Звітуючи про 100 днів роботи свого уряду, прем’єр Арсеній Яценюк попросив українців зрозуміти і потерпіти.
"Чудово усвідомлюю, як складно зараз громадянам і всій країні. Російська військова агресія, війна, неймовірні втрати економіки б’ють по кишені кожного українця. Важко навіть порівняти, які країни проходили подібні випробування. Ми проводимо складні реформи, які отримують об’єктивно не найкраще сприйняття серед українців на сьогоднішньому етапі. Але я прошу всіх зрозуміти: без сьогоднішніх реформ у нас не буде завтра", - стверджує Яценюк.
Голова уряду додав, що його команда пішла на такі кроки, яких не робили понад 20 років.
"Ми пішли на ці кроки заради завтрашнього дня. Проти українських реформ виступає Володимир Путін, "Опозиційний блок", який привів країну до стану банкрутства, з якого ми її витягуємо, та група політиканів, які хочуть заробити дешеві політичні рейтинги на країні, що перебуває в стані війни", - стверджує прем’єр.
Прем'єр говорив довго та складно і не без популізму. Так, він укотре пообіцяв засудити Росію за Крим, конфіскувати кошти на рахунках оточення Януковича і не повторювати помилок Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко. При цьому критики на адресу своєї команди лунало небагато.
INSIDER вибрав найважливіше зі звітів міністрів Яценюка.
![]() |
Фото: kmu.gov.ua |
Валерій Вощевський, віце-прем’єр-міністр
Вощевський каже, що допоміг пройти опалювальний сезон в умовах війни та дефіциту енергоносіїв.
Працює над завершенням реформування природоохоронної системи, державних підприємств у сфері транспорту, дорожнього господарства, зв’язку та надрокористування.
В'ячеслав Кириленко, міністр культури
До своїх заслуг Кириленко записав продовження дії податкових пільг для українських книговидавців та організацію культурних заходів у зоні АТО та на прилеглих територіях. Про відвідини міністром різних культурних заходів постійно інформує його прес-служба.
Його міністерство розпочало запровадження електронної системи моніторингу діяльності публічних бібліотек.
Сьогодні працює над стратегією реформ культури (що це означає, не пояснюється) та над законодавчою базою для збільшення частки українського продукту в теле- та радіоефірі.
Геннадій Зубко, віце-прем’єр - міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ
Зубко каже, що завдяки роботі його відомства місцеві громади отримають більш ніж 26 млрд грн.
Крім того, міністр регіонального розвитку звітує про залучення інвестицій на відновлення Донбасу. Наразі про залучення таких інвестицій інформації немає. Відомо, що наприкінці 2014 року міністерство вело переговори з Європейським інвестиційним банком про залучення 200 млн євро.
Міністерство Зубка приписує собі роботу з підвищення тарифів на компослуги до ринкового рівня. Однак в Україні цим займається Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
![]() |
Наталія Яресько, міністр фінансів
До своїх заслуг Яресько записала стабілізацію фінансової системи, виділення кредиту МВФ у розмірі $17,5 млрд та отримання інших кредитів.
Реформу сплати єдиного соціального внеску, яку критикує бізнес, Мінфін також записав у свій актив. Наталія Яресько обіцяє працювати над зменшенням дефіциту державного бюджету, реструктуризацією державного боргу.
Айварас Абромавічус, міністр економічного розвитку і торгівлі
Від роботи його міністерства впродовж п’яти років економіка України отримає ефект в 60-90 млрд грн, запевняє Абромавічус. Це має бути досягнуто за рахунок скасування 16 регуляторних обмежень та 26 видів ліцензування діяльності.
Міністр економіки відзвітував про звільнення 30% чиновників відомства та обіцяє звільнити ще 20% восени.
У плюс Абромавічус записав собі відкриті відбори керівників державних компаній із залученням іноземних експертів. Це можна побачити на прикладі пошуку керівника "Укрзалізниці". Як відомо, було відібрано трьох претендентів, вихідців із бізнесу. Однак в останній момент розгляд їхніх кандидатур відклали через підкилимні ігри в уряді.
У майбутньому міністр економіки обіцяє ліквідувати контролюючі органи, які не доведуть своєї ефективності, привести українські стандарти до європейських і реформувати систему державних закупівель.
Павло Розенко, міністр соціальної політики
Розенко каже, що за допомоги його міністерства було запроваджено оподаткування високих пенсій та обмежено спецпенсії нардепам, суддям, прокурорам.
Система субсидій малозабезпеченим, яку запроваджують у зв’язку з різким підвищенням тарифів на компослуги, запрацює з травня, обіцяє Розенко. Видатки на надання субсидій збільшено до 25 млрд грн. Кількість сімей, що претендують на субсидії, зросте до 3-4 млн.
![]() |
Павло Петренко, міністр юстиції
Петренко запевняє, що нова система електронних торгів арештованим майном знищила корупційні схеми в його міністерстві. Припинення сплати роялті офшорним компаніям за спецбланки зекономили бюджету 1 млрд грн.
Міністр обіцяє, що всі довідки та витяги з реєстрів, яких упродовж року видають близько 1,6 млн штук, можна буде отримати через інтернет.
У Мін'юсті було звільнено 30% чиновників центрального апарату та 20% з апарату територіальних органів.
Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ
Аваков розповів про створення нової патрульної служби в Києві, яка з'явиться влітку.
Крім того, було скорочено низку підрозділів у міністерстві: УБОЗ, транспортна та ветеринарна міліція. Минулого року Аваков звільнив близько 20 тисяч працівників. Стільки ж планують скоротити у 2015-му.
На базі батальйонів особливого призначення та спецпідрозділів МВС створять єдиний підрозділ спецпризначенців К.О.Р.Д.
Олексій Павленко, міністр аграрної політики
Павленко запевняє, що процедуру видачі карантинного та фітосанітарного сертифікатів (на яких заробляли чиновники) спрощено.
Було виявлено зловживання в структурах МінАПК на суму понад 9 млрд грн. До правоохоронних органів направлено понад 100 повідомлень про порушення та зловживання.
Запроваджено відкриту конкурсну систему відбору керівників підприємств МінАПК, ініційовано приватизацію більшості таких підприємств.
Ганна Онищенко, міністр Кабінету міністрів
Запроваджено електронний документообіг із можливістю візування документів.
Організовано обмін документами в електронному вигляді з Апаратом Верховної Ради, Адміністрацією президента.
![]() |
Ігор Шевченко, міністр екології та природних ресурсів
Шевченко записав у свій актив повернення державі 19 газових родовищ і три значні частки спільного видобування газу на Сахалінському родовищі, які були незаконно передані пов’язаній із "Сім’єю" Януковича компанії.
Крім того, Шевченко похвалився відкриттям інформації про власників усіх спецдозволів на користування надрами. Однак така інформація була відкрита і до нього. Наприклад, у жовтні INSIDER на підставі цих відкритих даних опублікував два тексти (1 та 2).
У майбутньому Шевченко обіцяє навести лад із незаконним видобуванням бурштину в Рівненській і Житомирській областях. Про незаконні промисли бурштину в західних областях відомо вже не один рік. Однак жоден з урядів так і не спробував легалізувати його.
Володимир Демчишин, міністр енергетики та вугільної промисловості
Основною заслугою Демчишин вважає те, що енергетична система пережила зиму в умовах війни та дефіциту газу та вугілля. При цьому робота міністерства Демчишина супроводжувалася скандалами з імпортом вугілля та електроенергії.
Крім того, міністр похвалився збільшенням реверсних поставок газу з Європи та залученням $680 млн інвестицій. У 2015 році міністерство розраховує отримати кредитів на $850 млн для реформування газового сектору.
Однак міністрові не вдалося вибити дивіденди з "Укрнафти", яка підконтрольна Ігорю Коломойському, та врегулювати питання з продажу нафти на аукціонах. Як відомо, "Укрнафта" не виставляє на аукціони нафту, а передає її напряму Кременчуцькому НПЗ за заниженими цінами.
Юрій Стець, міністр інформаційної політики
Кум президента Петра Порошенка запустив сайт "Інформаційні війська України", який має продукувати контрпропаганду, націлену проти пропаганди російських ЗМІ. Працює над запуском телеканалу Ukraine Tomorrow. Планує відновити мовлення українських телеканалів на Донбасі.
Андрій Пивоварський, міністр інфраструктури
Головною заслугою свого міністерства Пивоварський вважає онлайн-трансляцію проведення тендерів підприємствами міністерства та відбір керівників на конкурсній основі. Проте ця процедура поки не дала результату.
Як повідомляли, відбір керівника залізниці було продовжено з незрозумілих причин. Найпоширеніша версія – боротьба у владних кабінетах за контроль над "Укрзалізницею". Те ж саме відбулося і з конкурсами відбору керівників аеропорту "Бориспіль" і "Львів".
Окрім того, в УЗ розгорівся корупційний скандал, пов'язаний із махінаціями начальника Південно-Західної залізниці Олексія Кривопішина. До речі, він також подавав свою кандидатуру на посаду керівника залізниці. Уряд відсторонив його від роботи та призначив перевірку. За словами виконувача обов’язків директора УЗ Максима Бланка, Кривопішин саботує проведення перевірки.
![]() |
Ігор Жданов, міністр молоді та спорту
Витрати Міністерства молоді та спорту було зменшено на 5 млн грн. Розподіл бюджетних видатків на програми міністерства публікуються у відкритому доступі. Виділено 100 млн грн субвенцій на ДЮСШ.
У планах – повернення до державної власності спортивних об’єктів та іншого майна, відчуженого режимом Януковича.
Степан Полторак, міністр оборони
Міністр оборони відзвітував про успішну мобілізацію, про те, що військові всім забезпечені, а претенденти на керівні посади в міністерстві проходять перевірку на Поліграфі.
"Надано статус учасника бойових дій 8,5 тисячі учасникам АТО. Сім’ї військовослужбовців, які загинули на сході нашої держави, отримують допомогу. Встановлено винагороди за безпосередню участь в АТО та додаткові винагороди за виконання бойових завдань", - звітує Полторак.
Військові говорять інше. Наприклад, бійці часто скаржаться на стару та поламану техніку, на борги із зарплати, відсутність документів учасника АТО та виплат винагород за знищену техніку ворога. При цьому волонтери забезпечують армію ефективніше, ніж військове керівництво.
Олександр Квіташвілі, міністр охорони здоров’я
Міністерство охорони здоров'я залучило $215 млн на поліпшення медичних послуг від Світового банку та понад $133 млн допомоги Глобального фонду на боротьбу з туберкульозом і ВІЛ/СНІД.
Скасовано ліцензування імпорту активних фармацевтичних інгредієнтів. Введено безстрокову дію реєстраційного посвідчення після одноразової перереєстрації ліків.
У планах Квіташвілі змінити систему фінансування медичних закладів – оплачуватися будуть не ліжко-місця, а послуги. Також планують легалізувати доходи лікарів. Частково передати функції державних закупівель ліків міжнародним організаціям.
Сергій Квіт, міністр освіти і науки
У рамках реформи вищої освіти Квіт анонсував позбавлення ліцензій кількох десятків ВНЗ.
Павло Клімкін, міністр закордонних справ
Клімкін говорить про залучення 100 млн євро гуманітарної допомоги та запровадження біометричних паспортів.
У свій актив міністр зовнішніх справ записав відмову від позаблокового статусу та поглиблення співпраці з Організацією Північноатлантичного договору.