Кандидат юридичних наук Сергій Курченко

КУРЙОЗ
Бізнесмен захистив дисертацію, назвавши себе старшим викладачем кафедри Харківського університету
Фото з сайту Сергія Курченка
8 січня 201510:00

"Окресліть основні моменти порядку відповідальності сторін договору газопостачання", - запитала доктор юридичних наук Олена Мельник у Сергія Курченка.

Український бізнесмен відповів, що українське законодавство визначає характер порушень у сфері газозабезпечення, але не визначає санкції, які застосовуються до правопорушника. Крім того, за його словами, через те, що договір на газопостачання в Україні складається постачальником, інтереси спожива в плані відповідальності першого не враховуються.

Не розумієте що це? Так оголошений Україною в міжнародний розшук Сергій Курченко захищав науковий ступінь кандидата юридичних наук перед вченою радою Харківського національного університету внутрішніх справ улітку 2013 року. Тема дисертації - "Договір постачання природним газом через приєднану мережу".

Ця тема йому була близька, оскільки структури бізнесмена в Україні займалися, в тому числі, реверсом і трейдингом природного газу.

У стенограмі захисту, з якою ознайомилася редакція, вчений секретар комісії Олександр Серьогін, повідомив, що Курченко з квітня 2013 року працює за сумісництвом старшим викладачем кафедри цивільно-правових дисциплін навчально-наукового інституту права та масових комунікацій Харківського університету внутрішніх справ.

 

Телефони Інституту права та масових комунікацій Харківського національного університету внутрішніх справ, де нібито Курченко викладав, два дні не відповідали. На одній із кафедр нам сказали, що інститут переїхав в інше місце, а тому контактів не знають. У приймальні інституту також не відповідали. 

У Харківському національному університеті внутрішніх справ редакції письмово повідомили, що інформація про Курченка-викладача не підлягає оголошенню і підпадає під захист персональних даних.

INSIDER сконтактував з Віталієм Яроцьким, науковим керівником Курченка. 

"Він у нас на кафедрі був прикріплений, коли ще не був младоолігархом. А коли вийшов на захист, то вже був відомою людиною, купував футбольні команди. Вийшов із тіні. У зв'язку з цим і захист був в Університеті внутрішніх справ. Я так зрозумів, що це все визначалося міркуваннями його особистої безпеки, оскільки там закритий ВНЗ, і ніхто зайвий туди не пробереться. Він офіційно подавав документи й особисто захищав", - каже Яроцький.

"На захист приїхав уже з охороною, хоча на початку, коли він прикріплювався в 2010 році, такої "зірковості" ще не було. Так, він тоді вже був бізнесменом, але не був ще таким младоолігархом, яким став 2012 року. Курченко захищався по темі, яка йому близька і знайома. Хороша робота вийшла. Не знаю, допомагала йому команда чи ні, але робота - єдина в Україні", - розповідає науковий керівник кандидата юридичних наук Курченка.

Курченко має дві вищі освіти. В 2008 році він закінчив НТУ "Харківський політехнічний інститут" за спеціальністю "інтелектуальна власність", а в 2011-му - Національну юридичну академію ім. Я. Мудрого за спеціальністю "правознавство". 

Як відомо, на момент захисту в 2013 році Курченко вже був відомим бізнесменом, який придбав у олігарха Олександра Ярославського футбольний клуб "Металіст", а в росіян - Одеський НПЗ. Окрім того, на той момент він завершив покупку "Брокбізнесбанку" у братів Буряків і "Українського медіа-холдингу" в Бориса Ложкіна, теперішнього голови Адміністрації президента.

Однак у документах до захисту дисертації бізнесмен вказав, що працює керівником юридичного відділу харківської компанії "Аргумент-2009". При тому, що на той час уже була створена група "Східноєвропейська паливно-енергетична компанія" (СЄПЕК, або ВЕТЕК російською), де Курченко, згідно з корпоративним сайтом, займав посаду голови наглядової ради.

ТОВ "Аргумент-2009" було засновано 2009 року. Основний вид діяльності – неспеціалізована оптова торгівля. У ній Курченко нібито почав свою кар’єру з рядового юриста в 2010 році. З серпня 2014-го компанія належить Дмитру Дубенчуку. Про цю людину нічого невідомо. До цього компанія належала харків’янину Євгенові Воропаєву. Ймовірно, власники – чергові "фунти", на яких записано більшість структур Курченка.

Помічником юриста в цій компанії працювала Олена Колісник, яку навесні 2013 року було призначено членом наглядової ради "Реал Банку" Курченка. Банк сьогодні перебуває в процесі ліквідації.

Крім того, юридична адреса "Аргумент-2009" - на місці масової реєстрації юросіб: Харків, проспект Гагаріна, 41/2. Серед декількох десятків ТОВок, які тут зареєстровані, трапляються компанії, що в інтересах Курченка брали участь в аукціонах із продажу зрідженого газу за пільговими цінами державної компанії "Укргазвидобування". Наприклад, це "Черкаси-Газснаб" і "Кіровоградгаз-2000".   

"Роботодавцю" бізнесмена - компанії "Аргумент-2009" належить частка в харківському ТОВ "Фанінтерюнайтед". У мережі немає інформації про цю компанію. Співвласниками "Фанінтерюнайтед" є харків’яни Аліна Шевченко та Дмитро Крікберг. Останнього в липні минулого року призначено членом наглядової ради Одеського нафтопереробного заводу.

У біографії Крікберга записано, що раніше він працював заступником керівника департаменту "ГазУкраїни 2009" Курченка (займалася газовими операціями) та заступником керівника департаменту матеріально-технічного забезпечення державного "Укргазвидобування".

 

У своїй дисертації Курченко пише, що в умовах створення ринку природного газу в Україні набувають нового "дихання" цивільно-правові відносини в сфері постачання газу. Так, він вважає, що потрібно розділяти поняття постачання природного газу та власне його реалізації.

У науковій роботі бізнесмен задається питанням: постачання природним газом є різновидом договору купівлі-продажу чи договором про надання послуг?   

"Проведення цього дисертаційного дослідження дозволило мені глибше усвідомити специфіку правового регулювання відносин газопостачання в Україну, пізнати особливості та сферу використання договору постачання природним газом..." - резюмував Курченко на захисті дисертації.

Приблизно в той самий час, коли Курченко захищав дисертацію на тему "Договір постачання природним газом через приєднану мережу", НАК "Нафтогаз України" намагався відсудити у двох його структур - "ГазУкраїна-Коммерс" та "ГазУкраїна-Трейдінг", - приблизно 2 млрд грн боргу за отриманий природний газ.

За укладену угоду з цими структурами навесні 2014 року було порушено справу проти екс-голови НАКу, а сьогодні народного депутата від "Опозиційного блоку" Євгена Бакуліна.

Сьогодні Курченко живе в Москві та, за повідомленням російського РБК, продовжує займатися торгівлею нафтопродуктами. За даними СБУ, він отримав громадянство сусідньої країни. Українська влада підозрює його в завданні збитків державі на суму 5 млрд грн. Зокрема, через контрабанду пального, несплату ПДВ, використання схеми обірваного транзиту, скуповування зрідженого газу за пільговими цінами, привласнення коштів кредиту рефінансування від НБУ.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 14:44
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus