Друга частина дослідження про компанії, які мають спецдозволи на видобуток нафти і газу в країні, стосується 38 дрібних компаній.
Кожній із них належить не більше двох ліцензій на використання надр. Деякі видобутком вуглеводнів сьогодні не займаються. Втім навіть у найбільших із них річний оборот 2013 року не перевалив за 100 млн грн.
Про великі групи компаній, що займаються видобутком нафти і газу, можна прочитати в першій частині, де описано 70 видобувних компаній.
Перелік компаній-ліцензіатів опубліковано на сайті "Державного інформаційного геологічного фонду" ("Геоінформ"). Інформація актуальна станом на серпень 2014 року.
Кубинські галичани
Компанію "Геопошук Лтд" в 2002 році створили два українські геологи: Іван Тимчук із Києва та Йосип Курілець з Івано-Франківська. Тимчук зараз працює директором із виробництва в держпідприємстві "Північгеологія".
Курілець – геолог зі стажем. Луцька газета "Вісник" повідомляє, що Курілець із 1979-го по 1985 рік працював керівником групи радянських нафтовиків при міністрі базової промисловості Куби. Повернувшись з "острова свободи", Курілець очолив компанію "Рожнятівнафта", міноритарною часткою якої він і його дружина володіють до цього часу.
2004 року "Геопошук Лтд" отримав спецдозвіл на розробку газових родовищ Черленської площі, а 2007-го - Лімницької площі в Івано-Франківської області.
![]() |
Йосип Курілець з Фіделем Кастро/Фото: Gazeta.ua |
2011 року компанію переписали на Тамару Лисенко – почесного консула Словацької республіки в Донецьку.
З липня 2012-го компанія належить кіпрському офшору Zinest Holdings. Згідно з реєстром кіпрських компаній, його власником є австралійська Cossak Investments Pty, що в серпні цього року була перейменована на Galicia Energy Corporation.
Як зазначено у звітах на офіційному сайті компанії, її керуючим директором є австралієць Девід Кінг (David King). Утім до складу правління компанії входять два українці: Ігор Сошинський та Василь Сваричевський.
Обидва – уродженці Львова. Сваричевський був засновником декількох компаній в Україні. На двох з ізраїльтянином Баром Меїром він до цього часу є власником аграрного трейдера "Арт-"Б" Україна", якого раніше очолював Сошинський.
2012 року Сваричевський заснував, а Сошинський очолив компанію "Технічно-геологічна служба". Сьогодні ця фірма належить компанії з Ізраїлю.
Як вказано в презентації австралійської компанії, вона розробляє родовища газу виключно в Україні. Василь Сваричевський вказаний там, як "людина що має зв’язки в уряді України".
Чиновник минулого
Компанію "Укрнафтінвест" було створено ще в 1990-ті. Через "СК Диво-Буд" вона належить Григорію Трохименку та Володимиру Чернишу.
Компанія має два спецдозволи на видобуток газу в Одеській області, які отримала в 2004 році. Це Білоліський блок та Алібейсько-Трапівська площа.
Міноритарним акціонером "Укрнафтінвест" є Леонід Козаченко – президент Української аграрної конфедерації, екс-голова ради підприємців при Кабміні. Козаченко був віце-прем'єром в 2001-2002 роках, нині кандидат у депутати від Блоку Порошенка.
Тернистий арабський шлях
Компанія "Арабський енергетичний альянс юеи" вже декілька разів змінювала власника і назву. Її створено 2001 року під назвою "Бурова компанія "Рудіс". Заснували її партнери київського бізнесмена Ігоря Воронова, який згодом теж став співвласником фірми.
Уже через рік компанія отримала дозвіл на розробку нафтового родовища площі Північно-Яблунівська в Полтавській області. А 2004-го "Рудіс" уклав договір про спільну діяльність з державними компаніями "Укргазвидобування" та "Нафтогаз України" на розробку цієї ділянки.
2010 року Воронов завершив продаж свого головного активу - страховій компанії "Кредо-Класик". Її придбала австрійська страхова група UNIQA. Відтоді Воронов більш відомий як меценат, а не бізнесмен.
Того ж року Воронов і його партнери вийшли зі складу засновників "Рудісу". Новим власником стала голландська компанія CES Netherlands Cooperative UA, а саме підприємство змінило назву на "Кувейт Енерджі Юкрейн".
Нідерландська компанія належала видобувній корпорація з Кувейту - Kuwait Energy. В кеші сайту цієї компанії до цього часу є матеріали про видобуток в Україні. Наприклад, окрема сторінка присвячена Сергію Бурову – директорові української компанії.
![]() |
Тоді компанія тісно співпрацювала з українським урядом. 2010 року вона уклала додаткову угоду до договору про СП з державними монополістами, якою до розподілу продукції долучили компанію "Торгова база "Укрбуд", підконтрольну Сергію Бурову.
Наступного року колишній "Рудіс" отримав іще однин спецдозвіл на видобуток газу в межах Білоусівсько-Чорнухинської площі в Полтавській області.
В 2012 році черговим додатком до договору про СП долучилася ще одна компанія – "Фаворит систем". Вона афільована з Едуардом Ставицьким, тодішнім міністром екології, а згодом – міністром енергетики.
Таким чином, за допомогою державних видобувних компаній, бонуси з розробки українських надр мали місцевий геолог Сергій Буров, високопосадовець Едуард Ставицький та інвестори з Кувейту. Того ж року державне "Укргазвидобування" почало судовий процес проти учасників договору про спільну діяльність із вимогою повернути свою частку від видобутого палива.
В 2014 році компанія знову змінила власника і назву. Тепер вона називається "Арабський енергетичний альянс юеи". Новим власником стала компанія з Кіпру Zoynel Limited. Вона належить Pirtmyl та U.B. Seismic – двом офшорам із Британських Віргінських островів. Утім компанію до цього часу очолює Сергій Буров.
Дозволи Буряків
"Українську бурову компанію" створено 2007 року. Розробляє два родовища в Полтавській і Дніпропетровській областях. Навесні цього року компанія залучила 122,5 млн грн шляхом випуску власних облігацій.
Підприємство належить братам Сергію та Олександрові Бурякам. Зараз вони є міноритарними акціонерами "Брокбізнесбанку", контрольний пакет акцій якого продали Сергієві Курченку. Після лютневих подій через банк було виведено декілька мільярдів гривень. Брати Буряки цього разу передумали балотуватися до парламенту.
![]() |
Сергій та Олександр Буряки/Фото: dt.ua |
Міноритарний пакет в "Українській буровій компанії" є у Вікторії Лушнікової та її доньки Галини. Чоловік і батько Лушнікових – Ігор Лушніков - давній соратник Буряків. Він працював у наглядовій раді "Брокбізнесбанку".
Щедрі австралійці
Видобувне підприємство "Прайм-Газ" засновано в 2006 році компанією Janita Global Limited ("Джаніта Глобал Лімітід") з Британських Віргінських островів. "Джаніта" представляє австралійську компанію Hawkley Oil and Gas.
Серед членів правління, які вказані на сайті компанії, немає жодного слов'янського прізвища. Керуючий директор і співзасновник компанії – австралієць Річард Рівлі (Richard Reavley).
2007 року "Прайм-Газ" отримав дозвіл на видобування нафти в Чернігівській області на Чернецькій площі. 2012-го було отримано дозвіл на видобуток газу в межах Сорочинської площі в Полтавській області.
На сайті австралійської компанії вказано, що в березні 2013 року вона придбала ліцензію на розробку Столяровської площі в Сумській області в компанії "Укргеоінвест" за $2,6 млн.
"Укргеоінвест" засновано Ігорем Сидораком і Романом Сторожевим, який 2013 року став головою Держгеонадр – державного органу, що видає спецдозволи на розробку надр.
Утім ліцензія на розробку Столяровської ділянки, за інформацією "Геоінформу", до цього часу перебуває у власності "Укргеоінвесту".
Хованка міністра
Компанію "Енергія-95" було створено ще 1996 року, як спільне підприємство з приватною і державною частками. З 2002 року його очолював Арсен Аваков – нинішній міністр внутрішніх справ.
![]() |
Арсен Аваков/Фото: Facebook Авакова |
З 2004 року посаду директора посів Ігор Котвіцький – довірена особа Авакова. До останнього часу він управляв бізнесом міністра. Зараз Котвіцький балотується до Верховної Ради під 48-м номером у списку "Народного фронту" прем’єра Арсенія Яценюка.
2004 року компанія отримала спецдозвіл на розробку Мар'їнського родовища газу в Харківській області.
2010 року в Авакова стався конфлікт із Геннадієм Кернесом, який із багатьма скандалами переміг його на виборах харківського міського голови. Відтоді в Авакова почалися проблеми з бізнесом.
2012 рокуі замість його компанії "Інвестор-Нафтогаз" власниками "Енергії-95" стали відразу декілька офшорів. Сьогодні компанія належить чотирьом юрособам і фізособі. Серед них англійські Energy Ditek (10% в уставному капіталі) та Boston Industrial Corporation L.P. (25%), а також кіпрські: D-Tech Gas Energy (30%)та Vernar (25%).
Ще 10% в уставному капіталі належать Маріам Сафіуліній – 24-річній доньці Равіля Сафіуліна, який був керівником Держслужби молоді та спорту, а потім міністром молоді та спорту при президентові Вікторі Януковичі.
![]() |
Маріам Сафіуліна/Фото: vk.com Сафіуліної |
Як розповів INSIDER учасник нафтогазового ринку, який не побажав назватися: щоб урятувати свій бізнес 2012 року Аваков віддав частку в своїй компанії оточенню бізнесмена Ріната Ахметова.
Загадковий "Добродій"
Компанію "Технокомсервіс" було створено ще 2004 року, а два спецдозволи на розробку газових родовищ отримала лише 2011-го. Вона має в розробці Степківську та Октябрську площі в Харківські області.
Кінцевим власником компанії є ТОВ "Добродій", яке належить офшору Alpeko Investments ("Алпеко Інвестментс Лтд") з Британських Віргінських островів. Дізнатися про власників компанії з цієї юрисдикції неможливо.
Раніше ЗМІ пов'язували компанію "Паркпроектінвест", якою володіє "Добродій", із київським бізнесменом Олександром Лойфенфельдом.
Галичанська сім'я
Нафтогазову компанію "Буковина" було засновано 2003 року. Вона належить народному депутатові другого скликання зі Львова Валерію Бабичу. Очолює компанію його син Владислав.
2004 року компанія отримала два спецдозволи на видобуток газу в Чернівецькій області.
Бабичу також належить компанія "Українська фінансова група" та пакет акцій "Української транспортної страхової компанії" ("ЮТІКО"). Раніше в Бабича був банк "Українська фінансова група", який було ліквідовано 2010 року.
Італійська екстракція
Італійська ENI (Ente Nazionale Idrocarburi – Нафтогазова національна корпорація) володіє двома підприємствами, кожне з яких має по ліцензії на розробку українських надр.
![]() |
Емма Марцегалья |
Промислова компанія "Газвидобування" має спецдозвіл на розробку Покровської нафтової площі в Полтавській області. Нідерландська компанія Eni Ukraine Shallow Waters BV ("Ені Юкрейн Шеллоу Вотерс Б.В.") в 2013 році отримала дозвіл на розробку чорноморського шельфу.
ENI очолює Емма Марцегалья (Emma Marcegaglia), яка в 2008-2012 роках була президентом Confindustria – загальної конфедерації італійської промисловості.
Момот і компанія
Компанія "МТ Груп", яка володіє спецдозволом на розробку Акрешорської площі в Івано-Франківській області, в рівних частках належить двом компаніям: дніпропетровській "Геобуд Інвест" і донецькій "Укрзахідресурс".
Ще 2% в статутному капіталі належать Андрію Конкольняку, радникові голови правління НАК "Надра України".
Компанією "Укрзахідресурс" володіють "Маграт Україна" та "Данко Констракшн Матіріалз", які входять у групу компаній "Данко" Сергія Момота.
Власник "Данко" - молодший брат відомого донецького бізнесмена Олександра Момота, застреленого в травні 1996 року. Олександр Момот разом зі Сергієм Тарутою і Віталієм Гайдуком стояли біля витоків "Індустріального союзу Донбасу".
![]() |
Сергій Момот |
Виявити кінцевого власника "Геобуд Інвест" не вдалося. Ця інвестиційна компанія володіє підприємствами, що видобувають пісок, граніт і щебінь у Дніпропетровській і Житомирській областях.
Згідно з Держреєстром, вона належить компаніям "ДСМ-Юг", яка записана на Алаббаса Гасанова, та англійській "Фдитонсон Бізнес Інк.Лімітед".
Через дніпропетровську "Енерджі Інвестментс Компані" дніпропетровська фірма володіє також часткою в компанії "Кристал", яка має ліцензію на розробку нафти у Львівській області.
Частки в ній мають також Тетяна Лобковська – 4%, та кіпрська Havaco Trading Limited ("Хавако Трейдінг ЛТД") – 64%.
Бакинські емісари
Українсько-Азербайджанське СП "Укр-Аз-Ойл" видобуває газ у межах Великомостівського родовища у Львівській області.
Засновниками компанії є чотири фізособи: громадянин РФ Алі Мараєв, азербайджанці Гелані Ахмадов та Азад Ісгандаров. Також 5% у статутному капіталі компанії належить Андрію Конкольняку, радникові голови правління НАК "Надра України".
Івано-Франківське видання "Паралелі" 1 жовтня повідомляло про те, як Конкольняк разом із місцевими чиновниками переконує активістів одного із сіл погодити надання дозволу компанії "МТ Груп" на проведення геологорозвідувальних робіт. За це чиновники обіцяли селянам 100 тисяч гривень від інвестора на потреби села.
Офшорні кооперативи
Номінальні власники компанії "Ролвуд Оіл": офшори Anderstar Export Corporation ("Андерстар Експорт Корпорейшн") з БВО та Mernalix Investments ("Мерналікс Інвестментс Лтд") з Кіпру.
Як повідомляла Економічна правда, "Андерстар" – фірма Василя Хмельницького, через яку він контролює свої активи. Наприклад – "Капітал Індекс Груп", яка купила Київський мотоциклетний завод.
Офшору "Мерналікс" раніше належала частка в компанії Злочевського "Кримтопенергосервіс". Зараз "Мерналікс" у засновниках змінила Burisma Holdings.
2011 року компанія "Ролвуд Оіл" отримала спецдозвіл на видобуток газу в межах Геніївської ділянки в Харківській області.
На шельфі Чорного моря нафтову ділянку Глибоку в 2012 році строком на 40 років отримала компанія "Нові проекти". Цією компанією навпіл володіють два офшори: Alonzo Trading ("Алонзо Трейдінг Лтд") з БВО та Roseford ("Роузфорд Лтд") з Белізу.
Останній в 2011-2012 рр. володів часткою у згаданій у першій частині "Компанії Азов-Ойл", яка належить компаніям, пов’язаним із Хмельницьким, Злочевським і Ставицьким.
Компанія "Азов петролеум ЛЛС", яка 2004-го отримала дозвіл видобувати газ на шельфі Азовського моря, належить австрійській компанії Itons Holding GmbH. Австрійці володіють також компанією "Укрістгаз", яку пов'язують з Юрієм Бойком – віце-прем'єром із питань ТЕК в уряді Миколи Азарова.
Спільні проекти
Спецдозвіл на розробку Південно-Тереснянської площі в Івано-Франківській області належить компанії "Афон 2010".
Нею керує американська інвестиційна компанія QED Connect. Раніше ця компанія мала назву iStorage Network і займалася постачанням програмного забезпечення. Очолює її американець Томас Макман (Thomas Makmann).
До 2014 року "Афон 2010" належала Велерію Юрчаку та інвестиційному банкіру Сергію Будкіну. Доведені і ймовірні резерви вуглеводнів родовища, що використовують американці, становлять 16,35 млн тонн.
![]() |
Компанія "Макком-груп" належить донеччанам Максимові Крутенку та Олені Агєєвій. Вона також є засновницею ТОВ "Західукргеологія" – однойменної компанії "дочки" НАК "Надра України", яка займається геологічною розвідкою корисних копалин.
Із 2012 року "Макком-груп" має дозвіл видобувати нафту на Кадобнянській ділянці в Івано-Франківській області.
Компанію "ВІВА Експлорейшн" було створено 2012 року. Наступного вона отримала спецдозвіл для видобутку нафти на Старомізунській площі в Івано-Франківській області.
Її уставний капітал майже повністю належить кіпрському офшору Viva Exploration Ventures. Частку в розмірі менш ніж 1% має і керівник "Віви" – Сергій Думенко.
Viva Exploration, згідно з кіпрським реєстром, належить іще одній кіпрській компанії - Nadrexa Holdings, яку було створено в червні 2014 року.
Після цього ланцюжок до власника плутається в теренах офшорів. Nadrexa в рівних частках належить кіпрським R.V.L. Renco Ventures, Viva Exploration та англійській Silviria Alliance.
Подальше дослідження власників виводить на того ж таки Сергія Думенка та компанію Silviria Alliance S.A. з Панами. Власників компаній із цієї юрисдикції дізнатися неможливо.
Компанія Viva Exploration має свою сторінку в мережі. Там вказано, що вона займається видобутком вуглеводнів винятково в Україні. Її офіс розташований в Івано-Франківську.
Ветерани галузі
"Рожнятівнафта", яка володіє спецдозволом на розробку нафти в Івано-Франківській області, належить Всеволоду Качкану та Євгену Кричевському.
Останній відомий як директор і засновник компанії "Оптіма Трейд". Ця фірма є посередником в обміні нафтопродуктами між "Укрнафтою" і Кременчуцьким НПЗ. Обидва підприємства контролюються групою "Приват" Ігоря Коломойського.
"Рожнятівнафта" було засновано 1993 року ветераном радянського нафтовидобутку Йосипом Курільцем, який свого часу шість років працював геологом на Кубі.
![]() |
Іван Діяк |
Компанія "АЛД" 2003-го отримала дозвіл видобувати газ на Сєверодонецькій площі в Луганській області. Як повідомляв портал Енергетика України, фонд Geloni Foundation з Ліхтенштейну, якому належить "АЛД", контролює колишній заступник голови "Нафтогазу" Іван Діяк.
Спецдозвіл на розробку Олеської площі Chevron отримав у квітні 2014 року через нідерландську компанію Chevron Ukraine BV. Угоду про видобуток нетрадиційного газу Україна і Chevron підписали в листопаді 2013 року на умовах СРП.
Прогнозний обсяг нетрадиційних вуглеводнів на ділянці становить 2,98 трильйона кубометрів газу. Щорічний видобуток може становити 8-10 млрд кубометрів. На початковому пошуковому періоді "Шеврон" зобов’язалася інвестувати $350 млн. Загальні інвестиції можуть перевищити $10 млрд.
Компанія "Західенергобуд" 2010 року отримала дозвіл розробляти Страшевицьку нафтову площу у Львівській області. Фірма належить її ж директору Геннадію Плотнікову та ТОВ "Новітні Системи". Власником цієї компанії є Lordhouse Enterprises Ltd ("Лордхауз Ентрпрайзез Лімітед") з Кіпру та КУА "Інститут портфельних інвестицій".
Згідно з кіпрським реєстром, власником офшору є інша кіпрська компанія E.L.C. Ltd. Як повідомляли Наші гроші, цьому офшору належить Поліграфкомбінат "Зоря", що входить у консорціум ЄДАПС, підконтрольний бізнесменові Юрію Сидоренку.
КУА "Інститут портфельних інвестицій" є засновником компаній "Арт-Мастер" і "3-Т", які раніше контролювали діяльність низки державних баз даних.
Дрібні ресурси
Єдиним власником компанії "Білмар", яка 2007 року отримала спецдозвіл на видобуток нафти у Львівській області, є офшор "Норс-саус Маркетінг Лтд" з Белізу. Але раніше серед засновників був Всеволод Білас, депутат Львівської обласної ради. Зараз він працює директором із корпоративних питань "ІДС Груп Боржомі Інтернейшнл".
![]() |
Микола Кміть |
До 2011 року "Білмаром" разом із Біласом володів Микола Кміть, який із 2008-го по 2010 рік був головою Львівської облдержадміністрації. Сьогодні Кміть іде в народні депутати від партії "Самопоміч" львівського мера Андрія Садового.
Українсько-Британське СП "Єврокрим", що має спецдозвіл на видобуток нафти в Полтавській області, належить індусу Раджи Менон та одеському бізнесмену Вікторові Коваленку, який має інтереси в нафтогазовому та ювелірному бізнесах.
Компанія "Союз-Будресурси", яка розробляє нафтове родовище в Полтавській області, належить російській корпорації "Фактор-Капітал". Структури "Фактора" займаються експортом щебеню в Росію та імпортом нафтопродуктів в Україну. Крім того, компанія розвиває власну мережу АЗС та АЗГС. "Фактор-Капітал" належить російському бізнесменові Сергію Тищенку.
Компанія "Газ Ресурс" 2012 року отримала дозвіл на розробку Морозівської газової площі в Полтавській області. Через ТОВ "Геотехконсалтинг", яке надає послуги з видобутку вуглеводнів, вона належить полтавському бізнесменові Івану Зезекало.
2011 року була створена компанія "АС-Нафтогазресурс", яка 2012-го отримала дозвіл на розробку Бутівсько-Коломийцівської нафтової площі в Полтавській області.
23% статутного капіталу компанії належить Almida Holdings із Сейшельських островів, іще 77% - кіпрському офшору Corhit Corporation. Цьому ж офшору належить київська інвестиційна компанія "КИР-Х", яку очолює Маргарита Савицька. Напрямки її інвестування: нерухомість, продаж нафтопродуктів і виготовлення паливних пелетів.
З'ясувати кінцевих власників Corhit Corporation не вдалося.
"Компанія "КИР-X" планує зайнятися власним видобутком на родовищах, які розміщені в Полтавській області. Нафту постачатимуть для подальшої переробки на заводи в Білорусі, Росії або Україні", - йдеться на сайті компанії.
Нафтогазова компанія "Альфа" була створена в 2010 році киянкою Ганною Андрійко. Вона ж є директором. До цього часу змін у структурі власності не відбулося.
2013 року компанія отримала дозвіл розробляти нафтове родовище на Давидівсько-Лелюхівській площі в Полтавській області.
У Києві спільну адресу та телефон з "Альфою" має "Енергетична нафтогазова компанія", що належить Ірині Онищенко. Ця фірма, за інформацією "Укртрансгазу", 2014 року здійснювала реверсні закупівлі газу в Європі.
Полтавські соціалісти
Компанія "М.В.-Енергосоїл" створена на початку 2014 року. Її статутний капітал належить п’ятьом фізособам. Найбільші частки в Сергія Капталана – 50% та Миколи Оксенюка – 38%.
2010 року Оксенюк балотувався в депутати Полтавської обласної ради за списком Соціалістичної партії Миколи Рудьковського під №20.
![]() |
Також Оксенюк є співзасновником полтавського благодійного фонду "Діти війни". Інші співзасновники - Георгій Дзюба та Василь Перепелиця - також балотувалися за списком СПУ.
У липні цього року "М.В.-Енергосоїл" отримав спецдозвіл на розробку газової площі Східномиртівсько-Затонська в Полтавській області.
Продавці "вишок для Бойка"
Зазначений вище Микола Оксенюк і його син Олександр також мали частки в компанії "Екологічні Системи України", яка в 2009 році отримала дозвіл на розробку Жуківської газової площі в Полтавській області.
Але 2012-го компанію було продано іншим власникам, вона переїхала з Полтави до Києва. Відтоді нею володіють Максим Сябро – 10% та британська компанія Beverly Contracts LLP – 90%.
Отримавши виписку з британського реєстру компаній, INSIDER з'ясував, що вона належить двом офшорам із Белізу: Milltown Corporate Services та Ireland & Overseas Acquisitions.
Вони відомі завдяки скандалу про придбання двох бурових платформ за $400 млн 2011 року. Як писало Дзеркало тижня, саме ці компанії володіли британською Highway Investment Processing, яка продала вежі державному "Чорноморнафтогазу".
Науково-виробнича корпорація "Український енергетичний союз" була створена 2008 року мешканцями Сумської області Володимиром Леонтьєвим і Тетяною Дядечко. Вони є власниками компанії і сьогодні.
2010-го фірма отримала спецдозвіл на видобуток нафти в межах Братсько-Яснопольщинської зони в Сумській області.
Портфель Рудьковського
Науково-виробниче підприємство "Нафтогазекологія" 2005 року заснували полтавчани Ігор Зеленський і Віктор Дядечко. Останній – головний інженер компанії "Нафтогазвидобування", оперативне керівництво над якою в той час здійснював Микола Рудьковський. 2010 року Дядечко став депутатом Полтавської обласної ради від Соціалістичної партії, яку очолює Рудьковський.
![]() |
Микола Рудьковський/Фото: Facebook Рудьковського |
Того ж року компанія отримала в користування нафтове родовище "Братсько-Яснопольщинська зона" в Сумській області. В цей час її власником був кіпрський офшор Tenerale Trading. Його коріння, згідно з кіпрським реєстром, перетікає в інші офшорні компанії з Кіпру: Redeck Investments та Tancera Holdings.
Утім директором Tenerale є Валерій Баришпіль. Це керівник "Нафтогазвидобування" в 2012-2013 роках. Як повідомляв український Forbes, саме Баришпіль захищав інтереси Рудьковського на посаді голови "Нафтогазвидобування", коли інший акціонер - Нестор Шуфрич - разом із донецьким бізнесменом Русланом Циплаковим намагалися взяти компанію під контроль.
![]() |
Екс-очільник Держгеонадр
Компанію "Укргеоінвест" 2007 року створили два харків’янина: Ігор Сидорак і Роман Сторожев. Обидва народилися в 1976 році, обидва закінчили Харківський технічний університет.
Частки компанії були розподілені порівну. Сидорук увійшов у статутний капітал особисто, а Сторожев – через "Центральну газонафтову компанію", яка належала його дружині Ользі.
Спочатку "Укргеоінвест" використовували як інвестиційну компанію. Фірма стала засновником і співзасновником декількох газових трейдерів. Серед них "Український інститут геологічних експертиз", "Південноукраїнська гірничорудна компанія" та "Українська нафтогазова компанія".
Остання, як повідомляли "Наші гроші", в 2012 році сукупно продала 220 млн кубометрів газу на 920 млн грн, у тому числі і компанії "Укравтогаз", що входить у структуру НАК "Нафтогаз".
2011 року власників компанії було змінено. Ними стали три маловідомі мешканці столиці Віктор Дмітрієв, Ганна Лепесій та Євген Оболоник.
На початку 2013-го "Укргеоінвест" отримав спецдозвіл на розробку Столярівської нафтової площі в Липоводолинському районі Сумської області. А наприкінці того ж року одного з засновників компанії Романа Сторожева було призначено головою Держгеонадр – державного органу, що розподіляє дозволи на використання надр.
Газові одесити
Компанію "Укрнефтегазразведка" в 2003 році створили бізнесмени з Донецька: Олег Стасів, Андрій Забашта та Володимир Коновалюк (не плутати з колишнім депутатом від ПР Валерієм Коновалюком).
2004 року компанія отримала дозвіл видобувати газ на Базаліївській площі в Чугуєвському та Шевченківському районах Харківської області строком на 14 років.
2007-го компанія перейшла під контроль КУА "Юг-Інвест", пов’язаної з одеськими бізнесменами Ігорем Учителем та Ігорем Згуровим.
Сьогодні компанією володіє кіпрський офшор Thinklist Holding Company, який, згідно з кіпрським реєстром, належить кіпрській Klintel Holding Company.
![]() |
Фото: yng-group.com |
У Klintel два власники: російський громадянин Максим Травкін і компанія Yug-Neftegaz Private зі Сінгапуру. Це доволі публічний актив, який навіть має свій сайт декількома мовами.
Як повідомляв український Forbes, ця компанія належить фірмі Moston Foundation із Панами. Втім її директор Ігор Буркінський – партнер Учителя та Згурова.
Крім того, сінгапурська Yug-Neftegaz Private вказує серед своїх партнерів українські підприємства, підконтрольні одеським бізнесменам. Серед них газорозподільча компанія "Одесагаз", президентом якого є Ігор Учитель.
Крім видобутку газу в Україні, компанія надає послуги з буріння та технічного забезпечення свердловин у Росії, Туркменістані та Азербайджані. 2013 року компанія отримала дозвіл на розвідку корисних копалин у Тунісі.
№ | Компанія | Власник | Кількість спецдозволів | Виручка за 2013 рік (млн грн) |
71 | "Геопошук лтд" | Galicia Energy Corporation (Австралія), Василь Сваричевський | 2 | н/д |
72 | НВК "Укрнафтінвест" | Володимир Черниш, Григорій Трохименко, Леонід Козаченко | 2 | н/д |
73 | "Арабський енергетичний альянс юеи" | Сергій Буров | 2 | 59 |
74 | "Українська бурова компанія" | Сергій та Олександр Буряки | 2 | 37 |
75 | "Прайм-Газ" | Hawkley Oil and Gas (Австралія) | 2 | 84 |
76 | "Енергія-95" | Арсен Аваков, Маріам Сафіуліна | 2 | н/д |
77 | "Технокомсервіс" | Alpeko Investments (БВО) | 2 | н/д |
78 | Нафтогазова компанія "Буковина" | Валерій Бабич | 2 | н/д |
79 | Промислова компанія "Газвидобування" | ENI SpA (Італія) | 1 | н/д |
80 | Eni Ukraine Shallow Waters BV (Нідерланди) | ENI SpA (Італія) | 1 | н/д |
81 | "МТ Груп" | Сергій Момот, "Геобуд Інвест" | 1 | н/д |
82 | "Компанія "Кристал" | Havaco Trading (64%), "Геобуд Інвест" (32%) | 1 | н/д |
83 | Українсько-Азербайджанське СП "Укр-Аз-Ойл" | Гелані Ахмадов, Алі Мараєв, Азад Ісгандаров, Андрій Конкольняк | 1 | н/д |
84 | "Ролвуд оіл" | Василь Хмельницький, Микола Злочевський | 1 | н/д |
85 | "Нові проекти" | Alonzo Trading (БВО), Roseford (Беліз) | 1 | н/д |
86 | "Азов петролеум ЛЛС" | Itons Holding GmbH (Австрія), Юрій Бойко | 1 | 1,4 |
87 | "Коломийська нафтогазова компанія "Дельта" | Cadogan Petroleum Holdings (Великобританія) | 1 | 26 |
88 | "Афон 2010" | QED Connect (США) | 1 | н/д |
89 | "Макком-груп" | Максим Крутенко, Олена Агєєва | 1 | н/д |
90 | "Карпатська індустріальна група 1926" | Scorpio Investments (Ізраіль) | 1 | н/д |
91 | "ВІВА Екпсплорейшн" | Viva Exploration (Кіпр), Сергій Думенко | 1 | н/д |
92 | "Рожнятівнафта" | Всеволод Качкан, Євген Кричевський | 1 | 4 |
93 | "АЛД" | Geloni Foundation (Ліхтенштейн), Іван Діяк | 1 | н/д |
94 | Chevron Ukraine BV (Нідерланди) | Chevron (Великобританія) | 1 | н/д |
95 | "Західенергобуд" | E.L.C. limited (Кіпр), Юрій Сидоренко | 1 | 5 |
96 | "Білмар" | Всеволод Білас, Микола Кміть | 1 | н/д |
97 | Українсько-Британське СП "Єврокрим" | Раджи Менон (Індія), Віктор Коваленко | 1 | н/д |
98 | "Астрогаз" | Cadogan Petroleum Holdings (Великобританія) | 1 | н/д |
99 | "Союз-будресурси" | "Фактор-Капітал" (Росія), Сергій Тищенко | 1 | 3 |
100 | "Газ Ресурс" | Іван Зезекало | 1 | н/д |
101 | "АС-Нафтогазресурс" | Інвестиційна компанія "КИР-Х" | 1 | 0,1 |
102 | Нафтогазова компанія "Альфа" | Ганна Андрійко | 1 | н/д |
103 | "М.В.-Енергосоїл" | Сергій Капталан, Микола Оксенюк | 1 | н/д |
104 | "Екологічні системи України" | Beverly Contracts (Великобританія), "Сім'я" Віктора Януковича | 1 | 0,1 |
105 | НВК "Український енергетичний союз" | Володимир Леонтьєв, Тетяна Дядечко | 1 | н/д |
106 | НВП "Нафтогазекологія" | Микола Рудьковський | 1 | 10 |
107 | "Укргеоінвест" | Роман Сторожев, Ігор Сидорак | 1 | 46 |
108 | "Укрнефтегазразведка" | Ігор Учитель, Ігор Згуров | 1 | н/д |
Прочитали? А теперь подумайте - многие из этих людей неустанно или рвутся опять во власть, или финансируют выборы, чтобы потом управлять марионеточным парламентом для своих же бизнес интересов. Они не хотят допустить оппозиции в парламенте в лице Компартии, поскольку, понятное дело, – зачем им в ВР сила, которая противостоит диктатуре олигархов, выдвигает социальные требования, в то время, как остальные их игнорируют. Вся эта клика богачей действует через националистическое окружение Яценюка и Порошенко.