Як міністр Демчишин посварився з менеджерами Ахметова

Міністр енергетики звинуватив ДТЕК Ріната Ахметова в монополізмі, а ДТЕК звинуватив міністра в лобізмі росіян
23 січня 201518:55

У п’ятницю, 23 січня, енергетики зібралися на засідання Ради оптового ринку електроенергетики (ОРЕ). Зазвичай такі зібрання мало цікавлять журналістів і представників уряду. Цього разу все було інакше. У зв’язку з критичною ситуацією на ринку ніде яблуку було впасти. Зала була повна, під стінками та по кутках стояли журналісти. В коридорі товклися люди.

Очікували приїзду міністра енергетики Володимира Демчишина. Новопризначений в. о. голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), також чекав на Демчишина, з яким вони разом працювали в компанії ICU Валерії Гонтаревої, нинішньої голови Нацбанку.

Як повідомляв INSIDER, наприкінці 2014 року президент Петро Порошенко призначив на цю посаду 24-річного Дмитра Вовка, який після роботи в компанії голови НБУ влаштувався менеджером у Roshen Порошенка.

Рада ОРЕ була створена в 1996 році як дорадчий орган постачальників та виробників електроенергії. Основним завданням Ради є вироблення загальних правил для членів ОРЄ та координація їхніх дій. У Раді ОРЕ десять членів: по п’ять від виробників та постачальників електроенергії. Останні роки більшість у Раді утримують представники ДТЕК Ріната Ахметова. Офіційно до Ради входять чотири представники компаній із групи ДТЕК. Інші голоси Ахметова – державні менеджери, що працювали в його структурах. Голова Ради ОРЕ Борис Лісовий є радником директора "ДТЕК Високовольтні Мережі".

Засідання Ради ОРЕ почалося з традиційного прийому в учасники нових компаній. Секретар зачитала назви претендентів, а голова ОРЕ Лісовий запросив представників розказати про їхню роботу.

Енергетична система України перебуває у важкому стані. Через війну утворився дефіцит антрацитового вугілля, на якому працює половина ТЕС. Україна імпортує вугілля з Африки та з Росії. З африканським вугіллям виник скандал через низьку якість, а Росія час від часу призупиняє поставки з метою політичного впливу на Україну.

Дефіцитні обсяги електроенергії також надходять із Росії. Цим незадоволена компанія ДТЕК Ріната Ахметова - друга за обсягами струму в Україні після "Енергоатома". Річ у тім, що імпорт електроенергії з Росії надходить рівним графіком. Через це в нічні години, коли струму споживається найменше, українські ТЕС повинні зупиняти свої блоки.

Через декілька хвилин прибув міністр Демчишин і перервав процес обрання нових учасників. "Міністр немає можливості брати участь. Мені здається це несправедливо. Ми говоримо про те, що міністерство хоче займати активну позицію (в Раді ОРЕ)", - почав Демчишин.

Лісовий заспокоїв Демчишина тим, що це питання внесено до порядку денного, і запропонував продовжити процес обрання нових учасників.

 

Під час голосування Демчишин обурився, чому він як представник Міненерговугілля та в.о. голови НКРЕКП Вовк не мають права голосувати. У залі повисла пауза. Один із журналістів порекомендував міністру прочитати законодавство. Річ у тім, що Міненерговугілля та НКРЕКП не беруть участі в голосуваннях Ради ОРЕ, проте є останньою інстанцією в погодженні їх рішень.

"Я як міністр наполягаю на тому, щоб міністерство, НКРЕКП та інші учасники, які також мають право участі, мали можливість більш активну роль відігравати. Більше того, це перший раз за два місяці я присутній на вашому засіданні. Тому я не погоджуюся з листами, які ви надсилаєте, що міністерство не бере участі в функціонуванні енергоринку".

У лютому мають відбутися загальні збори ОРЕ, на яких міністерство хоче переобрати членів Ради та голову. Таким чином влада хоче зменшити вплив Ріната Ахметова.

"Я офіційно заявляю, що міністерство займає активну роль, планує брати в цьому участь, і на засіданні 4 лютого ми внесемо свою пропозицію стосовно нашої ролі. Друге – здається, що Рада ОРЕ не відповідає інтересам усіх учасників ринку. В ньому буквально десять голосуючих місць належать обмеженій кількості учасників. Наприклад, ДТЕК має чотири місця. Це несправедливо. В ньому має бути максимально велика кількість усіх учасників. Обов'язково треба змінювати правила, - обурився міністр. – Одній групі потрібно давати тільки один голос. Сьогодні, маючи чотирьох членів з однієї групи, ваша організація може блокувати засідання. Чомусь "Енергоатом", представляючи 50% всієї генерації, має сьогодні лише один голос".

Обличчя членів Ради посумнішали.

"Друге питання. Останнім часом я помітив суттєву проблему із платежами (від компаній за електроенергію). Рада ринку повинна була би на кожному засіданні виносити рішення стосовно цього питання. Тому що 72% платежів за грудень і недоплата в ринок приблизно 3 млрд грн - це суттєва проблема для кожного з вас. Є групи, які з ринку збирають значно більше коштів, аніж сплачують в "Енергоринок". Я готовий назвати поіменно. Це, наприклад, "Дніпрообленерго", у якої немає проблем зі збором коштів, оскільки не перебуває в зоні бойових дій. Із "Донецькобленерго" така сама ситуація. Розумію, що суттєва частина клієнтів перебуває в зоні АТО. Але ж не всі", - сказав Демчишин.

"Більше того, в тій зоні розташована велика кількість ваших підприємств, - звертався Демчишин до представників ДТЕК. – Із ними вам набагато простіше працювати. Але ця робота не проводиться або проводиться недостатньо активно. Крім того, є суперкомпанія "Київенерго", яка розташована в найбільш перспективному ринку з погляду платоспроможності, концентрації і самосвідомості споживачів. Але дивлюся: недоплачених споживачами компанії грошей – 16 млн грн, а недоплачує вона в ринок 180 млн грн за 2014 рік. Це величезні суми".

Під час виступу міністра напруження зростало. Слово взяв представник ДТЕК Дмитро Маляр, який звернувся до міністра.

"Маю маленький приклад щодо тарифу. Четвертий квартал тариф (для виробників струму) становив 86 коп. за кВт/год. У січні ми отримали розрахунки і бачимо, що тариф упав на 10%. Ми не розуміємо, чому? Водночас імпорт (електроенергії з Росії) - 85 коп. за кВт/год. Ми не розуміємо, чому наш тариф упав, а тариф на імпорт вищий? Ми не бачимо тієї відкритості", - запитав Маляр у Міненерговугілля та НКРЕКП.

Демчишин передав право відповіді Вовку, який, як відомо, до цього не мав досвіду роботи в енергетичній сфері.

"Так як було затронуте питання НКРЕ щодо непрозорості якоїсь, хотів сказати, що останнім часом ми отримали листи з боку представників групи ДТЕК і є робочі зустрічі. На них компанія примушує включити в розрахунок для аналізу збалансованості ситуації ціну на вугілля, яка набагато вища, ніж була в четвертому кварталі. Ми всі розуміємо, що ДТЕК вертикально інтегрована. Паливна складова в її структурі тарифу - 80%. І цю цифру вони не хочуть показати…" - відповідав Вовк.

Що вища собівартість вугілля, то вищий тариф встановлюють для виробника електроенергії.

"Мається на увазі не те що показати, а пояснити, підтвердити показники. Якщо ви вважаєте, що вартість вугілля зрозуміла… - втрутився Демчишин. - А це суттєва проблема, ми її проходили в четвертому кварталі, а тепер - в першому кварталі. Ви кажете, що у вас не оновлені основні фонди? Так ми ж виділяємо кожен рік 2 млрд грн на реконструкції. Ми їх виділяємо, а потім станції зупиняються посеред опалювального сезону, і це при тому, що палива у них достатньо. Да, бувають форс-мажори, але ж не по два блоки на одній станції".

Фото ДТЕК

"Ви кажете, що ми вас "ущемляєм". Це я 20 днів мучився, щоб підтримати енергосистему в балансі, і той імпорт, який ми привезли (з Росії), був ключовим рішенням. І можливість зараз загрузити "Центренерго" - це єдина можливість боротися проти монополіста, такого як ви. Я це офіційно заявляю", - випалив Демчишин на адресу ДТЕК Ахметова.

Маляр вирішив відповісти міністру. Нервування зростало, повітря в приміщенні ставало все менше.

"У цьому вся сутність нашої української регуляторної традиції. Якщо "Росатом" (атомно-енергетична компанія Росії) пише листа, що треба підняти вартість ядерного палива для "Енергоатома", то Нацкомісія радо йде назустріч. Якщо треба встановити ціну електроенергії для Криму, також наші російські колеги знаходять шляхи вирішення та порозуміння з українською енергетичною владою. Ми зараз бачимо один підхід до закордонних виробників, і інший - до вітчизняних. І це дуже сумно", - відповів менеджер ДТЕК.

"Вибачте, але ви не відповіли на моє запитання", - намагався втрутитися в дискусію новопризначений в. о. голови НКРЕКП, але його ніхто не слухав.

Зал переповнився емоціями. Голова Ради ОРЕ Борис Лісовий намагався знизити градус. Його перебив Іван Плачков, голова Наглядової ради "Київенерго".

"На минулому засіданні Ради ОРЕ розглядалося питання імпорту електроенергії з Росії, і коли поставили запитання: чому не вантажать електростанції, які забезпечені газовим вугіллям, відповідей не було. Від "Укрінтеренерго" був представник, який сказав: "Мені передали контракт і я його виконую, нічого не можу сказати". Представника НКРЕКП не було", - розповів Плачков.

"Ви запросили нас пізно. Я навіть не знав, що буде засідання. Навіть не знав. Так, стоп. Якщо ви хочете ставити адекватні запитання, потрібно запрошувати адекватних людей, - зірвався на крик Демчишин. – А якщо ви проводите десь нишком-тишком засідання, а потім нас критикуєте, що ми не прийшли…".

Далі не витримав Лісовий, який підвищеним тоном попросив Плачкова та Демчишина не перебивати і вислухати.

"Володимире Васильовичу та Іване Васильовичу, перепрошую тоді. Зараз Рада ринку відбувається, а не дискусія певних осіб", - попросив Лісовий.

Плачков попрощався з присутніми і покинув засідання. Через кілька хвилин засідання Ради ОРЕ покинув і Демчишин.

"Дякую за увагу. До побачення, а побачимось дуже скоро", - багатозначно сказав Демчишин, ніби на щось натякаючи.

За ним вибіг і молодий чиновник Вовк. Журналісти спробували взяти у них коментар, проте міністр енергетики вскочив у ліфт, а 24-річний в.о. голови НКРЕКП покинув поверх сходами.   

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

18.11.2018, 17:09
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus