Коломойський виграв суди за два мільярди кубів газу

Вищий господарський суд відхилив касацію НАК "Нафтогаз України". Компанія зобов’язана віддати "Укрнафті" два мільярди кубів газу
20 липня 201515:00

У травні минулого року Вищий господарський суд зобов’язав НАК "Нафтогаз України" та "Укртрансгаз" не чинити перешкод у відборі з підземних сховищ 2 млрд куб. м газу, видобутого найбільшою нафтовидобувною компанією України - "Укрнафтою".

Цей обсяг компанія видобула в 2006 році та планувала продати його промисловим споживачам.

Однак НАК "Нафтогаз" відмовлявся включати цей газ до балансу надходження та розподілу природного газу, оскільки весь газ, який видобули державні компанії, відповідно до закону, має використовуватися для потреб побутових споживачів.

"Укрнафта" з таким твердженням не погоджувалася, заявляючи, що цей газ було видобуто до набуття чинності законодавства, яким державні та напівдержавні компанії зобов’язанні продавати газ за регульованими цінами на потреби населення.

Судова тяганина тягнеться з 2011 року. Зокрема, в січні 2011 року Господарський суд Києва задовольнив позов "Укрнафти", яка вимагала від оператора газотранспортної системи "Укртрансгазу" не чинити перешкод нафтовидобувній компанії в реалізації 2 млрд кубів газу.

Не погоджуючись із рішенням суду, "Укртрансгаз" і "Нафтогаз" подали апеляцію до Київського апеляційного господарського суду. Апеляцію держкомпаній суд задовольнив.

Як повідомляв INSIDER, у травні 2014 року Вищий госпсуд задовольнив касацію "Укрнафти" та скасував постанову Київського апеляційного господарського суду від 14 квітня 2011 року.

У травні Господарський суд Києва, на виконання рішення про повернення 2 млрд куб. м газу, видав накази про примусове зобов’язання "Укртрансгазу" виконати заявки "Укрнафти" про відбір із підземних сховищ 2 млрд куб. м газу.

Далі була черга за державою. У січні 2015 року "Нафтогаз" звернувся до того ж суду з заявою про визнання цих наказів недійсними. Судді відмовили НАКу в задоволенні заяви. В березні держкомпанія подала апеляцію на рішення Київського госпсуду, яку також було відхилено. Не погоджуючись із рішеннями попередніх інстанцій, НАК звернувся до Вищого господарського суду з касаційною скаргою.

14 липня 2015 року Вищий госпсуд відхилив її та залишив попередні рішення чинними. Таким чином, вища судова інстанція підтвердила вимогу до НАКу та "Укртрансгазу" включити газ, на який претендує "Укрнафта", до балансу надходження та розподілу природного газу і не чинити перешкод у його реалізації компанією.

Контрольний пакет (50%+1 акція) "Укрнафти" належить державі в особі НАК "Нафтогаз". Іще близько 42% акцій належить компаніям групи "Приват" Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Оперативний контроль над підприємством здійснюють "приватівці".

Газ невизначеного власника

"З 2006 року ми виробляємо газ і передаємо на зберігання "Укртрансгазу", але не отримуємо плати за нього. Права власності ми нікому не передавали. На цьому етапі оскаржується близько 10 млрд куб. м газу. Хочу зазначити, що "Нафтогаз" не оскаржує цієї заборгованості. Він визнає її. Єдина розбіжність між НАКом і "Укрнафтою" - оціночна вартість газу. З 2010 року ми ініціювали судові розгляди щодо 2 млрд куб. м газу", - заявив 11 червня журналістам голова правління "Укрнафти" Пітер Ванхеке.

Що сталося зі спірними обсягами газу? Менеджмент компанії, що його контролює Коломойський, передав журналістам копію протоколу засідання правління "Нафтогазу" від 26 квітня 2008 року.

У документі йдеться про те, що газ компанії, який було закачано в сховища, не був документально оформлений і вважається "газом невизначеного походження". Річ у тім, що "Укрнафта" відмовлялася підписувати договори купівлі-продажу газу, оскільки їй не подобалася ціна палива, встановлена державою.

У протоколі засідання правління "Нафтогазу" від 2008 року зазначено, що "газ невизначеного походження" керівництво НАКу вирішило направити на задоволення потреб населення за ціною 300 грн за тис. куб. м.

Згідно з актами про відбір природного газу, копії яких є в розпорядженні редакції, в січні 2007 року "Нафтогаз" відібрав із ПСГ 730 млн куб. м "газу невизначеного походження". В першому кварталі 2008 року НАК відібрав зі сховищ іще 2,64 млрд куб. м "палива невизначеного походження".

Міноритарний акціонер "Укрнафти" Ігор Коломойський заявляв, що "Нафтогаз" заборгував компанії щонайменше 50 млрд грн оплати за газ.  

"Нафтогаз" викуповував цей газ за ціною НКРЕ, але "Укрнафта" відмовлялася всі роки підписувати договори з такою ціною. Так, звичайно, ми визнаємо ці 10 млрд куб. м газу і навіть у балансі НАКу вони відображені як 3,7 млрд грн. Тобто за цінами НКРЕ, - казав INSIDER виконавчий директор "Нафтогазу" Андрій Пасішник. - Раніше "Укрнафта" не підписала договори купівлі-продажу газу, а тепер хоче повернути цей газ за ринковою ціною. "Нафтогаз" не може цього зробити, якщо ми купували ресурс за регульованою державою ціною і продавали його населенню".

Питання зі спірними обсягами газу може вирішитися після зміни керівництва "Укрнафти". На 22 липня заплановано засідання акціонерів "Укрнафти". На ньому "Нафтогаз" планує змінити керівництво компанії, яке сьогодні контролює Коломойський.

Після зміни менеджменту компанії можуть бути вирішені питання зі сплати боргів "Укрнафти" перед державою. Загальний податковий борг "Укрнафти" перед державним бюджетом становить 7,27 млрд грн, повідомили "Українські новини", з посиланням на джерела в НАК "Нафтогаз України". Борг компанії за дивідендами – 1,8 млрд грн.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 16:22
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus