МВФ дає гроші в обмін на збільшення тарифів

Міжнародний фонд надасть Україні $17,5 мільярда. Головною умовою цього стала ліквідація дефіциту НАК "Нафтогаз України" до 2017 року
Голова МВФ Крістін Лагард
12 лютого 201515:30

Голова Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард 12 лютого повідомила, що за результатами переговорів фонд прийняв попереднє рішення про надання Україні кредиту в розмірі $17,5 млрд.

За словами Лагард, загальний обсяг фінансування України може становити $40 млрд.

"Ця сума, яку озвучила пані Лагард, окреслює потреби України впродовж чотирьох років для того, щоб наростити міжнародні резерви НБУ, а також виконати інші фінансові зобов’язання України. Це прогнозна цифра. Фінансування буде з трьох джерел: програма МВФ, підтримка з боку офіційної міжнародної спільноти, а також підтримка інших міжнародних фінансових інститутів – ЄБРР, Світовий банк та Європейський інвестиційний банк. І третє джерело – це приватний сектор", - пояснив слова свого керівника голова місії МВФ в Україні Микола Георгієв на прес-конференції в Нацбанку 12 лютого.

В 2015 році Україна очікує надходження $2 млрд від уряду США та 2,2 млрд євро від ЄС, сказала міністр фінансів Наталія Яресько на тому ж заході.

"Низку двосторонніх заяв зробили Канада, Німеччина, Польща та Норвегія. Плюс - заявки ЄБРР, Європейського інвестиційного банку та Світового банку", - пояснила вона.

Міністр фінансів додала, що виділення кредитів МВФ не залежить від ситуації на Сході, як про це раніше заявляли російські ЗМІ.

"Чи прописані якісь інші зміни, крім бюджетних, наприклад, щодо війни на Сході? Ні, таких умов у нас немає та не може бути, оскільки це програма економічних реформ", - заявила журналістам Яресько.

Програма підтримки України від МВФ, яка замінить попередню (Stand-by), діятиме чотири роки. Попередня програма, що діяла в 2014 році передбачала надання Україні $17 млрд. По факту країна отримала $4,6 млрд, які пішли на утримання курсу гривні та на розрахунки з "Газпромом".

Однак нову програму кредитування ще має затвердити виконавча рада директорів МВФ. "Очікується, що рішення виконавчої ради МВФ буде прийнято впродовж чотирьох наступних тижнів. Після цього уряд України почне впровадження попередніх заходів", - заявив Георгієв.

Що це за заходи?

"По-перше, фіскальна політика – спрямування системи державних фінансів на стабільну основу. По-друге, досягнення бездефіцитного бюджету "Нафтогазу" до 2017 року шляхом поступового підвищення тарифів на газ. Продовження режиму гнучкого курсоутворення гривні, що дасть можливість знизити інфляцію нижче 10%", - заявив Георгієв.

"Також ми передбачаємо проведення структурних реформ для залучення інвестицій. Тут є три основні компоненти: антикорупційна реформа та реформа судового сектору, дерегуляція і реформа адміністрування податків та реформа державних підприємств України, включаючи реструктуризацію "Нафтогазу", - додав представник МВФ.

Найсуттєвіша зміна, що пов’язана з новими домовленостями з МВФ, - збільшення дефіциту держбюджету до 4,6% ВВП (на близько 12 млрд грн) через збільшення суми дотацій малозабезпеченим для компенсації різниці в тарифах, заявила Яресько.

Збільшення дотацій населенню необхідне, оскільки однією з головних умов МВФ є підвищення тарифів на тепло і газ.

Як зазначено в прес-релізі МВФ, тарифи буде підвищено до економічно обґрунтованого рівня до квітня 2017 року.  

"З метою оздоровлення "Нафтогазу", поклавши край вимиванню бюджетних коштів, було вирішено впровадити негайне коригування цін на газ та опалення з метою доведення їх до рівня повного відшкодування вартості до квітня 2017 року", - заявили в Міжнародному валютному фонді.

Процес підвищення тарифів залежить від рішення НКРЕ, додала Яресько. Тобто коли, у скільки етапів і на скільки буде збільшено вартість газу для населення, наразі невідомо.

Водночас голова Нацбанку Валерія Гонтарева повідомила, що до кінця 2015 року золотовалютні резерви України, за підсумками реалізації нового пакета допомоги МВФ, можуть зрости до $17 млрд. На 1 лютого 2015 року обсяг міжнародних резервів України становив $6,42 млрд.

Що означає допомога МВФ для України?

"Це дає нам можливість стабілізувати економіку. Без підтримки МВФ і наших партнерів ця стабілізація неможлива в ситуації, коли ми, маючи протягом 23 років незакінчені структурні реформи, мали режим, який набрав $40 млрд додаткових боргів. Плюс - війна, яка коштує нам безмірну ціну", - впевнена міністр фінансів.

Після консультацій із МВФ Україна розпочне переговори з зовнішніми кредиторами про реструктуризацію боргів. У 2015 році Україні необхідно виплатити $11 млрд боргу.

Чи вимагає МВФ підвищення пенсійного віку для українців? Прямої відповіді Яресько не дала, однак з її слів випливає, що в майбутньому пенсійний вік таки підвищать.

"Додаткових змін щодо збільшення пенсійного віку ми не передбачаємо, але готуємося до пенсійної реформи, яка має зменшити дефіцит Пенсійного фонду і привести до європейських стандартів нашу пенсійну систему (в країнах Європи пенсійний вік вищий, аніж в Україні, - INSIDER). Тобто ми не пропонуватимемо поки що Верховній Раді збільшення пенсійного віку, крім внесення змін, які стосуються спецпенсій", - заявила Яресько.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

17.11.2018, 07:19
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus