Не славою єдиною

Вміння епатувати публіку, маючи навіть небагато талантів, у сучасному світі, на жаль, одне з найкорисніших.
23 лютого 201506:30

Чого тільки не знайдеш у безмежних просторах Facebook. Серед щоденних запрошень покращити свою карму на спеціальному тренінгу, вартість якого дорівнює третині твоєї місячної зарплати, або долучитися до святкування Дня всіх закоханих у новому ресторані, бувають і такі:

- Хочеш стати зіркою?

Думаю, зі 100% як мінімум 70 дасть позитивну відповідь. Адже кожен прагне отримати свої "15 хвилин слави". І неважливо, що для цього треба зробити - спекти найбільший у світі торт чи 18 років не стригти на руках нігті. Головне - виділитися, засвітитися, зробити так, щоб про твій вчинок дізналося якомога більше осіб.

Людям властиво бажати слави. Особливо творчим. Кожен із них вважає себе генієм, навіть якщо не показує цього. Найприкріше, що талант - не завжди пропуск до зірковості.

Іноді якраз навпаки. Моя знайома Олена, обдарована класична співачка, ще зі школи мріяла виступати на великій сцені. Вона брала участь у різних музичних конкурсах у своєму районі, декілька разів їх навіть вигравала та їздила на змагання до столиці, але була однією з сотень тисяч таких, як вона, добрих співачок.

Нещодавно ми випадково зустрілися на вулиці.

Чим займаєшся?, – запитала я.

Співаю. Навіть стала відомою!, – гордо відповіла моя співрозмовниця.

Та невже? Вітаю! Але щось тебе ніде не видно, – боязко, щоб не образити, продовжила я.

І тут Олена розповіла, що вже три роки живе у Німеччині, де спершу працювала офіціанткою в якомусь богом забутому пабі, а потім почала там же співати у вільні від основної роботи години. Відвідувачів не особливо цікавив голос дівчини, але їм однозначно подобалась її зовнішність. Один із знайомих підказав Олені, що бажаючих послухати її спів стане більше, якщо дівчина під час виступу буде роздягатися.

Та ну!, – перебила я. – Ти танцюєш стриптиз?

Ти що?, – обурилась Олена. - Це особливий вид мистецтва, коли співак, виступаючи перед аудиторією, оголює не тільки свою душу, але й тіло! Стриптиз? Я б таким ніколи не займалась!

Як це не називай, але результат очевидний. Дівчина почала суттєво більше заробляти, у неї з’явилися прихильники, один із яких і допоміг влаштуватися з цим шоу в більший паб. У такий спосіб тричі на тиждень Олена отримує свої 15 хвилин слави після кожного виступу, а також непогані гонорари від власників закладу. Чимало захоплених чоловіків дарують їй дорогі подарунки, дехто навіть пропонує вийти заміж. Про класичну музику дівчина навіть не згадує. Та й навіщо? Вона ж не дає ні грошей, ні слави.

Вміння епатувати публіку, маючи навіть небагато талантів, у сучасному світі мабуть, одне з найкорисніших. І при цьому не обов’язково створювати шедеври.

Знайомий художник (назвемо його А. Ф.) славиться своїми здібностями привертати увагу громадськості та ЗМІ. Наприклад, може сказати, що йому приснилася Ольга Кобилянська і попросила щось комусь передати. Або він може заявити, що відчуває себе внуком Казиміра Малевича. В очікуванні чергового скандального висловлювання спраглі до сенсацій журналісти завжди приходять на відкриття його виставок, а потім пишуть не менш сенсаційні матеріали.

Подібних прикладів є чимало - і в шоу-бізнесі, й в літературі, й, щонайприкріше, в медіа. Не так важливо, що ти сказав, головне, як ти це сказав. Нам випало жити в епоху, коли форма превалює над змістом, якість поступається кількості, а попит породжує пропозицію. Не мистецтво диктує моду, а мода мистецтво. Не письменник, музикант чи скульптор формує смаки аудиторії, а читач, який лайкає і шерить в соціальних мережах той чи інший пост.

У 1957 році французький письменник, автор жанру романізованих біографій Андре Моруа опублікував невеличке оповідання під назвою "Народження знаменитості". У цьому тексті викладено основні прийоми піару, які можна застосувати до будь-якого митця.

Головний герой П’єр Душ - середньостатистичний художник, картини якого не користуються популярністю, хоча автор має і талант, і працелюбність. Його друг, письменник Поль-Еміль Глез пояснює це тим, що мистецтво Душа надто звичайне, "воно не кричить, не лізе в очі". А щоб стати відомим, треба зробити якусь витівку. Наприклад, оголосити, що їдеш малювати картини на Північний полюс або одягнути костюм єгипетського фараона. Бо ж не завдяки праці чи таланту досягають успіху, а якійсь провокації, скандалу. До того ж, митцю слід бути таємничим і говорити різні філософські нісенітниці, які насправді нічого не означають.

Скориставшись цими прийомами, П’єр Душ за якийсь час стає надзвичайно популярним - на його виставках безліч народу, картини купують, а кількість прихильників росте. Але найсмішніше, що сам Душ повірив у власну геніальність і більше не хоче адекватно сприймати реальність.

Образ наївного художника дуже нагадує людей, які у пошуках слави дозволяють себе ошукати - мінливими успіхами, великими прибутками або найменшою можливістю, як-от, участю у тренінгах, що обіцяють процвітання, але водночас вимагають значну плату при реєстрації.

На цьому тлі особливо цінуєш людей, які досягнули певного статусу і визнання, але залишилися простими у спілкуванні. Таких, як, наприклад, письменник Тарас Прохасько, який в одному з останніх інтерв’ю зауважив, що для нього "успіх не визначається лайками". Цим словам чомусь віриш. Принаймні, дуже хочеться.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

17.11.2018, 02:40
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus