньо (бажано, тижні за два) зв’язатися з адміністрацією парку, контакти на сайті парку  та в групах у Вконтакте  і Facebook 

Коростень

Якщо Ви є поціновувачем історії і прагнете поєднати відпочинок на природі із нею, це місто може стати справжнім відкриттям для вас.

Нинішній райцентр і великий залізничний вузол має довгу історію. Ще зі шкільних підручників ми пам’ятаємо, як княгиня Ольга спалила Іскоростень – саме так за часів Русі називалась столиця племені древлян – у помсту за чоловіка, який був розірваний бунтівними мешканцями.

Взято з klymenko.data-tec.net

Дивною подякою нащадків древлян стало … спорудження пам’ятника Ользі на березі річки Уж. А над річкою, на пагорбі, височіє велетенський пам’ятник князю Малу, який, власне, і наказав стратити чоловіка Ольги князя Ігоря, за те що захотів мати занадто велику дань. Примирення ворогів із тисячолітньою затримкою…

Взято з www.korosten.in.ua

Сама ж річка Уж надзвичайно мальовнича, утворює численні пороги і перекати. Саме тут, за легендою, в бурхливій течії Ольга полюбляла приймати ванни. Зараз це улюблене місце купання містян і туристів, а на гранітних, прогрітих сонцем каменях дуже приємно загоряти.

Взагалі ж, завдяки численним виходам граніту, в Коростені купа гранітних пам’ятників, табличок, меморіальних дошок тощо – матеріалу вистачаєJ

 Взято з ua-travelling.com

Понад рікою, над купальнями, розлігся на диво гарний парк, що витонченою альтанкою і оглядовими майданчиками на зелених схилах нагадує уманську "Софіївку". Парк багатий різними скульптурами: Ви неодмінно маєте знайти пам’ятник деруну, іншого такого навряд чи знайдете! Ця традиційна поліська картопляна страва має настільки велике значення в житті поліщуків, що тут не лише встановили їй пам’ятник, а і проводять щорічний фестиваль дерунів.

Взято з korosten.glo.ua

Родзинкою Коростенського туру будуть відвідини таємничого об’єкту "Скеля". У високій скелі навпроти парку захована ціла мережа тунелів, де був командний пункт Коростенського укріпрайону. Німці, захопивши Коростень у 1941, сфотографували у бункері шикарний кабінет із картинами і шкіряними меблями: кажуть, це була кімната для самого Сталіна.

Вхід в таємничий бункер (Взято з kolokray.com )

Укріплення було облаштоване у 1930-х. Всі роботи були суворо засекречені і Москва досі відмовляється надавати документи про об’єкт. Відомо, що укріплення трирівневе, але два рівні досі замуровані і не досліджені. Другий рівень вдалося дослідити завдяки збереженим німецьким картам 1941 року; а перший і третій рівень німці не обстежували, боячись мінування.

На відкритому другому рівні облаштований музей, присвяченій переважно Другій світовій війні, що включає в себе більше 30 кімнат, довжиною тунелю в 156 метрів. Об’єкт здатен витримати атомний вибух, має системи автономної подачі води, електроенергії тощо, а телефонний зв’язок, що з’єднував бункер із генштабом Червоної армії, досі працює! Тільки от ніхто не відповідає.

Одна з музейних кімнат бункеру. (Взято з toursdekiev.com.ua )

В музеї є унікальні експонати: наприклад, колекція протигазів, у тому числі протигази для коня (!), корови (!) і дитини,  років Першої світової.

Біля входу в музей експонується виставка важкої військової техніки – танків, тощо.

Музейна колекція постійно поповнюється новими експонатами.

 Їхати в Коростень краще на один день.

Як доїхати: автобусом або електричкою зі станції "Святошин" (деякі електрички стартують із ст. Київ-Приміський). Їхати автобусом 2 год 10 хв, електричкою – майже 3 год; вартість електрички – десь 16 грн, автобуса – 80.

 Переяслав-Хмельницький

Відоме сумнозвісною Переяславською Радою місто наразі пишається одним з найкращих і найбільших в Україні скансенів – музеєм під відкритим небом у Національному історико-етнографічному заповіднику "Переяслав". Завдяки  музеям заповідника і низці інших (а всього їх 30) Переяслав має заслужену назву "місто-музей".

Це місто - казка для любителів подібних закладів.

Козацька залога 17 ст (Взято з haidamac.org.ua )

Більшість музеїв зосереджені в межах історико-культурного заповідника, що полегшує їх огляд. І, звісно ж, одна справа – відвідини музеїв у закритому приміщенні, інша – на повітрі! Подібна прогулянка є чудовим поєднанням корисного з приємним.

Серед найрізноманітніших українських сільських хаток під солом’яною стріхою, вітряків та інших елементів типового українського села, окрім очікуваних музеїв бджільництва, історії української церкви чи рушника, у такому антуражі можна неочікувано знайти.. музей космосу, розміщений у … дерев’яній В’юнищанській церкві 1833 року!

Тут розташований музей космосу (Взято з www.videnovum.com )

"Подібний дисонанс пояснюється просто. Це був ледь не єдиний шанс врятувати церкву від знищення при затопленні водами Канівського водосховища; вона була розібрана і перенесена на територію скансену", - пояснює Петро.

Таких старовинних дерев’яних церков на території заповідника п’ять, найстаріша – 1606 року побудови.

Серед інших, незвичних музеїв, варто назвати музей поштової станції, у справжній, перенесеній поштовій станції ХІХ ст. В будинку дві кімнати – для родини станційного доглядача, і для подорожуючих, інтер’єри яких було відтворено за архівними тогочасними даними. Залишається шкодувати, що у ХХІ ст. у сучасній станції подорожній прихистку не знайде.

Поштова станція (Взято з www.nice-places.com )

Традиційні українські музеї теж варті уваги: так, в одному лиш музеї українського рушника зібрано понад 300 експонатів з різних регіонів, з характерною для них вишивкою! Всього ж на території скансену 371 нерухома пам’ятка історії та архітектури.

В музеї рушника (Взято з www.nice-places.com )

Погулявши в музеї, можна поїхати на міський пляж Переяслава, а краще – податись в ліс поруч на березі водосховища. Там на лівому березі річки Трубіж можна стати на відпочинок на урвищі, з якого відкривається панорама широких вод Канівського моря з Трахтемирівським півостровом на обрії.

На березі Канівського моря

Як і в Коростень, їхати в Переяслав варто на один день.

Як дістатися Переяслава:  автобусом або з а/с "Дарниця", або із ст. м. Харківська.

Як дістатися музею: громадський транспорт або таксі.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 14:30
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus